Πρησμένο μουσούδι & διάρροια


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Προσοχή σεντόνι!!

Χτες το πρωί όταν ξυπνήσαμε η μουσούδα του Αμπού ήταν πρησμένη, η αριστερή του πλευρά κυρίως, λίγο το ματάκι του, πάνω από τη μύτη και το χείλος του. Επίσης είχε κάνει διάρροια, σε 2 σημεία, το ένα ήταν μέσα στο σπίτι, μάλλον δεν πρόλαβε να βγει στο μπαλκόνι, γιατί δεν τα κάνει ποτέ μέσα, εκτός αν δεν βρει ανοιχτή μπαλκονόπορτα και σκάσει.

Πήγαμε στην κτηνίατρο, τον κοίταξε λίγο, του έβαλε θερμόμετρο, δεν είχε πυρετό, του έκανε ένεση κορτιζόνης και μας έδωσε 2 κονσέρβες να φάει μεσημέρι και βράδυ. Αλλεργία σε κάτι είπε είναι, ή έφαγε/τον τσίμπησε έντομο, αλλά δεν παρατήρησα κι εγώ κάποια διαφορά την προηγούμενη μέρα να της πω ώστε να καταλάβουμε τι ακριβώς.

Γυρίσαμε και μετά από καμιά ώρα είχε αρχίσει να ξεπρήζεται, μέχρι το απόγευμα ξεπρήστηκε τελείως. Διάθεση είχε για παιχνίδι, αλλά μόνο αν το ξεκινούσα εγώ, ήταν λίγο μουρτζούφλης. Όρεξη για φαγητό όπως πάντα υπερβολική. Έκανε 2 φορές μαλακά κακά με λίγη βλέννη τη δεύτερη φορα, και στη βόλτα το βράδυ έκανε 2 φορές διάρροια.

Από τη 1 το βράδυ μέχρι τις 3-3μιση έκανε άλλες 3 φορές διάρροια και πρήστηκε πάλι λίγο. Έξυνε πολύ τη μουσούδα του μέχρι τότε μου είπε ο "μπαμπάς" του που ήταν ξύπνιος. Από τις 3-3μιση και μετά που ήμουν εγώ ξύπνια σταμάτησε να ξύνει τη μουσούδα, χαλάρωσε και άρχισε να ξεπρήζεται σιγά σιγά. Κοιμήθηκε για λίγο και μετά τις 5 άρχισε να σηκώνεται ξαφνικά, να ξύνεται σε όλο του το σώμα, να ξαναξαπλώνει και πάλι από την αρχή. Έκανε άλλες 2 φορές διάρροια. Κοιμήθηκε πάλι κανα μισάωρο, και μετά πάλι από την αρχή τα πέρα δώθε.

Επιτέλους ξημέρωσε και 9 πήγαμε κτηνίατρο. Μας έδωσε ξηρά της Hills και χάπια prezolon. Του έβαλα να φάει,του έδωσα κι ένα χάπι μόλις γυρίσαμε, το λίγο πρήξιμο που είχε ακόμα έφυγε μέσα σε ένα μισάωρο, και σταμάτησε σχεδόν τελέιως να ξύνεται. Μου είπε να του δίνω 2 χάπια κάθε βράδυ, και την Παρασκευή που θα τελειώνει η τροφή που μου έδωσε (εαν δεν προκύψει κάτι άλλο ενδιάμεσα), ξαναμιλάμε και βλέπουμε τι θα κάνουμε, ανάλογα με το πως έχει πάει.

Από διάθεση το βράδυ που δε μπορούσε να κοιμηθεί ήταν εκνευρισμένος, λογικό. Τώρα που έχει πάρει το χάπι και έφαγε κιόλας είναι πολύ καλύτερα, καλύτερα κι από χτες. Μου έφερε κι από μόνος του το μπαλάκι να παίξουμε όσο κάθομαι στο γραφείο, όπως κάνει κάθε μέρα.

Από τις 3 που ξύπνησα προσπαθώ να θυμηθώ κάθε λεπτομέρεια αυτών των ημερών, μήπως βρω τι άλλαξε. Τα καινούργια πράγματα που βρίσκω είναι

1. Την Κυριακή στη βόλτα είμασταν με άλλα σκυλάκια και μια κοπέλα έδινε κροκέτες για σνακ στον σκύλο της και έδωσε και στον Αμπού δύο.
2. Την προηγούμενη εβδομάδα του έπλυνα κρεβάτι-κουκλάκια στο πλυντήριο και έκανα τη βλακεία να βάλω μαλακτικό.
3. Από την Δευτέρα κυκλοφορούσαν ξυλομπογιές στο σπίτι (δεν τις πείραξε), ίσως να υπήρχαν τρίμματα στο πάτωμα από το ξύσιμο.
4. Την Δευτέρα το μεσημέρι στη βόλτα μάλλον έφαγε και δεν το πρόλαβα πολύ πολύ μικρό κομματάκι που μάλλον ήταν κρέας, ήταν στο χρώμα του πεζοδρομίου και μέχρι να το συνειδητοποιήσω το πήγε αμάσητο. Μάλλον. Μπορεί και να μην πρόλαβε να το φάει, επειδή τον τράβηξα. Δε μπορώ να καταλάβω αν έφαγε γιατί είχε κάμποσα, σαν τρίμματα.
5. Στις βραδινές βόλτες Κυριακή και Δευτέρα έσκαβε σε χόρτα/χώματα και τα τράβαγε, χωρίς να τα καταπίνει. Μήπως είχε εκεί κάτι; Κανα ζουζούνι; Δεν ξέρω.

Το πρήξιμο ευτυχώς ήταν μόνο εξωτερικό, γλώσσα δεν πρήστηκε καθόλου. Τώρα όσο γράφω ξανάκανε διάρροια το καημένο. Τι να τον πείραξε;; Ελπίζω να του περάσει άμεσα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αυτός ο σκύλος με πρησμένο μουσούδι μην τον δουν από καμιά Ντίσνεϋ γιατί θα σου τον πάρουν στο λέω!!!! Πρωταγωνιστή τον βλέπω..

Ο γιατρός τι υποθέτει; Να του προκάλεσαν αλλεργία οι λιχουδιές; Δεν έχει ξαναφάει τέτοιες; Κάνε ένα κόπο και ριξτα ξανά όλα στο πλυντήριο ,ξέβγλαμα μόνο όμως όχι με απορρυπαντικό και εννοείται όχι με μαλακτικό για να είσαι καλυμμένη από εκεί και βλέποντας και κάνοντας.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Αυτός ο σκύλος με πρησμένο μουσούδι μην τον δουν από καμιά Ντίσνεϋ γιατί θα σου τον πάρουν στο λέω!!!! Πρωταγωνιστή τον βλέπω..
Χαχαχα ναι το γλυκούλι μου, είχε γίνει λίγο Κουασιμόδος!


Ο γιατρός τι υποθέτει; Να του προκάλεσαν αλλεργία οι λιχουδιές; Δεν έχει ξαναφάει τέτοιες; Κάνε ένα κόπο και ριξτα ξανά όλα στο πλυντήριο ,ξέβγλαμα μόνο όμως όχι με απορρυπαντικό και εννοείται όχι με μαλακτικό για να είσαι καλυμμένη από εκεί και βλέποντας και κάνοντας.
Θα το κάνω αυτό με το πλυντήριο, σωστά δεν το είχα σκεφτεί. Η κτηνίατρος δεν ξέρει τι μπορεί να τον πείραξε λέει, μπορεί να ήταν οτιδήποτε. Δεν ήταν λιχουδιές τύπου μπισκοτάκι, ήταν κανονικές κροκέτες. :(
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Εμένα για τσίμπημα μου φαίνεται όλο αυτό... Η δικιά μου η προηγούμενη ήταν συχνά με τη μούρη πρησμένη γιατί κυνηγούσε να φάει τις σφήκες... Περαστικά σας!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Εμένα για τσίμπημα μου φαίνεται όλο αυτό... Η δικιά μου η προηγούμενη ήταν συχνά με τη μούρη πρησμένη γιατί κυνηγούσε να φάει τις σφήκες... Περαστικά σας!
Ευχαριστούμε! Και ο προηγούμενος σκύλος που είχα είχε φάει σφήκα και είχε πρηστεί η μουσούδα του, αλλά μόνο αυτό, χωρίς διάρροιες, και του πέρασε την ίδια μέρα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Για τις κροκετες της κυριακης το βλεπω λιγο δυσκολο να φταινε. Θα ηταν προσωρινη η επιρροη λογικα. Πιο πιθανο μοιαζει το τσιμπηματακι εφοσον ηταν στη μια πλευρα η να τον πειραξε κατι που ερχεται συνεχως σε επαφη.
Σε καθε περιπτωση περαστικα στο κουκλο!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Για τις κροκετες της κυριακης το βλεπω λιγο δυσκολο να φταινε. Θα ηταν προσωρινη η επιρροη λογικα. Πιο πιθανο μοιαζει το τσιμπηματακι εφοσον ηταν στη μια πλευρα η να τον πειραξε κατι που ερχεται συνεχως σε επαφη.
Σε καθε περιπτωση περαστικα στο κουκλο!
Ευχαριστούμε πολύ! Κι εγώ το βλέπω λίγο απίθανο, απλά προσπαθώ να μαζέψω ό,τι ασυνήθιστο συνέβη αυτές τις μέρες.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
ο δικός μας κτηνίατρος σε διάρροια μας κόβει το φαί για μία τουλάχιστον μέρα. δεν ξέρω αν έτσι είναι το σωστό. Οπως και να έχει περαστικά στον κούκλο
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
ο δικός μας κτηνίατρος σε διάρροια μας κόβει το φαί για μία τουλάχιστον μέρα. δεν ξέρω αν έτσι είναι το σωστό. Οπως και να έχει περαστικά στον κούκλο
Δε μου είπε να μη φάει.. απλά καθυστέρησε να φάει το χτεσινό πρωινό, το έφαγε το μεσημέρι. Ελπίζω να μην ήταν βλακεία της που μας είπε να του βάλουμε φαγητό, και όντως να μην υπήρχε λόγος να μείνει νηστικός. Ο κούκλος ευχαριστεί!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ίσως μέχρι να ηρεμήσει το στομάχι του να πρέπει για 2-3 μέρες να φάει κοτοπουλάκι βραστό χωρίς πέτσα με ρυζάκι για να στρώσει και να μην του πέφτει βαρύ. Περαστικά του!!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Ίσως μέχρι να ηρεμήσει το στομάχι του να πρέπει για 2-3 μέρες να φάει κοτοπουλάκι βραστό χωρίς πέτσα με ρυζάκι για να στρώσει και να μην του πέφτει βαρύ. Περαστικά του!!
Χμμμ αν ξανακάνει διάρροια θα πάρω τη κτηνίατρο να τη ρωτήσω! Ευχαριστούμε!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
ο δικός μας κτηνίατρος σε διάρροια μας κόβει το φαί για μία τουλάχιστον μέρα. δεν ξέρω αν έτσι είναι το σωστό. Οπως και να έχει περαστικά στον κούκλο
Σε εμας για 2 ημερες ειχε πει να φαει τη μιση ποσοτητα φαγητου και σιγα σιγα να ξαναυξηθει στην ολοκληρη


Περαστικα μαλλον κατι τον τσιμπισε
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Από χτες το απόγευμα φάνηκαν τα κακά του σα να στερεοποιούνται σιγά σιγα, γι αυτό συνέχισα με την κροκέτα, μικρότερη ποσότητα όμως, του έδωσα και 2 χάπια. Το βράδυ έκανε άλλη μια φορά διάρροια. Ξυπνήσαμε και επιτέλους η διάθεση του ήταν κανονικότατη και πάλι, και το πρήξιμο είχε φύγει 100%, έφαγε πρωινό, μικρή ποσότητα, πήγαμε τη βόλτα μας ήταν μια χαρά. Τώρα το μεσημέρι έκανε στέρεα τελείως κακά, αλλά έκανε και εμετό! Κροκέτες ολόκληρες!:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU