Περι ονοματων και nick..


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
δεν ηξερα που να το γραψω οποτε ειπα να ανοιξω ενα θεμα καινουργιο..
θα ηθελα να παρακαλεσω και νομιζω οτι πολλοι συμφωνουν,οταν αναφερομαστε σε καποιον ας αναφερομαστε με το nick που εχει ο καθενας..η εστω ας μπαινει διπλα στο ονομα.
μπορει καποιοι που ειναι στο φορουμ καιρο να γνωριζουν ο ενας το ονομα του αλλου ομως καποιος που μπαινει για πρωτη φορα μπορει ευκολα να μπερδευτει.
αλλα ακομα και αυτοι που ειναι καιρο στο φορουμ δεν γνωριζουν τα ονοματα πολλων με αποτελεσμα να γυρναμε πισω αρκετες σελιδες ψαχνοντας ποιος ειπε τι.

φιλικα!:)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα συμβαινει ''αθωα'' ;) ...δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να συμφωνηθει κατι τετοιο απο ολους και για παντα.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
αλιμονο δεν λεω κατι διαφορετικο απλα και γω οταν ειχα πρωτογραφτει ειχε τυχει σε καποιες(λιγες) συζητησεις να γινει και εχανα την μπαλα..δεν ηξερα ποιος ειπε τι..
και αντε αν ειναι λιγα τα ποστ αν εχει ομως 10+ σελιδες ενα θεμα??
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ θα συμφωνήσω!
Το έχω γράψει κι άλλη φορά άλλωστε!
Είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να ακολουθήσει την συζήτηση έτσι κάποιος που πρωτομπαίνει...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ συμφωνώ απολύτως!!! Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος που διαβάζει να γνωρίζει σε ποιον αναφερόμαστε! Και δεν είναι μόνο γι'αυτούς που πρωτομπαίνουν.... εγώ είμαι εδώ τοσο καιρό και πάλι μπερδεύομαι.....

Δε βλέπω κανένα λόγο να μπαίνουν ονόματα. Ελπίζω να το σεβαστούμε όλοι. Και ναι, αν κάποιοι ντε και καλά θέλετε να χρησιμοποιήσετε το όνομα, βάλτε και το nick δίπλα σε παρένθεση.

Ας κάνουμε μια προσπάθεια.:)
 










harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ρε συ Κούλα, ένα χρονο εισαι εδώ, ακομα δεν εμαθες τα ονοματα αυτων τουλαχιστον που γραφουν συχνα??
Τι να πω βρε Μαρια, εμενα δεν μου αρεσει το ψυχρό ψευδωνυμο.
Εγω παντως συμφωνώ με τον Βασιλη και μου αρεσει που και η Κατερινα χρησιμοποιει τα κανονικα μας ονοματα, εστω κι αν η Πηγη διαφωνει.
Κι εσυ Φοιβο, παντου προβληματα βλεπεις!

ΥΓ. α! και αφηστε τον σκυλο του Θοδωρη ησυχο!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Μας ισοπέδωσες!!! Κι εγώ φίλε Αρη, προτιμώ τα πραγματικά μας ονόματα και είναι και πιο εύκολη η δακτυλογράφηση, αλλά η αλήθεια είναι ότι όποιος νέος μπαίνει δυσκολεύεται.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ρε συ Κούλα, ένα χρονο εισαι εδώ, ακομα δεν εμαθες τα ονοματα αυτων τουλαχιστον που γραφουν συχνα??
Τι να πω βρε Μαρια, εμενα δεν μου αρεσει το ψυχρό ψευδωνυμο.
Εγω παντως συμφωνώ με τον Βασιλη και μου αρεσει που και η Κατερινα χρησιμοποιει τα κανονικα μας ονοματα, εστω κι αν η Πηγη διαφωνει.
Κι εσυ Φοιβο, παντου προβληματα βλεπεις!

ΥΓ. α! και αφηστε τον σκυλο του Θοδωρη ησυχο!
Όριστε....άντε να βγάλεις άκρη!!!:p:D


By the way...τελικά μόνο το δικό μου όνομα νομίζω ότι σας έχει ξεφύγει!:p:p:D:D
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Το σωστο ειναι να χρησιμοοποιουμε τα nicknames οσο αχαρο και αβολο και αν ειναι αφου πρεπει να γυριζουμε στα αγγλικα για να γραψουμε ενα ονομα μεσα σε ενα ελληνικο κειμενο. Ειναι λιγοτερο χρονοβορο να γραφεις απευθυνομενος στον καθενα με το μικρο του ονομα, αλλα το θεμα ειναι οτι εγω ...μπερδευομαι με το δικο μου. Ειναι τοσο κοινο ονομα που δεν ξερω ποτε αναφερονται σε μενα...
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
και εγώ θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ ονόματα αλλά δεν τα γνωρίζω και είναι δύσκολο να καταλάβω ποιος είναι ποιος
και δεν είμαι η μόνη
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
Ρε συ Κούλα, ένα χρονο εισαι εδώ, ακομα δεν εμαθες τα ονοματα αυτων τουλαχιστον που γραφουν συχνα??
Τι να πω βρε Μαρια, εμενα δεν μου αρεσει το ψυχρό ψευδωνυμο.
Εγω παντως συμφωνώ με τον Βασιλη και μου αρεσει που και η Κατερινα χρησιμοποιει τα κανονικα μας ονοματα, εστω κι αν η Πηγη διαφωνει.
Κι εσυ Φοιβο, παντου προβληματα βλεπεις!

ΥΓ. α! και αφηστε τον σκυλο του Θοδωρη ησυχο!
Αρή ποιοι είναι όλοι αυτοί :confused::confused::confused::confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Μετάφραση: Κούλα - Mathousalix, Μαρία - Mareco, Βασίλης - Tricky, Πηγή - Kopritis, Κατερίνα - Katerina K., Φοίβος - Foibos :)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ξέρω εγώ βρε παιδιά ..πρώτη φορα γίνεται για τέτοιο θέμα ο λόγος και ας μετράει το forum 4 χρονια.., αλλα εφόσον παρατηρήθηκε δεν είναι κακό να το συζητάμε..:)

και εγώ το έχω κάνει να χρησιμοποιώ ονόματα και αυτό γιατί με κάποιους είμαι φίλη και μπερδεύομαι..και άλλους απλά τους έχω συνηθίσει με τα μικρά..

Καλο είναι να διευκρινίζουμε όταν γράφουμε ονόματα όπως πολλοί το κάνουν τόσα χρονια.
Δεν βρίσκω τον λόγο να απαγορευτεί να γράφουμε ονόματα, αρκεί να διευκρινίζουμε ποιό είναι αυτό.:)