Περι chip...


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχει περίπτωση να είχε πρόβλημα το scanner?
Τελικά το chip μετακινείται ή μένει σταθερό κάτω από το δέρμα στο σημείο που έγινε εμφύτευση? Και αν μετακινείται, πόσο μετακινείται?
Μπορεί να μετακινηθεί, και πολύ ( 7-10 πόντους)
Μπορεί επίσης να αποβληθεί. (σπάνια)
Μπορεί να δημιουργήσει αλλεργική αντίδραση (ακόμα πιο σπάνια)
Εξαρτάται από την μάρκα υπάρχουν καλές και άλλες της πλάκας (όπως παντού)
Για το κόστος ευθύνονται οι κτηνίατροι, το κόστος του τσιπ είναι μηδαμινό, αυτοί χρεώνουν 50 ευρώ την τοποθέτηση που παίρνει 10 δευτερόλεπτα!
Ο κτηνιατρικός σύλλογος επίσης είναι ΠΟΛΥ πίσω στην καταχώρηση, μπορεί να χάσεις το σκυλί σου και αυτός που θα το βρεί να μην μπορεί να βρεί σε ποιόν ανήκει....
Δεν χρειάζεται αναισθησία, εγώ βάζω σε κουτάβια 45 ημερών. Σε μικρές ράτσες καλύτερα να περιμένεις λίγο, μέχρι 3-4 μηνών ...

Οσο για τον φίλο σου, 2 κτηνίατροι δεν μπορούσαν να αναγνωρίσουν το τσιπ στην ακτινογραφία 8) 8) ???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Μπορεί επίσης να αποβληθεί. (σπάνια)
:shock:
Με ποιον τρόπο να αποβληθεί? :?
Ο κτηνιατρικός σύλλογος επίσης είναι ΠΟΛΥ πίσω στην καταχώρηση, μπορεί να χάσεις το σκυλί σου και αυτός που θα το βρεί να μην μπορεί να βρεί σε ποιόν ανήκει....
Σωστά! Το έχω ακούσει και αυτό… Δυστυχώς! :(
Οσο για τον φίλο σου, 2 κτηνίατροι δεν μπορούσαν να αναγνωρίσουν το τσιπ στην ακτινογραφία 8) 8) ???
Απίστευτο και όμως αληθινό!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aποβάλλεται από την τομή που ήδη υπάρχει, αφού πρώτα δημιουργηθεί οίδημα και μαζέψει πύον εσωτερικά ... γίνεται πληγή και μαζεύει υγρό, το τσιπ αποβάλλεται με αυτόν τον τρόπο (με το υγρό που ''τρέχει'').
Εχω ακούσει και να αποβάλεται χωρίς απολύτως κανένα σύμπτωμα.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Πάντως στην περίπτωση μας,κατά την πρώτη επίσκεψη στην κτηνίατρο,με το που την ακουμπήσαμε στο τραπέζι το πρώτο πράγμα που έκανε η γιατρός ήταν να βγάλει το σκάνερ και να ελέγξει τον αριθμό του τσιπ και πολύ με χαροποίησε αυτό.Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό.Μόνο έτσι μπορεί να έχει κάποια χρησιμότητα αυτό το μαραφέτι εναντίον της κλοπής,αλλιώς πώς???Τώρα σε περίπτωση απώλειας ελπίζω τα χρήματα που δώσαμε για να καταχωρηθεί ο αριθμός του τσιπ της στην βάση δεδομένων του κτην.συλ. να πιάσουν τόπο και να μην επικρατεί μπάχαλο :evil:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το οτι δεν βρεθηκε με το πρωτο σκαναρισμα το τσιπ, το εχω δει και εγω στην δικια μου σκυλα!
Το Σκαννερ πρεπει να περασει ακριβος απο πανω για να το διαβασει.
Ενω ξερω καπος καλα το σημειο οπου βρικετε το τσιπ, ποτε δεν καταφερα να το βρω με την πρωτη.

Επισης ξερω ενα Chihuahua, το οποιο τσιπαριστηκε σε ηλικια 2-3 ετων στη Ολλανδια και το τσιπ "περπαταει" συνεχος απο το λαιμο, οπου εγινε η τοποθητηση- στο στερνουμ, οπου διαγραφεται καθαρα κατω απο το λεπτο δερμα του σκυλου και οι ιδιοκτητες το σπροχνουν ξανα στην θεση του.

Ακομα και μεχρι κατω στο ποδι εχει φτασει τσιπ σε σκυλο μιας φιλης μου στην γερμανια. Το τσιπ εκατσε πισο απο τον αγκωνα και ο σκυλος κουτσαινε μπροστα, επειδη τον ενοχλουσε.
Οταν εγινε ακτινογραφια επαθαν πλακα, οταν βρηκαν το τσιπ εκει.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Διαβαζοντας αυτο το topic και οσα εχετε γραψει οι υπολοιποι(για να μορφωθουν και καποιοι σαν εμενα που δεν ξερουν)ηθελα να ρωτησω γιατι εχω φοβερη ανησυχια γιατι οταν πηρα το μαλτεζακι μου βαλαμε τσιπ στον λαιμο.Οταν το ανεφερα στο εκτροφειο που με πηραν τηλ.να ρωτησουν πως τα παει η luna με εκραξαν,μου ειπαν οτι δεν επρεπε να βαλω στο σκυλι γιατι ειναι μια σταλιτσα με πολυ λεπτο δερμα και θα το ενοχλει.Διαβαζοντας και αυτο που εγραψε η FrenchieFan σχετικα με το chihuahua και παρατηρωντας και το δικο μου εχω σοκαριστει πολυ.Το τσιπ εχει καθοδικη πορεια προς τον ωμο κοινως κανει βολτες περα δωθε και ομολογω οτι φοβαμαι πολυ :? :? :? Πρεπει να κανω κατι :?: Για να ειμαι ειληκρινης το εχω σκυλομετανοιωσει που το εβαλα εξ'αρχης :x
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
εμεις βάλαμε.... αλλα το νιώθω συνέχεια στο λαιμουδάκι τις μικρής μου ψιλαφίζωντας το βρήσκουμε κατευθειαν... αυτο ειναι καλο?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ή κακώς ο Νόμος περί σήμανσης είναι σαφής:

"Οι νέοι ιδιοκτήτες σκύλων οποιασδήποτε κατηγορίας και ηλικίας υποχρεούνται να σημαίνουν το σκύλο τους σύμφωνα με την παρ. 1α του άρθρου 2 του Ν. 3170/2003
Οι ήδη κατέχοντες σκύλο οποιασδήποτε κατηγορίας υποχρεούνται σε διάστημα 6 μηνών από την έκδοση της παρούσας Υπουργικής Απόφασης να σημάνουν το ζώο τους."
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
όπως είπες ήδη ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΣΙΠ ΤΟ ΖΩΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ.
Προσωπικά έχω βάλει στα σκυλιά μου και δεν είχαμ εκαι κανένα πρόβλημα(αλλεργία/μετακίνηση κλπ) αλλά έχω αρχίσει και αμφιβάλλω.

Καταρχήν,πόσοι ξέρουν νομίζετε για το τσιπ?Θα βρει ενας κυριουλης το σκυλί σας και θα τρέξει στο κτηνίατρο με το scanner να δει αν έχει τσιπ?Εγω ονειρεύομαι πώς ναι,αλλά έχω γνωστούς που ακούνε τσιπ σε σκύλο και νομίζουν ότι μιλαω για x files!

Οχι ότι είμαι κατά,αλλά καλύτερα και ταυτότητα στο κολλάρο.

Επίσης 2 παράπονα-καταγγελίες θα κάνω:
Ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΑΝΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ/ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΤΣΙΠ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΟΥ ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΑΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΛΑΜΕ!!!!Επαιρνα καθε μερα τηλ και δεν τα βρισκανε!!!Φανταστείτε να τα χα χασει...Σήμεα δεν ξέρω αν έχουν μπει..Ισως πρέπει να ξανα παρω φέτος... :D 8) :(

και 2ο:
ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΤΣΙΠ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΛΛΟ 1 ΠΡΟΒΛΗΜΑ:ΤΣΙΠ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΚΑΝΝΕΡ ΑΛΛΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,Η ΤΣΙΠ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΚΑΝΝΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

Τελειααααααααα :cry:


ROTTIE said:
Καλώς ή κακώς (για μένα κακώς) ο Νόμος περί σήμανσης είναι σαφής:

"Οι νέοι ιδιοκτήτες σκύλων οποιασδήποτε κατηγορίας και ηλικίας υποχρεούνται να σημαίνουν το σκύλο τους σύμφωνα με την παρ. 1α του άρθρου 2 του Ν. 3170/2003
Οι ήδη κατέχοντες σκύλο οποιασδήποτε κατηγορίας υποχρεούνται σε διάστημα 6 μηνών από την έκδοση της παρούσας Υπουργικής Απόφασης να σημάνουν το ζώο τους."
 


Nassos

Member
9 Αυγούστου 2006
18
0
Athens
www.triumph-club.gr
amangos said:
Εμένα δεν μου αρέσει το μικροτσιπ στα σκυλιά μας και για άλλο λόγο:
Αρχίζουν με τα ζώα, και στο τέλος θα μας υποχρεώσουν κι εμάς... Όποιος θα αρνείται, θα θεωρείται ένοχος...
ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα μαζί σου :?
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
Strays' help said:
όπως είπες ήδη ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΣΙΠ ΤΟ ΖΩΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ.
Προσωπικά έχω βάλει στα σκυλιά μου και δεν είχαμ εκαι κανένα πρόβλημα(αλλεργία/μετακίνηση κλπ) αλλά έχω αρχίσει και αμφιβάλλω.

Καταρχήν,πόσοι ξέρουν νομίζετε για το τσιπ?Θα βρει ενας κυριουλης το σκυλί σας και θα τρέξει στο κτηνίατρο με το scanner να δει αν έχει τσιπ?Εγω ονειρεύομαι πώς ναι,αλλά έχω γνωστούς που ακούνε τσιπ σε σκύλο και νομίζουν ότι μιλαω για x files!

Οχι ότι είμαι κατά,αλλά καλύτερα και ταυτότητα στο κολλάρο.

Επίσης 2 παράπονα-καταγγελίες θα κάνω:
Ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΑΝΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ/ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΤΣΙΠ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΟΥ ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΑΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΛΑΜΕ!!!!Επαιρνα καθε μερα τηλ και δεν τα βρισκανε!!!Φανταστείτε να τα χα χασει...Σήμεα δεν ξέρω αν έχουν μπει..Ισως πρέπει να ξανα παρω φέτος... :D 8) :(

και 2ο:
ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΤΣΙΠ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΛΛΟ 1 ΠΡΟΒΛΗΜΑ:ΤΣΙΠ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΚΑΝΝΕΡ ΑΛΛΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,Η ΤΣΙΠ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΚΑΝΝΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

Τελειααααααααα :cry:


ROTTIE said:
Καλώς ή κακώς (για μένα κακώς) ο Νόμος περί σήμανσης είναι σαφής:

"Οι νέοι ιδιοκτήτες σκύλων οποιασδήποτε κατηγορίας και ηλικίας υποχρεούνται να σημαίνουν το σκύλο τους σύμφωνα με την παρ. 1α του άρθρου 2 του Ν. 3170/2003
Οι ήδη κατέχοντες σκύλο οποιασδήποτε κατηγορίας υποχρεούνται σε διάστημα 6 μηνών από την έκδοση της παρούσας Υπουργικής Απόφασης να σημάνουν το ζώο τους."
συμφωνω απολυτα και γι αυτο πιστευω οτι το πιο σιγουρο ειναι να βαζουμε και ταυτοτητα.εγω για ολους τους παραπανω λογους και για εναν ακομη που εμαθα εδω(οτι το τσιπ δεν μενει στην ιδια θεση και μπορει δυσκολα να ανιχνευτη) δεν εχω βαλει τσιπακι σε κανενα,μονο ταυτοτητα και γραφω και τηλεφωνο με ανεξιτηλο μαρκαδορο στο κολλαρο.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Γιατί έκαναν 3 χρόνια για την καταγραφή ?
Αν είναι έτσι τι νόημα έχει να δηλωθεί ..
Για να δηλώσεις τα στοιχεία του τσιπ για τον σκύλο στον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ο μόνος τρόπος είναι να το κάνεις μέσο κάποιου κτηνίατρου η υπάρχει και άλλος τρόπος ?
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ας μην πω γιατι... :evil:
ετσι διαβαζα τις προαλλες σ ενα φιλοζωικο περιοδικο οτι μια κοπελα ειχε χασει το κοκερακι της κ ενω ειχε στειλει τα στοιχεια του τσι στν συλλογο αυτος, μετα απο 4 μηνες :!: δεν τα ειχε καταχωρησει. Το σκυλι τελικα το βρηκε.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
εγω στην σκυλα μου το εκανα στο λαιμο και τωρα ουτε ξερω που βρισκεται!!!!στο μικρο το καναμε στο μπροστινο ποδι οποτε ποδι ειναι θα το βρεις!!! :lol:
 




Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Οτι το σύστημα με την καταχώρηση υπολειτουργεί μου το είπε κι εμένα ο κτηνίατρος προχτές που έβαλα στη δικιά μου, μου είπε όμως οτι αν χάσεις το σκύλο σου (ούτε να το σκεφτομαι δε θέλω) το δηλώνεις στη σελίδα του Κτηνιατρικού συλλόγου με τον αριθμό του chip του. Έτσι, αν μετά από scan κάποιος κτηνίατρος βρεί τον αριθμό του chip στο σκύλο, ελέγχει αν κάποιος το ψάχνει κι έτσι το βρίσκεις!
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
Eννοω οτι το καναμε στο μπροστινο δεξι ποδι οποτε αν μετακινηθει δεν μπορει να χαθει καπου μεσα στο σωμα του.θα παραμεινει καπου στο ποδι.στη κοπελια μου απ το λαιμο εχει βρεθει στην κοιλια της
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και του δικου μου λαθος του το ειχαν κανει ..
οταν το ψαχναμε δεν το βρισκαμε..
απορω γιατι να τα κανουν λαθος...
δεν ξερουν..
αδιαφορουν..
δεν υποτιθεται πρεπει να γινετε σε ενα συγκεκριμενο μερος για να το βρισκουν πιο ευκολα...
σχετικος νομος υπαρχει αραγε?.. :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc