Περί Ορθογραφίας


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
αααχ...καλε κι εγω λεω που σε ξερω!!!!! στο ιδιο θερμοκηπιο ημασταν!!! εγω στη μεσαια σειρα διπλα στα μαρουλια :p
Κ γω πρασινάδα! Χαχα! Ασε με κ το πρώτο σοκ μου ήρθε με τν τίτλο του θέματος. Μου θύμισε κτ πραγματείες του Αριστοτέλη που κάναμε στο άγνωστο. Περί ποιητικής, περί ουρανού κ τέτοια! Δν λες καλά που δν έχουμε πληκτρολόγια με πολυτονικό???
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Υπάρχει πληκτρολόγιο με πολυτονικό ή μάλλον καλύτερα γραμματοσειρά. :) Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς πανεύκολα να την βρεις και να την εγκαταστήσεις! Και για να βοηθήσω αν θέλεις δες εδώ (http://www.enoriaka.gr/index.php?option=content&task=view&id=748&Itemid=2).
Να παρουσιάσω τα γράμματα/σημεία στίξης/σύμβολα για Microsoft Office μαζεμένα, μιας και η πλειοψηφία έχει Μicrosoft Office, γνήσια και πληρωμένα φαντάζομαι...εεε :) :
[FONT=&quot](η γλώσσα του πληκτρολογίου πρέπει να είναι γυρισμένη στα ελληνικά)

[/FONT] Γράμματα
Θ,θ -> U,u
Ξ,ξ -> J,j
Ψ,ψ -> C,c
Ω,ω -> V,v
ς -> W,w
Σημεία στίξης
Τόνος = ( ΄ ) -> ; (και στην συνέχεια το φωνήεν που θέλουμε να μπει ο τόνος)
Ερωτηματικό = ( ; ) -> Q
Πάνω-κάτω τελεία = ( : ) -> Shift+Q
Διαλυτικά = ( ¨ ) -> Shift+; (αφού τα πατήσουμε, τα αφήνουμε και στην συνέχεια πατάμε το φωνήεν που θέλουμε να μπουν τα διαλυτικά)
Διαλυτικά με τόνο = ( ΅ ) -> Shift+W ή Ctrl+Alt+τόνος (όπως πριν)
Σύμβολα
€ -> Ctrl+Alt+E
« -> Ctrl+Alt+[
» -> Ctrl+Alt+]
± -> Ctrl+Alt+-
½ -> Ctrl+Alt+=
© -> Ctrl+Alt+C
® -> Ctrl+Alt+R
° -> Ctrl+Alt+0 (βαθμοί Κελσίου)
 










Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ααααα κατάλαβα τι δεν έκανα σωστά !
Πατούσα πρώτα Ctrl μετά Alt και μετά Ε (για το σύμβολο €), αλλά έπρεπε να κρατάω πατημένα μαζί αυτά τα τρία πλήκτρα Ctrl+Alt+Ε και μας βγαίνει το ευρουδάκι € :D
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Blackpit θες να με στείλεις έτσι; Δν θελω πολυτονικο! Μακριά απο μας φτου στν κόρφο μας! Χεχε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95