Περιποίηση Μαλτέζ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
δεν υποτίθεται πως τώρα είναι η εποχή του μαδήματος γενικά?

Αν ναι, το πολύ μάδημα το παρατηρείς τώρα Αργυρώ, ή ήταν από την αρχή έτσι ?
Τα γιόρκι και τα μαλτέζ δεν μαδάνε, ό,τι εποχή και να είναι. Αρκεί φυσικά να έχουν τα κατάλληλα γονίδια. Αν το τρίχωμά τους είναι αυτό που πρέπει, χάνουν όσες τρίχες χάνει και ένας άνθρωπος - μην πω λιγότερες....
 


Ian32

Member
19 Απριλίου 2014
20
0
26
Πειραιας
Εμενα αρχιζε να μαδαει οταν η τριχα ξεπερναγε ενα μηκος και εσπαγε , δεν πα να την χτενιζα και 3 φορες την μερα , τωρα της διατηρω το μαλλι οχι μακρυ αλλα ουτε και κουρεμενο .
Μια μερα να μην την χτενισω εχει γεμισει τζιβες , αυτο ειναι δεδομενο...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω με παραδοσιακο φυσικο χειροποιητο σαπουνι ελαιολαδου τις πλενω και ειναι μια χαρα κοστος 0.50 ευρω το σαπουνι ==))
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το ότι έχει μανδύα μαλτέζ μου το είπε η κοπέλα που την περιποίητε μια φορά τον μήνα όντας εγώ άσχετη(n). Την κάνω μπάνιο δύο φορές την μήνα (την μια φορά εγώ, την άλλη η κοπέλα). Την χτενίζω με χτένα με δόντια αραιά και πυκνά, κι μια χτενούλα που τα δοντάκια της είναι ψιλά ψιλά σαν μεταλλικές τριχούλες (μ' αυτή δεν κάνει και τις τρελές χαρές):mad:
Μανδύας μαλτεζ από μανδύα μαλτέζ απεχει ετη φωτος. Οποτε διαφοροποιούνται και τα προιοντα φροντίδας, αλλά... μανδυας μαλτεζ που 2 φορές το χρόνο μαδάει προσωπικά δεν μου κανει για μανδύα μαλτεζ
Η πλειονότητα των γκρουμερ αποκαλεί τον μανδύα βάσει του πως μοιάζει το σκυλι.... Οπότε αν δεν εχει το σουπερ απαλό silky μαλλι των μαλτέζ που ανεμίζει με το ελαφρύ αεράκι... σκέψου ότι ισως χρειάζεται διαφορετική φροντίδα το μαλλι της.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
H αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα της άσχετης μου κάνει για μαλτέζ (n). Όπου έχω διαβάσει γράφει ότι δεν μαδάει (κι ήμουν κι εγώ ευτυχής ότι είχα γλυτώσει την τρίχα). Όμως το Ιρισάκι μου δεν είναι καθαρόαιμο μαλτεζάκι.... Το υπόλοιπο τι είναι αγνοείται . Μου είπαν ότι έχει κανίς (αυτός που μου το έδωσε), μου είπαν ότι οπωσδήποτε έχει west (ο κτηνίατρος), κάποιος μου είπε και για τζακ ρασελ μια και το άλμα της είναι εκπληκτικό λες κι είναι ο Καρλ Λιούις:p. Η τρίχα της όμως είναι λεπτή, ίσια και απαλή (η νέα που βγαίνει όχι η κουταβίσια που ήταν ποιο τζιβέ). Τώρα για την καλοκαιρινή της περιποίηση θα την πάω σε άλλο γκρούμερ να πάρω και άλλη γνώμη. Λέτε τώρα να μου πουν τίποτα για Αφγανικό Λαγωνικό :LOL: ;;;;;;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η αλήθεια ειναι πως και εμενα περισσότερο σε γουέστι μου βγάζει, όχι σε μαλτέζ. Αλλά όπως ειπα μαλτεζ και μάδημα, δεν πάνε στην ιδια προταση, αρα πρεπει να αναπροσαρμόσεις την φροντίδα της, στο θέμα του γκρουμινγκ

Ο Λιουις δρομέας δεν ηταν? όχι αλτης..... (είμαι και μικρή παναθεμα με... )
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Αυτό θα κάνω γιατί δεν πάει με το μάδημα.
Θα δω τι θα μου πει κι αυτή η γκρουμερ που θα την πάω.
Πάντως και η γκρούμερ και ο κτηνίατρος μου έχουν πει να την προσέχω πολύ στον ήλιο.

Ήταν και άλτης.... νομίζω.... να το δω στον γκούγκλι για να βεβαιωθώ... (κι εγώ μικρή και τριανταφυλλένια είμαι αλλά ο σύζυγος είναι επί τον αθλητικών οπότε κουνώ συγκαταβατικά το κεφάλι κι ακούω θέλοντας και μη η καϊρησα ακροάτρια.Τώρα προωθώ την μορφωμένη ΘΕΑ γι αυτή τη θέση:sneaky:.)
 


Ian32

Member
19 Απριλίου 2014
20
0
26
Πειραιας
Να πω και γω ο ασχετος την γνωμη μου λοιπον , κανις δεν φαινεται να εχει , τζακ ρασσελ ουτε θα ειχε εστω πιο κοντη τριχα και καποια μαυρα ή καφε σημαδια εστω και σε πολυ μικρο βαθμο , σε μαλτεζ δεν φερνει .
Μου μοιαζει κατι μεταξυ w.h.t. με γκριφον και κατι αλλο μαζι ....
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Έχει μελί αυτάκια μια αχνή μελί βούλα αριστερά στα πλευρά και άλλη μια στην βάση της ουράς. Δεν διακρίνονται στη φώτο. Κι εμένα για γκριφόν μου κάνει πιο πολύ αλλά ψάχνω την ανάμιξη.
Α !!! Έχουμε και προγναθισμό. Αμέ !! :ROFLMAO:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το να λέμε εχει μαλτεζ, γουεστι, τζακ και γκριφον(αυτο δεν ειναι φυλή αλλά περιγραφή τριχώματος) ειναι ουτοπικό, γιατι ναι μπορει να εχει τζακ ρασελ αλλά το ποσοστό τζακ ράσελ να μην εχει επηρεάσει τον μανδύα και να εχει επηρεασει τη συμπεριφορα, κλπ
 


casperina

New Member
2 Φεβρουαρίου 2014
2
0
Γεια σας,

Εχω ένα μαλτεζακι και ακολουθω πιστα τις οδηγιες σας για το χτενισμα. Ένα μεγαλο ευχαριστω για τη βοηθεια σας.
Χρησιμοπoιω τα προιοντα της allsystems. Τη pin brush και τα fabulous grooming, hair revitalizer και mat blaster ως spray για χτενισμα με εναλλαγες μεταξυ τους.

Η διαδικασια που ακολοθουθω είναι πρωτα σπρευ και μετα χτενισμα με τη μεταλλικη χτενα δυο πυκνοτήτων, πρωτα την αραιη μετα την πυκνη. Τελος κανουμε βούρτσισμα με τη pin brush.
To slicker απογευγω να το χρησιμοποιω αν και αρχικα , groomer μου ειχε προτεινει καθημερινο χτενισμα με μαλακο slicker.

Επι του θεματος, εχω παρατηρησει ότι μετα το σπρευ η τριχα του σκυλιού βαραινει και χανει τον ογκο της.

Κανω κατι λαθος ?
Το σπρευ το χρησιμοποιούμε καθημερινως πριν από το χτενισμα με τη μεταλλικη χτενα ?
Στεγνώνουμε το σκυλι μετα τη χρηση του σπευ με πιστολακι ?

Επειδή είναι 8 μηνων και αρχισε ξαφνικα να παρουσιαζει πολλους κομπους, η βοηθεια σας είναι πολυτιμη !
Ευχαριστω
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
μπορω να της βαζω εξτρα παρθενο ελαιολαδο στο τρυχωμα της?και αν ναι καθε ποτε?μετα πρεπει να την κανω μπανιο για να φευγει ή το αφεινω πανω της??
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
μπορω να της βαζω εξτρα παρθενο ελαιολαδο στο τρυχωμα της?και αν ναι καθε ποτε?μετα πρεπει να την κανω μπανιο για να φευγει ή το αφεινω πανω της??
ναι, είναι πολύ καλό. Το βάζει στο τρίχωμα 24 ώρες πριν από το προγραμματισμένο μπάνιο του. Βουτάς τη χτένα στο λαδάκι και χτενίζεις. φροντίζεις να πάει σε ολόκληρη την τρίχα μέχρι το δέρμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
ναι, είναι πολύ καλό. Το βάζει στο τρίχωμα 24 ώρες πριν από το προγραμματισμένο μπάνιο του. Βουτάς τη χτένα στο λαδάκι και χτενίζεις. φροντίζεις να πάει σε ολόκληρη την τρίχα μέχρι το δέρμα.
Και μετά τον βάζεις να κάτσει σε απορροφητικό χαρτί κουζίνας αλλιώς θα καθαρίζεις λαδωμένες στάμπες από παντού..
 




stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Και μετά τον βάζεις να κάτσει σε απορροφητικό χαρτί κουζίνας αλλιώς θα καθαρίζεις λαδωμένες στάμπες από παντού..
να μεινει 24 ωρες σε απορροφητικο χαρτι..........???????????:p:cool:
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιον/α groomer στα νότια προάστια της Αττικής?

Πρόσφατα επικοινώνησα με μια κυρία που μου συνέστησαν, αρκετά γνωστή στο χώρο απ' ότι κατάλαβα, αλλά καταλήξαμε να μιλάμε για ...stripping!
Διατηρώ την επιφύλαξη να μην κατάλαβα καλά, αλλά σίγουρα κατανόησα το "κοιλιά και στέρνο, γουλί", οπότε νομίζω πως θα πρέπει μάλλον να απευθυνώ αλλού.

Έχω απογοητευτεί λίγο να είμαι ειλικρινής, γιατί η μια την ξεκομπιάζει με το slicker και βουρτσίζει με αυτό όλο το τρίχωμα χωρίς να την ψεκάσει πρώτα με τίποτα, το μαλλί ολόστεγνο δηλαδή, η άλλη την βάζει στην μπανιέρα και την ξεκομπιάζει με την μαλακτική, η άλλη μου μιλάει για stripping, η άλλη μου λέει να της κόψει τα μαλλιά στα μάτια, έχουμε καταλήξει δηλαδή, αντί να μου δίνουν εκείνες συμβουλές, στο πώς να χρησιμοποιώ τα εργαλεία σωστά και να διατηρώ το μαλλί της ξεκομπιασμένο, ενυδατωμένο και όμορφο, να προσπαθώ να τις προλάβω!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μέχρι να δουν το θέμα και να απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν το αντικείμενο, να σου πω απλά πως εξαρταται από την εμπειρία που έχει ο κάθε γκρουμερ σε μαλτεζοειδη ή /και πραγματικά μαλτεζ με σωστή ποιότητα τρίχωματος.
 
  • Like
Reactions: p__nat


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Καλησπέρα!
Το πώς θα διατηρηθεί το τρίχωμα-εμφανιση οποιουδήποτε σκύλου στην βέλτιστη κατάσταση εξαρτάται από πολλους παράγοντες. Από την ποιότητα του ίδιου του τριχώματος, πως ζει και που κινείται ο σκύλος, πόσα μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης στο μεσοδιάστημα ανάμεσα στους επαγγελματικούς καλλωπισμούς (χρήση προιοντων και εργαλειων-τεχνικη για να τα εφαρμόσει-χρονος να το κανει), η εμπειρία του επαγγελματία γκρούμερ κ.α.

Βασική διαφορά ομως έχουμε όταν ένας σκύλος θα συμμετάσχει σε εκθέσεις ή όχι.

Για τις εκθέσεις η κάθε τρίχα μετράει και πολλές φορές ο τρόπος περιποίησης-διατηρησης ενός εκθεσιακού τριχώματος δεν είναι πρακτικος στην καθημερινότητα του μέσου ιδιοκτήτη, γι'αυτό πολλές φορες προσαρμόζουμε ανάλογα την περιποίηση ή το κούρεμα.
Πχ. Σε μαλτέζ εκθέσεων κουρευουμε ελάχιστα γύρω από ποπό και πιπι αλλά καθημερινά τα μαλλιά γύρω από αυτές τις περιοχές είναι μαζεμένα σε κοτσίδια ή τυλιγμένα σε πακετάκια για να μη λερώνονται με τσίσα και κακά. Οι επιλογές (αν ο σκύλος δεν συμμετέχει σε εκθέσεις) είναι να κουρευτούν αρκετά περισσότερο ή να καθαρίζονται κάθε φορά που λερωνεται τοπικά ή να αγνοήσουμε το λέρωμα μέχρι το επόμενο μπάνιο!
Κάτι παρόμοιο με τις τρίχες μπροστά στα μάτια. Κανονικά δε κουρεύονται. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μην κουρεύονται αλλά πρέπει να τα βουρτσιζεις-στρωνεις στη θέση τους, 2-3 + φορές τη μέρα, γιατί πάντα ξεφεύγουν μερικές τρίχες-φυτρες είτε από το κοτσίδι είτε από τα μουστάκια και μπαίνουν ενοχλητικά μπροστά από τα μάτια τους. Αν κουρευτούν θα παραμένουν πιο καθαρά από τρίχες μπροστά στα μάτια αλλά θα πρέπει κάθε 5-6 βδομάδες να ξανακουρευονται.
Σε σκύλο που δε συμμετέχει σε εκθέσεις, μπορουμε επίσης να επιλέξουμε να κουρεψουμε πολύ κοντό μια λωρίδα από ολη την κάτω πλευρά, κοιλια και την μέσα πλευρά των μηρών, σημεία δλδ που κομπιαζουν εύκολα, ενοχλούν τον σκύλο όταν πας να τα ξεμπερδεψεις γιατί είναι πιο ευαίσθητο το δέρμα και επίσης δε φαίνεται ότι ειναι κουρεμένα παρά μόνο όταν ο σκύλος ξαπλώσει ανάσκελα.

Για το βούρτσισμα πριν το μπάνιο, μπορεί να μη χρειάζεται σπρέι αν οι κόμποι δεν είναι σφιχτοί και πολλοί και αν το τρίχωμα είναι επαρκώς ενυδατωμενο και ελαστικό. Το πιάνεις, το νιώθεις και κρίνεις.

Μια καλής ποιότητας μαλακή σλικερ είναι πιθανό να κάνει καλύτερη δουλειά από μια κακής ποιότητας ή σκληρή πιν μπρας.

Ο γκρούμερ παραθέτει τις επιλογές, τα υπέρ και τα κατά, και ο ιδιοκτήτης αποφασίζει τι πιστεύει ότι θα βολεύει περισσότερο τον ίδιο και τον σκύλο του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Απλά να προσθέσω πως είναι μεγάλη ευκολία στην καθημερινότητά μας οι ξυρισμένες κοιλίτσες και γενικά το κάτω μέρος. Αν θυμάμαι καλά ακόμα και με φουλ μαλλί που ήταν, ξυριζαμε ή ήταν πολύ κοντά ψαλιδισμενη η κοιλιά και γύρω από το πιπί τους. Το στερνο το τυλιγαμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3