Ποτέ στην άσφαλτο!


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μιλούσα με μια γνωστή μου που πριν από καιρό είχε χάσει το σκυλάκι της. Επρόκειτο για ένα τέκελ που θέλοντας να κυνηγήσει μια γάτα το έσκασε από αποθήκη στην οποία είχε βρεθεί με την ιδιοκτήτριά του για λίγο. Η γυναίκα βρήκε γρήγορα τη σκυλίτσα, καθώς η τελευταία είχε εκπαιδευτεί να μην κατεβαίνει ΠΟΤΕ από το πεζοδρόμιο χωρίς σχετική εντολή.
Άχρηστο φαινομενικά, καθώς το σκυλί κυκλοφορεί πάντα δεμένο, αλλά να που χρειάστηκε!
Πώς της το έμαθε:
- Στη βόλτα σταματούσε ΠΑΝΤΑ μαζί της στην άκρη του πεζοδρομίου.
- Της έλεγε να κάτσει και την επιβράβευε.
- Της έδινε την εντολή "πάμε" και ξεκινούσαν μαζί να περάσουν το δρόμο.
- Στη συνέχεια, δε σταματούσε στην άκρη του πεζοδρομίου, αλλά μόλις η σκυλίτσα κατέβαζε το πόδι της, της έλεγε κοφτά "ΜΗ" με ελαφρύ τράβηγμα. Μόλις ανέβαινε πάλι επιβράβευση.
Το σκυλάκι αυτό δεν έχει κατέβει ποτέ στην άσφαλτο χωρίς τη σχετική εντολή.
Το έχω μάθει και στον δικό μου, αλλά δυστυχώς όλο και κάτι μπορεί να του τραβήξει την προσοχή. Αν όμως ένα κουτάβι εκπαιδευτεί από νωρίς σ' αυτό, το μαθαίνει άψογα.
Προληπτική εκπαίδευση ένα πράγμα :D
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
χμμμ Ναι κατάλαβα..
Πολύ σωστά έκανε η φίλη σου..

Θέλω να ρωτήσω κάτι γενικό για την βόλτα..

Καλύτερα το κολάρο και ένα λουρί ή ένα απο αυτά τα μεγάλα που πιάνουνε και τα μπροστινά πόδια και λουράκι?

Επίσης τι θα κάνω που ο σκύλος μου όταν τον τραβάω να προχωρήσει μένει σαν γαιδαράκος ακίνητος και με κοιτάει?
Δεν είναι συνηθισμένος ο καημενούλης ως πρώην αδέσποτο..:cool:
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Diogenes αυτο που αναφερεις ειναι το στηθολουρο και εχει να κανει με το μεγεθος του σκυλου σου.Συνηθως τα φοραν σε σκυλους μικρου/μεσαιου μεγεθους,γιατι ετσι μπορεις να "κοντρολαρεις" τον σκυλο σου καλυτερα και ειδικα οταν τραβαει ακομα(οπως φανταζομαι και στην περιπτωση σου)ο σκυλος δεν πνιγεται(οπως στην περιπτωση του κολαρου).

Οσο για την δευτερη ερωτηση σου εγω εκανα το εξης:
Επερνα παντα απ το σπιτι λιχουδιες και την αγαπημενη του μπαλιτσα.
Οταν μυριζε κατι πολυ επιμονα ή μουλαρονε οπως λες και εσυ,του φωναζα την εντολη "ΕΛΑ",ενω κρατουσα στο αλλο μου χερι μια λιχουδια.Αυτος οπως ειναι φυσικο ερχοταν κοντα μου,του ελεγα μπραβο και μετα τον επιβραβευα με την λιχουδια.
Δεν ξερω ποσο σωστο ηταν αυτο,αλλα ετσι ο δικος μου οχι μονο σταματησε να μου κανει τα νευρα τσαταλια,αλλα εμαθε και πολυ καλα την εντολη :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οχι..,ποτε ελευθερο..,εγω ειμαι κατηγορηματικη σε αυτο..,ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει...και δεν εχω λιγα παραδειγματα..
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Άργησα να το καταλάβω ότι θα πρέπει να έχουμε τα σκυλιά πάντα με λουράκι..

LaMb0fGod ευχαριστώ για το Post σου

Ναι σκέφτομαι να πάρω αυτό το στυθόλουρο μιας και είναι πρακτικό και δεν πνίγεται και ο σκύλος όταν τραβάει..

Αυτό που είπες για την εντολή έλα θα το δοκιμάσω και εγώ...
Χωρίς λουρί υπακούει αλλά με λουρί..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU