Πληγη στο κεφαλακι του!


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
σιγουρα θα σας ενημερωσω για το τι ηταν τελικα. Εσυ Μαρσια κανεις το topknot? Τι χρησιμοποιεις?
Eαν Τopknot εννοείς το συντριβανάκι κοτσιδάκι στο κεφάλι προσπαθώ, αλλά δεν μαζεύονται ακόμα οι πιο κοντές που είναι στα μάτια. Χρησιμοποιώ λαστιχάκια που λόγω της μπέμπας τα έχω σε αφθονία δεν είχα σκεφτεί κλιπσάκι για τα πιάνει πιο πάνω και να μαζεύει τα πιο μικρά που ξεφεύγουν. Ναι βέβαια και το λάστιχάκι δεν του αρέσει καθόλου, μπορεί να περάσει και ένα δεκάλεπτο απεγνωσμένης προσπάθειας για να το πάρει απόφαση και να σταματήσει να τρίβει το κεφάλι του στα χαλιά. Χμ, το παλεύουμε ακόμα...αλλά θα βελτιωθούμε που θα πάει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδια δεν γινεται αλλιως.., ενα λαστιχακι πρεπει να υπαρχει.., αλλιως πεφτουν στα ματια και δεν βλεπουν τιποτα..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
τοτε γιατι τους τα πιανετε με λαστιχακια? πως προστατευονται?:confused:
Προστατεύονται απο τον ήλιο οταν ειναι στον ήλιο..;)(εχουν πολύ μεγάλη ευαισθησία στον ήλιο γενικά και στα ματια και στο δερμα..)
Το θέμα ειναι οτι αυτα τα σκυλιά σπάνια ειναι στον ήλιο.., αλλα στον καναπέ..
Αρα καμια χρησιμότητα του παραβαν στην ουσια.., για αυτο και όλα είναι με κοκαλάκια..

Aπό το πρότυπο αυτά τα σκυλιά δεν κουρεύονται ποτε..

Στα ματια γίνεται ζημια αν κόψουμε τις τρίχες διπλα στα ματια γιατί γδέρνουν τον φακό του ματιού και προκαλούν πολύ μεγάλο πρόβλημα..
Αυτές οι τρίχες αργούν να μεγαλώσουν παρα πολύ..
Αυτό ισχύει και για τα Westie..

Τα μαλτεζακι δεν έχουν άλλη επιλογή από το να είναι με κοκαλάκια..
Αλλα να αποφεύγονται τα κοκάλινα γιατί πραγματικά μπορούν εύκολα να χτυπήσουν..
Ένα λαστιχάκι είναι αρκετό!!
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Ναι αυτο που λεει η Kango1 ξερω και εγω και μαλιστα οταν πηγα σε γκρουμερ με λαστιχακι μου ειπε απολυτα οχι λαστιχα γιατι θα κανει τζιβες αλλα κλαμμερ οπωσδηποτε που ειναι ακινδυνο!! Βεβαια η χαζομαρα η δικη μου ειναι που το αφηνα και οταν κοιμοταν:(:( Και εκει πρεπει να εγινε η ζημια! κατσε να σιγουρευτω οτι δεν ειναι καποια ασθενεια και οτι φταιει το κλαμμερ και μετα θα το βαλω και στον τιτλο του νηματος να προλαβουν και αλλοι τη λαχταρα που επαθα εγω σημερα.;)
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Μαρσια μηπως τον σφιγγει το λαστιχακι? Το χαλαρωνεις απο κατω αφου το βαλεις? εχει πολλα βιντεο αν βαλεις maltese topknot να τσεκαρεις.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
κατσε να σιγουρευτω οτι δεν ειναι καποια ασθενεια και οτι φταιει το κλαμμερ

Tο περίεργο είναι ότι έχει κάνει σε εκείνο σημείο καραφλίτσα..
Αλλα φαίνονται δυο πληγές σαν τελίτσες που μάλλον είναι τα δόντια από το κοκαλάκι..
Δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο..
Ελεγξες σε όλο το σώμα?
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Ναι τον περασα ακτινες χ ολον. Τιποτα αλλο! και εχει μαθει το ματι μου σε λεπτομερειες φαντασου εχω βγαλει αγανο απο κατω απο το λαιμο του που ειχε μπει η μυτουλα μεσα και ενα αλλο απο κατω απο την πατουσα αναμεσα τα μαξιλαρακια ειχε μπει το ατιμο και ειχε αρχισει να κανει πληγη. Εχω γινει πλεον εξπερ στο ψαξιμο. Και εγω ετσι σκεφτηκα μετα το πρωτο σοκ γιαυτο σας εβγαλα φωτο και το κλαμμερ. Αλλα με προβληματισε και η καραφλιτσα...Τι να πω θα δουμε αυριο στο γιατρο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τι να πω θα δουμε αυριο στο γιατρο!
;)

Ελπιζω να μην ειναι τιποτα και να ειναι απλα απο το κοκαλακι..:)
 
Last edited:


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μαρσια μηπως τον σφιγγει το λαστιχακι? Το χαλαρωνεις απο κατω αφου το βαλεις? εχει πολλα βιντεο αν βαλεις maltese topknot να τσεκαρεις.
Ναι όντως το έσφιγγα το λαστιχάκι γιατί δεν στέκονται τα άτιμα. Έψαξα για τα video και όντως με ξεστράβωσες. Χρειάζεται λεπτά λαστιχάκια και μικρά κοτσίδια για να σταθούν. Thanks.

PS Καλά παιδιά τι είδα εκεί έξω: τι αφροί, τι μους, τι σπρευ, τι σαμπουάν, άλλο για το μαλλί, άλλο για το καθάρισμα, άλλο για να μένουν άσπρα, άλλο για να είναι μαλακή η τρίχα, άλλο για το σώμα και άλλο για το κεφάλι.:p Για full περιποίηση στο μαλλί αυτός χρειάζεται τα διπλάσια από μένα.
Και μετά ρώταγα αν υπάρχει κανένα προϊόν να του στρώνει την τρίχα για να μην μπαίνει στο μάτι. Χαχαχαχα
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είχα δει ένα επεισόδιο του Μιλλάν με ένα μαλτεζάκι. Το πρώτο πράμα που έκανε είναι να του ψαλιδίσει λίγο την τούφα διότι ναι μεν τη χρειάζεται, αλλά δεν πρέπει να του περιορίζει την όραση. Μιλάμε όμως για λίγο ψαλίδισμα. Δεν το έκανε γουλί το σκυλί. Τις προάλλες που είχα πάει το Μουφ στον groomer είδα ότι είχανε ξυρίζει ένα μαλτεζάκι, αλλά το κεφάλι το αφήσανε όπως ήτανε. Γενικά δε μ' αρέσει το ξύρισμα και φυσικά δεν ξυρίζω το Μουφ και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνουνε με τα μαλτεζάκια εκτός απ' αυτό που είδα στην τηλεόραση με το Μιλλάν.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Ευχαριστω Kango1 αυτο ελπιζω και εγω! Ειδωμεν......
Μαρσια αυτα ειναι για εκθεσιακα μαλτεζ. Εμεις που ειναι για..........το σπιτι δεν χρειαζονται τοσα. Εγω να σου πω σκεφτομαι να παραγγειλω μια που ερχεται μια φιλη μου απο Αμερικη ενα whitening shampoo & conditioner αλλα μεχρι εκει και αν! Δεν ειμαι ακομα σιγουρη. Λαστιχακια μικρα και χρωματιστα βρηκα στο τζαμπο 0,90 τα 500! Γιαυτο και σημερα τα εβαλα και εγινε η αποκαλυψη της....φαλακρας!
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Τα νεα ειναι καθησυχαστικα. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι ενα επιπολαιο επιφανειακο τραυμα αλλα δεν δινει πολλες πιθανοτητες οτι προκληθηκε απο το κλαμμερ. Εγω πιθανολογω οτι μαλλον σε καποιο παιχνιδι με καποιο αλλο θα το απεκτησε ή πεσαμε στη μικρη πιθανοτητα να εγινε απο το κοκκαλακι για τα μαλλια. Παντως μου απεκλεισε οποιαδηποτε ασθενεια. Περαστικα μας και μονο λαστιχακια απο δω και περα καλου κακου:)