Περί τριχώματος διπλού μανδύα


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Έχω ένα Αμερικάνικο Ακίτα 8,5 μηνων και εδώ και 3 περίπου εβδομάδες έχουμε ''πνιγεί'' στην τρίχα.
Τον βουρτσίζω 2 φορές την ημέρα ανελλιπώς και τις τελευταίες μέρες έχει μειωθεί η τριχόπτωση.
Το θέμα είναι ότι ο σκύλος έχει μείνει σχεδόν ''μισός'' σε σημείο να τον βλέπουν φίλοι που τον ήξεραν και να μου λένε ''γιατί αδυνάτησε τόσο πολύ το σκυλί''
Η ερώτηση λοιπόν είναι εντάξει και το έριξε το παλιό τρίχωμα, πότε θα ξαναβγεί το νέο ? και θα είναι όπως ηταν πριν ή επειδή είναι καλοκαίρι θα βγάλει λιγότερη γούνα (μου το είπε γνωστός μου αυτό).
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η τρίχα είναι γενετική και διατροφική υπόθεση!

Αν ο σκύλος δεν έχει καλή ποιότητα τρίχας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Αν ο σκύλος δεν έχει καλή διατροφή εδώ μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα!
 










jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Η πτώση τρίχας αυτή την εποχή είναι φυσιολογική αν δεν κάνω λάθος. Εξάλλου ο σκύλος είναι υγιέστατος για την ακρίβεια κάναμε αιματολογικές εξετάσεις τέλη Μαρτίου με φυσιολογικα αποτελέσματα.
Η δε διατροφή του περιλαμβάνει μόνο ξηρά τροφή Arden Grange και λάδι σολωμού καθημερινά.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κάποιες φορές η μεγάλη πτώση οφείλεται σε ασθένεια
...και στρες
Μα το πόσο φιλάσθενος είναι ένας οργανισμός εξαρτάται από γενετικούς παράγονες!:D

Όλα εκεί καταλήγουν :p

Η πτώση τρίχας αυτή την εποχή είναι φυσιολογική αν δεν κάνω λάθος. Εξάλλου ο σκύλος είναι υγιέστατος για την ακρίβεια κάναμε αιματολογικές εξετάσεις τέλη Μαρτίου με φυσιολογικα αποτελέσματα.
Η δε διατροφή του περιλαμβάνει μόνο ξηρά τροφή Arden Grange και λάδι σολωμού καθημερινά.
Αν έχεις διασφαλίσει μια σωστή διατροφή και δεν είδες διαφορά, τότε είναι ο παραπάνω λόγος...η ποιότητα τρίχας!

Ο σκύλος ασκείται?
Λαμβάνει ήλιο?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Oι ιατρικοί λόγοι δε φαίνονται απαραίτητα με αιματολογικές, π.χ. μια δερματική πάθηση πώς να φανεί με αιματολογική?

Όχι πως μια γενικευμένη τριχόπτωση είναι κάτι πολύ πιθανό σε σπιτίσιο σκύλο να οφείλεται σε δερματοπάθεια, απλά το λέω γιατί εγώ ανακάλυψα ότι ο κόπρος μου έχει διπλό μανδύα όταν έπαθε μυκητίαση και του πεσε μόνο ο έξω μανδύας σε ένα μεγάλο σημείο.
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Η πτώση τρίχας αυτή την εποχή είναι φυσιολογική αν δεν κάνω λάθος. Εξάλλου ο σκύλος είναι υγιέστατος για την ακρίβεια κάναμε αιματολογικές εξετάσεις τέλη Μαρτίου με φυσιολογικα αποτελέσματα.
Η δε διατροφή του περιλαμβάνει μόνο ξηρά τροφή Arden Grange και λάδι σολωμού καθημερινά.
Με τον εκτροφέα σου μίλησες καθόλου; Μήπως εκείνος ξέρει καλύτερα τι γίνεται.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU