''Περι παθων'' Ιπποκρατης (πραγματεια για τις αρρωστειες)


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αν παλι οι αρρωστοι δεν εχουν πυρετο, παρε το εσωτερικο καθαρου ασπρου ψωμιου και δωσ'τους το θρυμματισμενο μεσε σε ζωμο,η κριθαρενιο ψωμι και μια φετα βραστο ψαρι, η κρεας απο πολυ μικρο αρνι η πουλερικο η ΣΚΥΛΑΚΙ (ολα αυτα βρασμενα, η τευτλα η κολοκυθια η βλιτα,

αρχαιο κειμενο : τοισι δε απυροισιν αρτου καθαρου το εσωθεν ενθρυψας εν ζωμω, η μαζαν και τεμαχος εφθονον, η κρεας οιος ως νεωτατης, η ορνιθος, η σκυλακος εφθα,η τευτλα η κολοκυντην η βλιτον,
##

τυφλα να'χει ο Πατηρ Γυμνασιος και οι συνταγες μαγειρικης του !


http://www.dogforum.gr/community/threads/πατερ-Γυμνασιος-και-συνταγες-με-σκυλο.29397/
 
  • Like
Reactions: Aslan and d-friend


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
season 1 episode 2
υπαρχει αναφορα και σε ενα αλλο Ιπποκρατικο εργο το '' Περι Ιερης Νουσου'',την επιληψια δηλαδη..

απαγορευουν τα λουτρα καθως και ενα πληθος απο ακαταλληλα για αρρωστους φαγητα: απο τα θαλασσινα το μπαρμπουνι,το μελανουρι, τα κεφαλοπουλα και το χελι (αυτα ειναι πραγματι, τα πιο βλαβερα) απο τα κρεατα το κατσικισιο, του ελαφιου, του γουρουνοπουλου και του σκυλου ( τα κρεατα αυτα κανουν κυριολεκτικα ανω κατω το πεπτικο μας συστημα) απο τα πουλερικα τον κοκορα,το τρυγονι,την οτιδα....

αρχαιο κειμενο : ..... κρεων δε αιγειων και ελαφων και χοιρων και κυνος ( ταυτα γαρ κρεων ταρακτικωτατα εστι της κοιλιης) ....

πηγη:
Ιπποκρατης
Ιατρικη θεωρια και πραξη
εκδ.Ζητρος
 
  • Like
Reactions: Aslan and d-friend








ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καταλαβα... :)
ενδιαφερον θα ειχε και μια ερευνα αν θα μπορουσαμε σε extreme καταστασεις να <<φαμε>> τον σκυλο μας.. οπως με τοση ευκολια τρωμε αλλα ζωα..και μια συγκριση του αν ειναι κατι σαν κανιβαλισμος <<μεσα>> μας, η απλα μια <<λυση>>.

αλλα αυτα ειναι για αλλο θεμα.. εδω το κονσεπτ ειναι οτι και στην Αρχαια Ελλαδα για τον
χ-ψ λογο, ετρωγαν και κρεας σκυλου ! :eek:
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
season 1 episode 3
ειναι off topic αλλ για χαρη του ο <<ηγεμων της θεοπρεπους επιστημης>> Ιπποκρατης
θα ηθελα να μοιραστω μαζι με τους ελαχιστους που θα το διαβασουν μερικα συντομα βιογραφικα στοιχεια..ετσι για το χαρουμενο σκελος του :)

στην εισαγωγη του βιβλιου Ιπποκρατης ιατρικα θεματα (επιδημιαι,αφορισμοι,περι χυμων,περι τεχνης,περι φτσιος ανθρωπου,περι διαιτης περι κρισιων-περι κρισιμων)

Ο μεγας βασιλιας Αρταξερξης χρειαστηκε να αντιμετωπισει επειγοντως ενα βαρυ θανατικο που επεσε στα στρατευματα του,και ειχε χιλιαδες θυματα..ετσι ο βασιλευς των βασιλεων εγραψε σε ενα φιλο του γιατρο και ζητησε την βοηθεια του,αυτος γνωριζε την φημη/δυναμη/ανωτεροτητα του Ιπποκρατη και του εγραψε οτι μονο αυτος μπορει..ο ανατολιτης γιατρος εγραψε για τους προγονους του και του λει ενατος απογονος ενος βασιλια του λει ειναι,και μετα του γραφει αν παμε και αλλα εννια σκαλια θα παμε στον Ασκληπιο..και αν παμε αλλα 2 στον ιδιο το Δια !

πηγαινε του λει δωσ του οσο χρυσαφι θελει,αδειασε μπροστα του οτι του λειπει και στειλ τον μου (τυπικη ανατολιτικη συμπεριφορα),θα τον εχω τον καλυτερο αναμεσα σε Περσες,και αν βρεις και κανεναν αλλο αξιο αντρα στην Ευρωπη φερε και εκεινον...

ο γιατρος το ξαναεγραψε το γραμμα (προς Ιπποκρατη τωρα) λεξη προς λεξη αλλα παρελειψε εκει που ελεγε για αλλους αξιους αντρες.. δεν ειναι αναγκη να φανει η αδυναμια σκεφτηκε..ειναι πολυ περιεργοι οι Ελληνες,πληγωνεται λει το φιλοτιμο τους αν τους δωσεςι τοσο πολλα χρηματα- δηθεν πως πας να τους εξαγορασεις τους ανοητους..θα μπορουσαν ισα ισα να πουν: αφου μου δειχνουν οτι αξιζω τοσα,γιατι εγω να μην ζητησω κι αλλα τοσα (τυπικη σκεψη ανατολιτη,που δεν γνωριζει την εννοια ελευθερο,αλλα μονο το δουλος) αυτη ειναι και η διαφορα ελληνα-ανατολιτη.

απαντηση Ιπποκρατη :

<<πες του πως και χρηματα εχω και ρουχα εχω και σπιτι για να μενω δεν μου λειπει.δοξα το θεο,τιποτα δε μου λειπει απο οσα χρειαζεται ο ανθρωπος για να ζησει.δυο πραγματα το ματι του θεου δεν θα μου τα συγχωρουσε ποτε: να λαχταρησω των Περσων τα πλουτη και να γλιτωσω απο την αρρωστια τους τους εχθρους των Ελληνων>>

ωραια και η συνεχεια του Περση βασιλια, αλλα και η απαντηση που εδωσαν οι Κωοι..(y)
 
  • Like
Reactions: Aslan and matilda


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22