Πιθανή αλλεργία;;;


Bellos

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2011
124
0
Thessaloniki
Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή να έχουμε :) Λοιπόν θα μπω απευθείας στο ψητό..ο Μπέλλος είναι 2 μηνών και 2 βδομάδων..την προηγούμενη βδομάδα έκανε 3-4 εμετούς σε ελάχιστη ποσότητα που περιείχαν λίγο σάλιο και είχαν ένα κιτρινωπό χρώμα το βράδυ μετά τους εμετούς αφόδευσε και τα περιττώματα ήταν σαν βλέννα! Ήρθε ο κτηνίατρος και μας έδωσε σιρόπι primperam να το πίνει κάθε 8 ώρες για 5 μέρες.Μας είπε για αυτές τις 5 μέρες να τρώει λαπά και κοτόπουλο..δεν αντιληφθήκα να έβγαλε κάποιο ξεκάθαρο πόρισμα γιατι μας είπε πως είτε έφαγε κάτι που τον πείραξε είτε έχει αλλεργία σε κάτι είτε υπάρχει κάποιο ξένο σώμα στο στομαχάκι του.Μετά απο δύο μέρες ο γιατρός μας πήρε τηλ και μας ρώτησε αν αφοδευσε..η απάντηση ήταν αρνητική και ήρθε και τον πήρε για να του κάνει υπέρηχο.Του έκανε τον υπέρηχο και ολα ήταν μια χαρά ευτυχώς..όλη η αγωγή και η δίαιτα τελείωσε χθές το βράδυ και σήμερα το πρωί με την οδηγία του γιατρού του βάλαμε τις κροκέτες που έτρωγε εδώ και εναν μήνα..και άρχισε να φτερνίζεται και γενικά μετά άρχισε να ξύνεται πολυ..δεν θυμάμαι να ξυνόταν και να φτερνιζόταν τόσο πριν τις κροκέτες.Σημειοτέον οτι για 2 βδομάδες όταν τον πήραμε είχαμε την Eukanuba puppie και μετά την αλλάξαμε επειδή είχε 32% πρωτείνη και πήραμε τελικά την Josera family που είχε πρωτεϊνη 29%. Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού στην αρχή που την έτρωγε την τροφή να μην είχε προβλημα και τώρα να ξυνεται και να φτερνίζεται..μήπως δεν είναι αναγκαίο αυτά τα συμπτώματα να συνδέονται με την τροφή? Όλοι μου λένε να μην είμαι τόσο "κατα φαντασίαν ασθενεις" με το κουτάβι και να το αφήσω κανα δυο μέρες να δούμε πως θα συνεχίσει και μετά ξανα φωνάζω τον γιατρο(επισκέπτεται κατ'οικων)..μήπως έτσι θα θέσω σε κίνδυνο την υγεία του? Συγνώμη αν τα έγραψα λίγο μπερδεμένα και λίγο εκτεταμένα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
ένα λεπτό, το σκυλί αυτή τη στιγμη είναι 2 μηνών και 2 εβδομάδων.
Όσο τον έχετε, για 2 εβδομάδες έτρωγε eukanuba και μετά την αλλάξατε. Πόσο καιρό έτρωγε τη δευτερη τροφή?
Πόσο ήταν όταν τον πήρατε? Πολύ μικρός υπολογίζω από αυτά που γραφεις :(

EDIT: τωρα είδα ότι τον πήρατε 43 ημερών και είναι αδέσποτο. Άρα μπορεί να ήταν και μικρότερος? δε μπορεί να ξέρετε ακριβώς αφού ήταν στο δρόμο,ε?
Πολλά σκυλάκια που φευγουν από τη μαμα τους τόσο νωρίς έχουν προβλήματα με το στομάχι τους, αφού δεν πήραν όλα τα αντισώματα που έπρεπε από το μητρικό γάλα.

Από την περιγραφή σου νομίζω πως οφείλεται σε αυτό που σου είπα και στην καινουρια τροφή. Επικοινωνησε όμως ξανα με την κτηνίατρο! Καλή τύχη!
 
Last edited:


Bellos

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2011
124
0
Thessaloniki
Βασικά γνωρίζω οτι τον πήρα σίγουρα 36 ημερών γιατί την μάνα την βρήκανε πριν ακόμα γεννήσει αλλα και πάλι ήταν ατυχο γιατί η μανούλα έπαθε μαστίτιδα και διακόψανε τον θηλασμο στον μικρό μου! Τον πήραμε λοιπόν 36 ημερών του δίναμε γάλα ειδικό για κουτάβια χωρίς λακτόζη και την Eukanuba για δύο βδομάδες ακριβώς.Μετά σταδιακά την αλλάξαμε με την Josera από τις 8/2 μέχρι και την τετάρτη που αρχίσαμε τον λαπά με το κοτόπουλο!Και σήμερα πάλι Josera family καθ'υπόδειξη του γιατρού..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
πωπω τότε το μικρούλη ήταν τυχερό μέσα στην ατυχία του αφού βρεθήκατε εσείς να τον πάρετε!

το καλύτερο είναι να μιλήσεις πάλι με την κτηνίατρο να της πεις πως αντεδρασε με την τροφη! ίσως να πρέπει να την αλλάξετε τελικα!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Κοιτώντας τα συστατικά των δύο αυτών τροφών βλεπω ότι σαν βασικο συστατικο έχουν τα πουλερικα (παπια, κοτοτπουλο).
Ρωτησε το γιατρο σου αν ειναι πιθανο να υφοσταται αλλεργία στα πουλερικα.
Αν συμβαινει κατι τετοιο μπορεις να βρεις μια ξηρα τροφη με αρνι κι όχι με πουλερικα.

Ειχα περιπου το ίδιο προβλημα με τον μικρό μου σκυλο (εντονο ξυσιμο και περιστασιακους εμετους).
Όλες οι ξηρες τροφες που έδινα μεχρι σήμερα ήταν με κοτοπουλο.
Εδω και μια εβδομαδα δινω ξηρα τροφη με αρνι και περιμένω να δω.
(απ ότι μου είπε ο γιατρος χρειαζεται περιπου 5 με 8 εβδομάδες για να μπορεσουμε να έχουμε καποια αποτελεσματα).
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Μπορεί να παρουσιάζει δυσανεξία στην καινούργια τροφή. Εμάς έχει πρόβλημα με το κρέας γαλοπούλας - κάνει μόνιμα εμετό και διάρροια όποτε και αν φάει. Συμφωνώ με όσα σου προτείνουν τα κορίτσια πιό πάνω, καλύτερα θα ήταν να επικοινωνήσεις με την κτηνίατρο και να της πείς για την τροφή αύριο κιόλας. Νομίζω πάντως πως είναι αναπόφευκτα τα προβλήματα τέτοιου τύπου σε τόσο μικρό σκυλάκι, αλλά σαφώς και πρέπει να βρείτε μία τροφή που δεν το πειράζει. Μπράβο που πήρατε αδεσποτάκι, και μάλιστα τόσο μωρό. Να σου ζήσει και καλή Σαρακοστή ! :)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού στην αρχή που την έτρωγε την τροφή να μην είχε προβλημα και τώρα να ξυνεται και να φτερνίζεται..μήπως δεν είναι αναγκαίο αυτά τα συμπτώματα να συνδέονται με την τροφή?
Φυσικά και δεν είναι αναγκαίο..
Κοίταξε για κανένα πλαστικό παιχνίδι ή κάτι άλλο στο σπίτι που ίσως του φέρνει αλλεργία..
Μήπως του φοράς κάποιο παρασιτικό κολάρο ή έχεις βάλει κάποιο προϊόν εξωπαρασίτωσης?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.012
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps