Παρκο σκύλων


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η κοινωνικοποίηση είναι το σύνολο των νέων εμπειριών και ευχάριστων επαφών που θα πρέπει να έχει ένα κουτάβι, για να εξελιχθεί σε ένα ισορροπημένο ενήλικο σκύλο χωρίς φοβίες, δειλία, επιθετικότητα και είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας για την μελλοντική ευημερία του σκύλου.
Kοινωνικοποίηση είναι ΚΑΙ η εισαγωγή αρνητικών εμπειριών (φορτηγό στο δρόμο - πολυκοσμία - ηλεκτρική σκούπα κλπ κλπ κλπ κλπ ... ) Αν εκλείψουν απλά θα έχουμε έναν ενήλικο που θα συμπεριφέρεται καλά μόνο σε ελεγχόμενες συνθήκες κάτι που δεν είναι το ζητούμενο ούτε τις περισσότερες φορές εφικτό ...
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το κουτάβι σου θα αποκτήσει μόνο θετικές εμπειρίες παίζοντας σε ένα πάρκο και γιατί η κοινωνικοποίηση περιορίζεται μόνο σε ευχάριστες εμπειρίες ? Έστω κι αν κάτι τέτοιο θα ήταν αποδεκτό από κάποιους, ξέρεις τι διαδικασία χρειάζεται για φτάσεις στο να αφήνεις τον σκύλο σου σε ένα πάρκο ελεύθερο? Ποιος μίλησε για ψυχικά τραύματα? Εγώ πάντως όχι! Τέλος, άλλο παιχνίδι άλλο κοινωνικοποίηση! Πρώτα ακολουθείς τις δυο αυτές διαφορετικές διαδικασίες ξεχωριστά, και ύστερα προσπαθείς να τις συνδυάσεις! Θα συμφωνήσω στο ότι δεν θα πρέπει να αγχωνόμαστε όταν κάποιος σκύλος πλησιάζει το κουτάβι μας, αρκεί να ξέρουμε τι σκύλος είναι αυτός …

Απλώς η γνώμη μου!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
canine-being said:
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το κουτάβι σου θα αποκτήσει μόνο θετικές εμπειρίες παίζοντας σε ένα πάρκο και γιατί η κοινωνικοποίηση περιορίζεται μόνο σε ευχάριστες εμπειρίες ?
Παραθέτω πάλι αυτό που έγραψα:

ROTTIE said:
Η κοινωνικοποίηση είναι το σύνολο των νέων εμπειριών και ευχάριστων επαφών που θα πρέπει να έχει ένα κουτάβι, για να εξελιχθεί σε ένα ισορροπημένο ενήλικο σκύλο χωρίς φοβίες, δειλία, επιθετικότητα και είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας για την μελλοντική ευημερία του σκύλου.
Απ’ ότι διαπιστώνεις δεν αναφέρθηκα σε "ευχάριστες εμπειρίες", αλλά σε νέες εμπειρίες.

canine-being said:
Τέλος, άλλο παιχνίδι άλλο κοινωνικοποίηση!
Σεβαστή η άποψη σου. Η δική μου άποψη είναι πως το παιχνίδι με άλλους σκύλους και η κοινωνικοποίηση με άλλους σκύλους, δεν αναιρούν το ένα το άλλο. Εν αντιθέσει, είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα το παιχνίδι ΕΙΝΑΙ η κοινωνικοποίηση. Ένας σκύλος (όπως ο δικός μου) που δεν του επετράπη να παίξει με άλλα σκυλιά, να τρέξει, να ψευτοεπιτεθεί, να ψευτοτσαμπουκαλευτεί και να ψευτοδαγκώσει, γίνεται φοβικός προς τους υπόλοιπους εκπροσώπους του είδους του. Ένας απ' τους λόγους που δεν πρέπει να παίρνουμε ένα σκύλο πολύ νωρίς απ' τη μάνα του είναι και για να μην του στερήσουμε τη δυνατότητα παιχνιδιού (= κοινωνικοποίησης) με τα αδέλφια του.
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
ROTTIE καλησπέρα!

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι έχεις δίκιο όσον το ότι έγραψα θετικές εμπειρίες και όχι θετικές επαφές! Αλλά και πάλι όπως είπε και ο denis η κοινωνικοποίηση δεν συνεπάγεται μόνο θετικές ΕΠΑΦΕΣ με ανθρώπους αντικείμενα άλλα ζώα κλπ! Είναι περισσότερο να μάθει ο σκύλος να διαχειρίζεται διάφορες καταστάσεις στρες και να προσαρμόζεται χωρίς φόβο κλπ! Το θέμα επαναλαμβάνω δεν είναι και τόσο απλό από την στιγμή που συμφωνούμε ότι η κοινωνικοποίηση είναι απ τους σημαντικότερους συντελεστές όσον αφορά την σωστή ανατροφή ενός σκύλου, και θα ήταν δύσκολο να αναλυθεί εδώ, παρόλα όμως αυτά αν θέλεις μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες!
Τώρα όσο για το αν το παιχνίδι και η κοινωνικοποίηση είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους, συμφωνώ αλλά υπό προϋποθέσεις και από την στιγμή που λαμβάνουν χώρα σαν διαφορετικές διαδικασίες!
Τέλος να σου πω, ότι το ότι γράφω εδώ είναι μόνο για να μοιραστώ κάποιες από τις εμπειρίες και τις γνώσεις που έχω αποκτήσει γύρω από τα σκυλιά φτάνοντας αρκετές φορές ακόμη και μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου, και όχι για να αντιδικήσω με κανέναν και πόσο μάλλον με σένα που από ότι καταλαβαίνω και από άλλα post και των δύο μας οι φιλοσοφίες μας δεν απέχουν και πολύ!
Άσχετο αλλά αυτό που με τρελαίνει με μερικούς είναι ότι το μόνο που κάνουν είναι να κριτικάρουν και να αντιδρούν σε απαντήσεις θεμάτων για τα οποία έχουν πλήρη άγνοια γιατί απλά αν ήξεραν τι πρέπει να κάνουν δε θα κατέφευγαν σε φορουμ σαν κι αυτό!!! :D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
συγνωμη,για το εαν κανει η οχι να παει ενα κουταβι σε παρκο σκυλων συζητατε?
ουτε κι εγω θα πηγαινα το κουταβι μου,σε ενα παρκο που θα βρει μεσα της καθε καρυδιας καρυδι απο θεμα σκυλου (και με ιδιοκτητες της καθε καρυδιας ...ιδι 8) )
ενηλικο σκυλο,δεν θα ειχα προβλημα,-οπως και το εκανα οταν εμενα απεναντι απο τα δικαστηρια ευελπιδων καποτε-.
 


Nestor

New Member
3 Μαϊου 2008
2
0
canine-being said:
Τέλος να σου πω, ότι το ότι γράφω εδώ είναι μόνο για να μοιραστώ κάποιες από τις εμπειρίες και τις γνώσεις που έχω αποκτήσει γύρω από τα σκυλιά φτάνοντας αρκετές φορές ακόμη και μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου, και όχι για να αντιδικήσω με κανέναν:D
Συμφωνώ απόλυτα όπως κ σε άλλες απόψεις σου όπως κ με τον rottie.
Θα συμπλήρωνα οτι γράφω τις απόψεις μου στο φόρουμ για να τις συζητήσω με άλλους γιατί πιθανόν να είναι λανθασμένες κ έτσι να τις διορθώσω. Όλοι σας εκθέσατε απορίες που δεν είχα σκεφτεί όπως

'τί γίνεται με την κοινωνικοποίηση του σκύλου σε περίπτωση που δεν θα πάει σε πάρκο;'

θα συμφωνήσω με κάποιους που είπαν οτι θα επέτρεπα στον σκύλο μου να πλησιάσει έναν άλλον σκύλο μόνο αν τον άλλο σκύλο τον ξέρω καλά κ είμαι σίγουρος οτι δεν θα του επιτεθεί.
Είναι αδύνατον να ξέρω τί σόι σκύλια θα συναντήσει σ' ένα πάρκο.

Η κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλιά επίσης γίνεται όταν είναι μικρό το κουτάβι με τη μάνα και τα αδέρφια του.

Τώρα μιλάμε για κοινωνικοποίηση του σκύλου μόνο με άλλα σκυλιά γιάτι αυτή η διαδικασία περιλαμβάνει και άλλα πράγματα με τα οποία ο σκύλος πρέπει να εξοικειωθεί (θόρυβοι, αυτοκίνητα, άνθρωποι, τηλεόραση, σκαλοπάτια)
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Παρκο σκυλων κατα την γνωμη μου ,μπορει να λειτουργησει ΜΟΝΟ

με διαρκη επιβλεψη απο εμπειρο επαγγελματια εκπαιδευτη...

Και οταν λεω εμπειρο , εννοω εμπειρο !!!

Να ξερει πως πρεπει να αντιμετωπισει καθε συμπεριφορα και καθε

κατασταση!!!

Διαφορετικα μονο κακο θα εκανε και στους σκυλους και στους ιδιοκτητες

τους!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
canine-being said:
Τέλος να σου πω, ότι το ότι γράφω εδώ είναι μόνο για να μοιραστώ κάποιες από τις εμπειρίες και τις γνώσεις που έχω αποκτήσει γύρω από τα σκυλιά φτάνοντας αρκετές φορές ακόμη και μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου, και όχι για να αντιδικήσω με κανέναν και πόσο μάλλον με σένα που από ότι καταλαβαίνω και από άλλα post και των δύο μας οι φιλοσοφίες μας δεν απέχουν και πολύ!
Εγώ νιώθω χαρά που όσοι είστε επαγγελματίες μπαίνετε στη διαδικασία να μοιραστείτε με όλους εμάς τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας. Η συζήτηση ακόμα και εάν διαφωνούμε, είναι πολύτιμη διότι δίνει την αφορμή για περαιτέρω σκέψη και προβληματισμό.

Επανέρχομαι στην παρατήρηση σου και προσπαθώ να γίνω περισσότερο κατατοπιστική.
Έγραψες:

canine-being said:
η κοινωνικοποίηση δεν συνεπάγεται μόνο θετικές ΕΠΑΦΕΣ με ανθρώπους αντικείμενα άλλα ζώα κλπ!
Μίλησα για νέες εμπειρίες (θετικές, αρνητικές, στρεσσογονες ) και ευχάριστες επαφές με άλλα ζώα και ανθρώπους διάφορων ηλικιών, μορφών, μεγεθών, πιστεύοντας πως με αυτόν τον τρόπο το κουτάβι εξοικειώνεται ομαλότερα σε μια νέα κατάσταση, αυξάνει τον βαθμό στον οποίο εκτίθεται για να μπορέσει να αντεπεξέλθει σε αυτή χωρίς φόβο και επεκτείνει κάθε φορά τα όρια του.

Συμφωνείς ή όχι?
Θεωρείς ότι η κοινωνικοποίηση είναι κάτι άλλο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ έχω ένα πάρκο σκύλο στο σπίτι μου, και ρωτώ :

Είναι καλύτερα ή όχι να βγάλω ένα κουτάβι με μία σκύλα υποτακτική που θα παίζει μαζί του μόνο ξαπλωμένη και θα το αφήνει να την καβαλάει, και να τρώει από το φαί της ή με μία που δεν θα το αφήνει να την πλησιάσει βγάζοντας έναν πολύ πολύ χαρακτηριστικό ήχο που μοιάζει με μουγκρητό του κέρβερου ?? Η και με τις δύο ??
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Gogo said:
Παρκο σκυλων κατα την γνωμη μου ,μπορει να λειτουργησει ΜΟΝΟ

με διαρκη επιβλεψη απο εμπειρο επαγγελματια εκπαιδευτη...

Και οταν λεω εμπειρο , εννοω εμπειρο !!!

Να ξερει πως πρεπει να αντιμετωπισει καθε συμπεριφορα και καθε

κατασταση!!!

Διαφορετικα μονο κακο θα εκανε και στους σκυλους και στους ιδιοκτητες

τους!

Συμφωνώ απόλυτα!Διαφορετικά τα πράγματα είναι επικίνδυνα.Και μεις πηγαίνουμε στο γνωστό σκυλοπάρκο της Ευελπίδων όπου συχνάζουν πολλά σκυλιά με διάφορους "χαρακτήρες" και ακόμα χειρότερα πολλοί ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ιδιοκτήτες που δεν έχουν δεμένο τον μη σταθερού χαρακτήρα σκύλο τους.Εμείς αρχίσαμε να πηγαίνουμε μόνο με την εκπαιδεύτρια η οποία διάβαζε από μίλια μακριά την διάθεση του κάθε σκύλου που πλησίαζε την Μάγια και ανάλογα πράτταμε.

Καβγάδες όμως όπως έχουμε συζητήσει και σε άλλες ενότητες θα συμβούν,άλλες φορές το παιχνίδι θα γίνει ίσως πιο έντονο.Αυτά δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε.Δεν ξέρω το σκυλί αν διδάσκεται κάτι από αυτά,εμείς όμως σίγουρα διδασκόμαστε αρκετά για τον χαρακτήρα του ζώου μας και την περαιτέρω εξέλιξή του.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Εγώ έχω ένα πάρκο σκύλο στο σπίτι μου, και ρωτώ :

Είναι καλύτερα ή όχι να βγάλω ένα κουτάβι με μία σκύλα υποτακτική που θα παίζει μαζί του μόνο ξαπλωμένη και θα το αφήνει να την καβαλάει, και να τρώει από το φαί της ή με μία που δεν θα το αφήνει να την πλησιάσει βγάζοντας έναν πολύ πολύ χαρακτηριστικό ήχο που μοιάζει με μουγκρητό του κέρβερου ?? Η και με τις δύο ??
καταρχην,αυτα που περιγραφεις,τα εχει βιωσει-μαθει και με την μανα-αδερφια του και ναι,πιστευω πως και τα δυο χρειαζονται ακριβως το ιδιο.
ΟΜΩς,στο σκυλοπαρκο,θα συναναστραφει με 5-10-20 σκυλια ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩς και θα βιωσει αναλογικα σε ποσοτητα εμπειριες,μεσα σε μιση ωρα πχ...(προσθεσε και τους ιδιοκτητες......)
εσυ το θεωρεις σωστο αυτο?
εαν στο παρκο βρισκονται 2-3 σκυλια,κανενα προβλημα για μενα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, σωστό θεωρώ αυτό ..

διάβαζε από μίλια μακριά την διάθεση του κάθε σκύλου που πλησίαζε την Μάγια και ανάλογα πράτταμε.
Δεν έχει σχέση το πάρκο ή τέλοσπάντν ο χώρος και ο αριθμός των σκύλων σε αυτό ...

Να προσθέσω σκυλοπάρκο ΔΕΝ είναι περιφραγμένος χώρος που αμολάμε μέσα όλα τα σκυλιά και πίνουμε καφέ ..
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
ROTTIE καλησπέρα!


Συμφωνώ σε αρκετά από όσα λες. Το θέμα εκθέτοντας ένα κουτάβι στο οτιδήποτε δεν είναι απλώς να το εκθέσεις αλλά να ξέρεις να το καθοδηγήσεις και προς την σωστή συμπεριφορά! Π.Χ εκθέτεις το κουτάβι σου σε μια γάτα. Το κουτάβι δείχνει να μη την φοβάται, και αρχίζει να την κυνηγάει! Τι κάνεις? Είναι αυτή μια αποδεκτά κοινωνικοποιημένη συμπεριφορά? Με αυτό θέλω να πω ότι η σωστή κοινωνικοποίηση δεν είναι μόνο η πρόληψη φοβιών αλλά και το να αρχίσει ένα κουτάβι να μαθαίνει αποδεκτούς τρόπους αντίδρασης στις διάφορες καταστάσεις και αυτοσυγκράτηση, που πολλές φορές είναι και ενάντια στα ένστικτά του!

Μου είναι αρκετά δύσκολο να το εξηγήσω! Έχει να κάνει με τις γενικότερες αντιλήψεις που κάθε άνθρωπος κουβαλάει γύρω από τα σκυλιά, τι θέλει να πετύχει, πως αντιλαμβάνεται την ύπαρξή τους και πολλά άλλα…
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
canine-being said:
Με αυτό θέλω να πω ότι η σωστή κοινωνικοποίηση δεν είναι μόνο η πρόληψη φοβιών αλλά και το να αρχίσει ένα κουτάβι να μαθαίνει αποδεκτούς τρόπους αντίδρασης στις διάφορες καταστάσεις και αυτοσυγκράτηση, που πολλές φορές είναι και ενάντια στα ένστικτά του!

Μου είναι αρκετά δύσκολο να το εξηγήσω!
canine-being, μην στεναχωριέσαι, ήσουν απόλυτα σαφής! Δεν είχα καμιά αμφιβολία πως η συζήτηση μαζί σου δεν θα μπορούσε, παρά να καταλήξει σε συμφωνία! :D