Πολύ ξηρή μύτη


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτο σκεφτηκα κι εγω..και κατι που το εχω απορια: αν ο σκυλος παιρνει πρωτα φαρμακα και μετα κανει εξετασεις, δεν υπαρχει περιπτωση να εμφανιστουν διαφορετικα αποτελεσματα εξετασεων;
Aν κάνει εξετάσεις την περίοδο της αντιβιώσης είναι πολύ πιθανόν να δείξει ότι να είναι.. η εξέταση αίματος..

Αν τώρα ήταν μια ενόχληση που προέβλεψε ο γιατρός σωστά και μετά από την αντιβίωση κάνουμε εξετάσεις, τότε απλά ο γιατρός έβαλε γκολ..

Γενικά όταν παίρνουμε φάρμακα- αντιβιώσεις καλο είναι να μην κάνουμε εξέταση αίματος εκτος και αν πρόκειται για χρονια φάρμακα..

(Αυτό ισχύει και για τους ανθρωπους)..:)
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Έτσι για να κλείσει κ το θέμα η ξηρότητα της μύτης του προερχόταν απο μια απλή δερματική αντίδραση απο τα πλαστικά κουπάκια του φαγητού του, με innox κουπάκια φαγητού το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
Βρε παιδιά και η Κουκλίτσα μου είναι κατά το ήμισυ κοκερ.

Όταν είμαστε σπίτι στο Παγκράτι που έχει πλαστικά μπολάκια , παρατηρώ οτι η μύτη ξεραίνετε στις άκρες και κάνει κάτι σαν μικρά κακάδια.


Όταν όμως πάμε βόλτα, γυρνάμε και η μύτη είναι υγρή και καθαρή.
Στην αρχή έλεγα μήπως είναι απο την ζέστη, ή το κλιματιστικό.
Να πάω να ρωτήσω τον γιατρό;

Πάντως τα μπολάκια θα τα αλλάξω ASAP.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
παιδιά με ανησυχήσατε... ο δικός μου έχει εδώ και μια εβδομάδα που τον βρήκα ξυρή μυτή. για να το διευκρινίσω δεν έχει σκάσει όπως διάβασα πιο πάνω αλλά δεν είναι υγρή σχεδόν ποτέ. υγραίνεται μόνο στη βόλτα και μετά απο παιχνίδι. κάτι άλλο που με ανησύχησε ήταν πως διάβασα πως συμπτωμα της μόρβας είναι επίσης οι σπασμοί. ο δικός μου δεν έχει σπασμούς υπο φυσιολογικές συνθήκες αλλά όταν τρώει τον πιάνει συχνά ένας λόξιγγας μετά που τον ψιλοτραντάζει. κατα τα άλλα υγιείς και ευκίνητος. να τονίσω πως πριν 5 μέρες επισκέφτηκα τον κτηνιατρο που δεν είδε κάτι και μέσα στα εμβόλια που κάναμε ήταν και αυτό της μόρβας. όλα οκ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν είχε σπασμούς θα το καταλάβαινες....
Μην αγχώνεσαι!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ένταξη αυτό με την μύτη είναι και λίγο σχετικό.., δηλαδή στεγνη μύτη έχει ο σκύλος και όταν κοιμάται ή όταν είναι για να κοιμηθεί (λαογοκοιμάται)..

Μην μας πιάνει άγχος με το παραμικρό.., ποσο μάλιστα όταν ο ιατρός τον έχει εξετάσει και πρόσφατα..:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Όταν πηρα την Ηρα ειχε πολύ ξηρη μυτη. Στο πανω μερος ηταν και λιγο ασπρη. Στην αρχη εδινα φθηνη τροφη και ηρθε και το καλοκαιρι που χειροτερεψε την κατασταση.
Μετα που αλλαξα σε καλη τροφη, η μυτη σιγα σιγα επανηλθε ωσπου εγινε τελεια.
Ισως να εχει κι αυτό καποια σχεση με την ξηροτητα της μυτης.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
απλά μου είχε κάνει εντύπωση το γεγονός οτι είναι σχεδον πάντα ξυρή... χάρη αν έχει σχέση με την τροφή τότε ίσως δικαιολογείται γιατί του έχω πάρει τη φθηνή ξυρά απο supermarket. θα δοκιμάσω άλλη να δώ αν θα αλλάξει κάτι
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εχει δεν εχει σχεση με την τροφη, παρε εσυ μια καλη τροφη για πολλους αλλους σοβαρους λογους.