Πετρες στο πεικο οστο του σκυλου μου....


BRUNO VASSO

Member
10 Ιουνίου 2021
6
1
42
Καλημερα στο φορουμ....πριν εναμιση χρονο παρατηρησα λιγες σταγονες αιμα στα ουρα του Bruno μου (7 ετων σημερα- yorkie- 5κιλα)...το ανεφερα στον γιατρο μου καναμε εξεταση ουρων κ καλλιεργεια κ βγηκαν καθαρες...επειτα ακολουθησε υπερηχος που εδειξε αμμο στην ουροδοχο κυστη κ συνεστηθη ειδικη τροφη με urinary για 3 μηνες....πηγαινε καλυτερα ωσπου ξαναειχε προβλημα στην ουρηση( ουρουσε για πολλη ωρα με το ποφι σηκωμενο κ εβγαζε ποτε σταγονες ποτε λιγη ποσοτητα) ξαναεκανα υπερηχο οπου εδειξε οτι η αμμος ειχε μειωθει ελαχιστα αλλα υπηρχαν ελαχιστες αλλοιωσεις στον προστατη οπου κ τον στειρωσα στις 2 Απριλιου 2021....μετα την στειρωση συνεχισε να ουρει με δυσκολια αλλα ποτε ειχε ροη κ ποτε σταγονα σταγονα...το ανεφερα στον γιατρο κ μου ειπε να ξανακανω εναν υπερηχο τελος ιουνιου για να δουμε...ομως εμενα με ετρωγε κ δεν ηθελα να βλεπω το σκυλι μου να ταλαιπωρειται με την ουρηση η οποια πλεον ειχε περιοριστει στην σταγονα σταγονα αλλα κ αφηνε ουρα οταν περπατουσε....πολλες φορες οταμ πηγαινα να τον σηκωσω την ωρα που ουρουσε αφηνε με δυναμη ουρα κ ποσοτητα (σαν να νεροπιστολο)....τπν πηγα σε αλλη γιατρο οπου καναμε ακτινογραφια κ εδειξε 4 πετρουλες στο πουλακι του
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν είμαι κτηνίατρος, όταν υπάρχουν πέτρες και δεν υποχωρούν με urinary διατροφή, τότε προχωράμε σε χειρουργείο. Πρέπει να βρεις έναν καλό κτηνίατρο γιατί δεν είναι εύκολη και δεν την κάνουν όλοι. Και φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι χρειάζεται χειρουργείο! Η κτηνίατρος που έκανε τον υπέρηχο τι σου συνέστησε να κάνεις;
 


BRUNO VASSO

Member
10 Ιουνίου 2021
6
1
42
Με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν είμαι κτηνίατρος, όταν υπάρχουν πέτρες και δεν υποχωρούν με urinary διατροφή, τότε προχωράμε σε χειρουργείο. Πρέπει να βρεις έναν καλό κτηνίατρο γιατί δεν είναι εύκολη και δεν την κάνουν όλοι. Και φυσικά δεν είναι σίγουρο ότι χρειάζεται χειρουργείο! Η κτηνίατρος που έκανε τον υπέρηχο τι σου συνέστησε να κάνεις;
Του εκανε διανηξη με φυσιολογικο ορο κ εσπρωξε τις πετρες στην ουροδοχο κυστη....απλα παλι ποτε ουρει με δυναμη ποτε με δυσκολια...περιμενω κ τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις ουρων...απλα αναρωτιομουν επειδη κ οι 3 κτηνιατροι που πηγα κου ειπαν οτι ειναι δυσκολο χειρουργειο εαν υπαρχει καπιιος καλος γιατρος στα ουρολογικα ζητημα...εξειδικευμενος που ισως να μπορει να κανει κ λιθοτριψια εαν γινεται
 


BRUNO VASSO

Member
10 Ιουνίου 2021
6
1
42
Καλημερα κ παλι...γνωριζει κανεις απο δω μεσα καποιον κτηνιατρο που να ασχολειται με λιθοτριψια στους σκυλους?
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στο βιβλιο "The Complete Holistic Dog Book" αναφερει το σπαράγγι ως μεγαλο βοηθημα για τις πετρες, μαλιστα οτι σε πολλες περιπτωσεις μπορει να γινει και πληρης θεραπεια.
Αν θες να δοκιμασεις τοτε θα ταϊζεις 2 ή 3 βλασταρια μαγειρεμενα στον ατμο, 3 με 4 φορες την ημερα για 30 μερες ή μεχρι να εξαφανιστουν τα συμπτωματα.
Για να μην επανεμφανιστουν ταϊζεις την προτεινομενη ποσοτητα στα γευματα του για δυο εβδομαδες καθε μηνα σαν δοση συντηρησης.
Ευχομαι περαστικα στον σκυλακο!