Πληροφορίες για σκύλους οδηγούς


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το link αφαιρέθηκε, παρακαλώ πολύ να μην προχωράτε σε εκτιμήσεις που αγγίζουν τα όρια της δυσφήμισης

"απαγορεύεται η διαφήμιση ή δυσφήμιση επαγγελματιών του χώρου (εκτροφείς, εκπαιδευτές, κτηνίατροι κλπ ) με οποιονδήποτε τρόπο"

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
 
Last edited:






Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το link αφαιρέθηκε, παρακαλώ πολύ να μην προχωράτε σε εκτιμήσεις που αγγίζουν τα όρια της δυσφήμισης

"απαγορεύεται η διαφήμιση ή δυσφήμιση επαγγελματιών του χώρου (εκτροφείς, εκπαιδευτές, κτηνίατροι κλπ ) με οποιονδήποτε τρόπο"

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
Οκ. Σόρυ. Θεώρησα ότι επειδή το site δεν περιείχε διαφημίσεις και ήταν τέτοιο το αντικείμενο δε θα υπήρχε πρόβλημα. Οι φορείς που αναφέρονται (πλην ενός που προφανώς εκεί ήταν το θέμα :rolleyes: και μιας φιλοζωϊκής) ήταν σχετικοί με τυφλούς και άτομα με αναπηρία.
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
χαχαχαχαχα!!! :maria:

Καλα ναι, βγαλτε το βγαλτε τοοοοοοο!!!


εμεις δεν εχουμε κανενα απολυτως προβλημα :D

Δηλαδη ρε παιδια, μονο το inks θεωρουνται διαφημιση? Γιατι εγω σε αυτο το φορουμ εχω δει μαρκες τρωφων, ονοματα διαφορα και links MKO - εστω και εμμεσα στο avatar κλπ - ...

Εχουμε βαλει κι εμεις link αλλα δεν εχουμε site ακομα χαχαχα :rolleyes:
 








Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θεώρησα ότι επειδή το site δεν περιείχε διαφημίσεις και ήταν τέτοιο το αντικείμενο δε θα υπήρχε πρόβλημα.
Έχεις δίκιο.
Λοιπόν, το link είναι αυτό: http://www.greekguidedogs.gr/

Κατά τα άλλα: Η διαχείριση του φόρουμ δε μπορεί να γνωρίζει το χαρακτήρα και την ποιότητα των υπηρεσιών που μπορεί να προσφέρει ο καθένας, οπότε κάθε κριτική προς τρίτους και μάλιστα του ίδιου χώρου θα πρέπει να συνοδεύεται από στοιχεία, να γίνεται στα πλαίσια της ευπρέπειας (ειδικότερα εάν δεν είναι παρών ο άμεσα εμπλεκόμενος) και να έχουμε την επίγνωση και ευθύνη των λόγων μας.
Επίσης, κανένας δε μπορεί να γνωρίζει την ποιότητα και των κριτών, όχι μόνο των κρινόμενων, οπότε σε γενικές γραμμές καλό είναι να τηρούμε το "ό,τι δε μας αρέσει να μας κάνουν, να μην το κάνουμε"...
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
Για την πληροφόρησή σας, το ΚΕΚΙΠΡΟ "Κέντρο Κινητικότητας & Προσανατολισμού" ήταν μια ΜΚΟ η οποία προοριζόταν να εκπαιδεύει εκπαιδευτές κινητικόητας & προσανατολισμού με το λευκό μπαστούνι.

Δυστυχώς, έκλεισε λίγα χρόνια αργότερα...

Σήμερα υπάρχουν 7 εκπαιδευτές κινητικότητας & προσανατολισμού για όλη την Ελλάδα και δεν πρόκειται να εκπαιδευτούν άλλοι.

Πρωτάκουσα για τη Λία μέσω ενός φυλλαδίου, που μου είχε δώσει ο εκτροφέας όταν πήρα τη Λάρα το 2003. Έχω ακόμα το φυλλάδιο και όντως δείχνει πως προσπάθησε να ιδρύσει σχολή σκύλων οδηγών το 2002.

Είχα προσπαθησει κι εγώ να συνεργαστώ με τους φορείς των τυφλών την περίοδο 2005-2007. Και μετά, εγαίνετω φως και γνωρισα τη Λεία. Τα μεγάλα πνέυματα eventually συναντιουνται.
 
Last edited:








amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Από άλλο μετερίζι, έχω παρόμοιες εμπειρίες με την Λια.
Δυστυχώς, οι διάφοροι φορείς, πρωταρχικό σκοπό έχουν την κονόμα των λίγων που συμμετέχουν στα διοικητικά τους Συμβούλια, και όχι τους υποτιθέμενους σκοπούς που λέει το καταστατικό τους. Εξαιρέσεις δεν αποκλείονται, αλλά απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Μάλιστα, δεν είναι Ελληνικό φρούτο αυτό, παγκόσμιο είναι, απλώς στην Ελλάδα είναι πιο απροκάλυπτο.
Δεν είναι τυχαίο, ότι κάποιοι ρομαντικοί ιδιώτες σε όλο τον κόσμο, παρουσιάζουν μεγαλύτερο έργο και πετυχαίνουν εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Λια, μοναχή σου χόρευε, κι όσο θέλεις πήδα.
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
ευχαριστουμε armago..

Δεν εχουμε κανεναν αντιπολο.. Σε ολες τις χωρες υπαρχουν περισσοτερες απο μια σχολες σκυλων οδηγων και στην τελικη, δικη μου ηταν η ιδεα και με οποιον θελω θα την υλοποιήσω..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να μπορέσουνε να βοηθήσουνε τώρα
να γίνουν αλλαγές στην νομοθεσία για πρόσβαση
σκύλων οδηγών :)

Εγώ απορώ γιά ένα

τόσο καιρό δεν μπορούσαν διάφορα...
τώρα θα μπορέσουν πολλά...

Γιατί τώρα?

καρεκλοκένταυροι λέγονται επειδή είναι απ την μέση και μπροστά άνθρωποι και απ την μέση και πίσω καρέκλες ή έχω καταλάβει λάθος?
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
40 χρόνια αυτοι δεν εκαναν απολυτως τιποτα..

Εγω τη δευτερα εχω ενα ραντεβου για να εδραιωθει επιτελους ενας καθολικος κρατικος νομος για την καθολικη προσβαση των σκυλων οδηγων..
 


liajoe

Well-Known Member
Πληροφορίες για Ανάδοχες Οικογένειες

Οι ανάδοχες οικογένειες αναλαμβάνουν την ανατροφή των κουταβιών, που θα αποτελέσουν τους μελλοντικούς σκυλούς οδηγούς τυφλών.

Απαιτήσεις ανάδοχης οικογένειας
Ηλικία: Τουλάχιστον 18 ετών και άνω
Εκπαίδευση: Απολυτήριο Λυκείου
Υγεία: Υγιείς και με καλή σωματική κατάσταση
Χαρακτήρας: Φιλικός, εξωστρεφής, κοινωνικός, φιλικός με τα ζώα, υπομονετικός

Ειδικά ενδιαφέροντα:
  • Να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον στην εργασία με σκύλους, καθώς και στην εκπαίδευσή τους.
  • Να μπορεί να δουλεύει ομαδικά.
  • Να είναι ενήμερος και ενθαρρυντικός στη βοήθεια ανθρώπων με ειδικές ανάγκες
  • Να επιτρέπει στο κουτάβι να ζει μέσα στο σπίτι.
Υποχρεώσεις
  • Η ανατροφή ενός κουταβιού οδηγού τυφλών, από την ηλικία των 8 εβδομάδων, έως και την ηλικία του 1,5 έτους περίπου, κάτω από την καθοδήγηση ενός εκπαιδευτή σκύλων οδηγών.(Το κουτάβι παραμένει ιδιοκτησία της σχολής).
  • Να παίρνει μέρος στις συνηθισμένες συναντήσεις ανάδοχων οικογενειών, που σκοπό έχουν την επίβλεψη των κουταβιών από επαγγελματία, καθώς και την υποστήριξη, και την παροχή συμβουλών προς τις εθελόντριες ανάδοχες οικογένειες.
Οικονομικό
Έξοδα που καλύπτονται από τη σχολή
  • Όλα τα κτηνιατρικά έξοδα εκτός από αυτά που θα προκύψουν από απροσεξία και ευθύνη της ανάδοχης οικογένειας.
  • Έξοδα ταξιδιού, για τις συναντήσεις των ανάδοχων οικογενειών.
  • Η τροφή του σκύλου
  • Κολάρο, λουρί, κρεβάτι, μπολ φαγητού και νερού.
  • Εδικό λουρί - σαμάρι
Έξοδα που καλύπτονται από την ανάδοχη οικογένεια
  • Οποιοδήποτε άλλο κτηνιατρικό κόστος, εκτός από αυτά που καλύπτονται από τησχολή
  • Παιχνίδια
  • Πρόσθετα υλικά για το κουτάβι
Πιστοποιητικό ανάδοχης οικογένειας
Μετά από την επιτυχή εκπαίδευση του κουταβιού οδηγού τυφλών που έχουν αναλάβει, καθώς και μετά από συμμετοχή σε όλες τις συναντήσεις ανάδοχων οικογενειών, η οικογένειά θα λάβει ένα πιστοποιητικό ανάδοχης οικογένειας.