Ποιος σκύλος σου ταιριάζει;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να σκεφτούμε όταν επιλέγουμε τον επόμενο σκύλο μας είναι αν ταιριάζει με τον τρόπο ζωής μας . Δυστυχώς οι περισσότεροι σκέφτονται τιτους αρέσει και όχι τι τους ταιριάζει με αποτέλεσμα μια αποτυχημένη σχέση, έναν δυστυχισμένο σκύλο και έναν προβληματισμένο άνθρωπο.
Βρήκα αυτό το τεστάκι , δυστυχώς είναι στα αγγλικά αλλά νομίζω ότι μπορεί να δώσει μια κατεύθυνση σχετικά με το τι ψάχνουμε. Βέβαια έτοιμες λύσεις δεν υπάρχουν, το καλύτερο είναι να ενημερωθούμε καλά για τα χαρακτηριστικά των φυλών και μετά να αποφασισουμε. Δυστυχώς τεστ σαν αυτά αδικούν τα ημίαιμα αφού μιλάμε για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Dog Breed Questionnaire : Dog Breed Selector : Animal Planet
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ασε, μη σου λέω...

Το έκανα το τεστ, μόλις προχτές...:eek:

Και μου έβγαλε ότι (κατά 94% !!!!!) επιβάλλεται να έχω (μέσα στο διαμέρισμα - δεν διευκρίνησε αν πρέπει να το έχω μαζί με τα δύο άλλα "σκυλάκια" μου)... ένα Θιβετιανό Μαστίφ!!!:rolleyes::D:D
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σωστό αυτό που λες για τα αδέσποτα, αλλά πολύ τσαντίστηκα με τ' αποτελέσματα: μου λέει να πάρω Golden Retriever ή Irish Setter ή Labrador Retriever!! Και απάντησα ότι έχω καιρό για να το βγάζω έξω στο μάξιμουμ που λέει και ότι πρόκειται να το εκπαιδεύσω, κλπ. Το θέμα μου είναι ότι τα Μουφ, π.χ., δεν είναι σκυλιά για τον καθένα λόγω ενέργειας και εξυπνάδας τους, κι όμως η υιοθεσία του Μουφ είναι από τις πιο πετυχημένες που είχε ο σύλλογος τα τελευταία 30 χρόνια. Μια χαρά τα πάμε, οπότε προς τι το Golden Retriever;
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Eμένα με έχει ψοφήσει στα τεριέ...όλους τους συνδιασμούς..και βάζω ότι το θέλω τεμπέλικο..και μου βγάζει τεριέ, ήμαρτον!
Είναι μακρυπρόθεσμο σχέδιο αυτό, ο επόμενος σκύλος μου εάν επιζήσω από αυτά θα έχει ανάγκες εκτόνωσης 15 λεπτά / μέρα..
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τί να λέμε τώρα;

ΑΦΟΥ ΤΟ 'ΧΩ!!

TOP DOG

Alaskan Malamute

........


Όπως και να 'χει η ομάδα 5 πάντοτε θα είναι κομμάτι της ζωής μου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Είναι μακρυπρόθεσμο σχέδιο αυτό, ο επόμενος σκύλος μου εάν επιζήσω από αυτά θα έχει ανάγκες εκτόνωσης 15 λεπτά / μέρα..
Κι εμένα... κι εμένα...:D
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
1.Pembroke Welsh Corgi
2.American Water Spaniel και German Pinscher

Ότι να'ναι...
Άλλαξα το μέγεθος απο μεσαίο σε μεγάλο με τα ίδια χαρακτηριστικά και μου έβγαλε αυτά...
Rhodesian Ridgeback
American Staffordshire Terrier
Komondor
Beauceron
Plott

Τουλάχιστον έβγαλε τη φυλή μου...αλλά όχι και μεγάλα τα άμσταφ...
 
Last edited:


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
με μια μικρη αλλαγη σε μια ερωτηση απο australian dog πηγαμε border colie καπου εκει γυρω δηλαδη
 


raven

Well-Known Member
24 Μαϊου 2011
96
54
Κομοτηνή
Κλικαροντας μια μια τις ερωτησεις εβγαζε "ακυρες" ρατσες μεταξυ τους!
Συνεχιζοντας στην 5αδα ηταν τα:
1-Βελγικο Μαλινουα
2-Λαμπραντορ Ριτριβερ
3-Μπουλ Τερριε
4-Πουντλ
5-Μαστιφ
Χμ...συνεχισα και στο νουμερο ενα ... Belgian Malinois!!!
Μαλια και τα Μυαλα στα καγκελα!!!
Χωρις να ριχνω τα υπολοιπα!Αν και το αλλο σκυλι μου ηταν στην 5αδα! (Λαμπραντορ)
Ο μικρος δραπετης μας (Ivan) ειναι αλλη κατηγορια απο μονος του!!!χαχα



---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?lsuqqu
 




Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
εγω να πω οτι το τεστ ειναι μουφα γιατι οσες φορες και να το κανεις και απαντας τα ιδια σου βγαζει διαφορετικες ρατσες. τελος
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
κάνω για δεύτερη φορά το τεστ και έχω βάλει οτι το σκυλί μου θέλω να είναι "πατάτα του καναπέ" (να βαριέται να κουνηθεί τέλος πάντων,και μέσα στη 8αδα(ως τωρα γιατι δεν εχω τελειωσει) μου έχει μέσα και μαλινόις:confused:
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άμα πατήσεις not important σε όλα σου βγάζει affenpincher :lol:
(και για να μην σας αφήσω με την απορία, ναι σκοτώνω την ώρα μου)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Australian Cattle Dog 97%!!!
Jesus Christ!!!

Σχεδόν όλα σκυλιά επιστροφή-κυνηγιού μου έβγαλε.
Ούτε ενα mastiff... μηπως να δώσω μια βάση σε αυτό το test? :D
 


raven

Well-Known Member
24 Μαϊου 2011
96
54
Κομοτηνή
Παιδες εγω το εκανα ξανα και παλι μου βγαζει top dog το Belgian Malimois με 98% και τπτ αλλο!!!οπως και πριν δλδ!
Το εκανε και η γυναικα μου και της εβγαλε German Shorthaired Pointer.
Οσον αφορα τα κυνηγοσκυλα μααλλον ειναι λογω του μεγεθους στην αρχη που διαλεγεις!
Anyway ευχαριστο τεστακι ειναι!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι εμένα, επαναλαμβανοντας τις ιδιες απαντσεις μου βγαζει παντα τα ιδια αποτελεσματα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc