Προβιοτικά και πρεβιοτικά


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Καλησπέρα!!Θα ήθελα τα φώτα σας για τα προβιοτικά στα ζώα μας.
Διάβαζα ότι είναι εξαιρετικά ωφέλιμα και για τους φίλους μας και μάλιστα σε καθημερινή βάση.
Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει.
Ευχαριστώ πολύ.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλησπερα.
Κατ' αρχην τι τρωει ο σκυλος σου και ποσο ισορροπημένη ειναι η διατροφη του.

1) Τα προβιοτικα ειναι απαραιτητα για την καλη υγεια ανθρωπων και σκυλων.

2) Απολύτως απαραιτητα επισης ειναι τα Ω3 λιπαρα οξεα τοσο για την πνευματικη οσο και για την σωματικη υγεια του σκυλου (καρδια - κυκλοφορικο κλπ.) . Εγω δινω ωμες σαρδελες τουλαχιστον δυο φορες τη βδομαδα καθως επισης και βιολογικο λινελαιο ψυχρας εκθλιψης.

3) Ακρως απαραιτητες ειναι και οι βιταμινες του συμπλεγματος Β με εμφαση στις Β12 (κυανοκοβαλμίνη) και Β9 (Φολικό Οξύ)
" Λειτουργίες βιταμίνης Β12: Βοηθά στο σχηματισμό ερυθρών αιμοσφαιρίων, στη διατήρηση ακεραιότητας του νευρικού ιστού, στον μεταβολισμό: υδατανθράκων, πρωτεϊνών και λιπών.
Πηγές Β12: αυγά, κοτόπουλο, γιαούρτι, γάλα, βόδινο κρέας,συκώτι, εντόσθια, αχιβάδες, μύδια, στρείδια, κάβουρας, σολομός,τόνος, σαρδέλες, μπακαλιάρος.
Λειτουργίες φυλλικού οξέος: Βοηθά στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών, στη σύνθεση του γενετικού υλικού (DNA, RNA) και αμινοξέων, στη διαίρεση των κυττάρων του σώματος και στην αξιοποίηση των υδατανθράκων και αμινοξέων, στον σχηματισμό αμινοξέων: τυροσίνη, μεθειονίνη, χολίνη. Παίζει σημαντικό ρόλο στην εγκεφαλική και νευρική λειτουργία ιδίως στη σύνθεση των νευροδιαβιβαστών.
Πηγές φυλλικού οξέος: αυγά, φιστίκια, μοσχαρίσιο κρέας, ψάρι, συκώτι, νεφρά, μπανάνα. "
 
  • Like
Reactions: Σπειρα


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Καλησπερα.
Κατ' αρχην τι τρωει ο σκυλος σου και ποσο ισορροπημένη ειναι η διατροφη του.

1) Τα προβιοτικα ειναι απαραιτητα για την καλη υγεια ανθρωπων και σκυλων.

2) Απολύτως απαραιτητα επισης ειναι τα Ω3 λιπαρα οξεα τοσο για την πνευματικη οσο και για την σωματικη υγεια του σκυλου (καρδια - κυκλοφορικο κλπ.) . Εγω δινω ωμες σαρδελες τουλαχιστον δυο φορες τη βδομαδα καθως επισης και βιολογικο λινελαιο ψυχρας εκθλιψης.

3) Ακρως απαραιτητες ειναι και οι βιταμινες του συμπλεγματος Β με εμφαση στις Β12 (κυανοκοβαλμίνη) και Β9 (Φολικό Οξύ)
" Λειτουργίες βιταμίνης Β12: Βοηθά στο σχηματισμό ερυθρών αιμοσφαιρίων, στη διατήρηση ακεραιότητας του νευρικού ιστού, στον μεταβολισμό: υδατανθράκων, πρωτεϊνών και λιπών.
Πηγές Β12: αυγά, κοτόπουλο, γιαούρτι, γάλα, βόδινο κρέας,συκώτι, εντόσθια, αχιβάδες, μύδια, στρείδια, κάβουρας, σολομός,τόνος, σαρδέλες, μπακαλιάρος.
Λειτουργίες φυλλικού οξέος: Βοηθά στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών, στη σύνθεση του γενετικού υλικού (DNA, RNA) και αμινοξέων, στη διαίρεση των κυττάρων του σώματος και στην αξιοποίηση των υδατανθράκων και αμινοξέων, στον σχηματισμό αμινοξέων: τυροσίνη, μεθειονίνη, χολίνη. Παίζει σημαντικό ρόλο στην εγκεφαλική και νευρική λειτουργία ιδίως στη σύνθεση των νευροδιαβιβαστών.
Πηγές φυλλικού οξέος: αυγά, φιστίκια, μοσχαρίσιο κρέας, ψάρι, συκώτι, νεφρά, μπανάνα. "
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Ο σκύλος μου τρέφεται με ξηρά τροφή,Acana για την ακρίβεια.Για τις σαρδέλες έχω ακούσει αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τόλμησα να δώσω.Δινω κεφίρ χωρίς προσθήκη ζάχαρης,αυγό και σολωμό.Υπαρχουν προβιοτικα αποκλειστικά για σκύλους ή είναι ακριβώς τα ίδια με τα προβιοτικα που παίρνουμε εμείς?
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Καλημέρα, χώνομαι και εγώ να ρωτήσω. Θέλω να δίνω ωμές σαρδέλες στον σκύλο μου, αλλά είναι πολύ μικροσκοπικός, 5μιση κιλά. Υπάρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνα τα κόκκαλα του ψαριού;
 
  • Like
Reactions: Σπειρα


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είναι τόσο μαλακό το κόκκαλο της σαρδέλας που δεν μπορώ να πιστέψω οτι θα κάνει ζημιά σ' ένα σκύλο αλλά πάρε τα μέτρα σου. Μπορείς άνετα να την ανοίξεις στα δύο και να το βγάλεις.

Δώσε μισή σαρδέλα στην αρχή για αποφυγή τυχόν στομαχικών διαταραχών. Εμένα τις πάει "μαρούλι" και σχεδόν αμάσητες.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλημέρα, χώνομαι και εγώ να ρωτήσω. Θέλω να δίνω ωμές σαρδέλες στον σκύλο μου, αλλά είναι πολύ μικροσκοπικός, 5μιση κιλά. Υπάρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνα τα κόκκαλα του ψαριού;
Οχι δεν ειναι. Ειναι πολυ μικρα και μαλακά. Δωστου στην αρχη 1-2 και δες αν του αρεσουν και αν τις μασαει για να τις καταπιει. Τα κοκκαλα εχουν κι' αυτα πολλα θρεπτικα συστατικα. Επισης επειδη η σαρδελα ζει πολυ λιγο και ειναι αφροψαρο δεν εχει μεγαλες συγκεντρωσεις βαρεων μεταλλων σε αντιθεση με τον σολομό.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Οχι δεν ειναι. Ειναι πολυ μικρα και μαλακά. Δωστου στην αρχη 1-2 και δες αν του αρεσουν και αν τις μασαει για να τις καταπιει. Τα κοκκαλα εχουν κι' αυτα πολλα θρεπτικα συστατικα. Επισης επειδη η σαρδελα ζει πολυ λιγο και ειναι αφροψαρο δεν εχει μεγαλες συγκεντρωσεις βαρεων μεταλλων σε αντιθεση με τον σολομό.
Ότι θα του αρέσουν είναι το μόνο σίγουρο. Του χα δώσει ψητή, λίγο φιλετάκι χωρίς κόκκαλα, και οι αυτάρες σηκώθηκαν στον ουρανό από την ικανοποίηση. Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: stefanosk


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα, χώνομαι και εγώ να ρωτήσω. Θέλω να δίνω ωμές σαρδέλες στον σκύλο μου, αλλά είναι πολύ μικροσκοπικός, 5μιση κιλά. Υπάρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνα τα κόκκαλα του ψαριού;
Δίνω γαύρο και σαρδέλα στα στα 6-κιλα σκυλιά. Ποτέ δεν είχαν πρόβλημα. 5,5 κιλά δεν το λες και μικροσκοπικό :LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: Σπόρος


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Ομόφωνα λοιπόν ο Σπόρος κέρδισε σαρδέλα από την αυριανή λαϊκή και σας ευχαριστεί όλους!
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3