Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Καλησπέρα !!
Πήγα στο κτηνίατρο τ Λούνα και μου είπε να τ βγάζω πιο πολλές ώρες βόλτα γιατι δαγκώνεται μάλλον απο βαρεμάρα .

Πηγαίνουμε βόλτα μια ώρα το μεσημέρι και μισή το βράδυ .

Νομίζω είναι καλά για ένα σκύλο με πολύ μικρή ενέργεια.
όταν είναι σπίτι όμως μάλλον βαριέται .
Τι μπορώ να κάνω ?
τι παιχνίδια να πάρω ?
Αυτα που έχει τώρα μάλλον τα εχει βαρεθεί .
 






Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Kong όχι δεν έχω γιατί δεν έχω σκύλο που τρελαίνεται για φαγητό , αλλα θα πάρω ποτέ δεν ξέρεις .
Κόκαλα ωμά ?Απο τ ζώο ?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Κοκκαλα και ψευτικα και αληθινα. Ωμα, καπνιστα, βρασμενα, οπως θες. Ειναι μια πολυ καλη απασχοληση.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Καλησπέρα !!
δαγκώνεται μάλλον απο βαρεμάρα .
τι να πάρω ?
για αρχή όταν είστε σπίτι ν' ασχολείσαι ποιοτικά μαζί της για να μην νιώθει παραμελημένη
εν συνεχεία πάρε κονγκ, το κονγκ δεν έχει να κάνει άμεσα με το φαγητό αλλά με την ενασχόληση προσπαθώντας να το βγάλει
και για το τέλος μπορείς πάντα αν πάρεις ένα σκυλάκι ακόμα.
 




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Όταν είμαι σπίτι ασχολούμαι μόνο μαζί της .
Οι δυο μας είμαστε εξάλλου .
Θα ήταν υπέροχο να είχα και άλλο σκυλάκι αλλα οικονομικά αδύνατον !
εδω με δυσκολία φροντίζω ένα σκυλάκι 4.5 κιλών

Πάντως δαγκώνεται ακόμα και κατα τ διάρκεια της βόλτας !!
βαριέται και τότε ?
Μήπως επειδή το έκανε στο παρελθόν της έχει ¨" κολλήσει " αν ισχύει κάτι τέτοιο .
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Με μπάλα παίζει? Μπορείς επίσης να κρύβεις το αγαπημένο του παιχνίδι όσο θα ''μένει'' στη θέση του και μετά να το προτρέπεις να το βρει! Πιστεύω όταν πιάσει το νόημα τι πρέπει να κάνει ...θα του αρέσει αυτό το κυνήγι θυσαυρού..
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Με μπάλα παίζει? Μπορείς επίσης να κρύβεις το αγαπημένο του παιχνίδι όσο θα ''μένει'' στη θέση του και μετά να το προτρέπεις να το βρει! Πιστεύω όταν πιάσει το νόημα τι πρέπει να κάνει ...θα του αρέσει αυτό το κυνήγι θυσαυρού..
Ναι παίζει την πετάω την πιάνει και μου την φέρνει .
Μετά απο λίγο σταματάει και κοιμάται με την μπάλα αγκαλιά .
Δεν πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου... εδώ αν της πετάω κάτι και δεν βλέπει που πήγε ( ενώ είναι μπροστά στα μάτια της )
δεν δίνει σημασία .
Γενικά καμία σχέση με πολλά σκυλιά !
Δεν ξέρω αν είναι της ράτσας ή είναι μόνο η Λούνα .
Παίζει πιο πολύ όπως παίζει μια γάτα , ίσως επειδή έχει μεγαλώσει με γάτες .
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Το ποιοτική απασχόληση θα μπορούσες να το αλλάξεις με ποιητική απασχόληση και να της διαβάζεις Έμι Ντίκινσον ή Λόρκα και να περνάτε ποιοτικά κι οι δυο σας. Εσύ θα προσπαθείς να καταλάβεις τους ποιητές κι ο σκύλος τα συναισθήματα που καθρεφτίζονται στο πρόσωπο σου.

Θα μπορούσα να το αφήσω εδώ και να το εκλάβεις ως αστεϊσμό, αλλά προτιμώ να σου εξηγήσω, πως ίσως αυτό που αναζητάς πραγματικά είναι χρόνο να μοιραστείτε οι δυο σας κάνοντας κάτι ποιοτικό που σημαίνει πράγματα για 'σενα και δημιουργεί κάποια και για το σκύλο. Ξεκινάμε με κεντρική ιδέα αυτό που λέμε όλη μέρα εδώ μέσα πως ο σκύλος θέλει να είναι μαζί σου ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Για παράδειγμα εγώ ακούω μουσική με τα σκυλιά μου, τους έχω διαβάσει ποίηση, τους έχω διαβάσει ακόμη και απόσπασμα απ' τη Θεία Κωμωδία, οπότε θυμάμαι εγώ να προσπαθώ να συνειδητοποιήσω την ουσία σ' αυτό που διαβάζω και τα σκυλιά να με κοιτάνε και να παίρνουν αστείες εκφράσεις.

Επίσης, ο ποιοτικός χρόνος επεκτείνεται και στη βόλτα. Δε χρειάζεται η βόλτα να σημαίνει πάντοτε νωχελικός περίπατος, ή τροχάδην στην πρίζα, μπορεί να είναι κάλλιστα και παιχνίδι, όχι κάτι προσχεδιασμένο, απλά κάτι χαζό που σου ήρθε εκείνη τη στιγμή στο μυαλό.

Κάθετί που κάνεις μέσα στο σπίτι φώναζε το σκύλο, υποτίθεται για βοήθεια, αλλά στην πραγματικότητα για να απασχολείται πλάϊ σου, άλλωστε ούτε το μίξερ μπορεί να χειριστεί, ούτε να φτιάξει μπεν μαρί, ή να συρράψει τα χαρτιά, μα η έννοια της απόλυτης παρέας βοηθάει να έρθετε ακόμη κοντύτερα, να ξέρει πως είσαι δίπλα του ώστε να μην ψάχνει παιχνίδια όπως το να κυνηγάει τον εαυτό του.

Θεωρούμε αυτονόητο πως τα σκυλιά δε βρίσκονται στο δικό μας νοητικό και συναισθηματικό επίπεδο, μα αυτό δε σημαίνει πως δε βαριούνται ή πως δε θα θέλανε κι αυτά μια συνεχή παρεούλα.
 
Last edited:


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Όλα αυτα τα κάνω :) και με κοροϊδεύουν κιόλας ,,,, ακόμα και όταν λείπω λίγες ώρες απο το σπίτι αφήνω πάντα και το ραδιόφωνο και τ τηλεόραση και κόκκαλο για να μασάει .
Επειδή γράφω της διαβάζω τα δικά μου , τώρα κατάλαβα γιατί βαρέθηκε !! :D
Της μιλάω συνέχεια !!! μόνο οταν κοιμάται την αφήνω.
Όταν ξυπνάω είναι πάντα μέσα στην αγκαλιά μου .. δεν ξέρω πως τα καταφέρνει !!
Όταν κάνω κάτι είναι πάντα δίπλα μου !!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Θα μπορούσα να το αφήσω εδώ και να το εκλάβεις ως αστεϊσμό, αλλά προτιμώ να σου εξηγήσω, πως ίσως αυτό που αναζητάς πραγματικά είναι χρόνο να μοιραστείτε οι δυο σας κάνοντας κάτι ποιοτικό που σημαίνει πράγματα για 'σενα και δημιουργεί κάποια και για το σκύλο....
Αρη,

Αν σου πω ότι, από την αρχή του θέματος ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο...
Εντάξει, δεν θα έφτανα στο σημείο να τους διαβάσω Θεία Κωμωδία, αλλά αρκετές φορές βλέπω ότι, διαβάζοντας δυνατά, ή (ακόμα περισσότερο) σιγοτραγουδώντας κάποιο τραγούδι που ακούω στο ραδιόφωνο... η προσοχή τους εντείνεται... τα κεφάλια τους γυρνάνε προς το πλάϊ (ξέρεις)... το βλέμμα τους ζωντανεύει... νιώθω ότι συμμετέχουν, με κάποιο τρόπο...

Και, επιπλέον, νοητικά παιχνίδια, για να κουράζεται και το μυαλό τους (είπαμε: η αργία είναι μήτηρ πάσης κακίας - και σκανταλιάς!)... όπως, να παίζουμε κρυφτό μέσα στο σπίτι ή στον κήπο... όπως να κρύβουμε διάφορα αντικείμενα και να τα ψάχνουν κλπ...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αρη,

Αν σου πω ότι, από την αρχή του θέματος ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο...
Εντάξει, δεν θα έφτανα στο σημείο να τους διαβάσω Θεία Κωμωδία, αλλά αρκετές φορές βλέπω ότι, διαβάζοντας δυνατά, ή (ακόμα περισσότερο) σιγοτραγουδώντας κάποιο τραγούδι που ακούω στο ραδιόφωνο... η προσοχή τους εντείνεται... τα κεφάλια τους γυρνάνε προς το πλάϊ (ξέρεις)... το βλέμμα τους ζωντανεύει... νιώθω ότι συμμετέχουν, με κάποιο τρόπο...

Και, επιπλέον, νοητικά παιχνίδια, για να κουράζεται και το μυαλό τους (είπαμε: η αργία είναι μήτηρ πάσης κακίας - και σκανταλιάς!)... όπως, να παίζουμε κρυφτό μέσα στο σπίτι ή στον κήπο... όπως να κρύβουμε διάφορα αντικείμενα και να τα ψάχνουν κλπ...
είναι η ιδέα, πως τα φωνάζεις να κάτσουν κοντά σου ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς ν' απλώσεις τα χέρια σου και να αγγίξεις τα κεφαλάκια τους και να κάνετε κάτι μαζί που σημαίνει αρκετά για 'σενα ώστε να μεταδοθεί και στα ''παιδάκια'' σου.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Kαι μενα σπιτι ολη μερα κοιμαται και δεν το ηθελα αυτο.
Της πηρα λοιπον αυτο απο ebay πριν απο μερικες μερες και ασχολειται ωρες καθως η κροκετα βγαινει αρκετα πιο δυσκολα απο το απλο KONG.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
αυτο με τα κοκκαλα συμφωνω οτι θα βοηθησει....
Τα Kong ομως δεν αρεσουν σε ολα τα σκυλια....εμενα ας πουμε δεν την ενδιεφεραν ποτε...ουτε ηταν ιδιαιτερως σκυλι του κοκκαλου...
Παντα ειχα την απορια με 0 ζημιες στο σπιτι απο κουταβι πως περνουσε τη μερα της...μεχρι καμερα ηθελα να βαλω:p
παιζει να βασανιζε/ει τη γατα! :p :p
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Παντα ειχα την απορια με 0 ζημιες στο σπιτι απο κουταβι πως περνουσε τη μερα της...μεχρι καμερα ηθελα να βαλω:p
παιζει να βασανιζε/ει τη γατα! :p :p
Χα χα χα :)
Nομίζω η μικρή σου όταν έφευγες έβρισκε ησυχία και κοιμόταν..
 




grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf