Πουλιά σε δίχτυα και φόλες


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Εκθέτω το πρόβλημα ενός γνωστού για να δούμε πως έχει νόημα να κινηθεί κανείς σε αυτή την περίπτωση δια της νομίμου οδού...

Σε περιοχή λίγο εκτός Αθηνών ένας τύπος απλώνει στην αυλή/οικόπεδο ένα σύστημα με δίχτυα-παγίδες πουλιών (απλώνει δίχτυ, ρίχνει τροφή πουλιών, τραβάει ένα σκοινί και παγιδεύονται τα πουλιά), τα οποία πουλιά μετά μαζεύει και πουλάει. Λόγω των πουλιών μαζεύονται γάτες - αδέσποτες, ημιδεσποζόμενες, δεσποζόμενες από αυλές σπιτιών (η περιοχή είναι σε στυλ χωριό με σπίτια με αυλές κλπ) . Για να μην του εξολοθρεύουν οι γάτες τα πουλιά, εξολοθρεύει αυτός τις γάτες με φόλες που τοποθετεί γύρω από τις παγίδες πουλιών. Με τον τρόπο αυτό έχουν εξολοθρευτεί δεκάδες γατιών και ενδεχομένως και αδέσποτων σκύλων.

Γείτονας ( ο γνωστός μου) που πήγε στην αστυνομία να καταγγείλει το περιστατικό, έφυγε άπραγος, καθώς του είπαν τα όργανα να πάει σπίτι του να ηρεμήσει, να πάει στο δασαρχείο κλπ. εν ολίγοις άκρη δεν έβγαλε... μόνο που δεν τον έβγαλαν και τρελό, δεδομένου ότι είναι και ένας άνθρωπος περίπου στα 60...

Πως μπορεί κάποιος να το κυνηγήσει? Μέσω ποιου φορέα? Οι παγίδες πουλιών είναι παράνομες - πρέπει ίσως να ξεκινήσει κανείς από εκεί?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι είναι παράνομες.

παλαιότερα υπήρχε δασική και εαν σε έπιαναν υπήρχε κατάσχεση - αυτόφωρο.

είναι στον νόμο για λαθροθηρία.

σήμερα υπάρχει δασαρχείο??

τον φίλο σου τι τον πείραξε?

ότι πιάνει πουλιά με παράνομο τρόπο??

ότι τα πουλάει????

ότι ρίχνει φόλες?????

στην α περίπτωση καταγγελία στο δασαρχείο

στην β στο ΣΔΟΕ

στην γ μύνηση στην αστυνομία (αρκει να μπορεί ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ τα λεγόμενα του)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Τον γνωστό μου τον πείραξε για τις γάτες.

Για το θέμα φόλες:
Αν θέλεις να καταγγείλεις πρέπει να έχεις αποδείξεις. Τι αποδείξεις? Ιδού το πτώμα του ζώου, κάντε νεκροψία, έλεγχο στα συστατικά της φόλας και διασταυρώστε τα δεδομένα? Επίσης, από δική μου εμπειρία σε αντίστοιχη καταγγελία σε αστυνομικό τμήμα μου είπαν ότι πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης του νεκρού ζώου και με χαρτιά απόδειξης κατοχής του ζώου για να γίνει μήνυση... και με κοίταξαν με ύφος "δεν μας γ... η τρελή πρωινιάτικα....". Ποιος έχει χαρτιά ή έστω chip σε γάτα...?

Γι αυτό σκέφτομαι μήπως το "κυνήγι" πρέπει να ξεκινήσει από το θέμα παράνομης παγίδευσης πουλιών...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σου δίνω τα στοιχεία μου .

μου κάνεις μια μύνηση???????

μόλις την χάσεις (ΠΩΣ θα ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ότι εγώ έβαλα τις φόλες) θα σου κάνω και εγώ με την σειρά μου μια συκοφαντική δυσφήμιση και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ο νόμος δεν προστατεύει τα δεσποζόμενα εναντίον των αδέσποτων.

βαριόντουσαν.

εσυ επέμυνε σε μύνηση ΄και όχι καταγγελία και ας σου πουν όχι.

πριν κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
ΜΑΚΗΣ said:
(ΠΩΣ θα ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ότι εγώ έβαλα τις φόλες)
Άρα ξεχνάμε το θέμα φόλες και επικεντρωνόμαστε στο πως θα του το "κλείσει" το μαγαζί το δασαρχείο? Αν υπάρχουν φωτογραφίες με τα δίχτυα πουλιών στην αυλή του δεν είναι αρκετή απόδειξη σε αυτή την περίπτωση?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ η λαθροθηρία ΚΑΙ η κατοχή αγρίων πουλιών.

εαν υπάρχει δασαρχειο ακόμη (υπάρχει????????) και έρθει ναι κάτι θα γίνει.

το πρόβλημα με τις φόλες πάντως δεν θα το λύσεις σίγουρα [-X [-X [-X [-X [-X


μετά θα τον ενοχλούν τα νιαουρίσματα , τα κατουρήματα , τα γατάκια , τα αποφάγιακ.λ.π

σκέψου κάτι άλλο.

ΣΥΝΗΘΩΣ οι απειλές πιάνουν

θα σε κάρφώσω για αυτό που κάνεις

θα σου ρίξω ρεμούβερ στο αμάξι

θα στείλω τους τσετσένους ξαδέρφους μου να σου μλήσουν κ.λ.π
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
vrmode said:
Γι αυτό σκέφτομαι μήπως το "κυνήγι" πρέπει να ξεκινήσει από το θέμα παράνομης παγίδευσης πουλιών...
Σωστά! Από εκεί πρέπει να ξεκινήσετε! :wink:

Η παγίδευση αγρίων πουλιών με σκοπό την εμπορική τους εκμετάλλευση απαγορεύεται δια ροπάλου!

Ο γνωστός σου μπορεί εκτός από το Δασαρχείο να επικοινωνήσει με τον σύλλογο Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής «ΑΝΙΜΑ» (Τηλ. 210 9510075). Εκείνοι θα τον κατευθύνουν.

Ρίξε μια ματιά στις κοινοτικές οδηγίες.

Οδηγία 79/409/ΕΟΚ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΔΗΓΙΑ 94/42
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
ΜΑΚΗΣ said:
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ η λαθροθηρία ΚΑΙ η κατοχή αγρίων πουλιών.

εαν υπάρχει δασαρχειο ακόμη (υπάρχει????????) και έρθει ναι κάτι θα γίνει.
Μου είπαν από αλλού και για WWF - θα ενημερώσω και αυτούς απόψε για να δούμε...

ΜΑΚΗΣ said:
το πρόβλημα με τις φόλες πάντως δεν θα το λύσεις σίγουρα [-X [-X [-X [-X [-X


μετά θα τον ενοχλούν τα νιαουρίσματα , τα κατουρήματα , τα γατάκια , τα αποφάγιακ.λ.π.
Αν του την πέσουν να μαζέψει τα δίχτυα, θα τολμήσει να ξανακουνηθεί... ως σεσημασμένος?


ΜΑΚΗΣ said:
ΣΥΝΗΘΩΣ οι απειλές πιάνουν

θα σε κάρφώσω για αυτό που κάνεις

θα σου ρίξω ρεμούβερ στο αμάξι

θα στείλω τους τσετσένους ξαδέρφους μου να σου μλήσουν κ.λ.π
Διόλου κακή ιδέα... αλλά μάλλον ως έσχατη λύση αν όλα τα άλλα "νόμιμα μέσα" δεν έχουν αποδώσει... Και η απειλή δεν πρέπει να γίνει από τους γείτονες γιατί μπορεί να ξεκινήσει αντίποινα...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π