Πληγή στους ορχεις


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Σήμερα κατά την διάρκεια που τον έκανα μπάνιο. Βρήκα ένα αρκετά μεγάλο κακαδι πάνω στους όρχεις του.
Όταν το είδα το τράβηξα λίγο και έβγαινε με σχετική ευκολία και ούτε ποναγε ο Σκούμπι..
Όταν το έβγαλα το κακαδι που από την πλευρά του όρχεως είχε και λίγο πύον αντίκρισα μια βαθειά πληγή.
Θα παραθέσω φωτογραφίες. Σε μια καλή κοντινή θα δείτε ότι έχει από την πάνω πλευρά κακαδι και από την άλλη μια πληγή βαθειά και αρκετά μεγάλη.

Γράφω εδώ γιατί είναι Κυριακή και δε ξέρω πότε θα μου απαντήσει ο κτηνίατρος και με τρώει πολύ το άγχος και έχω στεναχωρεθει:(

IMG20230806144830.jpg
 

Attachments



bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
μπορει οπως σηκωνε το ποδι να κατουρησει καπου, να μπηκε κανα αγκαθι και να κανε μικρο-μολυνση. ξυρισε το και βαλε μπεταντιν.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
μπορει οπως σηκωνε το ποδι να κατουρησει καπου, να μπηκε κανα αγκαθι και να κανε μικρο-μολυνση. ξυρισε το και βαλε μπεταντιν.
Βάζετε όλοι μπεταντίν ε; Κι εμείς οικογενειακώς παλιά αλλά μου πε η κτηνίατρος μου ότι δεν αφήνει να επουλωθεί η πληγή. Όταν χρειάστηκε σύστησε fucidin - ίσως να χρειάζεται κ σ' αυτή την περίπτωση αλλά δεν παίρνω όρκο σ' αυτά.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Βάζετε όλοι μπεταντίν ε; Κι εμείς οικογενειακώς παλιά αλλά μου πε η κτηνίατρος μου ότι δεν αφήνει να επουλωθεί η πληγή. Όταν χρειάστηκε σύστησε fucidin - ίσως να χρειάζεται κ σ' αυτή την περίπτωση αλλά δεν παίρνω όρκο σ' αυτά.
Σίγουρα σκοτώνει τα μικρόβια και δεν αφήνει την πληγη να μολυνθεί..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Σίγουρα σκοτώνει τα μικρόβια και δεν αφήνει την πληγη να μολυνθεί..
Ναι αλλά το ίδιο κ η fucidin χωρίς το θέμα να καθυστερήσει την επούλωση.

Τώρα βέβαια πολλά καινούρια έχουν βγει κ για τους ανθρώπους, που λένε να μη βάζεις μπεταντιν κ οινόπνευμα κ κρατάω μικρό καλάθι οπότε τι να πω... Εγώ πάντως δεν έχω βάλει στο δικό μου μπεταντιν από τότε που μου το πε.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
μπορει οπως σηκωνε το ποδι να κατουρησει καπου, να μπηκε κανα αγκαθι και να κανε μικρο-μολυνση. ξυρισε το και βαλε μπεταντιν.
Δε σου φαίνεται λίγο περίεργη η πληγή?
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ναι αλλά το ίδιο κ η fucidin χωρίς το θέμα να καθυστερήσει την επούλωση.

Τώρα βέβαια πολλά καινούρια έχουν βγει κ για τους ανθρώπους, που λένε να μη βάζεις μπεταντιν κ οινόπνευμα κ κρατάω μικρό καλάθι οπότε τι να πω... Εγώ πάντως δεν έχω βάλει στο δικό μου μπεταντιν από τότε που μου το πε.
Το οινόπνευμα το έχω ακουστα. Το μπεταντιν πρώτη φορά
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Το οινόπνευμα το έχω ακουστα. Το μπεταντιν πρώτη φορά
Για τους ανθρώπους τώρα λένε μόνο καλό πλύσιμο, νερό - σαπούνι κ αν χρειαστεί τύπου αλοιφή πάλι.

(Εγώ πάντως βάζω ακόμη μπεταντιν, το αγαπώ. Κ αν δεν είχα fucidin μαζί μου ή φαρμακείο κοντά κ στο σκύλο θα έβαζα εννοείται).
 
  • Like
Reactions: mareco






Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Στο ειπα καμια 10 φορες αλλα τι λεω και εγω. Στη ντορι μιλαω.
Κάθε απάντηση σου σε μένα είναι "στο έχω πει 10 φορές" .
Θα νομίζουν ότι σε αγνοω εντελώς :ROFLMAO:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Κάθε απάντηση σου σε μένα είναι "στο έχω πει 10 φορές" .
Θα νομίζουν ότι σε αγνοω εντελώς :ROFLMAO:
Ε τι με κανεις. Εκεινη τη στιγμη λες α ναι δεν το ηξερα. Και μετα απο 10 λεπτα δεν το ξες οντως.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Βάζετε όλοι μπεταντίν ε; Κι εμείς οικογενειακώς παλιά αλλά μου πε η κτηνίατρος μου ότι δεν αφήνει να επουλωθεί η πληγή. Όταν χρειάστηκε σύστησε fucidin - ίσως να χρειάζεται κ σ' αυτή την περίπτωση αλλά δεν παίρνω όρκο σ' αυτά.
η αριελ στην αρχη ειχε κανει 1-2 γερες δαγκωνιες στον ροκι, οχι αστεια, με μπεταντιν μια χαρα εκλεισαν. τι να σου πω, δεν ξερω.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Δε σου φαίνεται λίγο περίεργη η πληγή?
ξυρισε το να δουμε καλα τι γινεται. και θα βοηθησει να ναι καθαρο και να αναπνεει για να επουλωθει.

ειχα παρει απο το λιντλ καποια στιγμη ξυριστικη για κατοικιδια, τα χει βγαλει τα λεφτα της. αλλα και ανθρωπινη ισως να κανει δουλεια. τι διαφορα θα χουν?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Αφου θα παει κτηνιατρο θα το ξυρισει αυτος αν θελει πιστευω ας μην κανει πειραματα τωρα σε ευαισθητο σημειο και με πληγη.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Αφου θα παει κτηνιατρο θα το ξυρισει αυτος αν θελει πιστευω ας μην κανει πειραματα τωρα σε ευαισθητο σημειο και με πληγη.
Ναι έχω επικοινωνήσει,με ηρέμησε :ROFLMAO:
Τετάρτη έχουμε ραντεβού έτσι και αλλιώς και θα το δούμε τότε. Μέχρι τότε φουσιντιν και μπεταντιν
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU