Πληροφοριες για εκτροφειο Τζακ Ρασελ Τεριε


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Καλησπερα σε ολους.Αφου καταφερα να "μυησω" εναν φιλο μου στον σωστο τροπο για την αποκτηση κουταβιου και μετα απο μια μικρη ερευνα απο εκεινον σε καποια εκτροφεια βρηκε καποιο το οποιο εχει γεννα και διαθεσιμα κουταβια.Η διαφορα της τιμης τους σε συγκριση με το δευτερο εκτροφειο που επικοινωνησε ειναι πολυ μεγαλη και με εβαλε σε σκεψεις.Το παιδι δεν ενδιαφερεται για εκθεσιακο κουταβι.Του αρκει να εχει την σωστη μορφολογια,ταπεραμεντο και να ειναι υγιες.Το εκτροφειο για το οποιο θα ηθελα πληροφοριες ειναι το παρακατω. http://www.lazaros-kennel.gr/index.html
Το μονο που μου εκανε "ασχημη" εντυπωση,αν μπορω να το πω ετσι, ειναι οτι εκτρεφει αρκετες φυλες και μου φανηκε καπως παραξενο.Τελοσπαντων εαν εχετε καποιες πληροφοριες θα σας ημουνα υποχρεως να με βοηθησετε να δωσω την καλυτερη συμβουλη στον φιλο μου ωστε να αποκτησει τον συντροφο που ονειρευεται.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Εκείνα τα σκυλάκια στις φωτογραφίες υποτίθεται οτι είναι JRT έτσι; Για ΚΟΕ εκεί στη σελίδα του ούτε λόγος, όπως και για τη συμμετοχή με τα σκυλιά του στις εκθέσεις, άρα κατε με δεν είναι εκτροφείο, δεν ξέρω τι είναι. Κοίταξα και άλλα σκυλιά που έχει ο άνθρωπος, τι να πω...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Καλησπερα σε ολους.Αφου καταφερα να "μυησω" εναν φιλο μου στον σωστο τροπο για την αποκτηση κουταβιου και μετα απο μια μικρη ερευνα απο εκεινον σε καποια εκτροφεια βρηκε καποιο το οποιο εχει γεννα και διαθεσιμα κουταβια.Η διαφορα της τιμης τους σε συγκριση με το δευτερο εκτροφειο που επικοινωνησε ειναι πολυ μεγαλη και με εβαλε σε σκεψεις.Τελοσπαντων εαν εχετε καποιες πληροφοριες θα σας ημουνα υποχρεως να με βοηθησετε να δωσω την καλυτερη συμβουλη στον φιλο μου ωστε να αποκτησει τον συντροφο που ονειρευεται.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Όπως κατάλαβα ο φίλος σου δεν ψάχνει για καλό σκυλί το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η καλή τιμή και το κούταβι να ψιλομοιάζει στο JRT;
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Τακη ειμαι υποχρεωμενος να εχω παρακολουθησει θεμα που να αφορα το συγκεκριμενο εκτροφειο?Φωτεινη αυτο καταλαβες?Ζητησα πληροφοριες.Δεν ειπα οτι το παιδι ψαχνει κατι φτηνο που να μοιαζει με Τζακ Ρασελ.Ζητησε την βοηθεια μου,του ειπα τον σωστο τροπο να αποκτησει ενα καθαροαιμο κουταβι και με μια απλη ερευνα στο ιντερνετ βρηκα και του εδωσα να μιλησει με 5 εκτροφεια.Τα 3 δεν ειχανε κουταβια και τα δυο που ειχανε ητανε ενα αυτο και ενα μιας κυριας με γονεις απο οτι καταλαβα απο αυτα που μου ειπε ο φιλος μου απο Βελγιο.Του ειπα οτι το πιθανοτερο ειναι να περιμενει καιρο μεχρι να βρει το σωστο εκτροφειο.Αλλα δεν μπορω να του πω του ανθρωπου χωρις να το αιτιολογησω γιατι να δωσει τα διπλασια χρηματα.Δεν το γνωριζω το δευτερο εκτροφειο.Με ρωταει λοιπον ο ανθρωπος εαν ειναι οκ τα ζωα του εκτροφειου αυτου και πολυ φυσικα επειδη ΔΕΝ το γνωριζω μπηκα να σας ρωτησω για να τον συμβουλεψω.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Έχεις δίκιο.. απλά το θέμα του συγκεκριμένου "εκτροφείου" έχει συζητηθεί πολλές φορές και δεν θα ήταν περίεργο να έχει πέσει στην αντίληψή σου...
 
  • Like
Reactions: John Pit


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Ok εκανα ενα search στην μηχανη αναζητησης του φορουμ και ειδα αν καταλαβα καλα οτι ειναι εισαγωγεας.Τωρα εξηγειται.Ισα ισα το παιδι ηταν ετοιμο να αγορασει κουταβι απο πετσοπ και μολις το εμαθα και του μιλησα και ειδε τι ειναι byb,puppy mills και κουταβοεισαγωγεις καταλαβε ποιο ειναι το σωστο.Μαλιστα η τιμη που του ειπα οτι κυμαινεται ενα εκτροφικο κουταβι ητανε η τιμη περιπου που ζητησε η κυρια απο το Βελγιο.Ευχαριστω οπως και να εχει!
 
  • Like
Reactions: takisft


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Λέει ο κος. Λάζαρος: "Η εκτροφή μας διαθέτει ποιοτικά δείγματα εξαιρετικής μορφολογίας από όλους σχεδόν τους τύπους και τους χρωματισμούς. Κυρίως όμως αποτελείται από λειότριχα-κοντότριχα με μοναδικό ταπεραμέντο. Διαθέτουμε δίχρωμα αλλά και τρίχρωμα (τρικολόρε) Τζακ Ράσελ ενώ αποκλειστικά σε εμάς θα βρείτε μια πολύ σπάνια απόχρωση, το μολυβί-γκρί."

Λέει το πρότυπο της FCI:
Colour: White must predominate with black and/or tan markings. The tan markings can be from the lightest tan to the richest tan (chestnut).

Ποιόν να πιστέψεις τώρα...:rolleyes:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
προσέχετε τι λέτε για τον Λαζαρος κέννελ, μην εφανιστεί η φιλη του να τον ειδοποιήσει που τον λέτε εισαγωγεα :whistle:
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Καλησπερα Μαρεκο!Το ειδα το σαιτ και επειδη ειδα οτι δεν υπαρχουνε πεντιγκρι των γεννητορων,φωτο απο καποια εκθεση,νεα απο κουταβια εκτροφης του και γενικοτερα στοιχεια και πληροφοριες που οι περισσοτεροι εκτροφεις εχουνε ειχα αμφιβολιες και ηρθα να ρωτησω.Οσο για το σπανιο γκρι μολυβι πριν 16-17 χρονια οταν εψαχνα για τον πρωτο μου Μεγαλο Δανο επεσα σε εναν τετοιο τυπο ο οποιος ειχε το σπανιο χρωματισμο γκρι αρζαν!!! Φυσικα επειδη γνωριζα αριστα σχεδον το προτυπο φυλης τον ευχαριστησα και του προτεινα να στειρωσει το γκρι αρζαν για να μην γεμισει η Ελλαδα το σπανιο αυτο χρωμα και χασει την πατεντα!!!
 
  • Like
Reactions: takisft and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
John δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Εχεις τις γνώσεις να ενημερώσεις τον φίλο σου. Από κει και πέρα, ελπίζεις μόνο, ότι τελικά θα κάνει το σωστό.

Σε έναν μήνα, έχει έκθεση μορφολογίας στον Μαραθώνα ;)
 
  • Like
Reactions: John Pit


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Ναι βρε τις εχω αλλα για το συγκεκριμενο δεν ειχα ιδεα.Το αλλο το εκτροφειο απο τα 5 που του εστειλα νομιζω ειναι το Ramnous.Αυτο το "τσεκαρα" και ειναι ενα σοβαρο απο οτι ειδα εκτροφειο οποτε δεν υπηρχε λογος να ρωτησω για αυτο!Του ειπα για την εκθεση και θα ερθουμε παρεα.Του ειπα οτι το καλυτερο ειναι να βρεθει με τον εκτροφεα,να γνωριστει,να δει τα σκυλια του γιατι στην τελικη θα γινουνε φιλοι για τα υπολοιπα τουλαχιστον 12-15 χρονια!
 






ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
Εκείνα τα σκυλάκια στις φωτογραφίες υποτίθεται οτι είναι JRT έτσι; Για ΚΟΕ εκεί στη σελίδα του ούτε λόγος, όπως και για τη συμμετοχή με τα σκυλιά του στις εκθέσεις, άρα κατε με δεν είναι εκτροφείο, δεν ξέρω τι είναι. Κοίταξα και άλλα σκυλιά που έχει ο άνθρωπος, τι να πω...
Φωτεινή μηπως εισαι λιγο επιθετική με όλους..??