Πραγματικός φύλακας


Status
Κλειδωμένο θέμα


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν ειναι καλυμενος....
στα πλαισια της "νομιμης αυτοαμυνας" δεν επιτρεπεται η χρηση "παραπανω βιας απο οση χρησιμοποιησε ο εισβολεας"....
με οτι αυτο συνεπαγεται....
 


pepermaint

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2011
165
0
δεν ειναι καλυμενος....
στα πλαισια της "νομιμης αυτοαμυνας" δεν επιτρεπεται η χρηση "παραπανω βιας απο οση χρησιμοποιησε ο εισβολεας"....
με οτι αυτο συνεπαγεται....
ναι αλλά δεν ξέρουμε πόση βία χρησιμοποίησε ο εισβολέας στον σκύλο . ...
επίσης δεν το ήξερα πως δεν καλύπτεσε επαρκώς παρόλο που έχεις βάλει πινακίδα..
 


Giannis69

Member
16 Δεκεμβρίου 2010
24
1
Ελληνικό
Α, ωραία. Αν κατάλαβα καλά αυτό συνεπάγεται ότι θα πρέπει να περιμένω να τραβήξει πρώτα ο εισβολέας μαχαίρι ή να μου την μπουμπουνίσει και να απαντήσω ανάλογα ..... Όσο για χρήση σκύλου .... μόνο αν έρθει με ανάλογο σκυλί, για σκυλομαχία !!!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν δικαζεται ο σκυλος ο ιδιοκτητης... αν θα δικαστει....
στην προκειμενη περιπτωση εχουμε φθορα ξενης περιουσιας εναντι σωματικων βλαβων...
 


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
οταν εχεισ την πινακιδα προειδοποιεις...Η εισβολη τουσ ειναι αδικαιολογητη..Αν βεβαια υποστηριξουν οτι δεν μπηκαν για να κλεψουν
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν ειπαμε πουθενα οτι οι νομοι εχουν λογικη βαση...
κατεπεκταση οπως το καταλαβαινω εγω....
αν ερθει με μαχαιρι κι εσυ τον πυροβολησεις εχεις ξεπερασει τα πλαισια της "αυτοαμυνας"
επισης αν εχεις να αντιμετωπισεις εναν διμετρο μποντυμπιλντερα εισβολεα κι εσυ στο 1,5 μετρο με κοιλιτσα κλπ τον πυροβολησεις παλι εχεις ξεπερασει τα πλαισια της νομιμης αυτοαμυνας...
απο εκει και περα καλο ειναι λοιπον... να εχουμε ολοι μας απο εναν καλο φιλο δικηγορο...
 


Giannis69

Member
16 Δεκεμβρίου 2010
24
1
Ελληνικό
Από τα παραπάνω λοιπόν συνεπάγεται ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δράσει ο σκύλος, αφού κανείς δεν πρόκειται να μας "επισκεφτεί" με σκυλί !!!!!
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
πολυ σωστα!οι νομοι δεν εχουν λογικη βαση.απλα μερικες φορες(ετσι κ αλλιως) πρεπει να προλαμβανουν υπερβολικες αντιδρασεις.δεν νομιζω πχ να πας σε ενα δικαστηριο ενω ο σκυλος σου επιτεθηκε σε ληστη κ ενω η οικογενεια σου κοιμοταν μεσα κ ο δικαστης να σε τιμωρησει.απλα πρεπει να υπαρχει κ καποιο φρενο γιατι ολοι θα κυκλοφορουσαν με ενα σκυλο-απειλη προς τον καθε διπλανο.με κοιταξες στραβα?σκυλε ατακ!κοιταξες την γυναικα μου?σκυλε ξεριζωσε του τα...υπαρχει μεγαλο κενο στον νομο για τετοιες περιπτωσεις.πιστευω οτι ενας δικαστης λαμβανει πολα μετρα κ σταθμα υποψιν του για να βγαλει μια αποφαση.

σιγουρα ομως ,οπως εχουμε ξαναπει,πρεπει να εχεις προηδοποιητικη πινακιδα.αυτην την εβδομαδα θα συναντησω μια φιλη της μητερας μου.ειρηνοδικης.θα την ρωτησω μπας κ μαθω τιποτα παραπανω...καποια αναλογη περιπτωση κ πως λειτουργει το δικαστηριο σε τετοια συμβαντα.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Προσωπικά είμαι της λογικής ότι το άδικο με άδικο δεν πληρώνεται!

Απλά σε περίπτωση κινδύνου ποτέ δεν μπορεί να προβλέψει κάποιος πως θα συμπεριφερθεί. Είναι ακραία η κατάσταση για άνθρωπο πόσο περισσότερο για ένα ζώο. Βγάινει στον άνθρωπο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης δεν θα βγει στον σκύλο?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ο σκυλος δεν εχει την αντιληψη να καταλαβει το δικαιο κ το αδικο δυστυχως.ξερει μονο εναν τροπο να υπερασπιστει αυτο που νομιζει για χωρο του κ φυσικα δεν ξερει απο συνεπειες.απο εκει κ μετα εμεις σαν πιο εξυπνα ζωα,πρεπει να τον προστατεψουμε κ αυτον κ εμας απο παραπανω τρεξηματα.

οκ!ειμαστε περιφανοι που τους εφαγε τους επιδοξους,αλλα για σκεφτειτε τι θα λεγαμε αν το ειχαν κομματιασει το σκυλακι?το σκυλακι το οποιο ακομη δεν εχει διαφυγει κανεναν κινδυνο.οπως ειπα κ πιο πριν,θελει πολυ προσοχη.θα του κανουν σιγουρα κακο,η τουλαχιστον θα προσπαθησουν.νιωθουμε οτι δεν αφαιρεθηκε η ιδιοκτησια ενος ανθρωπου κ τον εσωσε ο σκυλος του κ ετσι αισθανομαστε κ εμεις ησυχοι.ειναι σαν να περνουμε εμεις εκδικηση απο τους "αλλους".σε μια κοινωνια που μονοι μας την καναμε σκατα,ευχαριστιωμαστε τις μπρουταλ αποτρεπτικες ικανοτητες ενος σκυλου.

να σας ρωτησω κατι κ η ερωτηση ειναι μονο για αυτους που ειπαν οτι καλα τους εκανε...θα πρωτιμουσατε να υπηρχαν μεσα προληψης πχ πολλα φωτα στον χωρο κ συναγερμος,προηδοποιητικες πινακηδες,ενας φραχτης που δεν μπορεις να δεις μεσα κ ενα σκυλι να γαυγιζει απο μεσα σε ασφαλη χωρο η σας αρεσε πιο πολυ το οτι μπηκαν μεσα κ τους τσακησε το ζωο?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Λαυρεντη, τα χουμε ξαναπει. Καλος και αγιος ο συναγερμος και ολη η εγκατασταση που περιγραφεις, αλλά δεν εχει λογικη και κριση παρα μονο «λογικη» μεσω προγραμματισμου, δεν εχει μαχητικοτητα, δεν εχει τα οπλα του σκυλου, εχει τυφλα σημεια και εξουδετερωνεται κι αυτος και μαλιστα ευκολα αν ο άλλος είναι γατα, δεν τον παιρνεις μαζι σου οπου πας και είναι σχεδον αχρηστος σε απομονωμενα μερη.
Εγω τι να την κανω την εγκατασταση που λες στο κτημα? Πυροτεχνηματα να ριχνει ο συναγερμος, θα τα δω μονο εγω.
Παντα θα υπαρχουν περιπτωσεις που ο σκυλος θα είναι αναντικαταστατος.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
να σας ρωτησω κατι κ η ερωτηση ειναι μονο για αυτους που ειπαν οτι καλα τους εκανε...θα πρωτιμουσατε να υπηρχαν μεσα προληψης πχ πολλα φωτα στον χωρο κ συναγερμος,προηδοποιητικες πινακηδες,ενας φραχτης που δεν μπορεις να δεις μεσα κ ενα σκυλι να γαυγιζει απο μεσα σε ασφαλη χωρο η σας αρεσε πιο πολυ το οτι μπηκαν μεσα κ τους τσακησε το ζωο?
Καλα τα λες ...δυστηχως ομως , πολλες φορες ακουω κηρυγματα περι ''οικιακης ασφαλειας'' , '' οικογενειακου ασυλου'' κλπ αλλα κανεις δεν θελει να βαλει το χερι στην τσεπη για αυτην ...αρκει , μαλλον , το ανεκπαιδευτο μαντροσκυλο.

Ο φοβος και η ανασφαλεια , η αμεση απειλη , πρεπει να κοστολογειται ... για τον καθενα ξεχωριστα. Οταν πας να παρεις ενα αμαξι , ''δεχεσαι'' να πληρωσεις +2000 ευρω για 15 αεροσακους και esp ενω στο σπιτι σου μπορει να τσιγκουνευεσαι ακομα και δυο,τρεις παγιδες παραθυρων των 15 ευρω ή ακομα και να αφησεις μια λαμπα αναμμενη στον κηπο ... ετσι ομως δεν ''πειθεις'' οτι ανησυχεις. Εχετε ποτε ελεγξει ποσο κοστιζει μια ασφαλεια κλοπης οικιας ? (περιεχομενου αλλα και εξοπλισμου που καταστραφηκε συνεπεια κλοπης) ...αναλογικα , πολυ λιγοτερα απο οτι η αντιστοιχη ενος αυτοκινητου (μιλαμε για αστεια ποσα ετησιως).Ψαξτε το λιγο και μου λετε αν αξιζουν οι μαγκιες μπροστα σε οπλα και μαχαιρια ή τα τραβηγματα σε περιπτωση που γινει η στραβη.

Αν σε ενα κοσμο βιας και παρανομιας απαντουμε με βια και παρανομια , δεν προκειται να καταφερουμε τιποτε ...απλα μεταθετουμε το προβλημα ή παιρνουμε πιστωση χρονου.
 


Giannis69

Member
16 Δεκεμβρίου 2010
24
1
Ελληνικό
Καλα τα λες ...δυστηχως ομως , πολλες φορες ακουω κηρυγματα περι ''οικιακης ασφαλειας'' , '' οικογενειακου ασυλου'' κλπ αλλα κανεις δεν θελει να βαλει το χερι στην τσεπη για αυτην ...αρκει , μαλλον , το ανεκπαιδευτο μαντροσκυλο.

Ο φοβος και η ανασφαλεια , η αμεση απειλη , πρεπει να κοστολογειται ... για τον καθενα ξεχωριστα. Οταν πας να παρεις ενα αμαξι , ''δεχεσαι'' να πληρωσεις +2000 ευρω για 15 αεροσακους και esp ενω στο σπιτι σου μπορει να τσιγκουνευεσαι ακομα και δυο,τρεις παγιδες παραθυρων των 15 ευρω ή ακομα και να αφησεις μια λαμπα αναμμενη στον κηπο ... ετσι ομως δεν ''πειθεις'' οτι ανησυχεις. Εχετε ποτε ελεγξει ποσο κοστιζει μια ασφαλεια κλοπης οικιας ? (περιεχομενου αλλα και εξοπλισμου που καταστραφηκε συνεπεια κλοπης) ...αναλογικα , πολυ λιγοτερα απο οτι η αντιστοιχη ενος αυτοκινητου (μιλαμε για αστεια ποσα ετησιως).Ψαξτε το λιγο και μου λετε αν αξιζουν οι μαγκιες μπροστα σε οπλα και μαχαιρια ή τα τραβηγματα σε περιπτωση που γινει η στραβη.

Αν σε ενα κοσμο βιας και παρανομιας απαντουμε με βια και παρανομια , δεν προκειται να καταφερουμε τιποτε ...απλα μεταθετουμε το προβλημα ή παιρνουμε πιστωση χρονου.
Έχεις προσωπικά παραδείγματα όταν έρχεται η ώρα της πληρωμής για τις ασφαλιστικές εταιρείες τι παίρνουν οι ασφαλισμένοι;

Επείσης ήθελα να σε ρωτήσω πόσο κοστολογείται το να μπεις και να αντικρίσεις το σπίτι σου ρημάδι. Δεν θα επεκταθώ στο να βρεις και τίποτα πτώματα (δικούς σου) μέσα ....
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
χαρη δεν ειπα να αντικαταστησουμε τον σκυλο.εγω απλα οπως εχω πει,υποστηριζω την χρηση του σκυλου σαν τελευταια λυση κ μαζι του θα παλεψω κ εγω αν ειμαι σε θεση.πανω απο ολα αγαπαω την οικογενεια μου αλλα κ τον σκυλο μου.πολυ δυσκολα θα στειλω τον σκυλο σε καποιον που τον ειδα οτι μου εκοψε τον φραχτη....αν τον δω.μεσα στο σπιτι ο σκυλος ειναι κοντα σου.πιο κοντα στην βαση,αν γινει κατι η αν αντιληφθει κατι το σκυλι θα το καταλαβεις κ εσυ.εξω,μπορει να γαυγησει κ να μην δωσεις σημασια.ειδικα πχ η ηρα,θα μπορουσε να γαυγιζει με τις γατες που τριγυριζουν.μια δυο τρεις,εσυ θα σταματουσες να δινεις σημασια στο καθε γαυγησμα.μεσα τα ερεθησματα ειναι πιο λιγα κ τα γαυγησματα πιο επιλεκτικα.μεσα δεν μπορεις αδιαφορησεις για ενα γαυγησμα.

απο εκει κ μετα,εσυ που εισαι απομονωμενα,φανταζομαι δεν εχεις μονο τον σκυλο για προστασια κ καλο ειναι να εχεις κ φωτοβολιδες πλακα πλακα...

ο σκυλος ειναι αναντικαταστατος κ σαν φυλακας,αλλα κ σαν φιλος.μην το ξεχναμε αυτο.ποσο ευκολα θα στελνατε τον κολλητο σας τον μποντιμπιλνταρα να παλεψει με εναν τυπο που πηδηξε τον φραχτη σας?μιλαμε για σκυλια εργασιας κ το τι ρολο εδω κ χρονια εχουν τα σκυλια φυλακες κτλ,αλλα δεν εχουμε σκεφτει κ ποσα σκυλια κατ'αυτο τον τροπο εχουν χασει την ζωη τους....
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
γιαννη παρερμηνευεις τα πραγματα ρε φιλε.δεν ειπαμε να αφησουμε καποιον να μπει στο σπιτι μας κ να τα κανει ολα ανω κατω,ουτε να μας σκοτωσουν εναν δικο μας...ολα εχουν καποια ορια.ναι,το πηδηγμα του φραχτη ειναι πολυ κοντα στα ακραια ορια του καθε ενος,αλλα ακομη εχεις χρονο κ θα μπορουσες να το αποτρεψεις κ διαφορετικα.αυτο λεμε.αν φτασει στην πορτα του σπιτιου σου κ μπει,η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη διαφορετικα.εκει παιζετε κ οποιος χασει.....
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια.
Ποτέ δεν ξέρεις...
Απλά σαν άνθρωπος προσπαθώ να προλαμβάνω όσα περισσότερα αρνητικά σενάρια μπορώ.
Οχι μόνο εγκληματικών ενεργειών αλλά και γενικότερα.
Για παράδειγμα έχω περάσει σχολείο ορεινής διάσωσης. (αχρείαστη να είναι)
Δεν μπορώ καλός η κακός να περιμένω την αντίδραση των επίσημων φορέων.
(Οπως και μου έχει τύχει και με παρέπεμψαν σε ιδιώτες με την πρόφαση ότι δεν βρίσκονταν άτομα σε άμεσο κίνδυνο.)

Στην πολυκατοικία που μένω έχουν μπει σε όλα τα διαμερίσματα εκτός του δικού μου που έχει και την πιο εύκολη πρόσβαση...
Τυχαίο?
Σίγουρα αν θέλουν να το κάνουν θα το κάνουν!
Αλλά θα διαλέξουν πρώτα κάτι πιο εύκολο.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Η ουσια ειναι μια, και ο μπακλαβας γωνια.
Δεχεσε η δεν δεχεσε την παραβιαση του Ιδιωτικου σου χωρου;
Τα νομικα η νομικιστικα αν θελετε,για εμας τους ασχετους ειναι λογια για να λεμε κατι.
Τωρα αν ειπε καποιος και μια κουβεντα παραπανω,
περι βοθρων μπαλταδων και τα ρεστα,
ολοι ξερουμε οτι πολλοι τα λεμε,και λιγοτεροι τα εννοουμε.
Προσωπικα,εχω ξεκινησει ενα εξοχικο(ονειρο ζωης),σε εκτος σχεδιου περιοχη,σε κτημα 4αρων στρεμματων,σχετικα απομονωμενο.
εχω κανει τα μπετα και εχω τελειωσει το υμιυπογειο,οπου και μενω εδω και 1.5 χρονο περιπου.
Με εχουν διαρηξει δυο φορες.
Την πρωτη δεν ειχα βαλει συναγαγερμο ακομα,και τα σηκωσαν σχεδον ολα.
Την δευτερη, υπηρχε συναγερμος,αλλα δεν ειχα προλαβει να τον συνδεσω με εταιρεια σεκιουριτι,
Ανοιξαν την πορτα, ξηλωσαν τη σειρηνα,
εψαξαν λιγα συρταρια, αλλα δεν πηραν τιποτα.
Απο την ωρα που εβαλα σεκιουριτι και μπηκαν ταμπελες εδω και 1 χρονο,δεν εχω κρουσμα
Ενα γειτονα που εχει σπιτι πιο διπλα εδω και 30 χρονια, τον ειχαν διαρηξει,17 φορες,πριν βαλει
συναγερμο.
Εννοειται οτι και οταν ειμαι εκει,τα βραδυα ο συναγερμος ειναι οπλισμενος.
Τα γραφω ολα αυτα για να πω οτι ο συναγερμος, ειναι το Νο1 αποτρεπτικο για επιδοξους εισβολεις.

Η δικια μου,που ειναι εξω,ουτε μερα ουτε νυχτα, δεν πλησιαζει κανεις στα 500 μετρα χωρις να το καταλαβω .Ασχετα αν μπει μεσα το πιο πιθανο ειναι να τον τρελανει στο γλειψιμο.
:)
Ο σκυλος ερχεται να τονωσει το αισθημα σιγουριας.
Την ψυχολογια μας αν θελετε.
Ενιοτε κανει και την δουλεια του,κοματιαζοντας καποιον που μπηκε στο χωρο μας.
ΣΙΓΑ ΜΗ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.
 


Giannis69

Member
16 Δεκεμβρίου 2010
24
1
Ελληνικό
γιαννη παρερμηνευεις τα πραγματα ρε φιλε.δεν ειπαμε να αφησουμε καποιον να μπει στο σπιτι μας κ να τα κανει ολα ανω κατω,ουτε να μας σκοτωσουν εναν δικο μας...ολα εχουν καποια ορια.ναι,το πηδηγμα του φραχτη ειναι πολυ κοντα στα ακραια ορια του καθε ενος,αλλα ακομη εχεις χρονο κ θα μπορουσες να το αποτρεψεις κ διαφορετικα.αυτο λεμε.αν φτασει στην πορτα του σπιτιου σου κ μπει,η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη διαφορετικα.εκει παιζετε κ οποιος χασει.....
Σύμφωνοι. Δεν είπα από την πρώτη στιγμή να κάνουμε τους καουμπόιδες..... Σίγουρα υπάρχουν και αλλοι τρόποι. Κάθε κατάσταση, βέβαια, πιστεύω κρίνεται ξεχωριστά. Βέβαια οι σκέψεις μου είναι κάπως φορτισμένες από ένα σενάριο .... που θα αναπτύξω κάποια στιγμή σε προσεχές post. (εχει σχέση και με τα μπουλ μαστιφ)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα