Πολλές ερωτήσεις!!!


mikeapo

Member
14 Αυγούστου 2008
20
0
Ηράκλειο Κρήτης
Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα πριν 3 μέρες ενα labradorάκι και είναι το πρώτο μου σκυλάκι...Είναι 2 μηνών και 10 ημερών...Το πηραμε απο ιδιώτη.

Το έχουμε βάλει σε ενα δωμάτιο πάνω απο το σπίτι μας(είναι οικοδομή απο πάνω) "περιορισμένο" σε ένα με μπαλκόνι και θέα :)

Όπως είναι φυσικό έχω πάρα πολλές απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας!!!

Όταν το φέρνουμε στην αυλή, κάνει "επίθεση" σε όλα τα λουλούδια κάτι που θεωρώ φυσικό...Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι τρώει πολλά φύλλα και δεν ξέρω αν έχουν ραντιστεί....Τί να κάνω ώστε να μην του φωνάζω συνέχεια?

Παράλληλα, έχουμε πολλά προβλήματα με ποντίκια και για αυτό υπάρχουν σε διάφορα μέρη του σπιτιού ποντικοφάρμακα...Εκτός απο να έχω το νού μου να μην τα φάει υπάρχει δυνατότητα να το εκπαιδεύσω να τα αναγνωρίζει απο μόνο του και να μην τα τρώει????

Πρόσθετα, έχω το πρόβλημα με τα κακάκια και τα τσίσα...Όταν το βγάζουμε έξω δεν κάνει τίποτα και πάει και τα κάνει κοντά στο σπίτι του....Πείτε ρε παιδια κάποια λύση....

Ακόμα, έχει κάνει το πρώτο του εμβόλιο....Επιτρέπεται να το βγάζουμε εξω ή "κινδυνεύει"???

Τέλος, ρε παιδιά το βράδυ κλαίει και δεν γινεται να ανεβοκατεβαίνω στις 5 το πρωί και για να μην γίνει "κακομαθημένο" και κάθε φορά που κλαίει θέλει χάδια....Πότε θα σταματήσει??

Περιμένω τις απαντήσεις σας...Και παρακαλώ μην μου προτείνετε εκπαιδευτή γιατί δεν υπάρχουν και πάρα πολλά χρήματα...

Ευχαριστώ
Μιχαλης
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γεια σου και να σου ζησει το καμαρι!

1)το σκυλι πρεπει να κοιμαται και να ζει μεσα στο σπιτι μαζι σας.Ειναι ζωο αγελης και εκει π το εχεις ειναι απομονομενο.Λογικο αρα να ουρλιαζει κ να κλαιει μιας κ ειναι κ μωρο.
2)Προσεξε να μην τρωει φυλλα,χωρις φωνες,απλα προσεξε το.Μπορει να καταπιει κανενα,να σφηνωσει καπου κ μετα να τρεχεις.
3)Μην αφηνεις το κουταβι να πλησιαζει ποντικοφαρμακα!!!!!ειδικα τωρα θα μασαει τα παντα!!!!τωρα γνωριζει το κοσμο γυρω του.θα εχεις τρεχαματα...
4)Τσισα-κακα....συγκεκριμενες ωρες ταισματος και βολτα μετα απο καθε γευμα.Διαβασε κ αλλα θεματα...το εχουμε υπερ-αναλυσει...
5)Το κλαμα ειναι αναμενομενο.
Οπως λεει κ η μαμα ROTTIE το σκυλι ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ,ουτε ΜΠΑΛΚΟΝΙΔΙΟ,ουτε ΤΑΡΑΤΣΙΔΙΟ.θελει να ζει μαζι με την οικογενεια.

:D
 


mikeapo

Member
14 Αυγούστου 2008
20
0
Ηράκλειο Κρήτης
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....

Σκέφτηκα να ελέγχω το πότε τρώει με το να του πηγαίνω εγώ την τροφή 3 φορές τη μέρα για τα κακα-τσίσα αλλά ο κτηνίατρος μου είπε να τρώει κατα βουληση!

Δυστυχώς είναι αδιαπραγμάτευτο να μείνει μέσα στο σπίτι...Ιδιαίτερα τώρα που δεν ξέρει ακόμα να κατουράει έξω...Δεν θέλουν το σκυλάκι μέσα στο σπίτι:(...Είναι αδιαπραγμάτευτο ακόμα οτι οι γείτονες παραπονιούνται...Και αυτό με φοβίζει πάρα πολύ....

Με βλέπω να κατασκηνώνω πάνω μαζί του....
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Αν έχετε ποντίκια δε κινδυνεύει μόνο από τα ποντικοφάρμακα, αλλά και από τη Λεπτοσπείρωση, μία παρασιτική νόσο που μπορεί να εξελιχθεί σε θανατηφόρα (ειδικά για ανεμβολίαστα κουτάβια). Τη Λεπτοσπείρωση μπορεί να τη κολλήσει αν έρθει σε επαφή με ούρα ποντικιών φορέων. Ο παθογόνος διαπερνάει το επιθήλιο της μύτης που είναι ιδιαίτερα λεπτό (ή του στόματος) και μπαίνει στο αίμα.

Για τη Λεπτοσπείρωση, σε περιοχές όπου υπάρχουν ποντίκια, πρέπει να γίνουν 2 επαναληπτικά εμβόλια, και ξανά μετά μόνο για Λεπτοσπείρωση στο εξάμηνο. Αλλά θα στα πει και ο κτηνίατρός σου...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Όπως έγραψα και στον φίλο napolitano , τις περισσότερες φορές ερχόμαστε στην δυσάρεστη θέση να κρίνουμε πράγματα και συνήθως λάθη που ήδη έχουν γίνει,παρά να πληροφορούμαι για το τι πρέπει να γίνει... :rolleyes:

Εσύ λοιπόν πήρες ένα κουταβάκι που κάποιοι "...Δεν θέλουν το σκυλάκι μέσα στο σπίτι...",σε χώρο που δεν έχει προετοιμαστεί να υποδεχθεί σκύλο (λουλούδια και φύλλα που "...δεν ξέρω αν έχουν ραντιστεί",ποντίκια και ποντικοφάρμακα στο χώρο,γείτονες που διαμαρτύρονται,κλπ.),μη γνωρίζοντας τι θα αντιμετωπίσεις και σε τι βαθμό (κλάμματα,κόπρανα,ούρα,ζημιές,κλπ.) και σίγουρα χωρίς να γνωρίζεις πως χρειάζετε να είσαι προετοιμασμένος και για κάποια απαραίτητα έξοδα ("...Και παρακαλώ μην μου προτείνετε εκπαιδευτή γιατί δεν υπάρχουν και πάρα πολλά χρήματα...").

Ζητάς λοιπόν ένα θαύμα...ένα μαγικό τρόπο που θα κάνει τα πάντα όπως τα επιθυμείς...Υπάρχει?...ΟΧΙ!

Άρα βοήθησε μας για να σε βοηθήσουμε...Τι μπορείς να θυσιάσεις για να έχεις σκύλο?
 


mikeapo

Member
14 Αυγούστου 2008
20
0
Ηράκλειο Κρήτης
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Φίλε djdoctor κατανοώ πλήρως τον τρόπο που τα γράφεις και δεν διαφωνώ σε όσα λές....Ειλικρινά το λέω αν μπορούσα θα θυσίαζα τα πάντα για να μην είναι δυστυχισμένο το σκυλάκι...Και για αυτό προσπαθώ...Αλλά όταν δεν είσαι ακόμα οικονομικά ανεξάρτητος δεν μπορείς καθορίσεις εξελίξεις...Λές εγώ να θέλω να κλαίει?Να κοιμάται δίπλα στα κακά του και να κινδυνεύει απο τρωκτικά??

GAIA LYKAIA ευχαριστώ για την πληροφορία, θα ενημερώσω άμεσα το κτηνίατρο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
.Ειλικρινά το λέω αν μπορούσα θα θυσίαζα τα πάντα για να μην είναι δυστυχισμένο το σκυλάκι...
θα το κατανοουσα αν ηταν ενα αδεσποτο σκυλακι π μαζεψες και ''ξεσηκωθηκε'' η οικογενεια.Αλλα μας λες για ενα σκυλι που ΑΓΟΡΑΣΕΣ(μιας και λες ειναι απο ιδιοτη),πραγμα π σημαινει πως γνωριζε η οικογενεια.Πως πηγες κ το πηρες?δεν ενημερωθηκες πριν για τις αναγκες του,τα εξοδα του κτλ...???Δεν θα ξημερωσει μια μερα και θα μαθει να λερωνει εξω,να μην γκρινιαζει κτλ...θελει ΧΡΟΝΟ αν οχι πολυ χρημα.
Η αγορα-υιοθεσια ενος ΣΚΥΛΟΥ δεν ειναι ευκολο πραγμα και θελει πολυ μπιρι μπιρι και διαπραγματευσεις με τη φαμιλια.
ΔΙΑΒΑΣΕ πολυ τωρα ,ωστε να κανεις οτι καλυτερο μπορεις.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
Όταν το φέρνουμε στην αυλή, κάνει "επίθεση" σε όλα τα λουλούδια κάτι που θεωρώ φυσικό...Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι τρώει πολλά φύλλα και δεν ξέρω αν έχουν ραντιστεί....Τί να κάνω ώστε να μην του φωνάζω συνέχεια?
Συνήθως το σκυλί σε τέτοια ηλικία παίζει σπάζοντας τα λουλούδια
είσαι σίγουρος/ρη πως τα τρώει, δηλαδή τα καταπίνει
Για το ράντισμα που λες δεν ρωτάς τους δικούς σου, αυτοί θα ξέρουν
Πάντως ο μόνος τρόπος να μάθει το σκυλί αργά αλλά σταθερά είναι μιλώντας του δυνατά και κοφτά και όχι φωνάζοντας. Να μάθει για παράδειγμα το ΜΗ, ΑΣΤΟ.
Βοηθητική μπορεί να είναι και μια εφημερίδα τυλιγμένη σε ρολό ή διπλωμένη.
Όταν βλέπεις πως κάνει μια χοντράδα (δεν εννοώ τις πρασινάδες, δεν μπορεί το σκυλί να μην κάνει τίποτα λες και είναι μπιμπελό), εννοώ χοντράδα το επαναλαμβάνω ξανά, να το χτυπάς με αυτό στο πισινό.
Φοβάται τον ήχο στης εφημερίδας

Παράλληλα, έχουμε πολλά προβλήματα με ποντίκια και για αυτό υπάρχουν σε διάφορα μέρη του σπιτιού ποντικοφάρμακα...Εκτός απο να έχω το νού μου να μην τα φάει υπάρχει δυνατότητα να το εκπαιδεύσω να τα αναγνωρίζει απο μόνο του και να μην τα τρώει????
Εδώ είσαστε λάθος
το ποντικοφάρμακο βάλτε το σε σημεία που δεν φτάνει το σκυλί
πχ πίσω από ένα ντουλάπι, κοκ

Πρόσθετα, έχω το πρόβλημα με τα κακάκια και τα τσίσα...Όταν το βγάζουμε έξω δεν κάνει τίποτα και πάει και τα κάνει κοντά στο σπίτι του....Πείτε ρε παιδια κάποια λύση....
μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν
για να μάθει θέλει μεγάλες βόλτες και κάθε φορά που ουρεί ή αφοδεύει θα το επιβραβεύεις επιτόπου με χάδια και πολλά μπράβο ή ακόμα και με λιχουδιές.
Επίσης μπορείς να πάρεις πάνες (υποσέντονα) από μαγαζί με χαρτικά/ απορρυπαντικά και να απλώνεις σε κάποιο σημείο κοντά στο χώρο του για να λερώνει. Στα pet shops πουλάνε και ειδικές σταγόνες που με την οσμή τους βοηθούν το σκυλί να λερώνει σε συγκεκριμένο χώρο

Ακόμα, έχει κάνει το πρώτο του εμβόλιο....Επιτρέπεται να το βγάζουμε εξω ή "κινδυνεύει"???
νομίζω δεν κάνει
ρώτα όμως τον κτηνίατρο για περισσότερα

Τέλος, ρε παιδιά το βράδυ κλαίει και δεν γινεται να ανεβοκατεβαίνω στις 5 το πρωί και για να μην γίνει "κακομαθημένο" και κάθε φορά που κλαίει θέλει χάδια....Πότε θα σταματήσει??
χιλιάδες σκυλιά μεγάλωσαν έξω από το σπίτι
μην ακούς υπερβολές ;)
βάλε του στην φωλιά του ρούχα σου για να έχει την μυρωδιά σου και αν βρεις ένα παλιό ρολόι από τα κουρδιστά. Το τικ-τακ θα το κάνει ίσως να ξεχνά πως είναι μόνο του και θα του θυμίζει τους χτύπους της καρδιάς της μάνας του.
Επίσης αν αποφασίσετε ότι δεν μπορείτε να το έχετε μέσα στο σπίτι τότε θα πρέπει να σταματήσεις να πηγαίνεις να το βλέπεις όποτε κλαίει γιατί συνδυάζει το κλάμα με την δική σου παρουσία στο χώρο. Άρα περισσότερο κλάμα= περισσότερη ανθρώπινη παρουσία

Περιμένω τις απαντήσεις σας...Και παρακαλώ μην μου προτείνετε εκπαιδευτή γιατί δεν υπάρχουν και πάρα πολλά χρήματα...
εκατομμύρια σκυλιά μεγάλωσαν χωρίς εκπαιδευτές
Από την στιγμή που δεν το θες για κάτι εξειδικευμένο πχ σωματοφύλακα, με αγάπη και φροντίδα θα γίνει ένα πολύ καλό σκυλί.
Οι υστερικές αμερικανιές με τους σκυλοψυχιάτρους και τους εκπαιδευτές για ψύλλου πήδημα δεν μας αφορούν
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Αν και συνήθως δεν είμαι τόσο αυστηρή φοβάμαι ότι αυτή την φορά θα γίνω. ΔΩΣΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ, ότι και να σου πούμε δεν πρόκειτε να σε βοηθήσει...
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα πριν 3 μέρες ενα labradorάκι και είναι το πρώτο μου σκυλάκι...Είναι 2 μηνών και 10 ημερών...Το πηραμε απο ιδιώτη.
μπράβο καλά κάνεις αν και επιμένω ότι είναι πολύ καλύτερο να πάρεις ένα αδέσποτο κουτάβι.
Το έχουμε βάλει σε ενα δωμάτιο πάνω απο το σπίτι μας(είναι οικοδομή απο πάνω) "περιορισμένο" σε ένα με μπαλκόνι και θέα :)
μεγάλο λάθος ιδίως αν χωράει αναμεσα στα κάγκελα.
Όπως είναι φυσικό έχω πάρα πολλές απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας!!!
εδώ είμαστε....
Όταν το φέρνουμε στην αυλή, κάνει "επίθεση" σε όλα τα λουλούδια κάτι που θεωρώ φυσικό...Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι τρώει πολλά φύλλα και δεν ξέρω αν έχουν ραντιστεί....Τί να κάνω ώστε να μην του φωνάζω συνέχεια?
άλλο να τρώει πρασσινάδα και άλλο τα φύλλα.σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και βιολογικά φάρμακα.

Παράλληλα, έχουμε πολλά προβλήματα με ποντίκια και για αυτό υπάρχουν σε διάφορα μέρη του σπιτιού ποντικοφάρμακα...Εκτός απο να έχω το νού μου να μην τα φάει υπάρχει δυνατότητα να το εκπαιδεύσω να τα αναγνωρίζει απο μόνο του και να μην τα τρώει????
όχι.όχι ακόμα.αυτό που θες λέγεται άρνηση τροφής και είναι κάπως μικρό για να το μάθει.βάζε το δόλωμα σε ένα σιδερένιο κλουβάκι ώστε να μην μπορεί να το φάει.

Πρόσθετα, έχω το πρόβλημα με τα κακάκια και τα τσίσα...Όταν το βγάζουμε έξω δεν κάνει τίποτα και πάει και τα κάνει κοντά στο σπίτι του....Πείτε ρε παιδια κάποια λύση....
ούτε και θα μάθει αν δεν το βοηθήσεις. με τις "ανάγκες" του οριοθετεί το χώρο του. όσο κι αν πλένεις αυτό θα ξαναλερώσει. μην ξεχνάς, το κουτάβι τα "κάνει" σχεδόν αμέσως αφού φάει..

Ακόμα, έχει κάνει το πρώτο του εμβόλιο....Επιτρέπεται να το βγάζουμε εξω ή "κινδυνεύει"???

Τέλος, ρε παιδιά το βράδυ κλαίει και δεν γινεται να ανεβοκατεβαίνω στις 5 το πρωί και για να μην γίνει "κακομαθημένο" και κάθε φορά που κλαίει θέλει χάδια....Πότε θα σταματήσει??

Περιμένω τις απαντήσεις σας...Και παρακαλώ μην μου προτείνετε εκπαιδευτή γιατί δεν υπάρχουν και πάρα πολλά χρήματα...

Ευχαριστώ
Μιχαλης
πρακτικά, το κουτάβι δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο, απλά πέρνεις μέτρα ασφάλειας για να μην σου τύχει κανένα κακό. κουτάβι είναι, ποτέ δεν ξέρεις. το βράδυ, αναγκαστικά το πέρνεις στο ίδιο δωμάτιο με σενα σε μια γωνιά (σκιερή - καλοκαίρι, ζεστή - χειμώνα).είναι σαν μικρό παιδί που θέλει παρέα..... για να σταματήσει να κλαίει πιο μετά, η λύση είναι μια. κάθε φορά που θα κλαίει θα πηγαίνεις και θα το χαιδεύεις. μια φορά όμως. μετά όσο και να κλαίει ή να χτυπάει την πόρτα θα το αγνοείς. αλλά έχεις μέλλον για αυτό....
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εισαι επικινδυνος για το σκυλακι.
το εχεις σε ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ, (σε μπαλκονι με θεα βεβαια -ουΑΟΥ!), με τριγυρω ΠΟΝΤΙΚΟΦΑΡΜΑΚΑ,χωρις παρεα, με αρνητικους τους γονεις σου, με αγανακτισμενη την γειτονια, και μετα αναρωτιουνται μερικοι, τι το κακο εχουν οι byb.
αν δεν πεθανει αργα η γρηγορα απο τα δηλητηρια, θα πεσει απο το μπαλκονι
(βεβαια δεν θα μαθουμε ποτε εαν το εκανε για να γλιτωσει απο την φυλακη, η επειδη ηταν τοσο μικρουλι και δεν ηξερε να φυλαχτει)
 
Last edited:


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
λίγη ντροπή δεν βλάπτει, δεν θα τολμά να γράψει άνθρωπος ζητώντας βοήθεια, προτάσεις, ιδέες γιατί διάφορες υποχόνδριες χρήστριες αλλοτριωμένες, που νομίζουν πως το σκυλί έχει θέση μόνο στο σαλόνι μαζί με το αμπαζούρ φρικάρουν.
Έλεος δηλαδή, βγείτε λίγο έξω από την Αθήνα να αντιληφθείτε πως όλα τα σπίτια εξαιτίας των ποντικιών έχουν ποντικοφάρμακα, έχουν λουλούδια και φυτά που φυσικά δεν πνίγουν το ζωντανό όπως διάβασα εδώ μέσα, έχουν σκυλιά που δεν μεγαλώνουν στο κινέζικό χαλί με τους 10000 κόμπους ανά τετραγωνικό μέτρο, αλλά στην αυλή ή σε κάποια οικοδομή και ΝΑΙ, ΝΑΙ μεγαλώνουν μια χαρά.
Αντίθετα μια χαρά δεν μεγαλώνουν τα υστερικά σκυλάκια που μεγαλώνουμε στην Αθήνα κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση μας
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ας μην είμαστε υπερβολικοί στις εκφράσεις μας και στις προτάσεις μας...

Ναί , ο φίλος άρχισε στραβά!...Αλλά αν είναι πρόθυμος να θυσιάσει κάποια πράγματα όπως λέει:

...Ειλικρινά το λέω αν μπορούσα θα θυσίαζα τα πάντα για να μην είναι δυστυχισμένο το σκυλάκι...
...και δεν χρειάζετε να θυσιάσεις τα πάντα (είναι ήδη προς εξαφάνιση...ας τα αφήσουμε ήσυχα... :D).

Τι χρειάζετε να κάνεις λοιπόν,κατά την ταπεινή μου άποψη:

Αν αποκλείσουμε το ενδεχόμενο το σκυλάκι να έρθει στο σπίτι μέσα,φροντίζεις ο χώρος που ήδη ζεί να είναι ασφαλείς (περιφραγμένος,με κάγκελα,κλπ.),να μην είναι άμεσα εκτεθειμένος σε κρύο,βροχή,ήλιο,να είναι πάντα καθαρός,να υπάρχει εκτός από το "σπιτάκι" του και χώρος για ξεμούδιασμα,πάντα διαθέσιμο νερό και τακτικά γεύματα τώρα που είναι μικρός (περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα με τον κτηνίατρο σου),μακρυά από ποντικοφάρμακα και όσο το δυνατόν και ποντίκια και δεν θα ραντίζετε τα λουλούδια και τα φυτά (μόνο νεράκι).

Ο σκύλος θα βγαίνει βόλτα για να κάνει τις "ανάγκες" του και να παίξει/εκτονωθεί πάντα μετά από κάθε γεύμα.

Δεν θα το αφήνεις να τρώει φύλλα και χόρτα.

Θα το βγάλεις βόλτα μόνο κατόπιν συννενοήσεως με τον κτηνίατρο σου.

Θα είσαι πάντα σε άμμεση συννενόηση με τον κτηνίατρο σου.

Θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά για να μάθεις "Τι είναι σκύλος και ποιές οι ανάγκες του".

Θα πρέπει να διαβάσεις για να μάθεις "Ποιό το Λαμπραντόρ και οι ανάγκες του...ο χαρακτήρας του".

Θα πρέπει να κάνεις οικονομία για να μαζέψεις χρήματα που θα χρειαστείς είτε για κτηνιατρική περίθαλψη (πάντα υπάρχουν έκτακτα και αναπάντεχα),είτε για εκπαίδευση (του σκύλου σου αλλά κυρίως δική σου).

Όλα έχουν το τίμημα τους...ακόμα και η χαρά του "έχω σκύλο".

Αυτά για σρχή...ότι άλλο θες...πολλή διάβασμα,πολλές ώρες με το σκυλάκι και κάποιες εδώ,μαζί μας... :)
 


mikeapo

Member
14 Αυγούστου 2008
20
0
Ηράκλειο Κρήτης
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας....

Αυτό που θέλω να μάθω σχετικά με τα κοπρανα και τα τσίσα είναι αν εκεί που το έχω θα του αφήνω μόνιμα φαγητό και νερό και να τρώει κατα βούληση ή θα του πηγαίνω νερό και φαγητό για παράδειγμα πρωί-μεσημέρι-βράδυ για να ελέγχω και πότε θε κατουράει???

Ήδη του έβαλα μια μπλούζα μου και το ρολόι που πρότεινε ένας φίλος.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
καλύτερα να του πηγαίνεις φαγητό συγκεκριμένες ώρες και μετά από αυτό βόοοοοοοοολτες.
τα κακά του έτσι κι αλλιώς θα μάθεις το ωράριο του με τον καιρό και θα τα κάνει έξω, το δύσκολο είναι με τα ούρα του
το νερό θα του το έχεις μόνιμα, το φαγητό θα πηγαίνεις σε συγκεκριμένες ώρες
Πάντως γενικά είναι ευκολότερο να μάθει καινούργια πράγματα ένα μεγαλόσωμο σκυλί σαν το δικό σου παρά ένα μικρόσωμο, είναι εξυπνότερα τα μεγαλόσωμα :(
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
λίγη ντροπή δεν βλάπτει, δεν θα τολμά να γράψει άνθρωπος ζητώντας βοήθεια, προτάσεις, ιδέες γιατί διάφορες υποχόνδριες χρήστριες αλλοτριωμένες, που νομίζουν πως το σκυλί έχει θέση μόνο στο σαλόνι μαζί με το αμπαζούρ φρικάρουν.
Έλεος δηλαδή, βγείτε λίγο έξω από την Αθήνα να αντιληφθείτε πως όλα τα σπίτια εξαιτίας των ποντικιών έχουν ποντικοφάρμακα, έχουν λουλούδια και φυτά που φυσικά δεν πνίγουν το ζωντανό όπως διάβασα εδώ μέσα, έχουν σκυλιά που δεν μεγαλώνουν στο κινέζικό χαλί με τους 10000 κόμπους ανά τετραγωνικό μέτρο, αλλά στην αυλή ή σε κάποια οικοδομή και ΝΑΙ, ΝΑΙ μεγαλώνουν μια χαρά.
Αντίθετα μια χαρά δεν μεγαλώνουν τα υστερικά σκυλάκια που μεγαλώνουμε στην Αθήνα κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση μας
are you talking to me?
προφανως σε μενα αναφερεσαι, οποτε ας απαντησω.
μενω εξω απο την αθηνα, τα σκυλια μου ζουνε αποκλειστικα στον κηπο (μονο τον πρωτο χρονο τους εζησαν πανω στο πανακριβο χαλι μου απο το πακισταν βεβαιως και οχι απο την κινα), εχω πολλα ποντικια, αλλα δεν αμολυσα ποτε ποντικοφαρμακα διασπαρτα παντου οταν στο σπιτι αυτο βρεθηκαν τα σκυλια μου σαν κουταβια και τα παιδια μου και δεν μπηκα σε φορουμ σκυλιων να ζητησω συμβουλη για το πως θα εκπαιδευσω το κουταβι μου να μην τρωει ποντικοφαρμακα, ουτε σε φορουμ μαμαδων να ρωτησω πως θα εκπαιδευσω τα παιδια μου να μην τρωνε τα μπλε δολωματακια των ποντικιων... ακομη κι αν το μυαλο μου εφτανε εκει, ΠΡΩΤΑ θα μαζευα τα φαρμακα και ΜΕΤΑ θα ρωτουσα αν γινεται να τα ... εκπαιδευσω (χαχαχα).
και ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ , ενα κουταβι που μεγαλωνει στην απομονωση, δεν θα μεγαλωσει ΚΑΘΟΛΟΥ μια χαρα.
αν σε δυο μηνες το κουταβι δεν εχει δωθει αλλου, επειδη το μετανιωσαν,σε δυο χρονια το λιγοτερο θα ειναι αδεσποτο.
η για παντα , με ενα μετρο αλυσιδα.
σιγουρα πραγματα .

με τιμη, μια υστερικη, υποχονδρια , αλλοτριωμενη χρηστρια.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οταν θα γινει αυτο που ειπα, (διοτι θα γινει) τοτε θα με θυμηθεις, η λογω "αμυνας" θα με εχεις διαγραψει απο την μνημη σου;)
ξερεις, κι εγω θεωρω οτι εισαι πολυ σκληρος με το κουταβι και οτι το αδικεις, αλλα η δικη μου αποψη δεν θα βλαψει κανεναν, η δικη σου ομως, ναι.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
οταν θα γινει αυτο που ειπα, (διοτι θα γινει) τοτε θα με θυμηθεις,
να το χρησιμοποιήσεις το κληρονομικό χάρισμα, μην το αφήσεις ανεκμετάλλευτο

Είναι εντυπωσιακό να ρωτά χρήστης, νέος στο «άθλημα» πως να συμπεριφερθεί σωστότερα και το μόνο που ακούει να είναι κεραυνούς και προσβολές
Εντυπωσιακό που είναι ανεκτό
Εύγε, εύγε
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ωπα βρε ροζα, που προσβαλα? κανε μου μια παραθεση.

( με τιμη, μια υστερικη, υποχονδρια , αλλοτριωμενη χρηστρια)