Πιτμπουλ και μορφολογία


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
κανενα κολλημα με τις παλιες φυλες .Το μονο κολλημα που εχω ειναι οι Ελληνικες φυλες πλεον.
Γραφω για τον τροπο και τις αναγκες που δημιουργηθηκε το αγγλικο μπουλντογκ σε σχεση με το μπουλι.Τοτε λεω υπηρχε μια αναγκη τωρα ποια ειναι για το μπουλι?
Καλοπροαιρετα ρωταω:)
Προσωπικα δεν νομιζω να δημιουργηθηκε για καποια συγκεκριμενη εργασια..Και εχεις δικιο ναι το Mπουλντογκ χρησιμοποιηθηκε και για την δημιουργια αλλων φυλων(οποτε ειχε και μια παραπανω χρησιμοτητα) αλλα αν ηταν το Αγγλικο Μπουλντογκ στην θεση του Mπουλι δηλαδη το αντιστροφο ισως να ειχαμε τις ιδιες απορειες..'"Γιατι δημιουργηθηκε το Αγγλικο Μπουλντογκ?"...
Ολα σχετικα ειναι...
Σκυλος συντροφιας θα ελεγα εγω...
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ δεν καλύπτομαι sorry :)
Δεν νομίζω όσοι επιλέγουν bullies ότι τα παίρνουν για .. συντροφιά!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν γνωριζω να προοριζονται για κατι αλλο εκτος απο συντροφια και πουλ-μουρ.
Σε αυτο εχω καταληξει και εγω .
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ τη συντροφιά και το show off τα ξεχωρίζω.
Έχουν γραφτεί πολλά άρθρα και εδώ και αλλού, σχετικά με την ροπή του ανθρώπου στο να επιλέγει συγκεκριμένες φυλές κ ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του.Δεν θα ήθελα να κουράσω και να επεκταθώ σε αυτό.
Το γεγονός όμως οτι η πλειονότητα των εκτροφέων της συγκεκριμένης γραμμής,όπως έχω ξαναγράψει στις US,είναι τάξεις που γουστάρουνε
το show off,τα gunia,τις συμμορίες και τα σχετικά νομίζω θα έπρεπε να προβληματίζει σχετικά με τον σκοπό δημιουργίας της συγκεκριμένης γραμμής.Τι κακό έχουν τα APBT δηλαδή για να καταλάβω και δεν τους κάνει,ώστε να δημιουργήσουν τα bullies?
Τι ανάγκη καλύποτυν τα bullies που δεν την καλύπτουν ήδη τα APBT?
Και στην τελική γιατί να εκτρέφω σκύλους που αντιμετωπίζουν μια σχετική δυσκολία στο περπάτημα και στο κράτημα του κεφαλιού ψηλά η γιατί να υποστηρίξω μια τέτοια εκτροφή?!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μια σημειωση, το Αγγλικο μπουλντογκ των ημερων μας (τα τελευταια 20 χρονια, ισως και παραπανω) δεν εχει καμμια σχεση με το αγγλικο μπουλντογκ που χρησιμοποιηθηκε για την δημιουργια αλλων φυλων, οπως πχ του bullmastiff ή του pitbull. Αλλο σωματοτυπος, αλλη κινηση και αντοχη και αλλη υγεια! Δεν εχει καμμια σχεση με τον "σκυλο του χασαπη", το παλιο bulldog της αρενας και του bull fighting. Το σημερινο bulldog προοριζετε μονο για συντροφια και καμμια εργασια!
Ετσι ακριβως στο μελλον μπορει να γινει και με τα bullies. Να εξαλειφτουν τα "πιτμπουλ των κυνομαχιων" και την θεση τους να παρουν τα κοντοχοντρα και ιδιαιτερα μυωδη
bullie, που διαφερουν αρκετα σε "εργασια" μεταξυ τους.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τι κακό έχουν τα APBT δηλαδή για να καταλάβω και δεν τους κάνει,ώστε να δημιουργήσουν τα bullies?
Τα pitbull ειναι απαγορευμενα στις περισσοτερες πολιτειες της Αμερικης. Με τα bully βρηκαν παραθυρακι οι ιδιωτες.

Τι ανάγκη καλύποτυν τα bullies που δεν την καλύπτουν ήδη τα APBT?
Ισα ισα, τα bully δεν μπορουν να κανουν οτι κανουν τα πιτ και εννοω στο θεμα της εργασιας, (εκτος απο την εμφανιση που ειναι πιο επιβλητικα και εντυπωσιακα τα bully, δεν μπορουν να συγκριθουν σε επιδοσεις ταχυτητας, εκρηξης,αντοχης ακομα και δυναμης) ενω αντιστροφα τα πιτ μπορουν ευκολα να κανουν οτι κανουν οτι και τα bully (συντροφια).

Και στην τελική γιατί να εκτρέφω σκύλους που αντιμετωπίζουν μια σχετική δυσκολία στο περπάτημα και στο κράτημα του κεφαλιού ψηλά η γιατί να υποστηρίξω μια τέτοια εκτροφή?!
Απο που το εχεις αντιληφτει αυτο? Δεν εχω δει ζωντανα bully αλλα στα βιντεο που εχω δει δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο. Μηπως υπερβαλεις?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Μια σημειωση, το Αγγλικο μπουλντογκ των ημερων μας (τα τελευταια 20 χρονια,
ισως και παραπανω) δεν εχει καμμια σχεση με το αγγλικο μπουλντογκ που
χρησιμοποιηθηκε για την δημιουργια αλλων φυ
λων

ricos Μετα μιλαμε για τα προβληματα του υπερτυπισμου που διμιουργουν οι εκτροφεις και κανουν τον σκυλο διαφορετικου τυπου με αρκετα προβληματα και πολλα αλλα που δεν ειναι της παρουσης.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
λων

ricos Μετα μιλαμε για τα προβληματα του υπερτυπισμου που διμιουργουν οι εκτροφεις και κανουν τον σκυλο διαφορετικου τυπου με αρκετα προβληματα και πολλα αλλα που δεν ειναι της παρουσης.
Δεν εχει να κανει με υπερτυπισμο το αγγλικο μπουλντογκ, γιατι μαλλον μικρυνε παρα μεγαλωσε.

Olde English Bulldog


English Bulldog


Υγ.Αν και εχω ενδοιασμους οτι το Olde English ειναι οτι πιο κοντα υπαρχει στο παλιο bulldog που αντιμετωπιζε ταυρους, αρκουδες και εμπαινε στις αρενες για κυνομαχιες.
 
Last edited:


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
μικρυνε αλλα ζαρωσε και απεκτησε πλεον προβληματα υγειας λογω υπερτυπισμου.(Κεφαλι)Αναπνευστικο,αναπαραγωγικο και ισως πολλα περισσοτερα.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Δεν εχει να κανει με υπερτυπισμο το αγγλικο μπουλντογκ, γιατι μαλλον μικρυνε παρα μεγαλωσε.

Olde English Bulldog


English Bulldog


Υγ.Αν και εχω ενδοιασμους οτι το Olde English ειναι οτι πιο κοντα υπαρχει στο παλιο bulldog που αντιμετωπιζε ταυρους, αρκουδες και εμπαινε στις αρενες για κυνομαχιες.
Συμφωνω γενικοτερα με οτι γραφεις..
Απλα πιστευω οτι το παλιο Mπουλντονγκ εκεινων των εποχων ηταν πιο κοντα σε μεγεθος στο Αμερικαν Μπουλντογκ...
Philip_Reinagle_-.jpg
 
Last edited:


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Απο που το εχεις αντιληφτει αυτο? Δεν εχω δει ζωντανα bully αλλα στα βιντεο που εχω δει δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο. Μηπως υπερβαλεις?
Ανεξαρτήτως αν είναι bully η οποιαδήποτε άλλη ράτσα,τα μεγάλα κεφάλια δεν είναι σε καμία φυλή επιθυμητά.
Αυτό που προτιμάται είναι η ισομετρία,ένα κανονικό κεφάλι δηλαδή που να έρχεται σε αρμονία με το υπόλοιπο σώμα.
Αυτό ισχύει για όλες τις φυλές με αντικειμενικά κριτήρια,δεν γνωρίζω καμία φυλή που στο πρότυπό της να επιβάλεται να έχει ταιράστιο ογκώδες κεφάλι.Η θεωρία πίσω από αυτό είναι επειδή το σκυλί καταβάλει παραπάνω προσπάθεια στο κράτημα του κεφαλιού ψηλά,από το αντίστοιχο σκυλί με κανονικό μέγεθος κεφαλής,συν την αυχενική καταπόνηση ..

Τα pitbull ειναι απαγορευμενα στις περισσοτερες πολιτειες της Αμερικης. Με τα bully βρηκαν παραθυρακι οι ιδιωτες.
Κάτι που ξέχασα να πω,οι bully breeders είναι νομίζω οι μοναδικοί εκτροφείς που είναι τόσο κοντά στους κοινούς backyard breeders,με ότι αυτό συνεπάγεται ..
Πρέπει να είναι ελάχιστοι αυτοί που εκτρέφουν προβλεπόμενα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το Bully ειναι μια μορφολογικη υπερβολη. Αν δεν αντιμετωπιζει προβληματα υγειας λογω αυτης της διαπλασης ειναι ενας 4ποδος Μοντυ Μπιλντερ και οπως συμβαινει και με τα 2ποδα θα εχει οπαδους. Θελω να ξανατονισω οτι τα κεφαλια δεν ειναι τοσο τεραστια οσο φαινονται στις φωτογραφιες. Επισης θελω να επαναλαβω οτι αν ψαξουμε μια μια ολες τις φυλες που υπαρχουν, ισως οι λιγοτερες απο τις μισες να εχουν αντικειμενικο λογο υπαρξης(βλεπε εργασια). Ολες οι αλλες ειναι μορφολογικες παραλαγες και για χρηση pet. Ο σκυλος που εχει ενα καλο μειγμα ολων αυτων που συζηταμε, ειναι το american bulldog αλλα ειναι μεγαλοσωμο. Και γιατι να μιλαμε για τα bully εδω αφου υπαρχει το αναλογο θεμα: Bully
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το σημερινο αγγλικο bulldog ειναι αποτελεσμα εξωδιασταυρωσης με pug.
Η μιξη ηταν αποτελεσμα των τοτε συνθηκων (απαγορευση μαχων,αστικοποιηση Μ. Βρετανιας, η ανθηση των εκθεσεων και της αγορας σκυλων συντροφιας κλπ) .

Τα περι χρησιμοτητας των φυλων ειναι ματαιο να τα συζηταμε και ΙΜΟ , η χρησιμοτητα κρινεται εκ του αποτελεσματος.Η χρησιμοτητα επισης κρινεται απο την ιστορια (διαφορετικα μιλαμε για μεγαλη απατη, αφου το Αγγλικο bulldog επι 130 χρονια που υφισταται ως σταθερα δημοφιλης σκυλος συντροφιας καταφερνει να εξαπατα τους χιλιαδες φιλους του).

Τα περι προβληματων (εκτροφικων κλπ) παλι δε μπορουμε να τα εξεταζουμε χωρις να λαμβανουμε υποψην την ιστορια και τη δημοφιλια καθε φυλης ...το Dogue de Bordeaux (ενας καποτε αγνωστος σκυλος) κοντεψε να ''διαλυθει'' απο μια και μονο ταινια.Το Sharpei ''αλλαξε'' μεσα σε λιγα χρονια κλπ.

Eνδιαφερον βεβαια θα ηταν να δουμε :
1) γιατι υπαρχουν τοσες πολλες εκδοσεις ''bulldog'' ?
2) γιατι πχ στα bully που συζηταμε χρησιμοποιηθηκε το οποιο ''κακο'' (απο πλευρας σωματικης υγειας) γονιδιο των bulldog.Η μιξη φυλων δεν σβηνει το γεννετικο χαρτη.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Μια σημειωση, το Αγγλικο μπουλντογκ των ημερων μας (τα τελευταια 20 χρονια, ισως και παραπανω) δεν εχει καμμια σχεση με το αγγλικο μπουλντογκ που χρησιμοποιηθηκε για την δημιουργια αλλων φυλων, οπως πχ του bullmastiff ή του pitbull. Αλλο σωματοτυπος, αλλη κινηση και αντοχη και αλλη υγεια! Δεν εχει καμμια σχεση με τον "σκυλο του χασαπη", το παλιο bulldog της αρενας και του bull fighting. Το σημερινο bulldog προοριζετε μονο για συντροφια και καμμια εργασια!
Ετσι ακριβως στο μελλον μπορει να γινει και με τα bullies. Να εξαλειφτουν τα "πιτμπουλ των κυνομαχιων" και την θεση τους να παρουν τα κοντοχοντρα και ιδιαιτερα μυωδη
bullie, που διαφερουν αρκετα σε "εργασια" μεταξυ τους.
εγώ θα έλεγα κοντά 100 χρονια και βάλε,Ξέρω τι λέω το 81 που πήρα το πρώτο μου bulldog έτσι ήταν!!
Μπερδεύεσαι ο σκύλος του χασάπη είναι το Rotty.
Το σημερινό Bulldog δεν μοιάζει το παλιό είναι γνωστό!!!
και δεν είναι αυτό που χρησιμοποιήθηκε για τις νέες φυλές!!
Τι σύμπτωση όμως τα bulldog και bullmastiff ποσο παράλληλους δρόμους είχαν και έχουν........
δημιουργήθηκα από σκύλους γεμάτους ενέργεια και ικανούς για κάθε εργασία και το κατάληξαν
Πλέον τα σημερινά Bullmastiff και bulldog προορίζονται αποκλειστικά και ΜΟΝΟ για συντροφια,
και ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ εργασία!!!
Ποσο κοντά, πραγματικά είναι!!!!
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Το Sharpei ''αλλαξε'' μεσα σε λιγα χρονια κλπ.
Μπορείς να αναλύσεις λίγο αυτό?Άλλαξε πως εννοείς ?Αν αναφέρεσαι σε bone mouth και meat mouth πως ξέρουμε πως ήταν το shar pei παλιά?To συζήταγα και με μια πολύ γνωστή εκτροφέα της φυλής αυτό η οποία και αυτή πιστευει οτι είναι μύθος η κάποιου είδους trick για να προωθούν κάποιοι traditional sharpei θέλοντας να δείξουν ότι έχουν ποικιλία,αλλά και πολύ καλές γραμμές αίματος.
Τι πηγές υπάρχουν σχετικά με αυτό?Άν δεν αναφέρεσαι σε αυτό,πάλι θα ήθελα να μάθω σε τι αλλαγές αναφέρεσαι :)
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν εχει να κανει με υπερτυπισμο το αγγλικο μπουλντογκ, γιατι μαλλον μικρυνε παρα μεγαλωσε.
Ο υπερτυπισμός δεν έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος αλλά και με την εξώθηση στα άκρα κάποιων άλλων μορφολογικών χαρακτηριστικών.
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μπερδεύεσαι ο σκύλος του χασάπη είναι το Rotty.

Δεν νομιζω. Τα bulldog ειχαν αυτο το παρατσουκλι μιας και τα χρησιμοποιουσαν οι χασαπηδες για να μπορουν να κουμανταρουν τους ταυρους και τις αγελαδες. Ετσι προεκυψε και το bull baiting.

"The practical purpose that pre-dated the sport was that the working "butcher's dogs" rendered the semi-wild cattle available to the butcher for slaughter without human injury." http://en.wikipedia.org/wiki/Bulldog_breeds

"The bulldog was originally kept as a butcher's dog to control unruly oxen" http://www.petplace.com/dog-breeds/english-bulldog.aspx

οπως και εδω επισης http://www.bulldoginformation.com/bull-baiting.html




Πλέον τα σημερινά Bullmastiff και bulldog προορίζονται αποκλειστικά και ΜΟΝΟ για συντροφια,
και ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ εργασία!!!

Διαφωνω, το bullmastiff μπορει να προσφερει ακομα φυλαξη και μαλιστα αρκετα καλη οπως καποτε. Σιγουρα δεν θα αφησουμε ενα bullmastiff να φυλαει αχανη εκτασεις δασους οπως παλια αλλα το σπιτι μας και το οικοπεδο μας θα ειναι μια χαρα.Οποτε το καμμια εργασια δεν ειναι κοινο γνωρισμα των δυο φυλων. Μπορει να εχουν αλλα κοινα αλλα οχι αυτο!
.