Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Γιαννη απο επισημο εκτροφεα δηλωμενο στην fci παραθετω το εξης:

For CAO, this is very characteristic color, and apart from her in Turkmenistan there is only one breed - Greyhounds (cans), so unpretentious locals called "Asiatic" "Alabai". So, when someone says, that he had a dog, "Alabai", it only declares, which is at the spotted dog.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Oι Ποιμενικοί Κεντρικής Ασίας, ουσιαστικά δεν είναι μια φυλή, αλλά πολλές φυλές από μια περιοχή που ενώθηκαν μεταξύ τους....
Έτσι λοιπόν, η φυλή από το Τουρκμενικστάν που χρησιμοποιήθηκε στον Ποιμενικό Κεντρικής Ασίας ήταν το Αλαμπάι....
Όπως έγραψε κι ο ALABAY, σε άλλες γειτονικές χώρες υπήρχε το Τobet κι αρκετές αλλες φυλές που όλες μαζί χρησιμοποιήθηκαν!
Τελικά στο πρότυπο επικράτησε περισσότερο ο τύπος του Alabai, δηλαδή του σκύλου από το Τουρκμενιστάν!

Κάποτε, στις παραδώσεις στην περιοχή, υπήρχε και αυτή με την μάχη των σκυλιών....
Κάποτε, εως ένα βαθμό, για τους βοσκούς είχε χρησιμότητα, όχι για το αν θα μπορέσει ο σκύλος να νικήσει τον λύκο, προφανώς, αλλά για το αν θα δειλιάσει απέναντί του....
ΑΠό την άλλη βέβαια, σε άλλες χώρες με εξίσου καλά κι αποτελεσματικά ποιμενικά δεν υπήρχε αυτή η παράδοση....
Αν έχει χρησιμότητα να γίνεται και σήμερα, για εμένα δεν έχει....
 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
To οτι ενα σκυλι συμετεχει σε μαχες δεν σημαινει οτι ειναι μαπα αυτο και οι απογονοι του και ειδικα στα ασιας
κορυφαια ασιατικα,ολα ηταν σε μαχες παλια, πιο απο αυτα ειναι μαπα
black tohmet,kabur,murat,buldozer,akgush,abas και πολλα αλλα.
Το οτι συμετεχει σε μαχη ενα ζωο δεν δειχνει την ποιοτητα του ζωου αλλα του ιδιοκτητη.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και τελος ολο αυτο με τις κυνομαχιες κανεναν σας δεν ενδιαφερει και ολοι το κατακρινετε....αλλα συχνα πυκνα σε διαφορα θρεντ ολο προς τα'κει καταληγει η κουβεντα!
Eπιτέλους κάποιος που λέει τα πράγματα με το όνομα τους.
 




dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Απλά μου κάνει εντυπωση το συνολο των πληροφοριών.Κάποιοι το εχουν σπουδάσει ε? Εμαθα πάρα πολλά και ενδιαφέροντα.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Oι Ποιμενικοί Κεντρικής Ασίας, ουσιαστικά δεν είναι μια φυλή, αλλά πολλές φυλές από μια περιοχή που ενώθηκαν μεταξύ τους....
Έτσι λοιπόν, η φυλή από το Τουρκμενικστάν που χρησιμοποιήθηκε στον Ποιμενικό Κεντρικής Ασίας ήταν το Αλαμπάι....
Όπως έγραψε κι ο ALABAY, σε άλλες γειτονικές χώρες υπήρχε το Τobet κι αρκετές αλλες φυλές που όλες μαζί χρησιμοποιήθηκαν!
Τελικά στο πρότυπο επικράτησε περισσότερο ο τύπος του Alabai, δηλαδή του σκύλου από το Τουρκμενιστάν!

Κάποτε, στις παραδώσεις στην περιοχή, υπήρχε και αυτή με την μάχη των σκυλιών....
Κάποτε, εως ένα βαθμό, για τους βοσκούς είχε χρησιμότητα, όχι για το αν θα μπορέσει ο σκύλος να νικήσει τον λύκο, προφανώς, αλλά για το αν θα δειλιάσει απέναντί του....
ΑΠό την άλλη βέβαια, σε άλλες χώρες με εξίσου καλά κι αποτελεσματικά ποιμενικά δεν υπήρχε αυτή η παράδοση....
Αν έχει χρησιμότητα να γίνεται και σήμερα, για εμένα δεν έχει....
Πολυ ετεροχρονισμενα εντοπισα αυτη την πολυ ενημερωτικη συζητηση γυρω απο τα κεντρικης Ασιας.
Δεν μπορω παρα να δωσω ολα τα ευσημα στο Φοιβο ως την πιο ψυχραιμη και ρεαλιστικη τοποθετηση οταν το θεμα παρεκλινε προς τις κυνομαχιες που αφορουν βεβαια εν γενει την χωρα καταγωγης του συγκεκριμενου σκυλου.
Κανενας εχεφρων ανθρωπος δεν θα πρεπει να τις βλεπει με συμπαθεια η εστω και ενθουσιασμο, σημερα που η επιβιωση του ανθρωπου εχει μετατοπισθει απο τοτετραπτυχο κοπαδι-ανθρωπος-σκυλος προστατης-αρπακτικο θηρευτης.
Ομως σε μια αναδρομη στο παρελθον το ηθικο υποβαθρο ειναι τελειως διαφορετικοκατα την γνωμη μου και δεν μπαινει στο ιδιο καλαθι με την νοοτροπια των μαχωνμε πιτ μπουλ, τοσα, κτλ.
Με μια υποθετικη ερωτηση να προσπαθησω να εξηγησω τι εννοω.
Ποιος νομιζει οτι οτι ειναι αμιγως ιδιο το ηθικο υποβαθρο που υποκινει μια εγκληματικη φυσιογνωμια που εχει στην κατοχη του ενα "μαχημο" πιτμπουλ, να βαλει σε αγωνα το σκυλο του με σκοπο να κερδισει καλα λεφτα απο το στοιχημα και να εχει να αγορασει πολλες φιαλες ουσκι η ακομα χειροτερα απλως να αποδειξει οτι ο σκυλοσ του εχει μεγαλυτερα μπαλακια (απο τα ιδιου σιγουρα θα ελεγα εγω), με αυτο που υποκινει εναν βοσκο του 1900 στην Ρωσια να κοντραρει το σκυλο του με αυτον του διπλανου βοσκου και να τον αποσυρει αμεσως με τις λιγοτερο δυνοτο ζημιες οταν η μαχη εχει παρει την κλιση της, η πολυ περισσοτεροοταν πριν καν αυτη αρχισει υποχωρησει καποιο απο τα ζωα (σε αντιθεση με τον πρωτο που προσπαθει να παρακινησει το πιτ μπουλ να συνεχισει να παλευει ακομακι οταν πεθαινει), με σκοπο να ζευγαρωσουν τις θυληκες τους με το ψυχωμενο σκυλι που θα αντισταθει περισσοτερο στο λυκο, που θα του επιτρεψει σε περισσοτερα προβατα του να ζησουν, που θα του εξασφαλισει την πρωτη υλη (κρεας,γαλα, μαλλι) για να θρεψει και να συντηρησει την φτωχη του οικογενεια?
Εσεις τι λετε?
ΥΓ Δεν το συζητω καν οτι στις μερες μας επρεπε να επιβαλλετε πολυετης φυλακηση χωρις ανασταλτικο χαρακτηρα στους λατρεις της πασης φυσεως κυνομαχιων, για να μην παρερμηνευθω.
 




ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Στα μεγάλα κοπάδια, με μεγάλες αγέλες σκύλων, η φυσική επιλογή που οδηγεί στην τεκνοποίηση από τον ισχυρότερο ποιμενικό, γίνεται έτσι και αλλιώς. Τώρα περί των φτωχών ποιμένων... αναρωτιέμαι εάν γινόταν έτσι όπως τα "φανταζόμαστε" ή τα έχουμε ακούσει, ή αποτελούσαν θέαμα σε πανηγύρια κλπ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...αναρωτιέμαι εάν γινόταν έτσι όπως τα "φανταζόμαστε" ή τα έχουμε ακούσει, ή αποτελούσαν θέαμα σε πανηγύρια κλπ.
Εχω αναρωτηθεί κι εγώ... για το θέαμα (με το αζημίωτο!) σε πανηγύρια (θυμάστε τις βασανισμένες αρκούδες, στα Ελληνικά πανηγύρια? και στις Ελληνικές γειτονιές - τουλάχιστον, όσοι είστε "λίγο" μεγαλύτεροι)...

Παρότι, είμαι αθεράπευτα ρομαντικός με τους θρύλους αυτών των φυλών...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Είτε στο λάκο στις ΗΠΑ είτε στο λάκο στο Τατζικιστάν, είτε βοσκός είτε booker, η αιτία είναι ίδια: αγοράκια που μετράνε ποιός την έχει πιό μεγάλη. Και ο σκύλος, είτε πιτ είτε αλαμπάι, το θύμα.
Τα υπόλοιπα, φτηνές δικαιολογίες καλωπισμένες με δήθεν παράδοση.
 
  • Like
Reactions: TortoiseMan 2


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
O σκοπος αγιαζει τα μεσα...?
Σημερα θα το πουμε σιγουρα ετσι, σε παλιοτερες εποχες ισως το ονομαζαν απλως επιβιωση.
Εγω γεννημενος σε μια αλλη εποχη και ασχολουμενος με αλλο επαγγελμα δεν θα το επετρεπα (οσο περναγε απο το χερι μου), δεν θα θα επικροτουσα ποτε και σε καμμια περιπτωση κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες. Θα καταδικαζα οποιαδηποτε ειδους σκυλομαχιας παντου και παντα οπως κανω σημερα.
Εγω ο οικονομικος διευθυντης του σημερα. Αν ομως ημουνα κτηνοτροφος του 1900 δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ειχα την πολυτελεια και την παιδεια να σκεφτομαι οπως σημερα. Αυτο που λεω ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις εκεινες τις εποχες η αναγκη για επιβιωση ηταν πρωταρχικος σκοπος, και οχι αντικειμενο φιλολογικης συζητησης. Εν γενει οι ανθρωποι αυτοι δεν συνηθιζαν να κανουν πραγματα χωρις σκοπιμοτητα, τα ηθη και τα εθιμα και αυτα σκοπους εξυπηρετουσαν. Το να εβαζε καποιος σε καυγα τον σκυλο του, ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ, χωρις σκοπιμοτητα απλως για να ευχαριστηθει το αιμα το βρισκω μαλλον ατοπο. Φυσικα και θα υπηρχαν και οι κομπλεξικοι η και ανωμαλοι, ομως δεν θα ελεγα οτι θα χαρακτηριζαν μια ολοκληρη εποχη και το επαγγελμα του ποιμενα.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Στα μεγάλα κοπάδια, με μεγάλες αγέλες σκύλων, η φυσική επιλογή που οδηγεί στην τεκνοποίηση από τον ισχυρότερο ποιμενικό, γίνεται έτσι και αλλιώς. Τώρα περί των φτωχών ποιμένων... αναρωτιέμαι εάν γινόταν έτσι όπως τα "φανταζόμαστε" ή τα έχουμε ακούσει, ή αποτελούσαν θέαμα σε πανηγύρια κλπ.
Αυτο που εγω μπορω να βεβαιωσω ειναι οτι ποιμενες τουτοπου καταγωγης των γονιων μου αφηναν τα σκυλια τους να τσακωθουν (χωρις ναεπιτρεπουν να σκοτωθει καποιο, οχι τοσο απο ευαισθησια αλλα γιατι τα ειχαναναγκη για δουλεια, αυτο το αποδυκνειει το γεγονος οτι θανατωναν οσα κουταβιατους ...περισσευαν, φρικαλεα, απαραδεκτη και απανθρωπη τακτικη για τα δικα μου μετρα και σταθμα του σημερα) για να βρουν τον καταλληλο γεννητορα που θαεφτιαχνε κουταβια να χτυπανε στο λυκο.
Τωρα αυτο που εχω ακουσει απο αλλη χωρα και ειναι συναφες, προερχεται απο τονκο Βησσαριωνα Κουγκουσλι (καθηγητη πανεπιστημιου μεχρι προτινος τουλαχιστο στηΡωσια) ελληνικης ποντιακης καταγωγης, πρερχομενος απο αγροτικη ποιμενικηοικογενεια.
Μου περιεγραψε οτι το ιδιο ακριβως γινονταν στην περιοχη του με τα Ναγκατζι σεολα τα χωρια της περιοχης.
Ο ανθρωπος αυτος ειναι ο εμπνευστης και δημιουργος της πιο ενημερωτικης ιστοσελιδας κατα την γνωμη μου, γυρω απο τα ποιμενικα της Ρωσιας, της οποιαςαξιζει μια τουλαχιστο επισκεψη.
Παραπλησιες η και πανομοιοτυπες ιστοριες θα ακουσετε για τους ποιμενες σε ολα τα μηκη και πλατη της υδρογειου, ιδιαιτερα σε περιοχες οπου η βοσκη ηταν ελευθερη και μετακινουμενη σε μεγαλες και γεματο αρπακτικα αποστασεις.
Πραγματα ως τα ανωτερω με υποχρεωνουν να εξαγω το συμπερασμα οτι ολα αυτα δεν ειναι απλως μια ραδιουργος συγκαληψη των αιμοσταγων λατρεων των κυνομαχιων.
 
Last edited:


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Εχω αναρωτηθεί κι εγώ... για το θέαμα (με το αζημίωτο!) σε πανηγύρια (θυμάστε τις βασανισμένες αρκούδες, στα Ελληνικά πανηγύρια? και στις Ελληνικές γειτονιές - τουλάχιστον, όσοι είστε "λίγο" μεγαλύτεροι)...

Παρότι, είμαι αθεράπευτα ρομαντικός με τους θρύλους αυτών των φυλών...

Δεν νομιζω οτι ειναι τοιδιο πραγμα φιλε John, για μενα αλλο ο γυρολογος γυφτος με την αρκουδα και αλλοο ποιμενας του χθες ανα την υφηλιο με τα "εργαλεια" της δουλειας τουδιπλα του, στην προσπαθεια του να εξασφαλησει τα απαραιτητα στην φτωχη τουοικογενεια.
Ναι ξαναλεω ΦΤΩΧΗ γιατι καποιος ισως νεοτερος σε ηλικια να μην φανταζεται οτισε παλιοτερες εποχες δεν μιλαγαμε για πλουσιους κτηνοτροφους της Μοντανα, τηςνεας Ζηλανδιας η της Αυστραλιας, αλλα για ενα συνηθες επαγγελμα φτωχων ανθρωπωνπου κυριολεκτικα παλευαν για την επιβιωση και την εξασφαληση των απαραιτητωνστην οικογενεια τους. Ρωτηστε συγγενεις σας μεγαλυτερης ηλικιας και θα σαςεπιβεβαιωσουν κατηγορηματικα οτι οι τσομπανηδες δεν ηταν πλουσιοι.
Τελος φιλε John η γνωμη μου ειναι οτι οι θρυλοι δεν ειναι κατα αναγκη μονομεγαλοποιηση των γεγονοτων και μονο ψεμα, τις περισσοτερες φορες μαλιστα,υπαρχει ισχυρη ...βαση
 
Last edited:


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Είτε στο λάκο στις ΗΠΑ είτε στο λάκο στο Τατζικιστάν, είτε βοσκός είτε booker, η αιτία είναι ίδια: αγοράκια που μετράνε ποιός την έχει πιό μεγάλη. Και ο σκύλος, είτε πιτ είτε αλαμπάι, το θύμα.
Τα υπόλοιπα, φτηνές δικαιολογίες καλωπισμένες με δήθεν παράδοση.
Φιλε ptf, η δικη μου αισθηση ειναι το δεν πρεπει ευκολα να γενικευουμε. Το να κραταμε ενα τεραστιο καλαθι ενεχει τον κινδυνο να βαλουμε μεσα πολλα διαφορετικα πραγματα που απλως μας φαινονται ιδια.
Εγω διατηρω τεραστιες αμφιβολιες οτι ο λακκος στις ΗΠΑ με τον broker να βαζει σε κυνομαχια μεχρι θανατου του σκυλο του εχει το ιδιο υποβαθρο με τονκτηνοτροφο, στο βουνο της Ρωσιας που βαζει το σκυλο του να τσακωθει χωρις να αφηνει να πεθανει καποιο απο τα σκυλια.
Θα συμφωνησω και μαλιστα απολυτα μαζι σου, οτι σε καθε περιπτωση θυμα ειναι ο σκυλος, αναμφιβολα και δεν πρεπει να επιτρεπονται κυνομαχιες σε καμμια περιπτωση, σε καμμια χωρα κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες.
Ομως φιλε μου, για μενα τουλαχιστο, ειναι σιγουρο οτι διαφορες υπαρχουν και στο υποβαθρο και στην τακτικη αν θελεις.
Ο broker των ΗΠΑ, δεν το κανει μονο για να μετρησει ποιος την εχει πιο μεγαλη, βαζει και στοιχημα με χοντρα λεφτα το οποιο το κανει ακομα πιο ειδεχθες το εγκλημα.

Κυνομαχει το σκυλο μεχρι θανατου τις περισσοτερες φορες. Βαζει τα λεφτα στην τσεπη και παει να κερασει μπυρες τους φιλους του.
Ο κτηνοτροφος στο βουνο δεν επιτρεπει την κυνομαχια μεχρι θανατου (τουλαχιστο αυτος που δεν εχει εξελιχθει σε ...broker, αλλα κανει αυτο που εκαναν οι προγονοι του, επαναλλαμβανω ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ Η ΟΤΙ ΕΠΙΚΡΟΤΩ) πρωτα απολα γιατι μετα τον τσακωμ
o θα παει το σκυλο του στο κοπαδι να φυλαξει απο αρπακτικα. Δευτερο δεν εισπρατει αμοιβη απο την μαχη αλλα εξασφαλιζει κατι ειτε σε χρηματα για επιβαση, ειτε κυριως σε ...ειδος (απο τις πρακτικες του παρελθοντος, οπως δικαιωματα στην γεννα, καποιο αρνι, την υποχρεωση απο αλλο κτηνοτροφο η φιλο, οταν θα παει το νικητη σκυλο για επιβαση). Παραδοσιακα ας πουμε στη Ρωσια τα τσομπανοσκυλα συνηθως δεν πωλουνταν αλλα χαριζονταν ως ενδειξη σεβασμου και φιλιας (μιλαω για κτηνοτροφικα χωρια του παρελθοντος που εβαζαν σε μαχες τα σκυλια τους).
Ο κτηνοτροφος που θα ...εμενε απο ικανα σκυλια στο λυκο,ειχε δικαιωμα να ζητησει, απο αυτον που ειχε δωσει καποτε το νικητη σκυλο του για επιβαση. Το να ειναι ικανα τα σκυλια σε μαχη με λυκο η αρκουδα η αλλα αρπακτικα ηταν τοσο αναγκαιο οσο ο κινητηρας για να κινησει το αυτοκινητο. Αυτο φαντασου ηταν η μονη πηγη εισοδηματος τους, ακομα και σημερα πολλες φορες, για πολλες οικογενειες.
Θυμασαι τον ελληνα κτηνοτροφο που πριν μερικα χρονια επνιξε το λυκο με τα χερια του και τον εβγαλαν στις ειδησεις? Για μας ισως φανταζει μια κτηνωδης βαναυση πραξη, αλλα αυτος απλοικα ειπε, τι να τον εκανα, καταστρεψε το βιος μου τοσες φορες. Αν αυτος ψαχνονταν για σκυλο που θα εκανε την δουλεια για αυτον, νομιζεις οτι θα τον πειραζε το γεγονος οτι αυτος που θα του τον εδινε θα εβαζε τα σκυλια του να τσακωνονται?
Θα το επιζητουσε, γιατι ετσι θα επαιρνε σκυλο που θα του απεδιδε με μεγαλυτερες πιθανοτητες. Δεν σημαινει οτι ειναι λατρης τωνκυνομαχιων ομως, ουτε οτι ηθελε να μετρησει τα γεννητικα του οργανα. Απλως θα ηθελε να προστατεψει το εισοδημα του με τον καλλυτερο τροπο που μπορουσε.
Το να γενικευουμε εδω ειναι σα να λεμε, οτι και ο φονιας βιαστης, και ο ανθρωπος που υπερασπιστηκε την κορη του η την γυναικα του και σκοτωσε, ειναι τοιδιο πραγμα, αφου ανθρωπος θυμα υπαρχει και στις δυο περιπτωσεις. Μην το παρουμε αναλογικα αυτο, απλως σαν παραδειγμα το φερνω.
Ετσι εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι ολες τις φορες φτηνες δικαιολογιες καλλωπισμενεςμε δηθεν παραδοση, όχι ότι αποκλειεται να υπαρχουν και αυτές, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟΔΕΚΤΟ, υπαρχουν και διαφορετικης ηθικης υποβαθρα, αυτο λεω.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TortoiseMan 2


argo

Member
7 Απριλίου 2013
10
0
greece
s1278.photobucket.com
ο σκυλος αυτος λεγετε alabai στην πατριδα του, προερχεται απο το τατζικισταν, θεωρειται απο τις αρχεοτερες ρατσες. οταν επεσε η σοβιετικη ενωση πολλα απο τα σκυλια εφιγαν στην ρωσια.γενικα ειναι ενα πολυ εξυπνο σκυλι φιλικο και με τα ζωα και μ τους ανθρωπους(οπως το μαθεις κανεις). Απλος το βραδι μεταμορφονετε κ γινετε ενασ πολυ καλος φιλακας