Περιττά κιλά.


zizel zach

Member
10 Μαρτίου 2019
6
0
Καλησπέρα σε όλους! Έχω την Ζιζέλ ένα ημίαιμο λαμπραντοράκι και τον τελευταίο καιρό κάνω "αγώνα" προσπαθώντας να εξηγώ σε μέλος της οικογένειας να μην δίνει φαγητό που φέρνει ο ίδιος από την δουλειά. Δυστυχώς το φαγητό μπορεί να είναι από πατάτες μέχρι σκέτο ψωμί μέχρι κόκαλα σε ποσότητες μπαχαρικών που ένα κατοικίδιο δεν πρέπει να καταναλώσει. Όποιος/όποια έχει να προτείνει κάποιες λύσεις θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

*Λίγα λόγια για το μέλος αυτό:
-Δεν το κάνει από κακιά, ίσα ίσα την αγαπάει υπερβολικά. Έχω προσπαθήσει βέβαια να του εξηγήσω ότι αυτό δεν είναι αγάπη και ότι θα της δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον αλλά δεν φαίνεται να καταλαβαίνει.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Εμένα σε παρόμοια περίπτωση έπιασε (λίγο, όχι τελείως) το να δείξω άρθρα με τις επιπτώσεις όλων αυτών των πραγμάτων (προβλήματα υγείας, εγχειρήσεις κτλ) στα σκυλιά. Λίγη τρομοκρατία goes a long way όταν δεν πιάνει κάτι άλλο :LOL:

Επικεντρωσου στα κόκκαλα (έχει κ gore φωτογραφίες), στο ΑΛΑΤΙ (άρθρα για νεφρά) κ δευτερευόντως στα μπαχαρια κ στις σάλτσες.

Για το ψωμί κ ανάλατα/σκέτα πράγματα μην επιμείνεις. Άσε του κάτι να χει να δίνει σε μικρές ποσότητες, να χαίρεται. Κ για την παχυσαρκία δείξε τπτ (αυτή τη μάχη εγώ την έχασα η αλήθεια είναι).

Δεν θα κερδίσεις τον πόλεμο, διάλεξε τις πιο σημαντικές μάχες κ καλή τύχη!
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Επίσης αγοραστέ ένα σακουλι με λιχουδιες ώστε να εχει κατι να του δίνει τουλάχιστον να γλιτώσει από το φαΐ ο σκύλος !
 
  • Like
Reactions: zizel zach


zizel zach

Member
10 Μαρτίου 2019
6
0
Εμένα σε παρόμοια περίπτωση έπιασε (λίγο, όχι τελείως) το να δείξω άρθρα με τις επιπτώσεις όλων αυτών των πραγμάτων (προβλήματα υγείας, εγχειρήσεις κτλ) στα σκυλιά. Λίγη τρομοκρατία goes a long way όταν δεν πιάνει κάτι άλλο :LOL:

Επικεντρωσου στα κόκκαλα (έχει κ gore φωτογραφίες), στο ΑΛΑΤΙ (άρθρα για νεφρά) κ δευτερευόντως στα μπαχαρια κ στις σάλτσες.

Για το ψωμί κ ανάλατα/σκέτα πράγματα μην επιμείνεις. Άσε του κάτι να χει να δίνει σε μικρές ποσότητες, να χαίρεται. Κ για την παχυσαρκία δείξε τπτ (αυτή τη μάχη εγώ την έχασα η αλήθεια είναι).

Δεν θα κερδίσεις τον πόλεμο, διάλεξε τις πιο σημαντικές μάχες κ καλή τύχη!
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Είναι άνθρωπος που θα του τα πεις, θα τα καταλάβει, αλλά όταν έρθει η στιγμή που θα τον κοιτάξει η Ζιζέλ στα μάτια, θα "λιωσει".Ο σκύλος πλέον τον έχει πάρει χαμπάρι και το κάνει μόνο σε αυτόν...φαντάσου:rolleyes::LOL:. Έτσι, πιο πολύ θα επικεντρωθώ στις φωτογραφίες, κάθε μέρα και από λίγες να το βάλει καλά στο μυαλό του.
 


zizel zach

Member
10 Μαρτίου 2019
6
0
Επίσης αγοραστέ ένα σακουλι με λιχουδιες ώστε να εχει κατι να του δίνει τουλάχιστον να γλιτώσει από το φαΐ ο σκύλος !
Σας ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! Αύριο κιόλας θα πάω να αγοράσω. Είμαι σίγουρη ότι θα βοηθήσει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Επίσης αγοραστέ ένα σακουλι με λιχουδιες ώστε να εχει κατι να του δίνει τουλάχιστον να γλιτώσει από το φαΐ ο σκύλος !
Εγώ διαφωνώ σε αυτό πάντως. Για μένα καλύτερα να φάει δυο μπουκιές ψωμί ένα ζώο παρά λιχουδιές του εμπορίου.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Είναι άνθρωπος που θα του τα πεις, θα τα καταλάβει, αλλά όταν έρθει η στιγμή που θα τον κοιτάξει η Ζιζέλ στα μάτια, θα "λιωσει".Ο σκύλος πλέον τον έχει πάρει χαμπάρι και το κάνει μόνο σε αυτόν...φαντάσου:rolleyes::LOL:. Έτσι, πιο πολύ θα επικεντρωθώ στις φωτογραφίες, κάθε μέρα και από λίγες να το βάλει καλά στο μυαλό του.
Ω τον ξέρω καλά αυτόν τον τύπο ανθρώπου :LOL:
 
  • Like
Reactions: Orjo


zizel zach

Member
10 Μαρτίου 2019
6
0
Εγώ διαφωνώ σε αυτό πάντως. Για μένα καλύτερα να φάει δυο μπουκιές ψωμί ένα ζώο παρά λιχουδιές του εμπορίου.


Ω τον ξέρω καλά αυτόν τον τύπο ανθρώπου :LOL:
Γενικά δεν είναι και πολύ συνηθισμένη στις λιχουδιές, μόνο στην "τούρτα" της κάθε χρόνο στα γενέθλια, της βάζαμε κάτι τις παραπάνω. Αν όντως δεν είναι και τόσο αθώες, θα φτιάξω σπιτικές:giggle:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf