Περιορισμός


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Γεία σας και από εμένα. Νέα στην παρέα....Βρήκαμε την Αύρα πριν 10 μερές 4-5μηνών...μόνη και φοβισμένη. Αποφασίσαμε να την κρατήσουμε και έγινε μέλος της οικογένειας. Με χάδια και πολλές βόλτες σιγά σιγά μα1 συνηθίζει. Ζουμε προσωρινά για λιγους μήνες σε σπίτι με αυλή νοικιασμένο....και έμαθε να είναι ελεύθερη στην αυλή. Επειδή όμως θελω να τη μάθω να μην λερώνει παντού αλλα και να μην φρικάρει όταν γυρίσουμε στο σπίτι μας που ειναι διαμέρισμα, θελω να αρχίζω να την περιορίζω αρχικα στο μπαλκόνι (το οποίο όμως ειναι ισόγειο και μπορει να πηδήξει) ωστε να συνηθιζει αλλα και να εκπαιδευτεί. Φρικάρει όμως όταν τη βάζω εκεί και κλαίει-γαβγίζει.Τι πρέπει να κάνω?
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
αφου ζεις σε διαμερισμα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα .. η αληθεια ειναι οτι αν την βαζεις συνεχεια εκει θα συνηθίσει καποια στιγμη και θα σταμτησει το κλαμα... αλλα μεχρι τοτε θα σου εχουν φερει το 100, 100 φορες

γιατι απλα δεν βαζεις μεσα στο σπιτι? λερωνει και μεσα? αν ναι ειναι μικρη ακομα, θα μαθει σιγα σιγα να τα κανει εξω στη βολτα της
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλως ηρθατε!
(Την ελενξες για τσιπ και πηγατε κτηνιατρο για εμβολια και να ελενξει την υγεία της υποθέτω, αρα δεν αναφέρομαι σε αυτα...)

Καλύτερα να την βάλεις κατευθείαν μέσα, αλλωστε οταν πατε στο διαμέρισμα μέσα θα είναι, η διαμονή στην βεράντα απαγορευεται. Δε νομιζω οτι εχει νόημα να μάθει για κάποιο λόγο στη βεράντα.
Περιορισέ την σε ενα δωμάτιο/χωρο/τμημα του σπιτιού να την ελέγχεις καλύτερα, φτιαξε της ενα δικό της χώρο, με κρεβατακι κτλ , απομακρυνε επικίνδυνα αντικείμενα και δες θέματα στο φορουμ εδω που αφορουν το κρεητ (crate) και εκπαίδευση σε αυτο καθως και θέματα με εκπαιδευσης τουαλετας. Θα εχεις καποια ατυχηματα στην αρχη αλλα θα μάθει γρήγορα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Δεν έχω καταφερει ακομα να της το μαθω αυτο....οποτε λερωνει παντου. Μεσα δεν θελω να τη βαλω γιατι αρχικα το σπιτι ειναι πολυ μικρο αλλα και επιπλωμενο. Οποτε δεν θελω να εχω θεματα με τον ιδιοκτητη.
Σκεφτηκα να την αφηνω για καποιες ωρες στο μπαλκονι και σιγα σιγα να την αφηνω περισσοτερο οταν ειμαστε στι σπιτι ωστε να μας βλεπει...Την πηγαινω βολτα το πρωί και τα απογευματα την εχουμε μαζι μας σε οτι κανουμε...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δες λιγο το crate επιμένω. Θα μπορείς σιγα σιγα να την βάλεις μέσα ελεγχόμενα. Τουλάχιστον το βράδυ να κοιμάται και οσο την εχεις υπο επιβλεψη. Εξω κινδυνευει και απο αποψη υγειας το καλοκαίρι συν ολους τους αλλους κινδύνους.
Μεσα με περιορισμό και βοηθεια απο εσας θα μάθει και πιο ευκολα τουαλέτα, τωρα εξω δεν εχει λόγο να μη τα κανει οπου βρει.

Δες και αυτα π.χ
https://www.dogforum.gr/community/t...εκπαίδευση-για-τον-περιορισμό-σε-κλουβί.4715/
http://www.trihes.gr/πώς-θα-αγαπήσει-ο-σκύλος-μας-το-crate/
http://www.4dogs.gr/βάλτε-το-κλουβάκι-crate-στη-ζωή-του-σκύλου/
https://www.dogforum.gr/community/threads/crate-Κλουβί.757/page-2
https://www.dogforum.gr/community/threads/crate-και-σκύλος-σε-διαμέρισμα.32188/
https://www.dogforum.gr/community/threads/Ηλικια-για-εκμαθηση-τουαλετας.30213/
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Ειδικα για τις βραδινες ωρες τώρα το καλοκαιρι για τη σκνιπα και το χειμώνα για το κρυο είναι απαραίτητο να την έχεις μεσα. Συμφωνώ οτι το crate θα σου δώσει τη λυση που χρειαζεται.
 






Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλησπέρα, έχω παραγγείλει το κλουβάκι και θα το έχω σήμερα.... Εντωμεταξύ, εχει μάθει ότι το σπίτι της είναι μέσα, αλλα κάθετε τη περισσότερη ώρα στο μπαλκόνι και μεταφέρει τα παιχνίδια της εκεί. Κάποιες φορές όμως κλάει και τελικά πηδάει από το μπαλκόνι (ισόγειο είμαστε) και αλητεύει. Όταν έρχεται πάλι στην αυλή, δεν θέλει να έρθει μέσα με τίποτα....έχω δοκιμάσει να την πάω βόλτα, να τη δελεάσω με λιχουδιές....απλά δεν έρχετε και με κοιτάει από απόσταση. Είναι πεισματάρα καταλαβαίνω, αλλα δεν ξέρω πως να της "σπάσω τον τσαμπουκα". Τέλος, έχοντας αυλή αλλά όχι περιφραγμάνη, θεωρώ ότι είναι άδικο για το σκυλάκι να είναι κλεισμένο σε ένα σπίτι. Να σας πω ότι δεν είμαστε Αθήνα, αλλα σε επαρχία με προοπτική να επιστρέψουμε Αθήνα μετά το καλοκαίρι.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Επίσης αρχικά πρέπει να κερδίσετε την εμπιστοσύνη της χωρίς να την πιέζετε κ μετά να επιβάλλετε τούς κανόνες σας. (Δεν ξέρετε κ τι έχει περάσει).
Ἰσως βοηθήσει τα γεύματά της να τα δίνετε μέσα στό σπίτι σας κ αργότερα μέσα στό crate, ώστε να το θεωρήση φωλιά της κ χώρος προστασίας-ηρεμίας. Θα σας βοηθήση πάρα πολύ κ στο θέμα των ζημιών.
Με τόσα πού γίνονται, όταν απουσιάζετε απ᾽ το σπίτι σας καλύτερα να μένη μέσα.
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Και το νερό και το φαγητό γίνονται μέσα στο σπίτι. Θεώρησα σωστό, όποτε την προλαβαίνω να της ανοίγω την πόρτα και να βγαίνει από την είσοδο χωρίς να πηδάει. Αλλα τις τελευταίες μέρες πραγματικά δεν έρχετε καθόλο. Δεν θέλω να την βάζω μέσα με το ζόρι. Προς το παρόν την αφήνω έξω..... και όταν πάμε βόλτα μπαίνει υποταγμένη μέσα με το λουρι (χωρίς να της το τραβάω). Φοβάμαι ότι θα καταλάβει ότι με το κλάμε βγαίνει έξω και μετά θα μας γλεντάει κανονικα! Τι να κάνω;
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Αν κατάλαβα καλά βγαίνει έξω στό δρόμο μόνη της;; Τουλάχιστον νά περιφράξετε τό μπαλκόνι ή ένα μέρος του.
Αφού έχει κάνει τήν ανάγκη της κ έχει φάει, αφήστε τη να κλαίη χωρίς να τή βγάλετε έξω κ κάποια στιγμή θα σταματήση. Σε αυτό πρέπει να είστε σταθεροί όλοι στό σπίτι. Αφού σταματήση επιβραβεύστε τη κ μετά από 5 λεπτά περίπου βγάλτε την έξω με λουρί. Μελλοντικά βάζετέ τη στο crate κ αυξάνετε τα λεπτά που θά είναι μέσα κ ρίχνεται κ καμμιά λιχουδιά. Ποτέ όμως ώς τιμωρία!
Εγώ κάπως έτσι το έκανα ως προς τον περιορισμό κ τώρα κάθετε μέσα, κοιμάται κ παίζει με το παιχνίδι του.
Εμπειρότερο μέλος εδω σίγουρα θα βοηθήση περισσότερο.
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Οχι δεν βγαίνει στο δρόμο....είμαστε σε χωρίο και μένουμε σε αδιέξοδο....κυρίως χαλαρώνει στη αύλη....σπάνια αλητεύει στους γείτονες ... Οποτε λέτε απλα να την αφήσω να καίει????Αυτο κανει και οταν ειμαστε για καφε και την εχουμε μαζι μας...τραβιέται όσο μπορει με την αλισσίδα και μετα γαυγίζει και κλαιει....με αποτελεσμα να μας κοιταν ολοι και στο τελος ενας να πινει καφε και ο αλλος να κανει βολτες γυρω γυρω απο το μαγαζι
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλά γιά καφέ δεν ξέρω αν είναι ακόμη έτοιμη να βγή :D
Αλλά γιά μέσα στό σπίτι κάτι τέτοιο έκανα κ πέτυχε σε εμένα.
Δέν είναι κ όλα τα σκυλιά ίδια.. Πρέπει να σας εμπιστευθή πρώτα με υπομονή.
Μπορεί να είναι κ αλανιάρα απο φυσικού της...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
θα κλαψει, θα αντισταθει θα το παρει αποφαση. Αν της κανεις παντα τα χατηρια δε θα στρωσει. Εαν μετακινηθειτε σε πόλη δε θα μπορεί να αλωνίζει ελευθερη (που κι εκει ειναι επικινδυνο, δε ξερεις τι σκεφτεται ο καθε γειτονας, τι θα μασησει, αν θα περασει αμαξι , σε λιγο καιρο θα εχει οιστρο κ.τ.λ) οπότε μαθε της το λουρί και πηγαινέ τη για καφέ/εξω συχνά να μάθει . Ο δικος μου εκανε τρελες στο καφε, επεμεινα με συχνες βολτες για καφε ωρες χωρις κοσμο, σιγα σιγα ηρεμησε, πλεον τον περνω παντου και με πολυκοσμια , δε καθεται και παναγια αλλα δεν ενοχλει πια. Και μην σηκωνεστε να την κανετε βολτες οταν κλαίει, της μαθαίνεις απλα οτι γίνεται οτι θέλει.

Για το κρεητ και το σπιτι μην τη πιεζεις μόνο και το συνδιασει αρνητικα. Κανε τη διαδικασία ευχαριστη. Ριχνε λιχουδιες λαχταριστες συχνα μες το κρεητ να της βρισκει εκει τυχαία, βαζε το φαι μεσα στο κρεητ οταν τη ταιζεις. Και σε γωνιες του σπιτιού και μέρη κρύβε εκπλήξεις. Επίσης φωναζε τη μεσα συχνά και οταν ερχεται δινε της λιχουδιες ή ακόμα καλύτερα παιζε μαζί της με ενα δελεαστικο παιχνίδι πχ κανα σκοινακι, Tug το οποιο δε θα το εχει αλλου. Θα εξασκησεις και το ελα και να μαθει να ερχεται ευχαριστα σε εσενα.

Γενικα κανε το σπιτι και κυρίως εσενα κατι ευχαριστο που θα διαλέγει μόνη της.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU