Πληροφορίες για σκύλους οδηγούς






liajoe

Well-Known Member
Κριτήρια Επιλογής

Τα παρακάτω κριτήρια εξετάσεων είναι για σκύλους οδηγούς.
Κάποια θα είναι στα Αγγλικά όμως γιατί δεν ξέρω πως να τα γράψω
στα Ελληνικά:p.


  • Ανάλυση Ιδιοσυγρασίας ενός σκύλου οδηγου.
  • 3 βασικά γνωρίσματα/χαρακτηριστικα,
1. Sensitivity
2. Fear
3. Aggression


1.
"S" = Sensitivity, divided into
"h" = Sensitivity of hearing
"b" = body Sensitivity

Ο βαθμός τον χαρακτηριστικών δεν δείχνει τον βαθμό δεκτικότητας
από το αυτί ή ακούμπισμα αλλά τον βαθμό αντίδρασης του σκύλου
στον ήχο, και proximity ή επαφή με σταθερά και κοινούμενα αντικείμενα, ζώα και ανθρώπους.

2.
"F" = Fear is divided into
"ss" = Sound Shyness
"s" = Suspicion
"n" = nervousness

"ss" σχετίζετε με το "h" - ένας σκύλος με υψηλό βαθμό "h"
θα έχει υψηλό βαθμό "ss". Τα σκυλιά με "ss" δεν κανουν για
την δουλειά αυτή.

"s" = Suspision. Αυτό είναι ένα φυσικό χαρακτηριστικό σε όλα τα
ζώα. Κάθε άγριο ζώο το δείχνει σε πιθανό εχθρό.
π.χ Ένας σκύλος που έρχετε στην πόλη από την επαρχία θα είναι
καχύποπτός ως προς το νέο περιβάλον.

Όπως το "h" είναι συνδεδεμένο με το "ss", έτσι και το "b" είναι
συνδεδεμένο με το "s".

Κάθε ζώο έχει το δικό του "critical area" - "κρίσιμη περιοχή" και
δεν αφήσει κάποιον εχθρό να περάσει μέσα από αυτην χωρίς να
επιτεθεί ή να φύγει.
Στα σκυλιά, παρόλο που η περιοχή αυτη υπάρχει σωματικά είναι
περισσσότερο ψυχολογικά και συνιστάτε από την γνώση του σκύλου
οτι είνα ικανός να ιδρύσει την απαιτούμενη περιοχή χωρίς δυσκολία.

"n" = Nervousness. Αυτό είναι physical (σωματικό) ελλάτωμα και η δουλειά της
επιστήμης/ εκτροφής να το εξαλείψει. Η δουλει'α του εκπαιδευτή είναι
να το βαθμολογίσει.

Οπιοδήποτε μικρός βαθμός "n" θα εμποδίσει ένα σκύλο να εκπαιδευτεί.

3.
"A" = Aggression, divided into
"p" = Pure Aggression
"pr" = Protective Aggression
"a" = Aggression towards animals

"p" Pure Aggression.

Αυτό προέρχεται από 2 πηγές.
1. Μελέτη/αντιμετώπιση του ανθρώπου (φίλος/εχθρός) και
2. Μέθοδος άμυνας (επίθεση ή υποχώρηση)

Ένας τέτοιος σκύλος ακόμα και αν είναι καλός οδηγός είναι
τεράστιο πρόβλημα για ένα τυφλό. Είναι όμως ατυχής γιατί τα
επιθετικά σκυλιά έχουν πολύ μεγάλο βαθμό πρωτοβουλίας και
δουλεύουν σκληρά.

"pr" Protective Aggression. Αυτό είναι άλλο ένα φυσικό
χαρακτηριστικό αλλά μπορεί να εξελειχθεί σε μη ευχάριστο.
Είναι δουλειά του εκπαιδευτή να μελετήσει τον σκύλο του και
και αν υπάρχει ανάπτυξει του χαρακτηριστικού είναι υπεύθηνος
να βάλει τον σκύλο να δουλευει κάτω από συνθήκες που το
αποτρέπουν.

"a" = Aggression against animals, sub-divided into
"f" = Fighter
"ch" = Chaser

"f".
Τα σκυλιά αυτά είναι πάντα έτοιμα για μάχη και δεν κάνουν για
σκύλο οδηγό.
"ch". Τα σκυλιά αυτά δεν θα τσακωθούν, αλλά θα κυνηγήσουν κινούμενα
αντικείμενα, ποδήλατα, μηχανάκια, γάτες. Τα σκυλιά με μεγάλο βαθμό
"ch" δεν κάνουν για σκύλο οδηγό.

"AA" = Apprehensive Aggression. Υπάρχουν 4 τύποι αυτού του χαρακτηριστικού
που μοιάζουν μεταξύ τους αλλά έχουν διαφορετική ψυχολογική βάση.

1. "pr" με "s"
2. "p" με "s"
3. "pr" με "n"
4. "p" με "n"

Υπάρχουν 4 ακόμα χαρακτηριστικά που πρέπει να αξιολογήσει ένας
εκπαιδευτής.

"d" = Distraction
"dd" = Dog Distraction
"c" = Concentration
"w" = Willingness for Work

Τα σκυλιά αξιολογούνται από κουτάβια και ξανά στην περίοδο
την ενηλικίωσης στα παραπάνω και με βάση πίνακα, βαθμολογούνται.:)
 




Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
Διευκρινήσεις για τους Σκύλους των Τυφλών

Καλησπέρα σε όλους και ειδικότερα στη liajoe :D

Εγώ είμαι το έτερον ήμισυ της σχολής Σκύλων-Οδηγών για την οποία σας γράφει εδώ η liajoe.

Είμαι τυφλή με σκύλο-οδηγό τη Λάρα, μαύρο λαμπραντόρ 5 ετών. Θα ήθελα λοιπόν να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα & εκ μερους της liajoe:

1. Η Λάρα εκπαιδεύτηκε στην Ιταλία, δεδομένου ότι δεν υπήρχε κάποια ανάλογη σχολή εδώ. Η εκπαίδευσή της κράτησε 8 μήνες & κόστισε 1890 ευρώ /εβδομάδα:

- 25 ευρώ / ώρα για το μάθημα x 6 ώρες την ημέρα.
- 60 ευρώ / ημέρα για την διαμονή μου στη σχολή.
- 60 ευρώ / ημέρα για την διαμονή της συνοδού μου.

+ Σαμάρια, λουριά, κολάρα, κτηνιατρικά, ασφάλεια, το σκυλί που θα επιλαγεί κτλ..

Τα χρήματα αυτά, δώθηκαν εξ' ολοκλήρου από ιδιώτες. Οι ιταλοι δεν πληρώνουν τιποτα, αφού η σχολή είναι κρατική.

Καταλαβαίνω ότι σας φαίνεται παράξενο να κοστίζει τόσο πολύ ένα σκυλί, αλλά τα συγκεκριμένα σκυλιά, επιτελούν την πιο δύσκολη εργασία που δύναται να επιτελέσει ένας σκύλος.

Ένας τυφλός, στηρίζεται επάνω σε αυτό το σκυλί που πρέπει να είναι άψογο:
- να σκέφτεται εναλλακτικές διαδρομές
- να στηρίζει το βάρος του ανθρώπου
- να θυμάται ποιό ήταν το τελευταίο αμάξι / δωμάτιο ξενοδοχείου που μπήκε ο χρήστης για να τον ξαναπάει εκεί
- να κοιτάει για μικροεμπόδια, όπως: λακούβες, σπασιματάκια, πασαλάκια..
- να βρίσκει διαβάσεις, πόρτες, ασανσέρ, καθίσματα, λεωφορεία..
- να κάθεται ήσυχο πολές ώρες.
- να προσαρμόζεται σε εμπόδια και καταστάσεις.
- να μη φοβάται θορύβους, ανθρώπους, να μπει σε τρένα. αεροπλάνα κτλ..

2. Καταλαβαίνω την αγάπη σας για την Ελλάδα, αλλά πρέπει να αναγνωρίζετε και τα λάθη που υφίστανται, εαν θελετε να πάμε μπροστά & όχι να λέτε ότι, η liajoe ήλθε απο το εξωτερικό & προσπαθεί να μας δείξει τι είναι σωστό και τι όχι.

Προσωπικά, είμαι απο την Ελλάδα & παραμένω στην Ελλάδα, αλλά θέλω να βασίζομαι σε δομές & νόμους, όχι στο φιλότιμο των Ελλήνων.

Στην Ελλάδα δυστυχώς, ενω αποδεδειγμένα γίνεται πολιτικοποίηση και κατάχρηση χρημάτων από ορισμένους ανθρώπους & φορείς που αφορούν τα ΑμεΑ, δεν υπάρχουν δομές για τα ΑμεΑ.

Συγκεκριμένα:
- υπάρχει μόνο ένα κρατικό σχολείο για τυφλούς στο οποίο η εκπαίδευση σταματά στην 6η δημοτικού, που κλείνει λώγο ελλείψης κονδυλίων.
- καποια τυφλά παιδιά στην επαρχία δεν πάνε σχολείο, ελλείψη δασκάλων και εποπτικού υλικού.
- δεν υπάρχουν βιβλία στην γραφή μπράιγ στην 2βάθμια εκπαίδευση, παρά μόνο για τα φιλολογικά μαθήματα. Οι τυφλοί δεν μαθαίνουν μαθηματικά, φυσική, χημεία, μουσική, ξενες γλώσσες.
- δεν υπάρχουν προσβάσιμες ιστοσελίδες για τυφλούς στο διαδύκτιο. Ούτε αυτή η σελίδα είναι προσβάσιμη και κουράζομαι για να βρω κατι.
- δεν υπάρχουν προσβάσιμες τουαλέτες για αναπηρικά αμαξίδια στα εστιατόρια και τα καφέ, με αποτέλεσμα οι άνθρωποι αυτοί να αδυνατούν να πάνε τουαλέτα.
- υπάρχουν αμέτρητα εμπόδια στα πεζοδρόμια: αυτοκίνητα, μηχανές, τρύπες, μπαλκόνια, ανισόπεδα πεζοδρόμια, σκουπίδια κτλ κτλ.
- ενω όλα τα δημόσια ΑΕΙ και ΤΕΙ εχουν εξοπλιστει με πανακριβους σταθμούς εργασίας για τυφλούς, οι σταθμοί αυτοί σαπίζουν, επειδή δεν υπάρχει κάποιος υπεθυνος με γνωσεις για να τους λειτουργήσει και να εκπαιδεύσει τους τυφλους. είναι σαν να εχεις μια φεραρι χωρίς βενζίνη.
- υπάρχουν μόνο 6 εκπαιδευτές κινητικότητας με το λευκό μπαστούνι σε ολη την ελλαδα. πχ., στην κρητη είναι μονο μια, η οποια παει απο χανια - σητεία, χωρις ασφάλεια, χωρις να της καλυπτουν την βενζινη κτλ.
- ένα τυφλικό επίδομα ανέρχεται σε 500 ευρω / μηνα, δηλαδή 6000 ευρώ / χρόνο. υπάρχουν πάρα πολλοί ψευτοτυφλοί που λαμβάνουν επιδόματα και το κράτος φοβάται να ξεσκεπάσει. Γι' αυτό η Ελλάδα, αναφέρεται ως η ευρωπαϊκή χώρα με τους περισσότερους αναπήρους. Εγώ, γνωρίζω «τυφλούς» που οδηγούν μηχανή.
- Κάποιοι τυφλοί όταν μενουν χωρίς οικογένεια, καταλήγουν σε γηροκομεία επειδή δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν.

δεν υπαρχει νομος για την καθολικη πρόσβαση των σκυλων - οδηγων στην ελλαδα. υπαρχουν μεμονωμενες εγκυκλιοι για καποια μεσα μαζικης μεταφοράς, όπως πχ, το μετρό, που μερικοι υπάλληλοι αγνοούν.

:confused: πολιτικος μου δηλώσε, ότι φοβαται να προτεινει εναν τετοιο νομο στη βουλη, διοτι ενας τετοιος νομος προϋποθετει επιβολη προστίμου οποτε: εαν ενας εστιατορας δεκτει εναν σκυλο - οδηγό και χασει εναν πελατη που δεν θελει τον σκυλο, ο βουλευτης θα χασει μια ψήφο!:rolleyes:


3. Όσο για τον μη - κερδοσκοπικο οργανισμό, δεν επιθυμούμε να εμπλακούμε με κρατικές δομές, διότι έχουμε πάθει & μάθει πολλά.

Συμφωνώ, ότι υπαρχουν άνθρωποι που ξεκίνησαν έναν μκο, με σκοπο την απατη. Θεωρώ εγκλημα την καταχρηση χρημάτων σε θεματα που αφορούν ΑμεΑ & στην ελλαδα, δυστυχώς τα ίδια τα ΑμεΑ καταχράζονται χρήματα που προορίζονται για τα ΑμεΑ.

Η δουλειά μου, έχει καλά χρήματα και η συμβολή μου στη σχολή των οδηγών - τυφλών ειναι εθελοντική. Επιπλέον, εργάζομαι εθελοντικά με τυφλά παιδιά στην Κρήτη, που δεν εχουν προσβαση σε ψυχολόγους&εκπαιδευτές, που εμφανίζουν νοητική στέρηση, ψυχογενή ανορεξία, υπερκινητικότητα, επειδή απομονώνονται στον κόσμο τους. συν τοις άλλοις, συνεργάζομαι με ένα ζωοφιλικό σωματείο στο ηράκλειο. Δυστυχώς δεν θα έπρεπε να τα κανει ενας άνθρωπος μόνος του αυτά.

Ο λόγος που θελησα να δημιουργήσω τη σχολή, είναι για να δώσω χαρά & κουράγιο στους τυφλούς συμπολίτες μου.

Ιστορίες & ευτράπελα με τη Λάρα, στο επόμενο επεισόδιο.
Ευχαριστώ...
 
Last edited by a moderator:




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
δεν υπάρχουν προσβάσιμες ιστοσελίδες για τυφλούς στο διαδύκτιο. Ούτε αυτή η σελίδα είναι προσβάσιμη και κουράζομαι για να βρω κατι.
Καλως ορισες συνονοματη (κατα καποιο τροπο). Αυτο που εθιξες δεν μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο, και ισως θα επρεπε να το κοιταξει ο admin με τον defcalion. Ελπιζω να μη σου διμιουργω προβλημα που γραφω χωρις τονους.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καλώς ήρθες - είσαι σίγουρα ένα από τα σηματικότερα άτομα που έχουν γράψει εδώ ;)

Καλώς ήρθες και από εμάς :)

εγώ κι ο ντένις συμφωνούμε συχνά και ας είναι και 4 η ώρα τα χαράματα:)
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
α! και κατι αλλο..

Μια απαντηση σχετικά με τον ανταγωνισμό, στον armangos:

Κανείς δεν απαγορεύει τον αναγωνισμό. Ισα - ισα που σε καθε χώρα υπαρχουν πολλές σχολές σκύλων - οδηγών: μικρές, μεγάλες, με διαφορετικούς τρόπους εκπαίδευσης, διαφορετικές ράτσες κτλ.. Και η καθε σχολή ανταλάσσει γνώσεις με την άλλη.
Οι τιμες δεν πεφτουν φιλε μου armango γιατι ο σκυλος-οδηγος δεν ειναι αστεια υποθεση!! χρειαζεται κοπο-χρονο-χρημα..

Όμως ο ανταγωνισμός θα ειναι δυσκόλος στην Ελλάδα δεδομενου οτι:

1. Η εκπαίδευση για την απόκτηση διπλώματος εκπαίδευτή σκύλου-οδηγού, διαρκεί 3 χρόνια και κοστίζει το λιγότερο 30.000 ευρω / χρόνο..
Εδω διοργανώνονται 3μηνα σεμιναρια και με 2000 ευρω/ μηνα παιρνει κανεις έγκυρο πτυχιο γενικου εκπαιδευτή σκύλων, απο διασημους εκπαιδευτες.. θα πειτε οτι ειναι πολλα λεφτα/χρονια οταν προκειται για σκυλο τυφλου?

2. Ο σκυλος - οδηγος δεν ειναι ενα "μπακαλίστικο προϊόν" που μπορει να παρεχει το ελληνικό δημόσιο. Χρειαζεται συνεχή στηριξη και αυστηρη παρακολουθηση καθολη τη διαρκεια συνεργασίας της μοναδας σκυλου/χρηστη.. Μη ξεχνατε πως προκειται για εναν ανθρωπο που στερειται της όρασης και ένα ζώο.

αυτά, οριστικα και αμετάκλητα :)
καλο βραδυ..
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
Ευχαριστώ ξανα!! βλεπω εχει ξενυχτηδες το φορουμ.. Ετσι ειναι οι ζοώφιλοι: ρομαντικοι και ευαίσθητοι!
Δεν με ενοχλει η απουσια τώνων, τα greeklish με ενοχλούν, αλλα ρυτυχώς εδω, απαγορευονται:)

Αντε καληνυχτα, παω να παρω το σκυλομαξίλαρό μου και να βυθιστω στην αγκαλια του μορφέα..

Ιωάννα - Μαρία
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αναφερόμενος στην επιστολή σου πιο ουσιαστικά
θέλω να πώ πως γνωρίζω τα προβλήματα και εύχομαι σε σύντομη επίλυση

Σου καταθέτω την πλήρη συμπαράστασή μου

και τον πλήρη θαυμασμό μου προς αυτά τα υπέροχα σκυλιά που ναι μεν είχα από καιρό αντιληφθεί το μεγαλείο της εργασίας τους
αλλά τώρα που το είδα και σε ανάλυση
πραγματικά προσκυνώ



Η Λία είναι Θεά
 




liajoe

Well-Known Member
αναφερόμενος στην επιστολή σου πιο ουσιαστικά
θέλω να πώ πως γνωρίζω τα προβλήματα και εύχομαι σε σύντομη επίλυση

Σου καταθέτω την πλήρη συμπαράστασή μου

και τον πλήρη θαυμασμό μου προς αυτά τα υπέροχα σκυλιά που ναι μεν είχα από καιρό αντιληφθεί το μεγαλείο της εργασίας τους
αλλά τώρα που το είδα και σε ανάλυση
πραγματικά προσκυνώ



Η Λία είναι Θεά
:D:D Κοκόνι, αν εγώ είμαι θεά η Άννα Μαρία ή η Λάρα τι είναι? :p
Καλημέρα!
 


liajoe

Well-Known Member
Είναι σκυλιά Pet / Buddies που ανήκουν στις σχολές σκύλων οδηγών τυφλών,
και δίνονται σε οικογένειες με τυφλά παιδιά.

Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά αφού ενηλικιωθούν (σε ορισμένες σχολές / χώρες,
όταν το παιδί γίνει 14 χρονών) γνωρίζουν τι σημαίνει να ζείς και προσέχεις
για ένα σκύλο. Έτσι αργότερα, μπορούν να αποφασίσουν με περισσότερες
γνώσεις αν θέλουν ένα σκύλο οδηγό.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=8uEqCFbZTSo&feature=user"]YouTube - GDB's K9 Buddy Program[/ame]

Εδώ, το πρώτο βιβλίο για την ανατροφή κουταβιών με την μέθοδο
ανατροφής ενός σκύλου οδηγού τυφλών για τις οικογένειες με
Pet dogs.

http://www.amazon.co.uk/gp/reader/1860542093/ref=sib_dp_pt/202-6529489-8013463#reader-page
 










Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδας

Έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό το site http://www.greekguidedogs.gr/ όπου μεταξύ άλλων λέει ότι στις 25 Ιουλίου 2008 αποφασίστηκε η δημιουργία Κέντρου Εκπαίδευσης και Ανάπτυξης Σκύλων Οδηγών Τυφλών.
 
Last edited by a moderator:


liajoe

Well-Known Member
Ναι το γνωρίζω και μπράβο τους :)

Βέβαια καθόλου τυχαίο ότι τρέξανε να βγάλουν website μόλις μαθανε
(δημοσιευτηκε στο Φόρμα περιοδικο απο την προεδρο μας)
ότι ιδρήθηκε η σχολή μας, Σχολή Σκύλων Οδηγών Τυφλών - Λάρα,
επίσημα τον Ιουλίο :rolleyes:

Δυστηχως δεν υπάρχει προσωπικο και βαση όπως και το website τους
δεν ανφέρει τιποτα για σκύλους οδηγους και το εργο τους :rolleyes:
οπότε ελπίζω να εννουν αυτο που κάνουν αυτή την φορα
και να μην κοροιδευουν τον κόσμο :cool:

Καλές δουλειές :)

Εμείς είμαστε υπό κατασκευή ακόμα,
τι να κάνουμε, το team μας είναι
όλοι τελειομανείς :D:D

Θα ήθελα επίσης να τους παρακαλέσω,
  • να φροντίσουν να εκπαιδευσουν, εκπαιδευτές κινητικότητας και προσανατολισμου, γιατι δεν ξέρω αν το γνωρίζουν αλλά υπάρχουν μόνο 6 για όλη την Ελλάδα :eek:
  • να φτιάξουν σχολεία όπου μπορούν τα παιδιά σε ολη την Ελλάδα να συνεχίσουν το σχολειο μετα την 6η δημοτικου :eek:
  • να ενεργησουν για τους νόμους πρόσβασης ατόμων με τύφλωση σε ολους του χώρους σε ολη την Ελλάδα και οχι μονο στην Καλιθεα και στις περιοχες μου ειναι οι φορείς ;)
Με λίγα λόγια, δεν κοιτάνε να φτιάξουν τα προβλήμα που έχουν,
οι σκύλοι οδηγοί τους μάραναν :D

Συγνώμη αλλά έχοντας έρθει από το εξωτερικό
μου φαίνονται λίγο γελοία :D
 
Last edited by a moderator: