Περι σωματοφυλακης


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
Αγαπητε dober ,

Ποσους σκυλους εχεις εκπαιδευσει σε ρεαλιστικη σωματοφυλακη ?
Εχεις στοιχεια για τους ιδιοκτητες και γιατι ηθελαν ενα σκυλο σωματοφυλακα ?
Υπηρχαν ιδιοκτητες που ηθελαν να τον εκπαιδευσουν για φιγουρα
να μερικες πολυ καλες ερωτησεις!!!:)
τωρα μην επικαλεστεις παλι επαγγελματικο απορρητο dober:)
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
στην πρωτη ερωτηση δεν θα σου απαντησω με αριθμο !!!!σορρυ ειναι θεμα δικο μου !!!
ναι εχω κρατησει στοιχεια για ολους ...και μαλιστα γραπτα στην αρχη ....
το κραταγα για αρχειο ....
οχι αυτο που λες δεν εγινε .....εχουν υπαρξει ανθρωποι που θελαν διαφορα αλλα δεν ανελαβα να κανω κατι ...απεφυγα να μπλεξω !!!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ωρε κλεφτόπουλα!...:D

Αν νομίζετε ότι η κυνοφιλία ή ότι άλλο μπορεί να προαχθεί χωρίς πληροφόρηση (και μάλιστα με επιχειρήματα, διάλογο, διαφωνίες, κλπ.) τότε θα έπρεπε να είμαστε ήδη στην κορυφή.

Επίσης αν κάποιος, σε αυτό το θέμα, κατάλαβε τι είναι ρεαλιστική προστασία και που/πως/γιατί ξεχωρίζει από την μη ρεαλιστική, ας μου πεί?

Και τελικά αυτά τα KNPV είναι ρεαλιστική προστασία ή "μαλαΐζονται τα πρόβατα" εκεί στην Ολλανδία?

Ίσως έχω ξεχάσει να αναφέρω αλλά...ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλά βρε dober τι επαγγελματικό μυστικό είναι αυτό?
Αν έρθω με το σκύλο μου (καλά όχι το σκύλο μου, ένα ντόμπερμαν άψογο σε όλα) και σου ζητήσω να τον εκπαιδεύσεις για ρεαλιστική προστασία τι θα γίνει?
Θα τον εκπαιδεύσεις χωρίς να βλέπω και θα μου τον δώσεις έτοιμο?
Θα κάνουμε συμβόλαιο σιωπής?
Τι?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αν κατάλαβα καλά, σε κατ'ιδίαν συνάντηση μπορεί να μας πεί, στο φόρουμ δεν μπορεί να το γράψει.

Άρα δεν είναι θέμα μυστικού.

Κάτι άλλο, που το ζούμε όσοι συμμετέχουμε σε φόρουμ, είναι να υπάρχει ένας διάλογος και αντί να επικεντρωνόμαστε στο θέμα, να διαλέγουμε να ασχολούμαστε με τον τρόπο και το ύφος των συνομιλητών μας και να αρχίζουμε να βλέπουμε παρέες, συνομωσίες και πλεκτάνες.
Το παραπάνω συμβαίνει κυρίως (αν όχι αποκλειστικά) όταν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να απαντήσουμε επί της ουσίας.

Το αξιοπερίεργο είναι ότι αυτό συνοδεύετε από σχόλια πρωτοεμφανιζόμενων μελών ή σπανίως εμφανιζόμενων, που δεν μιλούν καθόλου για το θέμα αλλά υποστηρίζουν τον "θιγόμενο".

Δεν θα ήταν προτιμότερο να "αποστομώνουμε" με την δύναμη των επιχειρημάτων μας, παρά με υπεκφυγές και σκόρπιες κατηγορίες?

Δεν θα ήταν χρησιμότερη η παρέμβαση μας αν αφορούσε το θέμα (με άποψη, γνώμη, γνώση)?

Φόρουμ είναι και αυτά γίνονται και θα γίνονται, αλλά αξίζει πιστεύω να το σκεφτούμε...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν κατάλαβα καλά, σε κατ'ιδίαν συνάντηση μπορεί να μας πεί, στο φόρουμ δεν μπορεί να το γράψει.
Τι "φόρουμ"? Μια μεγάλη παρέα ανθρώπων που ενδιαφέρονται για τα σκυλιά πολύ περισσότερο από το μέσο ιδιοκτήτη και συλλογικά προάγουν την κυνοφιλία? (ονειρεύομαι? :D)
Σ' αυτούς δεν μπορεί να το πει?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Η σωματοφυλακη και η ρεαλιστικη προστασια εχει χρησιμοποιηθει και εδω και γενικος, σαν εναν ορος ομπρελα οπου οι ελειψη εξετασεων (δηλαδη πιστοποιησης απο εναν τριτο) εχει επιτρεψει σε διαφορους τυχαρπαστους να πλασαρουν την ελειψη γνωση τους σαν κατι εξωπραγματικο. για αυτο και καποιοι ειναι επιφυλακτικοι και ζητουν καποιες εξηγησεις παραπανω οταν το θεμα ερχεται στην συζητηση (και οχι αδικος θα προσθετα).

τωρα αν ο ανθρωπος δεν θελει να πει και θελει να δειξει εγω παω πασο.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
τωρα αν ο ανθρωπος δεν θελει να πει και θελει να δειξει εγω παω πασο.
Εάν δεν ήθελε να πει, κακώς αναφέρθηκε εξαρχής στα περί ρεαλιστικής προστασίας, εκτός και αν ήθελε να διαφημίσει ΜΟΝΟ τις υπηρεσίες του και τίποτα άλλο.
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
καλημερα σας !!!!!:):)
ευχαριστω για την ομορφη εμπειρια που ειχα .....
εδω μεσα για να πεις κατι πρεπει να περασεις τις εξετασεις των παλιων.οπως και να πας με τα νερα τους ...........
λοιπον ........αποχωρω απ το φορουμ διοτι με νταβατζηδες δεν εχω μαθει να λειτουργω!!!!!
σας ευχομαι καλη συναιχεια και καλο καλοκαιρι!!!!!!!!:):):):)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
στην πρωτη ερωτηση δεν θα σου απαντησω με αριθμο !!!!σορρυ ειναι θεμα δικο μου !!!
ναι εχω κρατησει στοιχεια για ολους ...και μαλιστα γραπτα στην αρχη ....
το κραταγα για αρχειο ....
οχι αυτο που λες δεν εγινε .....εχουν υπαρξει ανθρωποι που θελαν διαφορα αλλα δεν ανελαβα να κανω κατι ...απεφυγα να μπλεξω !!!!
Φιλε dober ...εγω (που ξεκινησα και αυτο το θεμα αλλωστε) θελω απλα να μαθω :

1) ποσο συνηθες ειναι καποιος να εκπαιδευει το σκυλο του για σωματοφυλακη
2) για ποιο σκοπο ? φυλαξη VIP ? φυλαξη χρηματαποστολων ? κλπ

Αν ερθω εγω και σου πω να μου εκπαιδευσεις το σκυλο μου (ατυχες αυτο:p) θα με ρωτησεις προσωπικες πληροφοριες (γιατι θελω σωματοφυλακη) ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Να ρωτήσω και γω κάτι, (μπας και καταφέρουμε να πάρουμε επιτέλους ΕΣΤΩ μια απάντηση)...

- Πως αξιολογείται η εκπαίδευση στην ρεαλιστική προστασία (ελλείψει εξετάσεων)?
- Πως μπορεί κάποιος υποψήφιος πελάτης θα ξεχωρίσει τον σωστό εκπαιδευτή από τον κάθε τυχάρπαστο απατεωνίσκο που πουλάει "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" και κοροϊδεύει τον κόσμο? Τι θα πρέπει, δηλαδή, να προσέξουν όσοι ενδιαφέρονται να εκπαιδεύσουν τα σκυλιά τους στην ρεαλιστική προστασία?
- Και τέλος πως γίνεται η αξιολόγηση του σκύλου (φαντάζομαι ότι δεν "κάνουν" όλα τα σκυλιά για αυτου του ειδους την εκπαιδευση), τι περιλαμβάνει η εκπαίδευση και σε πόσα στάδια ολοκληρώνεται?

Αυτά. :)
Δεν πρόκειται για εξετάσεις φιλε Dober, ούτε για «νταβατζηλίκι», για προσπάθεια ενημέρωσης του κόσμου πρόκειται. Εκτός και αν ο σκοπός της συμμετοχής σου στο φορούμ, δεν ήταν η προαγωγή της κυνοφιλιας, όπως ισχυρίστηκες, αλλά η αυτοπροβολή σου.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
καλημερα σας !!!!!:):)
ευχαριστω για την ομορφη εμπειρια που ειχα .....
εδω μεσα για να πεις κατι πρεπει να περασεις τις εξετασεις των παλιων.οπως και να πας με τα νερα τους ...........
λοιπον ........αποχωρω απ το φορουμ διοτι με νταβατζηδες δεν εχω μαθει να λειτουργω!!!!!
σας ευχομαι καλη συναιχεια και καλο καλοκαιρι!!!!!!!!:):):):)
δεν ειμαστε στον στρατο να εχουμε σειρες! αλλα εχουμε δει διαφορα στα 2-3 χρονια που ειμαστε εδω μεσα. εσυ λες οτι κανεις σωματοφυλακη και ρεαλιστικη προστασια. μπορει να κανεις μπορει και να μην κανεις, μπορεις να την κανεις καλα μπορει να κοροίδευεις και τον κοσμο. ο λογος υπαρξης του φορουμ ειναι να ενημερωνει τον κοσμο και δη τον ασχετο κοσμο.

πολυ απλα! εγω λεω οτι κανω σωματοφυλακη και βγαζω τα υπερτατα σκυλια μιξη κεβιν κονστερ με βαν νταμ. πως εσυ θα διαχωρισεις την καλη σου πρακτικη απο την μουφα την δικια μου? πως θα ενημερωσει ο απλος κοσμος που βομβαρζιζεται απο ηχηρους τιτλους ωστε να κανει την σωστη επιλογη?
μπορει να μην θες να επεκταθεις εδω μεσα γιατι δεν αισθανεσαι ανετα στον γραπτο λογο ή για τον οποιοδηποτε λογο και να αισθανεσαι ποιο ανετα στον να ερθει καποιος και να του δειξεις, fair enough. αλλα φευγοντας δεν βοηθας ουτε εμενα (και τον καθε εμενα) που θελει να μαθει 5 πραγματα, ουτε εσενα (γιατι παντα μπορουμε να μαθουμε 5 πραγματα).
παραδειγματος χαρη, εγω πιστευω (αυτο που εγραψε ο ντενις) οτι η ρεαλιστικη προστασια ειναι σαν τα κυναθληματα απλα τα σεναρια ειναι περισοτερα και οχι τοσο δομημενα. μπορει να κανω λαθος γιατι δεν εχω δει σκυλο που κανει ρεαλιστικη προστασια, γιατι να μην μου εξηγησεις (η δειξεις ) που κανω λαθος?

Εάν δεν ήθελε να πει, κακώς αναφέρθηκε εξαρχής στα περί ρεαλιστικής προστασίας, εκτός και αν ήθελε να διαφημίσει ΜΟΝΟ τις υπηρεσίες του και τίποτα άλλο.
το ελα να σου δειξω πως το κανω (αφιλοκερδως) εμενα δεν μου ακουγεται σαν διαφημιση. δεν ειναι κατι που το εχουμε δει πολες φορες εδω μεσα.στην τελικη πολλα μπορουμε να γραψουμε εδω μεσα (μπορω να σου γραψω ενα πολυ ωραιο λογιδριο για την σουπερ εκπαιδευση που κανω βασισμενη στις παναρχαιες τεχνικες των αρχαιων βαβυλονιων) αλλα δεν υπαρχει καλητερο πειστηριο απο το να δειξουμε πως το κανουμε και τι εχουμε βγαλει.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
στην τελικη πολλα μπορουμε να γραψουμε εδω μεσα (μπορω να σου γραψω ενα πολυ ωραιο λογιδριο για την σουπερ εκπαιδευση που κανω βασισμενη στις παναρχαιες τεχνικες των αρχαιων βαβυλονιων) αλλα δεν υπαρχει καλητερο πειστηριο απο το να δειξουμε πως το κανουμε και τι εχουμε βγαλει.
Και τι να κάνουμε βρε Sir? Να μαζευόμαστε όλοι οι συμφορουμιτες από όλη την Ελλάδα κάθε φορά που εμφανίζετε ο κάθε «υπερεκπαιδευτης» στο forum και να τρέχουμε στην …Aνω (Κάτω, Δώθε, Κείθε) Ραχούλα που κατοικοεδρεύει για να μας κάνει …επίδειξη? :???:
Για όνομα του Θεού! Δυο ρημαδοαπαντήσεις ζητήσαμε και το έχουμε κάνει μεσανατολικό το ζήτημα!

Τι να πω…εγώ προσωπικά παραιτούμαι από όλη αυτή την ασόβαρη συζήτηση.
Και πολύ ασχολήθηκα…
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να είναι δεικτική η ποσότητα των εκπαιδευμένων σκύλων και όχι η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών!
Δηλαδή, με ενοχλούν βρε αδελφέ οι ερωτήσεις τύπου "πόσα σκυλιά έχεις εκπαιδεύσει"! Θα ήταν προτιμότερο να δει κανείς "ποιον έχεις εκπαιδευσει"!

Και για να διαχωρίσω την σχέση μου... δεν είμαι εκπαιδευτής, ούτε έχω εκπαιδεύσει ποτέ ξένο σκύλο!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
dj σε ποιους πρωτοεφανιζομενους αναφερεσαι?
Η δημοσίευση μου δεν αναφερόταν ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά γενικότερα.

Σε αυτό το θέμα ο VforHans, αν δεν κάνω λάθος, έγραψε για 1η φορά σε αυτό το θέμα.

Για να μην παρεξηγηθώ από τον VforHans, δεν εννοώ πως δεν έπρεπε να γράψει ή πως έγραψε κάτι "κακό".

Επί του θέματος τώρα...

Το "Ελάτε να σας δείξω από κοντά." είναι μια ευπρόσδεκτη πρόσκληση, αλλά δεν είναι επιχείρημα σε διαδυκτιακό διάλογο.

Αν είσαι άνθρωπος τόσο "φανατικός" της πράξης και όχι του λόγου (γραπτού ή άλλου) δεν έχεις λόγο να συμμετέχεις σε διαλόγους...παρά μόνο σε επιδείξης.

Εγώ βρίσκομαι Κοζάνη, τι πρέπει να κάνω?...Μονοήμερα ταξίδια και να επιστρέφω γράφωντας "Ναί, είχες δίκιο!" ή "Μπούρδες!...Είχα δίκιο!"?

Τελικά, άλλο ένα θέμα με δεκάδες αναπάντητα ερωτήματα...

Που νομίζετε ότι βοήθησε, αν βοήθησε?

Και τι καταλάβαμε, τι συμπέρασμα βγήκε?

Και μιλάω πάντα για το αντικείμενο του θέματος και όχι για επιμέρους κόντρες...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
καλημερα σας !!!!!:):)
ευχαριστω για την ομορφη εμπειρια που ειχα .....
εδω μεσα για να πεις κατι πρεπει να περασεις τις εξετασεις των παλιων.οπως και να πας με τα νερα τους ...........
λοιπον ........αποχωρω απ το φορουμ διοτι με νταβατζηδες δεν εχω μαθει να λειτουργω!!!!!
σας ευχομαι καλη συναιχεια και καλο καλοκαιρι!!!!!!!!:):):):)

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=ZUAuklFpHdU[/ame]
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να είναι δεικτική η ποσότητα των εκπαιδευμένων σκύλων και όχι η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών!
Δηλαδή, με ενοχλούν βρε αδελφέ οι ερωτήσεις τύπου "πόσα σκυλιά έχεις εκπαιδεύσει"! Θα ήταν προτιμότερο να δει κανείς "ποιον έχεις εκπαιδευσει"!

Και για να διαχωρίσω την σχέση μου... δεν είμαι εκπαιδευτής, ούτε έχω εκπαιδεύσει ποτέ ξένο σκύλο!
Επειδη στη δικη μου ερωτηση αναφερεσαι , μου ειναι αδιαφορο ποιο σκυλο εχει εκπαιδευσει (αλλωστε δεν θα μας ελεγε νομιζω) .Και να μας ελεγε , εμενα δεν θα μου ''ελεγε'' τιποτε αφου μαλλον δεν θα ηξερα τον σκυλο ''ταδε''.

Εγω θελω να δω ποσο συνηθες ειναι να ζηταει καποιος ενα σκυλο σωματοφυλακα .Το αν εκπαιδευτηκε καλα ή οχι , μπορει να φανει αλλα μπορει και να μην φανει ποτε στη ζωη του (οπως τα χιλιαδες οπλα αστυνομικων που δεν εχουν ριξει ποτε μια σφαιρα).
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Που νομίζετε ότι βοήθησε, αν βοήθησε?

Και τι καταλάβαμε, τι συμπέρασμα βγήκε?

Και μιλάω πάντα για το αντικείμενο του θέματος και όχι για επιμέρους κόντρες...
Εγω χαιρομαι που βλεπω πως ακομα και με την εκπαιδευση της σωματοφυλακης , τα σκυλια δεν ''τρωνε ξυλο''':rolleyes: (τουλαχιστον ετσι μας ειπε ο εκπαιδευτης αν καταλαβα καλα) . Αρα οσα καποτε ηξερα για την εκπαιδευση σκυλων και το ξυλο ειναι μαλλον η μειοψηφια ή απαρχαιωμενες μεθοδοι.