Περισσότερα δάκρυα στο ένα μάτι...


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν έχω παρατηρήσει κάποιον ερεθισμό, παρόλα αυτά το αριστερό της μάτι δακρύζει αρκετά πιο πολύ από το δεξί της.

Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω λίγο χαμομήλι για να της το καθαρίσω σήμερα και αύριο, κι άμα δεν δω αλλαγή θα την πάω στον κτηνίατρο.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα με την σκυλίτσα που φιλοξενώ και ο κτηνίατρος είπε να της καθαρίζω το ματάκι με φυσιολογικό ορό, όχι χαμομήλι. Επίσης είπε να της βάζω κολλυριο Tobrex. Τώρα είναι μια χαρά το ματάκι της.
Κάνε ένα τηλεφώνημα στον κτηνίατρο σου :) δε νομίζω πως χρειάζεται να την πας αφού δε βλέπεις ερεθισμό.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Το ίδο συμβαινει και στον Τσαρλι και μαλιστα και σ'αυτον το αριστερο ματι δακρυζει!
Τωρα τελευταία εμφανιστικε ή το είχε ανεκαθεν;
Σε εμας ο κτηνιατρος μας συστησε πλυση με φυσιολογικο ορο και είπε ότι δεν ειναι κάτι ανησυχιτικο.

Καλυτερα μη βάλεις κάτι πανω αν δεν το δει ο κτηνιατρος.
Δεν νομιζω να είναι κάτι σοβαρο :)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η δικιά μου το καθάριζε και μόνη της, έγλυφε πολύ το πόδι της και μετά έτριβε το μάτι της! Σαν γάτα :)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χμμμ.... νομίζω ότι το είδα από την ανθρώπινη πλευρά το ζήτημα και απλά σκέφτηκα (κακώς από ότι φαίνεται) το χαμομήλι γιατί εχει ήπια αντισηπτική δράση. Όχι τώρα παρατήρησα τη διαφορά, δεν ήταν πάντα έτσι. Θα πάρω το κτηνίατρο να τον ρωτήσω...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
ναι κι εγώ αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και ο κτηνίατρος όταν του το είπα είπε οοοοοχι χαμομήλι, φυσιολογικό ορό.

παρε και τον δικό σου για να είσαι σίγουρη :)

περαστικά σας αν και δε νομίζω πως είναι κάτι σοβαρό :)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα το πας στον κτηνίατρο να του κάνει οφθαλμολογική εξέταση..

Το χαμομήλι μπορεί να είναι όντως αθώο.. αλλά δεν θεραπεύει το πρόβλημα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν πήγαμε στον κτηνίατρο και είδε και το μάτι μας...δεν είναι κάτι σοβαρό λέει. Μου έδωσε σταγόνες να μερικές μέρες πρωί βράδυ. Είναι λέει λόγο μεγέθους, διότι γενικά τα μικρόσωμα επειδή είναι κοντά στο έδαφος είναι πιο ευαίσθητα σε σκόνες και τέτοια.
Και συνεχίζουμε κανονικά με το φυσιολογικό ορό! Αυτά!
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Εμένα η κτηνίατρος μου είπε σε ανάλογη περίπτωση χαμομήλι... Γιατί λέτε ότι δεν κάνει?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν ξέρω εμένα ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν κάνει και να καθαρίσω με φυσικό ορό.
Δεν τον ρώτησα γιατί...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Για να είμαι ειλικρινής δεν τον ρώτησα για το χαμομήλι... ξεχάστηκα :dohh:

Πάντως πρέπει να δηλώσω ότι οι σταγόνες κάνουν δουλειά και ευτυχώς δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μικρή για της τις βάλω....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU