Πεκινουα 13 ετων


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Καλημέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας!
Έχω το σκυλάκι μου 13 χρόνια και απ τον Ιανουάριο άρχισε να έχει κάποιες πολύ σύντομες κρίσεις. Πήρα γνώμη από πολλούς κτηνιάτρους και έκανα πολλές εξετάσεις (ακτινογραφία,υπέρηχο,καρδιογράφημα,εξετάσεις αίματος) και κάνεις δε μπορεί να πει με σίγουρα τι έχει πάρα μόνο ότι είναι κάτι νευρολογικό και πολύ σπάνιο. Οι κρίσεις : πέφτει κάτω και γυρνάει προς τα πίσω ουρλιάζοντας έχοντας τις αισθήσεις της και αυτό κρατάει δευτερόλεπτα σε σημείο να μη προλαβαίνω να τη βιντεοσκοπησω...κάποιες φορές αφήνει και ουρά και οι κρισεις συμβαίνουν κάποια 3-4 φορές τον μήνα.
Μου είπαν να της δίνω tegretol 200mg και eviol A μια φορά στις 3 μέρες για να δούμε αν θα μειωθούν...Τα έχω πάρει αλλά δε τα έχω ξεκινήσει...
Ωστόσο σήμερα με ξύπνησε μέσα στη νύχτα κάνοντας εμετούς 4 και ξύνοντας το αυτι της πολύ έντονα και τον πρωκτο της στο πάτωμα...περιμένω να ξημερώσει να τη πάω κτηνίατρο και τη παρακολουθώ καθώς έχει ηρεμήσει...
Έχει κάποιος κάποια συμβουλή? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
 


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Καλημέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας!
Έχω το σκυλάκι μου 13 χρόνια και απ τον Ιανουάριο άρχισε να έχει κάποιες πολύ σύντομες κρίσεις. Πήρα γνώμη από πολλούς κτηνιάτρους και έκανα πολλές εξετάσεις (ακτινογραφία,υπέρηχο,καρδιογράφημα,εξετάσεις αίματος) και κάνεις δε μπορεί να πει με σίγουρα τι έχει πάρα μόνο ότι είναι κάτι νευρολογικό και πολύ σπάνιο. Οι κρίσεις : πέφτει κάτω και γυρνάει προς τα πίσω ουρλιάζοντας έχοντας τις αισθήσεις της και αυτό κρατάει δευτερόλεπτα σε σημείο να μη προλαβαίνω να τη βιντεοσκοπησω...κάποιες φορές αφήνει και ουρά και οι κρισεις συμβαίνουν κάποια 3-4 φορές τον μήνα.
Μου είπαν να της δίνω tegretol 200mg και eviol A μια φορά στις 3 μέρες για να δούμε αν θα μειωθούν...Τα έχω πάρει αλλά δε τα έχω ξεκινήσει...
Ωστόσο σήμερα με ξύπνησε μέσα στη νύχτα κάνοντας εμετούς 4 και ξύνοντας το αυτι της πολύ έντονα και τον πρωκτο της στο πάτωμα...περιμένω να ξημερώσει να τη πάω κτηνίατρο και τη παρακολουθώ καθώς έχει ηρεμήσει...
Έχει κάποιος κάποια συμβουλή? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
Καλησπέρα,
δοκίμασε το Rescue Remedy Pets. Το βρίσκεις στα φαρμακεία, είναι φυτικές σταγόνες. Θα κάνει σίγουρα καλό είτε είναι κρίσεις επιληψίας είτε κρίσεις πανικού. 2 σταγόνες στο νερό όσο συχνά χρειάζεται.
 
  • Like
Reactions: KonstaΚ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το πιθανότερο είναι, να μην προσφέρει απολύτως τίποτα το Rescue Remedy.

@KonstaΚ πήγατε γιατρό; Τι σας είπε;
 


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Το πιθανότερο είναι, να μην προσφέρει απολύτως τίποτα το Rescue Remedy.

@KonstaΚ πήγατε γιατρό; Τι σας είπε;
Της δίνω τις βιταμίνες τη παρακολουθεί ο γιατρός θα κάνουμε κ άλλες εξετάσεις αίματος...προς το παρόν δεν έχει κάνει άλλη κριση
 
  • Like
Reactions: mareco






KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
για δες αυτο το αρθρο μηπως σε διαφωτισει λιγο Epilepsy and the Cavalier King Charles Spaniel (cavalierhealth.org)
Ευχαριστώ πολύ για το άρθρο...παρόλα αυτά όταν παθαίνει τη κρίση δεν κάνει κάποια επαναλαμβανόμενη κίνηση η δε κουνιέται απλά η είναι ξαπλωμένη η γυρίσει το σώμα της προς τα πίσω ...όταν δε το παθαίνει που είναι 1 με 3 φορές τον μήνα είναι πολύ χαρούμενη και όλα είναι φυσιολογικά
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αν δεν είναι στειρωμένη θα μπορούσε να επηρεάζει κ αυτό την συγκεκριμένη συμπεριφορά ,δηλαδή κάποια ανισορροπία ορμονική.
Εχετε αποκλείσει με τον γιατρό της και τα Toxoplasma+ Neospora στις εξετασεις ? Πολλες φορες η μολυνση απο αυτα προκαλει νευρολογικά προβλήματα.
 


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Θα κανει κ αλλες εξετασεις ...προς το παρον μας λενε οτι ειναι ψευδοεπιληψια και ίσως οφείλεται σε έλλειψη βιταμινών (της αρέσει μόνο μια πολύ οικονομική κονσέρβα)...σε οσους γιατρους την εχω παει κανενας δε ξερει με σιγουρια
 


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Καλημέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας!
Έχω το σκυλάκι μου 13 χρόνια και απ τον Ιανουάριο άρχισε να έχει κάποιες πολύ σύντομες κρίσεις. Πήρα γνώμη από πολλούς κτηνιάτρους και έκανα πολλές εξετάσεις (ακτινογραφία,υπέρηχο,καρδιογράφημα,εξετάσεις αίματος) και κάνεις δε μπορεί να πει με σίγουρα τι έχει πάρα μόνο ότι είναι κάτι νευρολογικό και πολύ σπάνιο. Οι κρίσεις : πέφτει κάτω και γυρνάει προς τα πίσω ουρλιάζοντας έχοντας τις αισθήσεις της και αυτό κρατάει δευτερόλεπτα σε σημείο να μη προλαβαίνω να τη βιντεοσκοπησω...κάποιες φορές αφήνει και ουρά και οι κρισεις συμβαίνουν κάποια 3-4 φορές τον μήνα.
Μου είπαν να της δίνω tegretol 200mg και eviol A μια φορά στις 3 μέρες για να δούμε αν θα μειωθούν...Τα έχω πάρει αλλά δε τα έχω ξεκινήσει...
Ωστόσο σήμερα με ξύπνησε μέσα στη νύχτα κάνοντας εμετούς 4 και ξύνοντας το αυτι της πολύ έντονα και τον πρωκτο της στο πάτωμα...περιμένω να ξημερώσει να τη πάω κτηνίατρο και τη παρακολουθώ καθώς έχει ηρεμήσει...
Έχει κάποιος κάποια συμβουλή? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
Μήνες μετά έχει χειροτερέψει έχοντας κάνει διάφορες θεραπείες με αντιφλεγμονώδη και είναι πλέον αδύναμη .Πριν από τρεις μέρες έκανε αρκετές κρίσεις μαζί και τη πήγα και της έκαναν ένεση κορτιζόνης .Της δίνω κορτιζόνη και μου έχουν πει ότι το μόνο που έχει μείνει είναι να κάνουμε μαγνητική αλλά υπάρχει κίνδυνος να μην ξυπνήσει . Δε ξέρω τι να κάνω και θα ήθελα να πάρω γνώμη από κάποιον νευρολόγο αλλά δε βρίσκω κάποιον .Υπάρχει κάποιος γιατρός με εμπειρία σε τέτοια περιστατικά; Έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο ; Οι γιατροί μου είπαν ότι μάλλον υποπτεύονται κάποιο θέμα στη σπονδυλική στήλη καθώς στις κρίσεις δείχνει να έχει τις αισθήσεις της
 


KonstaΚ

Member
26 Απριλίου 2021
17
6
28
Αν δεν είναι στειρωμένη θα μπορούσε να επηρεάζει κ αυτό την συγκεκριμένη συμπεριφορά ,δηλαδή κάποια ανισορροπία ορμονική.
Εχετε αποκλείσει με τον γιατρό της και τα Toxoplasma+ Neospora στις εξετασεις ? Πολλες φορες η μολυνση απο αυτα προκαλει νευρολογικά προβλήματα.
Δεν έχουν δείξει τίποτα οι εξετάσεις είναι αψογες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3