Πολλες κενωσεις μεσα στην ημέρα


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Λοιπόν ένα θέμα που με έχει στο φασκει αντιφάσκει κάποιες μέρες τώρα.
Ο σκουμπι απ όταν έτρωγε ξηρα έως και σήμερα που είμαστε αρκετό καιρό στην μπαρφ ανά βόλτα έκανε 2-3 κενώσεις.
Ο κτηνίατρος μας λέει πως από την στιγμή που τα κόπρανα μας είναι καλά και στην αφοδευση ο σκύλος δε πονάει και δε ζορίζεται δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αντίθετα ο διατροφολόγος μας λέει ότι υπάρχει κάποιο είτε πεπτικό ζήτημα ή κάποιο ζήτημα "στουμπωματος" που δεν τον αφήνει να αφοδευσει μονομιάς.
Ας περάσω στην ανάλυση του "προβλήματος". Λοιπόν ως data έχουμε:
Δεν αλλάζει τίποτα είτε έτρωγε 3 φορές είτε 1 φορά.
Δεν αλλάζει κάτι είτε με ξηρα είτε με μπαρφ,προφανώς με μπαρφ έχουμε καλύτερα κόπρανα.
Ο σκύλος έτρωγε 1 κιλό,τώρα τρώει 800 γραμμάρια. Έχουμε περάσει 2 εταιρείες σε λίγο καιρό θα κάνουμε ολική μετάβαση σε τρίτη.
Το "πρόβλημα":
Πολλαπλές κενώσεις ανά βόλτα,στις οποίες τα κόπρανα είναι καλοσχηματισμενα, και σκληρά όπως θα έπρεπε να είναι με την μπαρφ.
Κενώσεις στις οποίες μπορεί απλά να βγάλει και 2 γραμμάρια κόπρανο που λέει ο λόγος, αλλά μπορεί να βγάλει και κανονικά τα κόπρανα του. Συνήθως η ακολουθία είναι πρώτη και δεύτερη φορά μια αρκετά κομπλέ ποσότητα κοπράνων και μετά συνεχίζει κενώσεις με πολύ μικρά "κακακια".
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Οι έτοιμες μπαρφ έχουν πολύ κόκαλο. Προσπάθησε να φτιάχνεις τα γεύματα μόνη σου, πιστεύω πως αυτό είναι το θέμα.
Μα το θέμα μας ακολουθεί από τότε που τρεφοταν με την κροκετα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Απ' όσα γράφεις...έχεις διατροφολόγο για τον σκύλο;;; o_O
Εναν σκύλο έχεις ε; :ROFLMAO:
Μία είναι η λύση γι' αυτά τα προβλήματα. Απόκτηση δεύτερου σκύλου. Εγγύηση!
Αμα ο σκύλος είναι κατά τα λοιπά του καλά, τι σε προβληματίζει μωρέ, πόσες φορές στρώνει το κωλί του για άδειασμα; Οι δύο είναι σιγουράκια έτσι κι αλλιώς. Από κει και πέρα, αφού έχεις σιγουρέψεις με τον γιατρό σου, ότι δεν τίθεται ιατρικό θέμα, μπορεί να θέλει αποπαρασίτωση, μπορεί να έχει θεματάκι με τους αδένες του, μπορεί να είναι μεγάλη η ποσότητα που το ταίζεις, ή πολλές οι φορές που τρώει, μπορεί να είναι και συμπεριφορικό. Δεν θέλεις να σου περιγράψω πως τα κάνει η δική μου η μικρή. Ακόμη και για μένα, είναι πρωτοφανής περίπτωση. Αλλά...ok...αφού έτσι θέλει, τι να κάνουμε; Να πεθάνουμε;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
φτιαξε ενα θεμα "τα χουγια του σκουμπι", εχει μπολικα :cool:
αν παντα ηταν ετσι, ισως να μην υπαρχει θεμα. σιγουρα θα πρεπε να προβληματιζεσαι αν ηταν αλλιως και ξαφνικα αρχισε να τα κανει πιο συχνα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Μα το θέμα μας ακολουθεί από τότε που τρεφοταν με την κροκετα.
Η κροκέτα είναι διαβόητη για τα πολλά κόπρανα που παράγει.

Εμένα που (με μαγειρευτό) κάνει μια δύο φορές τη βόλτα, όταν του δωσα ένα 3ημερο ξηρά δεν τον προλάβαινα. Και 5 φορές σε μια βόλτα έφτασε :oops:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μην υπερβάλλετε καλά μου, σχετικά με την ξηρά!
Τα δικά μου είχαν και έχουν, φυσιολογικότατες κενώσεις, σε όλη τους την δόξα τω Θεώ μακρόχρονη ζωή, τρεφόμενα αποκλειστικά με ξηρά.
 
  • Like
Reactions: Άννα34


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Μην υπερβάλλετε καλά μου, σχετικά με την ξηρά!
Τα δικά μου είχαν και έχουν, φυσιολογικότατες κενώσεις, σε όλη τους την δόξα τω Θεώ μακρόχρονη ζωή, τρεφόμενα αποκλειστικά με ξηρά.
Τι εννοείς; Φυσιολογικό είναι να έχουν παραπάνω κενώσεις με ξηρά από ότι με άλλες επιλογές, αυτό λέμε.

Μη βλέπεις που ο δικός μου ξεκολ...κε, ήταν κ ηπατική, άλλη σύσταση. Αλλά σίγουρα με ξηρά, ανάλογα τη σύσταση, δεν είναι αφύσικες 2-3 κενώσεις.

Γενικά λέμε ότι δε δείχνει κάτι αφύσικο στις συνήθειες του Σκούμπι.
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ωραια σκατοκουβεντα!

Τα δικα μου (και τα 3), ειτε ξηρα ειτε μαγειρευτο 1-2 φορες την ημερα πανε.

Εγω θα σταματαγα τις πολλες αλλαγες και θα εδινα για ενα διαστημα ξηρα η μπαρφ η κατι τελοσπαντων σταθερα και βλεπεις. Αν δε μεινεις καπου σταθερα για ενα τριμηνο συμπερασμα δε βγαζεις θεωρω.
Γενικα οτι με ολα αυτα που γραφεις μου φαινεται οτι κατι δε του καθεται καλα στη μπαρφ την ετοιμη, συνεχως εχεις μικροθεματακια η δε τη τρωει τκλ και τα προβληματα ξεκινανε με μικροθεματακια και επιδεινωνονται.
Η μπαρφ γενικα δεν ειναι πανακεια παντα, του δικου μου ειτε ετοιμη ειτε χειροποιητη δε του εκατσε ποτε καλα, μια εβγαλε τρελη αλλεργια στα λευκα κρεατα, μια ανεβαζε κρεατινινη και τιμες συκωτι κτλ .

(By the way @Sasha καλυτερα να μην ανοιγες συνεχεια αλλο ποστ για τα στομαχικα του διατροφικα του, ορεξεις του κτλ ,πιο βολικο θα ηταν να ειναι μαζεμενα, θα σε συμβουλευε καλυτερα καποιος εχοντας τη προιστορια πανω που μπορει να ανατρεξει.)
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μην υπερβάλλετε καλά μου, σχετικά με την ξηρά!
Τα δικά μου είχαν και έχουν, φυσιολογικότατες κενώσεις, σε όλη τους την δόξα τω Θεώ μακρόχρονη ζωή, τρεφόμενα αποκλειστικά με ξηρά.
Μιας και είχα σκύλο που έτρωγε ξηρά επί σχεδόν 7 χρόνια, δε φαντάζεσαι τη διαφορά όταν τον ξεκίνησα barf! Και με τον μικρό, που έτρωγε επί ένα μήνα κροκέτα το πρωί και barf το βράδυ, όταν σταμάτησα την κροκέτα είδα μεγάλη διαφορά στην ποσότητα των κοπράνων.

Επίσης δεν είμαι υπέρ έτοιμων barf διότι είναι τίνγκα στο κόκαλο.
 
  • Like
Reactions: medusa


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είτε barf είτε μαγειρεμένη τροφή εννοείται πως οι κενώσεις είναι πολύ λιγότερες από ότι όταν τρώνε ξηρά. Επίσης το πολύ κόκκαλο πράγματι ερεθίζει το έντερο με αποτέλεσμα να κάνει συσπάσεις συνέχεια και να κάνουν κακά πολύ συχνά.
Καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα με Berna, έχει πολύ κόκκαλο η τροφή και για αυτό κάνει συνέχεια κακά ακόμα και πολύ μικρή ποσότητα. Κάτι του ερεθίζει το έντερο. Το κόκκαλο ως πιο πιθανός παράγοντας.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα θα απαντήσω ως σύνολο.
Γενικά προσέχω τις μπαρφ που δίνω στον μικρό. Μιλάω με τις εταιρείες, κοιτάζω όσο μπορώ τις ποιότητες. Σίγουρα είναι αρκετά κατωτερες από το ονα φτιάξω μόνος μου είτε pray είτε ολοκληρωμένη μορφή. Στη παρούσα φάση δεν έχω τις γνώσεις να φτιάξω έστω και prey μορφή στον μικρο,σίγουρα είναι κάτι που θέλω να δοκιμάσω αλλά όταν μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτό που θα φτιάχνω θα του είναι ολοκληρωμένο γεύμα.
Αν ήταν θέμα κοκαλου θα υπήρχε θέμα αφοδευσης, δηλαδή δυσκολία κάτι που δεν υπάρχει. Μιλάμε απλά για πολλές κενωσεις στις βόλτες. Κάτι που απ όσο βλέπω έχουν κι άλλα σκυλάκια χωρίς να αποτελεί πρόβλημα.
Η μπαρφ του κάθεται καλά,ο σκύλος είναι υγιής και δουλεύουμε το ανοσοποιητικο του. Οι αιματολογικες του είναι πολύ καλές κλπ.
Ο διατροφολόγος του μικρού είναι ο εργοδότης μου γιαυτό και έχω διατροφολόγο στον μικρό. Ουσιαστικά μέσω συμβουλων του και συζητήσεων δουλεύω πάνω στον μικρό. Δεν είναι ακριβώς ότι έχω διατροφολόγο στον μικρό.
Σίγουρα ο μικρός έρχεται χουγια, αλλά κοιτάζω και εγώ πολλές λεπτομέρειες που πολλοί από σας θα τις θεωρούσαν ασήμαντες. Όπως και ο μικρός έχει κάποιες παραπάνω ευαισθησίας. Που να ήταν καθαρόαιμος.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν ήταν θέμα κοκαλου θα υπήρχε θέμα αφοδευσης, δηλαδή δυσκολία κάτι που δεν υπάρχει.
Οχι απαραίτητα. Ενα απ' τα συμπτώματα είναι ακριβώς αυτό που γίνεται με το σκύλο σου, είτε το παραδέχεσαι είτε όχι :cool:

Το να ετοιμάζεις μπαρφ γεύματα στο σπίτι δεν είναι πυρηνική φυσική. Βρες λίγο χρόνο για διάβασμα και λίγο περισσότερο χρόνο να ετοιμάσεις τα γεύματα :LOL: Δε χρειάζεται φιλοσοφία.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Οχι απαραίτητα. Ενα απ' τα συμπτώματα είναι ακριβώς αυτό που γίνεται με το σκύλο σου, είτε το παραδέχεσαι είτε όχι :cool:

Το να ετοιμάζεις μπαρφ γεύματα στο σπίτι δεν είναι πυρηνική φυσική. Βρες λίγο χρόνο για διάβασμα και λίγο περισσότερο χρόνο να ετοιμάσεις τα γεύματα :LOL: Δε χρειάζεται φιλοσοφία.
θα συμφωνησω κι εγω, μην σε αγχωνει οτι δεν θα ναι πληρης η τροφη. για αρχη, δες τα συστατικα των μπαρφ που δινεις τωρα και βαλε μια απο τα ιδια. δες και στο allaboutdogfood τις μπαρφ που εχουν εκει και τις αναλογιες των συστατικων ως μπουσουλα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
θα συμφωνησω κι εγω, μην σε αγχωνει οτι δεν θα ναι πληρης η τροφη. για αρχη, δες τα συστατικα των μπαρφ που δινεις τωρα και βαλε μια απο τα ιδια. δες και στο allaboutdogfood τις μπαρφ που εχουν εκει με υψηλη βαθμολογια και τις αναλογιες των συστατικων ως μπουσουλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU