Παρ' ολίγο σοβαρό πρόβλημα, αλλά..


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Εχτές η Φροσάρα έπαιζε με ένα κοριτσάκι 10-11 χρόνων περίπου και... της ΒΟΥΤΗΞΕ το σκουλαρίκι από το αυτί (αυτό με την καρφίτσα που μπαίνει σε τρύπα)!!!!!!!!!! Ευτυχώς που την είδα να καταπίνει κάτι. ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕ!!!!!!!
Γιατρός, ένεση, εμετός και ευτυχώς.... (ουφ) το έβγαλε. Δεν σκάλωσε πουθενά!!!!!!! %%$#%^$%^%$%$
Κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι το εξής. Η Φρόσω τρώει ένα μήνα και παραπάνω τώρα BARF. Κάνει πολύ λίγα κακά και λίγο δύσκολα (χρονικά εννοώ). Ενέργεια, και κιλά... ΣΟΥΠΕΡ. Το μόνο πρόβλημα ήταν το ότι καθυστερεί στην ανάγκη της. Εχτές λοιπόν που έκανε εμετό μετά την ένεση, έβγαλε το ωμό κοτόπουλο ΑΘΙΚΤΟ, ενώ είχε φάει 5-6 ώρες πριν.
Είναι φυσιολογικό αυτό; Με προβλημάτισε πολύ!!!!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βρε Χρήστο...το άθικτο κοτόπουλο σε προβλημάτισε;

Το σκουλαρίκι, όταν λες "της το βούτηξε από το αφτί", τι εννοείς;
Με ποιό τρόπο;

[Προσωπικά...σε τέτοιου μεγέθους σκύλο, για τέτοιου μεγέθους αντικείμενο, δεν νομίζω ότι θα έτρεχα σε γιατρό, να το βγάλω. Εκτός...αν έκλαιγε η μικρή και το ήθελε πίσω :D]
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Της το βούτηξε από το αφτί. Το είδε, της γυάλισε και το πήρε.

Ένα και δύο σκυλιά είναι που βλέπουν αντικείμενα και ειδικά πάνω σε κορίτσια; Σκουλαρίκια, βραχιόλια, κοκκαλάκια στα μαλλιά.

Αν δεν υπήρξε επιθετική συμπεριφορά, δεν νομίζω να είναι λόγος να σταθούμε εκεί παραπάνω. Εκτός αν θέλουμε απλά να πάμε την κουβέντα αλλού.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Την κουβέντα θα την πάω όμορφα, ωραία και ευθέως, εκεί που νομίζω εγώ, αλλά όχι στηριζόμενη στα "αν" τα δικά σου.
Γι'αυτό ρωτάω απευθείας τον Χρήστο, για να ξέρω αν και που, θα ήθελα να την κατευθύνω.

Εγώ δεν έχω δει ποτέ μου σκυλί, να αρπάζει τέτοια αντικείμενα που λες. Sorry...
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Παντως και εμενα εβγαλε μετα απο 3 ωρες ξηρα τροφη (ολοκληρες τις κροκετες, διοτι τις καταπινουμε), λογω ζαλης απο αυτοκινητο. Συνεπως ο χρονος πεψης δεν ειναι τοσο γρηγορος οσο λενε.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Χρήστο πες μας να λύσουμε κι αυτή την υπόθεση. Το σκυλί σου επιτέθηκε στο κοριτσάκι ή της το άρπαξε πάνω στο παιχνίδι;

ΑΝ πάντως υπήρχε θέμα επίθεσης, δε νομίζω να τον απασχολούσε τόσο το σκουλαρίκι.

Καλημέρα σας.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ναι βρε Χρήστο...πως της το πήρε????.....ενα τόσο δα σκουλαρικάκι από ενα τόσο δα αυτάκι πως το βούτηξε? μήπως παίζανε και έφυγε αυτό μόνο του και δεν το βούτηξε με την έννοια που υποθέτουμε ?
Και εμένα ο Ερμής όταν ήταν κούταβος κάτι κοκκαλάκια και πιασίματα για τα μαλλιά αυτά τα υφασμάτινα ήταν ο πρώτος στόχος!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κανονικά θα έπρεπε να το διαγράψω το ποστ σου, γιατί μόνο εριστικό είναι και δεν προσφέρει στην κουβέντα το παραμικρό θετικό.

Καλημέρα λοιπόν και σε σένα και αν αποφασίσεις να ξαναγράψεις επί του θέματος, καλό θα ήταν να μην προδικάσεις την πορεία του και να μην μιλάς εκ μέρους άλλων.
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Οσο αφορα το σκουλαρηκι νομιζω χρειαζεται προσοχη γιατι ναι μεν ειναι ενα αντικειμενο, αλλα αν ηταν κουμπωμενο καλα θα μπορουσε να ειχε σκισει το αυτι για παραδειγμα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εχτές λοιπόν που έκανε εμετό μετά την ένεση, έβγαλε το ωμό κοτόπουλο ΑΘΙΚΤΟ, ενώ είχε φάει 5-6 ώρες πριν.
Είναι φυσιολογικό αυτό; Με προβλημάτισε πολύ!!!!!!!
Μην σε προβληματίζει. Μέσα σε ένα μήνα δεν έχει προσαρμοστεί η πέψη στα ωμά.
Πόσα γεύματα τρώει και τι κάνει μετά το γεύμα;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ξερω πολλα σκυλια(μαζι με το δικο μου!) που εχουν κολλημα με τα σκουλαρικια!Απο εκει και περα το σκουλαρικι μη σε προβληματιζει,ειναι πολυ μικρο για να κανει καποια σοβαρη ζημια!Οσο για το οτι μετα απο τοσες ωρες τα εβγαλε αθικτα θα με προβληματιζε και εμενα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αλλη φορα να την προσεχεις περισσοτερο. Εχει πραγματι σημασια αν ειχε επιθετικη συμπεριφορα ή οχι?

Δεν σε προβληματισε το αρπαξε αυτο που ηθελε απο το προσωπο ενος ανθρωπου? Δηλαδη αν ηθελε την τυροπιτα που μπορει να ετρωγε το κοριτσακι θα του την αρπαζε απο το στομα? Εγω σε αυτο σταθηκα απο ολοκληρο το περιστατικο που περιεγραψες, ουστε στα σκουλαρικια ουτε στις ενεσεις του γιατρου. Το θεωρω σημαντικο ελαττωμα να φερεται ετσι ενα σκυλι και θεωρω πως πρεπει να του δωσεις πολυ μεγαλη προσοχη.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Ελαττωμα το οτι πανω στο παιχνιδι ετυχε και αρπαξε κατι (απο οπουδηποτε , δεν εχει σημασια το μερος του σωματος)???
Παιχνιδι ειναι δεν ειναι επιθεση.....αν ηθελε επιθεση να ειστε σιγουροι οτι τωρα δεν θα μιλουσαμε για σκουλαρικια, αλλα για γιατρους και τρυπες στο προσωπο!!!
Μην οδηγειτε το ποστ εκει που θελετε και απλα απαντηστε σε οτι ρωτησε το παλικαρι.... ;)

Ο οργανισμος δεν εχει συνηθησει ακομα την τροφη στο 100% και ειναι φυσιολογικο + οτι η πεψη δεν ειναι σαν των ανθρωπων (3-4 ωρες). Να υπολογιζεις οτι στην ξηρα ειναι 12-16 ωρες και υπολοιπες τροφες 8-10 ωρες.
Στο οτι δυσκολευεται να κανει την αναγκη της, αυτο να το κοιταξεις λιγακι για να μην σου γινει δυσκοιλια.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το θέμα, θα οδηγηθεί κάπου, όταν και αν, απαντήσει ο Χρήστος.
Οι λοιπές εικασίες, ολονών, είναι αδιάφορες, τουλάχιστον σε μένα, που ξεκίνησα την συζήτηση.
Οποιος πάντως θέλει να απαντήσει, μπορεί να απαντήσει σε ότι του κάνει κέφι και να αφήσει ήσυχο, το τι θεωρεί ο καθένας μας σημαντικό.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
Μην οδηγειτε το ποστ εκει που θελετε και απλα απαντηστε σε οτι ρωτησε το παλικαρι.... ;)
Εαν αναφερεσαι σε εμενα, δεν οδηγω τιποτα. Ειπα τη γνωμη μου σε σχεση με το περιστατικο που αφηγηθηκε.

Μονος του το μελος christostr τονισε με κεφαλαια την ενεργεια του σκυλου του.
Εχτές η Φροσάρα έπαιζε με ένα κοριτσάκι 10-11 χρόνων περίπου και... της ΒΟΥΤΗΞΕ το σκουλαρίκι από το αυτί
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Κανονικά θα έπρεπε να το διαγράψω το ποστ σου, γιατί μόνο εριστικό είναι και δεν προσφέρει στην κουβέντα το παραμικρό θετικό.

Καλημέρα λοιπόν και σε σένα και αν αποφασίσεις να ξαναγράψεις επί του θέματος, καλό θα ήταν να μην προδικάσεις την πορεία του και να μην μιλάς εκ μέρους άλλων.
Οποιος πάντως θέλει να απαντήσει, μπορεί να απαντήσει σε ότι του κάνει κέφι και να αφήσει ήσυχο, το τι θεωρεί ο καθένας μας σημαντικό.
Κατι δεν κολλαει εδω....

Συμφωνω ομως στο οτι "Το θέμα, θα οδηγηθεί κάπου, όταν και αν, απαντήσει ο Χρήστος" , αλλα για να απαντησει ο Χρηστος, θα πρεπει να του απαντησουμε κι εμεις με την σειρα μας στον προβληματισμο του και οχι στον προβληματισμο του καθενος!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν βλέπω τι δεν σου κολλάει, λυπάμαι.
Αν θέλεις μπορείς να μου το εξηγήσεις με πμ, παρακαλώ πολύ.

Οποιος θέλει λοιπόν, ξαναλέω ίσως με περισσότερη σαφήνεια, μπορεί να απαντάει στον Χρήστο, ότι θέλει. Το να σχολιάζει όμως τις απορίες των άλλων, αντί απλώς, να δίνει την απάντηση που θέλει επί του θέματος, δεν καταλαβαίνω, πως είναι επιθυμητό.

Θα παρακαλούσα πάντως, να μην συνεχιστεί το μεταξύ μας debate. Είναι ανούσιο και σπατάλη ποστ.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Συγνώμη κατάλαβα καλά;;;;;

Άρπαξε ροτβάιλερ (μεταξύ μας και τσιουάουα να ήταν πάλι θα με ενοχλούσε, αλλά πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σκύλο τέτοιου μεγέθους) το σκουλαρίκι από κοριτσάκι και το θεωρείτε φυσιολογικό;;;; Και σας ενοχλεί που σχολιάστηκε;

Δεν νομίζω έτσι όπως γράφτηκε το ποστ να συνέβη όντως αυτό (μάλλον το σκουλαρίκι θα πεσε πάνω στο παιχνίδι φαντάζομαι και θα το φαγε ο σκύλος) αλλά είναι ποτέ δυνατόν να μη γίνει η παραπάνω διευκρίνηση;

Ακόμα και να το βούτηξε από το αυτί πάντως, δε θεωρώ σε καμμία περίπτωση οτι πρόκειται για επιθετική συμπεριφορά αλλά την θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά, ιδιαίτερης βαρύτητας και η οποία θα μπορούσε να έχει σημαντικές επιπτώσεις.

Οπότε γι αυτό το λόγο και μόνο απαιτείται μια διευκρίνηση κατά τη δική μου άποψη.

edit: mareco σόρρυ γράφαμε μαζί, αν θες διέγραψε το ποστ μου για να μη δοθεί συνέχεια.
 
Last edited: