Πειράματα σε ζώα στην παραγωγή ζωοτροφών !


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Πειράματα σε ζώα στην παραγωγή ζωοτροφών.

Η βιομηχανία ζωοτροφών αναπτύσσεται, αλλά αυτό που λίγοι άνθρωποι γνωρίζουν
είναι υπό ποιες συνθήκες η τροφή κατασκευάζονται για τους σκύλους και τις γάτες τους.
Για να αποκτήσουν ένα πλεονέκτημα στην αγορά, πολλοί παραγωγοί ζωοτροφών
κανουν πειραματα επανω στα ζώα.

Αντί να παρατηρούν, πληροφορίες από τον κτηνίατρο και αξιολογήσεις στατιστικών για τη
βελτιστοποίηση της τροφής των ζώων, τα πειραματόζωα βασανίζονται σκληρά.

Ωστόσο, πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιων ζώων δεν γνωρίζουν ότι τα συμβατικά τρόφιμα
κατοικίδιων ζώων δοκιμάζονται συχνά σε σκύλους και γάτες που ζουν υπο τρομερές
συνθήκες σε πειραματικά εργαστήρια και συχνά πρέπει να πληρώνουν για αυτές τις
δοκιμές με τη ζωή τους.

Τι μπορώ να κάνω;

Ρωτήστε τον κατασκευαστή της ζωοτροφής σας για πειράματα σε ζώα.
Ζητήστε του να το εγκαταλείψει.

Ενημερώστε άλλους ιδιοκτήτες κατοικίδιων ζώων για το πρόβλημα.

Γράψτε στα κολέγια και ζητήστε την παύση των δοκιμών σε ζώα στα ινστιτούτα
διατροφής των ζώων.

Θετικός κατάλογος

Η οργάνωση PeTA για τα δικαιώματα των ζώων δημοσιεύει θετικό κατάλογο εταιρειών
ζωοτροφών που ισχυρίζονται ότι απέχουν από δοκιμές σε ζώα.
Πρέπει να σημειωθεί ότι οι πληροφορίες που παρέχονται από τις εταιρείες δεν ελέγχονται.

http://www.tiernahrung.peta.de/
(scroll down)

Iams, Eukanuba, Royal Canin, Hills και πολλοί άλλοι κατασκευαστές συνεχίζουν να
δοκιμάζουν τα προϊόντα τους σε ζώα, αν και αυτές οι δοκιμές δεν απαιτούνται από το νόμο.

Αγοράστε μόνο τροφές για ζώα συντροφιάς από εταιρείες που δεν πραγματοποιούν
δοκιμές στα ζώα.

Σας ευχαριστώ

(Πηγή ΠeΤΑ)


-----
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Γενικά, προσπαθώ να αγοράζω μόνο cruelty-free προϊόντα, όπου μπορώ.
(Γενικός κανόνας για οτιδήποτε φαρμακευτικό-καλλυντικό, ότι εξάγεται στην Κίνα ΔΕΝ είναι cruelty free, ο νόμος τους απαιτεί δοκιμές σε ζώα, πριν κάτι εγκριθεί ως κατάλληλο προς ανθρώπινη χρήση)

Δεν θέλω να βγω off topic, αλλά το παιχνίδι cruelty free είναι μεγάλο και σάπιο.
Επειδή το έχω ψάξει, μπορεί μια εταιρία να δηλώνει ότι δεν κάνει animal testing, αλλά να είναι θυγατρική κάποιας που κάνει, όπου και από εκεί προμηθεύεται πρώτες ύλες.
Επειδή είναι μόδα και γίνεται και λίγο απαίτηση πλέον από τους καταναλωτές (ευτυχώς), πολλές εταιρίες κάνουν το άνωθεν κόλπο για το μαρκετινγκ και μόνο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Eroe


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η PETA να παει να *μπιπ* Οταν και εφοσον σταματησουν να εχουν τα "καταφυγια σκυλων" με kill rate 99% το ξανασυζηταμε. Μεχρι τοτε στο διαολο και ακομα παραπερα, εγιναν γνωστοι και απλα εκμεταλλευονται κοσμο για να κονομανε.
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Το θέμα δεν είναι η PETA, οτι και σκατα να ειναι και αυτη.

Το προβλημα με τα πειραματα (και σιγουρα υπαρχουν) παραμενει.

Το θεμα ειναι δοκιμές σε ζώα Ναι η Όχι;

-------
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Σε ολους τους τομεις, αλλα ειδικα στο θεμα της διαβιωσης των ζωων, ο σημερινος (και καλα...) "πολιτισμος" κανει τους Ουννους του Αττιλα να μοιαζουν κοριτσακια του κατηχητικου...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σου λέω ΌΧΙ
Αλλά ποιος θα τα δοκιμάσει ;;;
Υπάρχουν τρόποι είναι γνωστό αυτό. Ακόμη και για τα φάρμακα. Με προγράμματα σε υπολογιστές. Απλώς μιλάμε για μεγαλύτερο κόστος οπότε τα πειραματοζώα προτιμούνται.
Για την φαρμακοβιομηχανία που γνωρίζω εγώ αν σκεφτείς ότι 1 στα 9 φάρμακα μόνο περνάει στο τελικό στάδιο και γίνεται διαθέσιμο στον καταναλωτή και για τα 9 αυτά φάρμακα χρειάζονται μερικά εκατομμύρια δολλάρια για να φτάσουν στο στάδιο απόρριψης τους καταλαβαίνεις ότι κάθε τρόπος για να μειώσουν το κόστος και να αυξήσουν το κέρδος μετράει πολύ περισσότερο από τις ζωές. Ακόμα και τις ανθρώπινες.
 
  • Like
Reactions: zenio


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Υπάρχουν 2 ειδών δοκιμές:
In vitro . στο εργαστήριο
In vivo . σε ζώντα οργανισμό (ζώο και μετά εθελοντή άνθρωπο )
Έχω συμμετέχει.
Οποίος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες εδώ είμαι.
 


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Ευτυχώς η σκυλοτροφή που αγοράζει η μάνα μου για τη Δανάη, γράφει πως δεν χρησιμοποιεί σκυλάκια για πειράματα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Σίγουρα το να γίνονται πειράματα σε ζώα από τις εταιρείες παραγωγής ζωοτροφών "ακούγεται κάπως", μα το σίγουρο είναι πως οι ζωοτροφές για τα κατοικίδια μας έχουν σαν βασικό συστατικό τα ζώα... (n)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Σίγουρα το να γίνονται πειράματα σε ζώα από τις εταιρείες παραγωγής ζωοτροφών "ακούγεται κάπως", μα το σίγουρο είναι πως οι ζωοτροφές για τα κατοικίδια μας έχουν σαν βασικό συστατικό τα ζώα... (n)
Τα κακοποιημενα ζωα...
 


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Μπορεί να έχουν ως πρώτο συστατικό τα κακοποιημένα ζώα, αλλά τουλάχιστον να μη βασανίζουν και παραπάνω ζώα. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος, δηλαδή να είμαι υποκριτής, όμως ο σκύλος κρέας θα φάει είτε είναι barf είτε είναι ξηρά τροφή.