Πολλή τρίχα


Brounakos

New Member
12 Ιανουαρίου 2022
1
0
73
Έχω ένα μαλτεζακι δύο χρόνων. Η υγεία του είναι άψογη. Ήμασταν πρόσφατα στον κτηνίατρο. Τελευταία μαδάει πολύ. Χτενίζω κάθε μέρα. Έχετε καμμία συμβουλή;
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ρωτήστε τον κτηνίατρο μηπως το κάνετε μπανάκι με κάποιο ειδικό σαμπουαν...εγώ όταν συμβαίνει την πλένω με allercalm της virbac ή malaseb. Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο και η τροφή. Παλιότερα μπορεί να την έπλενα με τα σαμπουαν αυτά 1 φορά το 3μηνο περίπου. Απ όταν άλλαξα τροφή (λίγο πριν το καλοκαίρι) δεν έχει ξαναχρειαστεί..
 


doggogirl0

New Member
26 Φεβρουαρίου 2022
2
0
38
Συμφωνώ με την @Aliki V. Υπάρχουν και συμπληρώματα τροφής ή ειδικές τροφές και σαμπουάν για την τρίχα. Ρωτήστε και τον κτηνίατρο σας.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έχω ένα μαλτεζακι δύο χρόνων. Η υγεία του είναι άψογη. Ήμασταν πρόσφατα στον κτηνίατρο. Τελευταία μαδάει πολύ. Χτενίζω κάθε μέρα. Έχετε καμμία συμβουλή;
Αν το μαλτεζάκι σας είναι από εκτροφείο (δηλαδή όντως είναι καθαρόαιμο) δεν πρέπει να χάνει τρίχα σχεδόν καθόλου εκτός αν έχει κάποια πάθηση. Συνιστώ να πάτε στον κτηνίατρο και να κάνετε απαραίτητες εξετάσεις. Επίσης λίγες σταγόνες ελαιόλαδο πάνω στο φαγητό μπορεί να βοηθήσει.
 
  • Like
Reactions: Kat_kout and GSD92


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3