Πολύ χαμηλά αιμοπετάλια - Sos


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Estranged καταρχάς περαστικά σας! Ρώτησες τον κτηνίατρο αν οι διαρροιες και οι εμετοί που είχε μπορεί να συνδέονται με τα χαμηλά αιμοπετάλια; από δικιά μας εμπειρία με αιμοπετάλια λίγο πιο κάτω από το κανονικό είχαμε κάνει εξετάσεις για ερλιχεια και είχε βγει αρνητική αλλά μας είπε ότι αυτό δεν λέει κάτι και μπορεί να την προλάβαμε σε πολύ αρχικό στάδιο. Έτσι ξεκινήσαμε βιμπραμισιν και σε μια βδομάδα ξανακαναμε εξετάσεις. Αν είχαν ανέβει όλα οκ αν όχι θα κάναμε και άλλες εξετάσεις. Πράγματι μετά από μια βδομάδα άρχισαν να ανεβαίνουν .αν υποψιάζεσαι προστάτη μήπως να κάνατε κάποια εξέταση για αυτό μην πάρει τσάμπα φάρμακο ;

@mcha πολύ χαίρομαι για την ανάρρωση του :love: και μπράβο για το πείσμα σας :) όλα καλά να πάνε από εδώ και πέρα :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Κάναμε δακτυλοσκόπηση και την προηγούμενη φορά που είχε αίμα έκανε και υπέρηχο. Έχει κάτι άλλο να ζητήσω για τον προστάτη;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εξετάσεις ούρων; Κάπου είχα διαβάσει και για ακτινογράφιση αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη εξέταση
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ούρων δεν κάναμε , υπερηχογράφημα είχαμε κάνει και νομίζω και κάτι τιμές στο αίμα είχαμε κοιτάξει.
Πάντως η Λούση όταν κατουρούσε αίμα είχε κυστίτιδα, ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δεν κατουράει αίμα, δεν έχει αίμα στα ούρα. Σταγόνες αίμα από το πουλί του φεύγανε, σε άσχετη με το κατούρημα φάση.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ενδεχομένως τα φάρμακα να έφταιγαν για την μείωση των ερυθρών καθώς και των αιμοπεταλίων. Είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο;
Φυσικά και είναι δυνατόν να συμβεί.
Ένα από τα πρώτα πράγματα που ελέγχουμε σε περιπτώσεις διαταραχής αυτών των παραμέτρων (λευκά - ερυθρά - αιμοπετάλια κλπ) είναι η πιθανότητα να έχουν προκληθεί από κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα.

Περαστικά σας και κοιτάμε μπροστά!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν κατουράει αίμα, δεν έχει αίμα στα ούρα. Σταγόνες αίμα από το πουλί του φεύγανε, σε άσχετη με το κατούρημα φάση.
Λάθος κατάλαβα πάνω στη βιασύνη μου. Και με τον Έλβις πάντως είχα ίδιο θέμα , σταγόνες αίματος απο πουλί που ήταν υπερδιέγερση από ότι φαίνεται όταν έμενε μόνος του στο σπίτι. Αφού αποκλείσαμε θέμα υγείας δεν ξέρω τι έκανε, εκτός αν έβρισκε την ευκαιρία καθότι μόνος και το διασκέδαζε...
Από τότε τον αφήνουμε στην μαμά μου δεν μένει μόνος του.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Όντως @l.Kyveli , δεν είναι ασυνήθιστες αυτές οι σταγόνες σε υπερδιέγερση στα αρσενικά (και ο Άρης υπερδιεγείρεται από πολλά), απλά ήταν πιο πολλές από ότι σε άλλα σκυλιά μας. Και όταν παρά είναι πολλές, είναι ισχυρή ένδειξη για προστάτη (και ουροποιητικό, αλλά είχε κάνει υπέρηχο και στην κύστη τότε που έκανε κ προστάτη).

Ναι @betty coltrane, πήρε μια μαλακία χάπια για τις διάρροιες, με τα πολλά έμαθα ότι ήταν χάπια ζελατίνης (από ότι κατάλαβαν οι γονείς μου), το είπα στη δικιά μου κτηνίατρο δεν έδωσε σημασία, έψαξα τα χάπια ονλάιν με το όνομα τους και δε βρίσκω τα συστατικά τους.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Scalpel είναι συγκεκριμένα χάπια που μπορεί να χαλάσουν τους δείκτες αίματος και αν ναι αναγράφεται σαν πιθανή παρενέργεια; Πρέπει ο κτηνίατρος να γνωρίζει ποιο χάπι ενδέχεται να πειράξει αιμοπετάλια κλπ για να μην το χορηγήσει σε σκύλο που έχει θέμα ή είναι καθαρά τύχη;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Βρήκα συστατικά. @Scalpel αν σου λένε κάτι, σφύρα.

Each tablet contains: 2.7mg of calcium chloride dihydrate, 40mg of aluminium hydroxide gel, 225mg kaolin, 4.3mg of magnesium chloride, 35mg of sodium chloride, dried yeast and chicken flavourings.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Βρήκα συστατικά. @Scalpel αν σου λένε κάτι, σφύρα.

Each tablet contains: 2.7mg of calcium chloride dihydrate, 40mg of aluminium hydroxide gel, 225mg kaolin, 4.3mg of magnesium chloride, 35mg of sodium chloride, dried yeast and chicken flavourings.
Νομίζω ίσως μπορείς να ελένξεις αν μπεις στο σαιτ του γαληνου και βρεις τις ουσίες ξεχωριστά, φαντάζομαι εαν κάτι έχει αντενδείξεις στους ανθρώπους μπορείς να το συζητήσειες μετά με το κτηνίατρό σου.. Βασικά αν μπορέσω αργότερα θα τα ψάξω που θα είναι η sister φαρμακοποιός εδω. (galinos.gr) Σε κάθε περίπτωση περαστικά ευχομαι και να μην είναι κάτι σοβαρό.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και εμένα μου είχε τύχει σε σκυλάκι χωρις να δω ποτε τσιμπούρι.Τουλάχιστον ξερεις τι έχει και πως θα κινηθείτε και το πρόλαβες νωρίς. Με τη θεραπεία όλα θα πάνε καλά.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Περαστικα αστραπιαία κ αγυριστα εύχομαι!
Το προλαβες στην αρχη οποτε (οσο μπορεις) μην στεναχωριεσαι!
 
  • Like
Reactions: Estranged


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Περαστικά στον Άρχοντα!

Έχει να φάει μεζεδάκια ένα μήνα με την αντιβίωση... :p

9 χρόνια κάθε χρόνο έβγαζα από τον Μάο 1 (ολογράφως: ένα) τσιμπούρι. Κάναμε εξετάσεις, βγαίνανε αρνητικές, έπαιρνα βαθειά ανάσα. Μια χρονιά (όταν ήταν 6 νομίζω) δεν βρήκα κανένα. Μες την καλή χαρά πήγαμε για τις εξετάσεις και βγήκε θετικός. Πήραμε την μηνιαία αντιβίωση και ξεμπερδέψαμε.
 
  • Like
Reactions: Estranged




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Κομμένα όλα, δεν έτρωγε που δεν έτρωγε κ πολλούς μεζέδες με το ευαίσθητο στομάχι του, τώωρα παει.

Ουφ... ανησυχώ πάλι, αλλά από τις υπόλοιπες πιθανότητες καλύτερα αυτό.

Ευχαριστούμε πολύ για τα περαστικά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf