Πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ο κτηνίατρος που μας έδωσε το πιστοποιητικό μας είπε ότι πρέπει να κατατεθεί στο πρωτόκολο του δήμου μας. Προφανώς και θα ισχύει αυτό που μας είπε, sorry για τη "χαζή" ερώτηση αλλά δυο "σκυλοιδιοκτήτες" που ρώτησα μου είπαν ότι δεν το κατέθεσαν (είναι τυπικό το θέμα) και ότι αρκεί η δήλωση στο υπουργείο που έκανε ο γιατρός. Εσείς τι κάνατε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Οτι σου είπε ο γιατρός σου.
Είναι σωστός, ισχύει και η μη συμμόρφωση, έχει πρόστιμο [πες χαιρετίσματα στους άλλους δύο] (y)
 
  • Like
Reactions: gsd364546


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Οτι σου είπε ο γιατρός σου.
Είναι σωστός, ισχύει και η μη συμμόρφωση, έχει πρόστιμο [πες χαιρετίσματα στους άλλους δύο] (y)
τι γινεται ομως που οι περισσοτεροι δημοι δεν εχουν ιδεα για το συγκεκριμενο θεμα?
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
300 € είναι το πρόστιμο αν έχεις ατσιπάριστο σκύλο
300 € αν έχει τσιπάκι και δεν τον έχεις δηλώσει στο δήμο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Εχουν δεν έχουν ιδέα, είναι υποχρεωμένοι να το παραλάβουν, με κάποιο πρωτόκολλο παραλαβής ή να δικαιολογήσουν εγγράφως, τον λόγο που δεν το παραλαμβάνουν.
 
  • Like
Reactions: george_gs


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Εχουν δεν έχουν ιδέα, είναι υποχρεωμένοι να το παραλάβουν, με κάποιο πρωτόκολλο παραλαβής ή να δικαιολογήσουν εγγράφως, τον λόγο που δεν το παραλαμβάνουν.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάω σήμερα και θα σας ενημερώσω. Αν και κάτι μου λέει ότι δεν θα έχουν ιδέα...
 
  • Like
Reactions: mareco


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αφού πήγα στον δήμο που μένω κάμποσες φορές και η απάντηση ήταν πάντα "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ" πήρα και ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν ότι ο δήμος πρέπει να το πάρει κι ας το βάλει απλά σε έναν φάκελο. Α, και να ζητήσω αριθμό πρωτοκόλλου.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Αφού πήγα στον δήμο που μένω κάμποσες φορές και η απάντηση ήταν πάντα "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ" πήρα και ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν ότι ο δήμος πρέπει να το πάρει κι ας το βάλει απλά σε έναν φάκελο. Α, και να ζητήσω αριθμό πρωτοκόλλου.
Λοιπόν πήγα σήμερα κατευθείαν στο πρωτόκολο, στο δημαρχείο. Μάλλον είχα την τύχη με το μέρος μου,η μόνη απορία-ερώτηση του υπαλλήλου ήταν το πως επέλεξα αυτό το όνομα για τον σκύλο μου. :) Καταχώρησε τα στοιχεία μας ηλεκτρονικά, μου έδωσε αμέσως μετά το χαρτάκι με τον αριθμό πρωτοκόλου της αίτησης μου και αποχώρησα περιχαρής γιατί η όλη διαδικασία αποδείχτηκε πολύ πιο εύκολη και κυρίως πολύ πιο σύντομη από ότι περίμενα μιας και κράτησε λιγότερο από πεντάλεπτο!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.793
Εγω ρωτησα το γιατρο του γκρεμλιν, ο οποιος βρισκεται διπλα ακριβως απο το κτιριο του δημου και επεσε κατω απο τα γελια... Ελεγα να παω να δοκιμασω τη τυχη μου
Μετα θυμηθηκα οτι ασχετα οτι μενω εδω και εχω εδρα εδω, τυπικα ειμαι ειμαι γραμμενη στο δημοτολογιο επαρχιακης κωμοπολης. Πας οπου θες ετσι αυθαιρετα και λες γεια σας εδω μενω? Αν πρεπει να παω στην επαρχια, θα πεσει πολυ γελιο. Σκεφτομαι μονο τις φατσες τους που θα παω να καταχωρησω το σκυλο. Το γκρεμλιν παιζει να ειναι και το μοναδικο σκυλι στη περιοχη που εχει τσιπ.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.793
ουτε που το προσεξα οτι εχω δηλωσει διευθυνση στο τσιπ αχαχχαχα. Ωραια θα παω αυριο και θα γελασουμε! Βγαζω μια φωτοτυπια το χαρτι φανταζομαι πρωτα
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μια απορεια. Οταν πατε το χαρτι του τσιπ στο δημο το χαρτι που σας δινει ο δημος τι γραφει πανω. Εσεις πληρωνετε? ( δε μενω ελλαδα)
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Και εγώ πήγα στο Δήμο και δεν ήξεραν τίποτα, ούτε τι είναι αυτό που τους δείχνω αλλά ούτε και τι πρέπει να κάνουν.....
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ο δήμος σου δίνει φωτοτυπία του χαρτιού σου με αριθμό πρωτοκόλλου επάνω. Δεν πληρώνεις κάτι.
 
  • Like
Reactions: gsd364546


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Να ρωτησω κατι? Εμεις οταν βαλαμε μικροτσιπ προ 6ετιας δεν υπηρχε τα περι δηλωσης στον δημο. Ηταν 3 αντιγραφα (λευκο,κιτρινο,πρασινο αν θυυμαμαι καλα) το λευκο και το πρασινο τα χε κρατησει ο κτηνιατρος οπου θα τα δηλωνε στον τοτε ΠΚΣ (πανελληνιο κτηνιατρικο συλλογο) και σε αλλη μια αρχη. Το θεμα ειναι οτι το δικο μας το λευκο καπου εχει χαθει...οποτε δν μπορω να την δηλωσω στον δημο. Ξερετε που θα απευθυνθω για να βγει εκ νεου ενα αντιγραφο, ωστε να το καταθεσω στον δημο?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εμενα οταν εκανε τη δηλωση του microchip το '16 δεν μου ειπε τιποτα ο κτηνιατρος ουτε μου εδωσε καποιο αλλο αποδεικτικο εκτος απο την αποδειξη που ελεγε πανω ηλεκτρονικη ταυτοποιηση , βεβαια του εδωσα διευθυνση , αφμ , ταυτοτητα , και αλλη γραφειοκρατια...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Να ρωτησω κατι? Εμεις οταν βαλαμε μικροτσιπ προ 6ετιας δεν υπηρχε τα περι δηλωσης στον δημο. Ηταν 3 αντιγραφα (λευκο,κιτρινο,πρασινο αν θυυμαμαι καλα) το λευκο και το πρασινο τα χε κρατησει ο κτηνιατρος οπου θα τα δηλωνε στον τοτε ΠΚΣ (πανελληνιο κτηνιατρικο συλλογο) και σε αλλη μια αρχη. Το θεμα ειναι οτι το δικο μας το λευκο καπου εχει χαθει...οποτε δν μπορω να την δηλωσω στον δημο. Ξερετε που θα απευθυνθω για να βγει εκ νεου ενα αντιγραφο, ωστε να το καταθεσω στον δημο?
Μια απ'τα ίδια. Θα ξαναψάξω όμως για το λευκό. Στον ΠΚΣ είχε δηλωθεί, είχα πάρει τηλέφωνο να βεβαιωθώ.

Αυτό με το δήμο κάπου το θυμάμαι αμυδρά, πάλι είχα ρωτήσει, δε θυμάμαι πια. Έχουμε κάπου να λέμε τι πρέπει να κάνουμε;
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ο δήμος σου δίνει φωτοτυπία του χαρτιού σου με αριθμό πρωτοκόλλου επάνω. Δεν πληρώνεις κάτι.
Επιδη εδω στη Κυπρο πας στο δημο πληρωνεις 20.50 ευρω σου εκδιδει ενα χαρτι που ονομαζεται αδεια κατοχης ζωου.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Να ρωτησω κατι? Εμεις οταν βαλαμε μικροτσιπ προ 6ετιας δεν υπηρχε τα περι δηλωσης στον δημο. Ηταν 3 αντιγραφα (λευκο,κιτρινο,πρασινο αν θυυμαμαι καλα) το λευκο και το πρασινο τα χε κρατησει ο κτηνιατρος οπου θα τα δηλωνε στον τοτε ΠΚΣ (πανελληνιο κτηνιατρικο συλλογο) και σε αλλη μια αρχη. Το θεμα ειναι οτι το δικο μας το λευκο καπου εχει χαθει...οποτε δν μπορω να την δηλωσω στον δημο. Ξερετε που θα απευθυνθω για να βγει εκ νεου ενα αντιγραφο, ωστε να το καταθεσω στον δημο?
Λογικα ο κτηνιατρος που σου εχει εκδοσει το πρωτο μπορει να στο ξαναδωσει αν του δειξεις ταυτοτητα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Επικοινωνησα με το κτηνιατρο , θα μου εκτυπωση τη πιστοποιηση να παω καποια στιγμη να τη καταθεσω
 
  • Like
Reactions: gsd364546


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@