Ποια κόκαλα ενδείκνυται να δίνουμε στα σκυλιά μας


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ενταξει, μακαρονια δεν κανει να δινουμε στα σκυλια. Λιγο ρυζι ομως αν εβαζε στο ζουμι απο τα κοκαλα, αυτο δεν θα ηταν καλυτερο?
Και πρωτείνη από πού θα πάρουν;; Ναι, είναι ελάχιστα καλύτερο το ρύζι και ακόμα καλύτερο το μάυρο ρύζι..... αλλά για συμπλήρωμα σε κρέας! Οχι σκέτο! Μονο 2% πρωτείνες έχει το βρασμένο ρύζι...... ο σκύλος χρειάζεται 10 με 20 φορές περισσότερες!
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Εγω βαζω λιγο ρυζι στο ζουμι απο τα κοκκαλα που της βαζω να βρασουν για 3-4 λεπτα πριν της τα δωσω.
Οχι σαν γευμα αλλα σαν κατι ενδιαμεσα στα κανονικα γευματα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ξέρω τη σκοπιμότητα των 3-4 λεπτών.... ας πουν οι μπαρφερς της παρέας. Προσωπικά νομιζω ότι είναι πολύ λίγα για να σκοτώσουν τα μικρόβια (υποθέτω ότι γι'αυτό το κάνεις) και ήδη πολλά ώστε να καθιστούν τα κόκκαλα πιο εύθραυστα σε σχέση με τα ωμά.... πάντως για την Αφροδίτη, εγώ θα έλεγα να τους δίνει τα κόκκαλα ωμά να καθαρίζουν και τα δόντια τους αντι να τα πετάει.... και να δώσει μια ξηρά ανάλογα με τα οικονομικά της οπως είπαμε.

Οσο για το ρύζι, προφανώς αν τρώει μια ισοροπημένη τροφή ο σκύλος, δε βλάπτει σε τίποτα, αλλα δε μπορει να αποτελεί τη μόνη τροφή.... και πάντως προτίμησε το μαύρο.
 




jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Δεν ξέρω τη σκοπιμότητα των 3-4 λεπτών.... ας πουν οι μπαρφερς της παρέας. Προσωπικά νομιζω ότι είναι πολύ λίγα για να σκοτώσουν τα μικρόβια (υποθέτω ότι γι'αυτό το κάνεις) και ήδη πολλά ώστε να καθιστούν τα κόκκαλα πιο εύθραυστα σε σχέση με τα ωμά....
Αυτο ξερω και εγω συν οτι χανουν θρεπτικα συστατικα. Αυτο για το μικρο μηκος του πεπτικου συστηματος του σκυλου και οτι συμαβαλλει ωστε μικροβια που ισως να προσβαλλαν τον ανθρωπο δεν προλαβαινουν να αναπτυχθουν στον σκυλο ξερει καποιος αν ισχυει?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
αρνίσια κόκκαλα μπορούμε; παιδάκια δηλαδή; Τελικά με το βράσιμο αποκακρύνεται ο κίνδυνος ή κάνει το ίδιο;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ωμά τους τα δίνω έτσι κ αλλιώς!Είναι τόσα πολλά άλλωστε που ποτέ δε τα τρώνε όλα.
Απλά μια πολύ μικρή ποσότητα την κάνω για τα μακαρόνια.
Εμ γι'αυτο δεν τρωνε την ξηρα!! Αμα έχουν το ζουμερό κόκκαλο δίπλα (και το μακαρόνι με το ζωμό), σιγά μη φάνε friskies!!:p:p
 






jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
αρνίσια κόκκαλα μπορούμε; παιδάκια δηλαδή; Τελικά με το βράσιμο αποκακρύνεται ο κίνδυνος ή κάνει το ίδιο;
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οταν το κοκκαλο βραστει ή ψηθει εστω και λιγο ειναι απικινδυνο γιατι σπαει και υπαρχει κινδυνος να τραυματισει το σκυλι. Εγω του δινω μονο ωμο αφου εχει καταψυχθει. Η μονη απορια μου ειναι για την σαλμονελα που δεν εχει απαντηθει απο κανεναν ακομη:(
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
τελικά όλα είναι λίγο-πολύ αμφιλεγόμενα, δηλαδή αν του δώσεις βραστό μπορεί να σπάσει, αν του δώσεις ωμό που δεν καταψυχθεί μπορεί να αρρωστήσει, πάντως απ'οτι κατάλαβα το καλύτερο είναι το μοσχαρίσιο ωμό κόκκαλο, φυσικά ο μύθος περι του τρώει ωμό κρέας άρα δαγκώνει και μπορεί να σε φάει και σένα, έχει καταριφθεί προ πολλού. Τώρα για τη σαλμονέλα την ήξερα για το κοτόπουλο όπου εκεί φεύγει αλλά θέλει πολύ καλό βράσιμο (το ξέρω λόγω της μικρής μου και μου το έχει πει ο παιδίατρος) αλλά για το χοιρινό αυτό ήταν που δε γνώριζα.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Δεν ειναι αμφιλεγομενο. Αν το βρασεις όντως θα σπασει και ρισκαρεις αν θα κανει τραυμα ή οχι και αν δεν το καταψυξεις όντως μπορει να εχει μικροβιο που δεν εχει σκοτωθει απο ψυξη. Και ωμο μοσχαρισιο μπορεις να δεινεις και κοτοπουλου (λαιμο - πλαταρια κλπ.) αφου τα καταψυξεις. Διαβασε το link που εβαλε η Rottie και αλλα αρθρα στη Διατροφη. Ναι ο μυθος αυτος δεν υπαρχει αλλα υπαρχει μεγαλη αντιπαραθεση μεταξύ διατροφης BARF - μαγειρευτου και ξηρας. Ιδιαιτερα παο κτηνιατρους δεν τολμω να πω οτι δινω BARF ξερω οτι θα ακουσω εξαψαλμο..........Και παλι δεν ισχυριζομαι οτι ειναι το καλυτερο. Απλα ειναι καλο για το δικο μου σκυλακι πιστευω μετα απο πολυυυυυυυυυυ διαβασμα.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι δεν το ήξερα οτι οι κτηνίατροι παθαίνουν αμόκ στη barf αλλά μιλώντας πάντα για κόκκαλα, έχω ακούσει οτι το κοτοπουλίσιο μπορεί να σπάσει και τον πνίξει. Ισχύει αυτό για το ωμό;
 




jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
μονο μαγειρεμενο μπορει να σπασει. Βεβαια παντα τρωει οταν ειμαι σπιτι κα μπορω να επιβλεπω να μην γινει καμμια στραβη;). Διαβασε ομως πριν αρχισεις να δινεις ωμα. Και ρωτα σαποριες στο αντιστοιχο θεμα.
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εμ γι'αυτο δεν τρωνε την ξηρα!! Αμα έχουν το ζουμερό κόκκαλο δίπλα (και το μακαρόνι με το ζωμό), σιγά μη φάνε friskies!!:p:p

Οχιι!Προηγήθηκε η ξηρά κ μετά από καιρό(που υπήρχε η δυνατότητα)κόκκαλα:D
Τόσα χρόνια με κόκκαλα τη βγάζουν πάντως κ άντε καμιά ξηρά μια στο τόσο(κ τα αποφάγια που θα τους ρίξουν μία στο τόσο όσοι πάνε τα σκ εκεί:mad:).
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.321
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc