Περί νόμιμου


gianmav

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
10
0
ρε παιδια να ρωτησω¨προχθες μου πατησαν το σκυλι μου ενας ...γερος σε χωματοδρομο ο οποιος ειναι χαρακτηρισμενος δρομος αλλα προς το παρον ειναι αλανα εξω απο την πλαινη πορτα του σπιτιου μου και τωρα που πηγα στην κορη του να της ζητησω τα στοιχεια για να κανω μηνυση με απειλησε κιολας οτι θα μου κανει και αυτη γιατι το σκυλι λεει επρεπε να ειχε φυμωτρο και δεμενο. το σκυλι ηταν εξω γιατι μπαινοεβγαινα στον κηπο και εκανα δουλειες, αλλα ακομα και το δευτερο σκυλι που εχω αρχισε να τρεχει προς τα εξω όταν ακουσε θορυβο επειδη ο γερος ετρεχε με καμμια 30 αρια και ειχε τρειλορ απο πισω. απο οτι λεει δεν το ειδε περασε απο πανω το κατατσαλακωσε 30 κιλα λυκοσκυλο τον φωναζα να σταματησει αλλα εκτος απο τυφλος ηταν και κουφος...εκει που μας χρωστουσαν πας πηραν και το βοδι δηλαδη...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
...και δυστυχώς έχουν δίκιο...
Βάσει νόμου λοιπόν, είσαι υποχρεωμένος να έχεις τα σκυλιά σου δεμένα. Και αν μη τι άλλο, όπως ξανά δυστυχώς είδες, για την ασφάλειά τους.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
έχουν δίκιο οι άλλοι
δυστυχώς
λυπάμαι
έπρεπε να τον έχεις δεμένο και υπο την επίβλεψή σου εφόσον δεν ήταν μέσα στη αυλή σου
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Αν στοιχειοθετηθεί δόλος α' βαθμού του οδηγού,τότε και μόνο τότε έχεις ελπίδες για αποζημιωση,κάτι τέτοιο όμως δε λαμβάνει χωρα εδω ε;Διαφορετικα φοβάμαι πως ο νόμος δεν είναι με το μέρος σου!
 










mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Σκοτωθηκε ο σκυλος;
Εγκαταλειψη σημειου ατυχηματος δεν ισχυει στην περιπτωση ζωου;
Εδώ βρε Ελένη μου, δεν ισχύουν άλλα κι άλλα, για τα φουκαριάρικα τα ζώα.
Και το κυριότερο, μιλάμε για κατοικίδιο, λυτό στον δρόμο.
Εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος νόμος, για κάποια άλλη παράβαση, στον οποίο να μπορούν να στηριχτούν.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εδώ βρε Ελένη μου, δεν ισχύουν άλλα κι άλλα, για τα φουκαριάρικα τα ζώα.
Νομους και παραθυρακια εχουμε.Το θεμα ειναι οτι δεν το κυνηγαμε.
Και το κυριότερο, μιλάμε για κατοικίδιο, λυτό στον δρόμο.
Το σκεφτηκα οπως με τις περιπτωσεις διαρρηξης που κανει ζημια ο σκυλος στο διαρρηκτη.Δικαζεται ο κλεφτης,δικαζεται και ο ιδιοκτητης.

Ασε,παω για να φτιαξω ενα διπλο ελληνικο...:cool:
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν, έχουμε και λέμε... σύμφωνα με το αστικό δίκαιο όλα τα ζώα (δυστυχώς) χαρακτηρίζονται ως πράγματα... Με βάσει αυτό μπορε,ί εάν πάντοτε πληρούνται οι προϋποθέσεις, να στοιχειοθετηθεί το αδίκημα της φθορά ξένης ιδιοκτησίας (ποινική ευθύνη) και φυσικά αποζημείωση από αδικοπραξία (αστική ευθύνη), και όλα αυτά υπό τις προϋποθέσεις του πότε ένας σκύλος πρέπει να είναι δεμένος βάσει νόμου και φυσικά σε συνδυασμό με όλα όσα ισχύουν για τα αυτοκινητιστικά ατυχήματα... πιασ' τ' αυγό και κούρεφ' το δηλαδή... Εάν θες μπορώ να το κοιτάξω καλύτερα και να σου πω..
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
πιο εννομη θα ήταν μιά μύνηση κατά του ιδιοκτήτη του σκύλου για φθορές στο αυτοκίνητο....δυστυχώς..........:(:(:(
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
πιο εννομη θα ήταν μιά μύνηση κατά του ιδιοκτήτη του σκύλου για φθορές στο αυτοκίνητο....δυστυχώς..........:(:(:(
δυστυχώς έτσι είναι!δεν το έκανε επίτηδες,απλά...έτυχε!τώρα,γιατί έτρεχε,γιατί δεν σταμάτησε και γιατί,ενώ έκανε μ........κία, ζητάει και τα ρέστα?το αποτέλεσμα ένα είναι και είναι σκληρό!λυπάμαι για την απώλειά σου απλά την επόμενη φορά περισσότερη προσοχή!στην χώρα μας δυστυχώς μόνο οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα,τα κατοικίδια όχι γι'αυτό και εγώ προσέχω διπλά τον δικό μου γιατί αν γίνει κάτι,μόνο εγώ θα ''σκάσω''.....
 


gianmav

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
10
0
ρε παιδια τα σκυλια ηταν στην αυλή. μολις ακουσαν το τρειλορ ντραγκα ντρουγκα τρεξαν και βγηκαν εξω. Εγω φωναζα το μπαρμπα να μην τρεχει μολισ τα ειδα αλλα αυτος ηταν κουφος εντελως. δεν υπαρχει δρομος εκει ακομα και αν ειναι χαρακτηρισμενος.αν ψιχαλισει λιγο δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις γιατι θα κολησεις κανονικα λογω του οτι τα σκυλια θεωρουνται ιδιοκτησια οπως ειναι η οικια εφοσον πεσει καποιος πανω στο σπιτι σου πρεπει να σε αποζημιωσει
το αστειο του πραγματος ξερεται πιο ειναι?οτι εχουν και αυτοι σκυλο που τον εχουν και κοιμαται εξω στο δρομο και καθε φορα που περναω με το ποδηλατο η το αυτοκινητο με ορμαει, οχι οτι θα με κανει τιποτα ενα μικρο αμοιρο σκυλακι ειναι...
τελος παντων τα ματακια μου πανε χαθηκαν. αναγκαστηκα να το κανω ευθανασια γιατι εσπασε σπονδυλικη στηλη...
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
λυπαμε πολυ για το σκυλακι σου αλλα δεν επρεπε κ εσυ να το αφισεις εξω μονο του..και ειδικα αν ειναι απο αυτα που τους αρεσει να τρεχουν διπλα-πισω απο αυτοκινητα γιατι και ο παππους εδω που τα λεμε δεν ετρεχε..με 30 πηγαινε..και σε χαρακτηρησμενο δρομο κιολας..βασικα και σε χωραφι μεσα να πηγαινε παλι δεν νομιζω οτι θα βρεις δικιο...η μονη περιπτωση να μην ειχε νομιμα το διπλωμα ο παππους λογω ορασης κλπ..αλλα και παλι..βασικα τι θες λεφτα?γιατι θα ξαναζωντανεψουν το σκυλακι σου??:S με καθε σεβασμο σε εσενα και στο σκυλακι απλα το θεωρο δωρο αδωρο απο τη στιγμη που το σκυλακι πεθανε..αν ζηταγες για επεμβασεις ιατρικες κ τετοια ναι...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3