Πεταμενα κουταβακια στο δρομο


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλως ηρθατε!! Μπραβο για τη κινηση σας να μην γυρισετε τη πλατη!

Με συγκινησε η μικρη σου, 3 μηνες μονο ειχα και τη δικια μου σκυλα(τη βρηκα αδεσποτη) και οταν εφερα 4 μωρα γατακια κατεβασε κι εκεινη γαλα για να τα θηλασει, με βοηθησε κι εμενα παρα πολυ. Ασε το μωρο στη σκυλιτσα σου, ξερει πολυ καλα τι πρεπει να κανει, εσυ φροντισε μονο να μετρας αν παιρνει βαρος, να τη βοηθας με το να συμπληρωνεις το ταισμα(αυτο δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο ρωτα και τον γιατρο σου) και να προσεχεις να ενεργειται!

Ευχομαι ολα να πανε καλα :D
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Το ζυγισαμε χτες και ηταν 550 γραμμαρια αλλα η ζυγαρια μου δεν ειναι και πολυ καλη οποτε την δευτερα στο γιατρο θα δουμε ακριβως.
Οχι δεν εχει κατι η κουκι απλα την εχω κουρεψει γιατι ζεσταινεται πολυ το καλοκαιρι και στη φωτο φαινεται σαν εκζεμα:) Ευτυχως δεν ειχαμε ποτε τετοια προβληματα γιατι τα γουεστακια εχουν θεμα με το δερμα τους.
Η Κουκι ειναι το δευτερο γουεστακι ειχα την Νελη πριν αλλα την χασαμε στα 11 της χρονια απο οξεια παγκρεατιτιδα.
Αλλα το σπιτι ηταν αδειο χωρις ασπρη φατσουλα οποτε η μικρη μας εγινε μελος της οικογενειας 4 μηνες μετα.Εχει απιστευτο χαρακτηρα ειναι πολυ υπομονετικη,λατρευει τα παιδια και τα παιχνιδια με την μπαλα.
Βλεπω εχεις και εσυ γουεστακι οποτε ξερεις πως ειναι :))))
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Ηλιανα πολυ χαιρομαι που εχει περασει και καποιος αλλος κατι τετοιο γιατι εμενα πρωτη φορα μου συμβαινει και λιγο αγχωθηκα στην αρχη και μεχρι να μιλησω και στο γιατρο οτι ειναι οκ να θηλασει.
Ειναι απιστευτο να βλεπεις μια ψυχουλα που καποιος την πεταξε ενα αλλο πλασμα να κανει τοσα γιαυτην.
Καθε φορα που το ταιζω το τριβω στην κοιλιτσα με ενα χλιαρο βαμβακι και ετσι ενεργηται κατευθειαν παρολο που το γλυφει και η κουκι συνεχεια. Οπως ειπα και χτες στηριζομαι στο ενστικτο της και ειμαι διπλα τους για οτι χρειαστει και "μαμα" και κουταβι.
 




Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Royal canin της δινω Αλεξια.
Στιπαρισμα δεν υπαρχει καποιος εδω για να της κανει ,το χειμωνα το κανω μονη μου αλλα το καλοκαιρι παντα την κουρευω και ο μανδυας της μεχρι τα χριστουγεννα ειναι και παλι μακρυς.
Το καλοκαιρι στην Κρητη δεν ειναι ευκολο με μακρυ τριχωμα και το κρυο ξεκιναει τελη Νοεμβρη!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πάρε την Royal canin Starter που θα χρειαστείς και για το κουτάβι και τάιζε την όσο θηλάζει Starter.

Το τρίχωμα είναι προστασία και για την ζέστη. Μπορείς να κουρεύεις μόνο την κοιλιά.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Μπράβο σου που πήρες το κουτάβι και η σκυλίτσα σου είναι όμορφο που το φροντίζει.

αλήθεια πώς και δεν την έχεις στειρώσει,δεν νομίζω να την έχεις ζευγαρώσει η να πρόκεται γιατί θα σε φάω!
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Οχι δεν εχει ζευγαρωσει και ουτε προκειται δεν ειμαι απο αυτους που θελουν απογονους και αλλα τετοια η Κουκι μου ειναι αρκετη αλλα ενα χειρουργειο για στειρωση με τρομαζει απιστευτα. Ετσι για την ωρα τουλαχιστον την εποχη του οιστρου οι βολτες μας ειναι παντα με λουρι και εχω τα ματια μου 14.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εγω δεν τα ετριβα, εκανε ολη τη δουλεια η Μοκα καλυτερα κι απο μενα. Οσα μεγαλωσαμε παντα ειχαμε θεματα με δυσκοιλιοτητα, αυτα που τα ανελαβε η Μοκα δεν ειχαν κανενα θεμα. Ισα ισα τη δουλεια που κανει η μικρη σου δεν μπορει να τη κανει κανενα ανθρωπινο χερι :)
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Χτες η Δαναη ανοιξε τα ματακια της!!!!
Η Κουκι συνεχιζει να την θηλαζει και εγω να της δινω συπληρωμα.
Δεν μπορω να καταλαβω τι ρατσα ειναι η πως θα εξελιχθει.
Θυμιζει λιγο κυνηγοσκυλο η λυκοσκυλο η τουλαχιστον απο φωτο κουταβιων καπως ετσι δειχνει.
Συνηθως τα ματακια τα ανοιγουν στις 14-15 μερες σημερα ειναι μαζι μας 6 μερες οποτε οταν την βρηκαμε πρεπει να ηταν 7-8 ημερων.
Το μονο προβλημα ειναι οτι αρχισε να βγαινει απο το καλαθακι και βολταρει και δεν ξερω πως να την περιορισω χωρις να χρειαστει να εγκλωβισω και την Κουκι σε ενα δωματιο οταν θα παμε δευτερα στη δουλεια.
Καμμια ιδεα?
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Δανάη, μπράβο και στις δυο σας!! Συγκλονιστική ιστορία. Εύχομαι τα καλύτερα
 










Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Η Κουκι δεν ειναι στειρωμενη δεν ξερω αν ηταν αν θα κατεβαζε γαλα .
Αλεξια δεν μπορω να περιορισω την Κουκι σε παρκο την εχω 3 χρονια και ειναι παντα ελευθερη σε ολο το σπιτι και ποτε δεν εχει ασχοληθει με κατι αλλο εκτος τα παιχνιδια της ουτε εκανε ποτε ζημια αν τωρα την βαλω σε παρκο θα μοιαζει με τιμωρια.
Αν παλι περιορισω μονο το κουταβι και καποια στιγμη αρχισει να κλαιει και η Κουκι δεν μπορει να πλησιασει θα τα στρεσαρω και τα δυο.
Ουφ τωρα αγχωθηκα.
Η μονη λυση που σκεφτηκα ειναι απλα να τα αφησω στο σαλονι που ειναι και το καλαθι και συνηθως καθεται και η Κουκι.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Το παρκο δεν μοιαζει με τιμωρια η φυλακη, ισα ισα θα το δει ως φωλια!
 


Danai1

Member
13 Αυγούστου 2013
23
0
Μολις γυρισαμε απο το γιατρο.
Η Δαναη ειναι μια χαρα υπολογιζει οτι ειναι 15 ημερων και ειναι 650 γραμμαρια.
Η Κουκι ειναι και αυτη μια χαρα δεν εχει κατεβασει πολυ γαλα σχεδον καθολου αλλα το οτι την θηλαζει 1-2 φορες την ημερα κανει καλο στη μικρη συναισθηματικα........το πιο πιθανο σε μια εβδομαδα να μην την θηλαζει καθολου και δεν θα χρειαστει φυσικα φαρμακο για να σταματησει το γαλα αφου ειναι ελαχιστο.
Θα ξαναπαμε σε 10 μερες για την πρωτη αποπαρασιτωση.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Χιλια μπραβο Δανάη που δεν αφήσατε το κουταβι στην τυχη του, και μπραβο στην Κουκι σας που ανέλαβε εναν τετοιο δυσκολο ρολο!
Η φυση απλα κάνει το εργο της...