Προβλήματα Ούρησης


siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
siren βγαίνουμε off topic, αλλά...

Δεν υπάρχει τίποτα μα τίποτα απολύτως, που να δικαιολογεί την αγορά σκύλου από τα ελεεινά pet shop και όλα όσο κρύβουν πίσω τους και προφανώς δεν γνωρίζεις, και από οπουδήποτε αλλού [όπως όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες που έχουν έναν σκύλο που μοιάζει με κάτι και τον βγάζουν στο κλαρί, για να κερδίσουν κανά φραγκάκι], που δεν περιλαμβάνει γνήσιο pedigree.

συμφωνω απλα και τα pedegree ειναι πολλε φορεσ πλασματικα. εχω δυο στα δυο περιστατικα που κ τα δυο σκυλια ειχαν σοβαρα προβληματα.
Ανεξαρτητα παντως απο αυτα ακομα κ λαθοσ επιλογη να κανει κανεισ κ να παρει απο Pet shop δεν σημαινει κατι γιατι παλι κ αυτο εχει ψυχουλα κ πρεπει να κυνηγαμε ολουσ που δεν κανουν σωστη εκτροφη σκυλων.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
συμφωνω απλα και τα pedegree ειναι πολλε φορεσ πλασματικα. εχω δυο στα δυο περιστατικα που κ τα δυο σκυλια ειχαν σοβαρα προβληματα.
Μα και στα δύο...?Ή πέτυχες φλέβα ή κάτι άλλο συμβαίνει...

Μάλλον με "κακές" παρέες κάνεις...παρέα!:rolleyes:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρηνείς ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας κι ας πούμε το εξής.

Ο κυριότερος λόγος να μην πάρεις από πετ σοπ είναι για να χτυπήσεις αποτελεσματικά τα puppy mills. Γιατί δεν νοείται να αγαπάς τον σκύλο και να αγοράζεις σκύλο από puppy mill. Όταν πια μάθεις, και τώρα πια ακόμη και η άγνοια είναι καταδικαστέα, είναι απαράδεκτο να κάνεις τον στραβό και τον κουφό και να πληρώσεις αυτούς τους ελεεινούς εμπόρους για να αγοράσεις τον σκύλο σου ο οποίος γεννήθηκε από σκύλες σε χειρότερη κατάσταση από τα περισσότερα αδέσποτα.

Το θέμα είναι λοιπόν κυρίως ηθικό, με πολύ μεγάλη σημασία γιατί μόνο εμείς μπορούμε να σταματήσουμε αυτό το εμπόριο.

Για τα άλλα που αφορούν την υγεία του ζώου και είναι πολύ σημαντικά εγώ προσωπικά πιστεύω τα εξής.
Από πετ σοπ εχεις μεγάλες πιθανότητες να αγοράσεις κουτάβι ήδη άρρωστο από μόρβα ή τύφο ή και από άλλες σημαντικές ασθένειες και να το χάσεις τις πρώτες εβδομάδες. Έχει συμβεί σε πολλούς.
Επίσης έχεις μεγάλες πιθανότητες να αγοράσεις σκύλους με δυσπλασίες και διάφορες κληρονομικές παθήσεις ή και σκελετικές δυσμορφίες που θα δημιουργήσουν αργότερα σημαντικά προβλήματα στην υγεία του σκύλου σου.
Λίγο μικρότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις ζώο με τέτοια προβλήματα από τους περισσότερους εκτροφείς.
Η πλειοψηφία τους δεν ξέρει τι τους γίνεται και απλά και μόνο ζευγαρώνει κάποια βραβευμένα ζώα.
Λίγοι, μετρημένοι στα δάκτυλα, είναι αυτοί που αγαπούν πρώτα τον σκύλο με πάθος, μετά την φυλή τους, και πάνω από όλα τα ζώα τους και τους απογόνους τους και θα βάλουν πάνω από όλα αυτά και την υγεία τους. Εγώ τους βρήκα σε φυλές που δεν με ενδιαφέρουν σαν φυλές, και αν πάρω ποτέ καθαρόαιμο μπορεί και να αλλάξω φυλή αρκεί να ξέρω ότι προέρχεται από ηθική εκτροφή.

Οπότε ο εκτροφέας που δημιουργεί υγιή σκυλιά, με φυλές κατεστραμένες ήδη από υπερτυπισμό και τόσα άλλα που έχουμε συζητήσει έχει πολύ δύσκολο έργο εξ'ορισμού. Ας μην χρυσώνουμε το χάπι λοιπόν, ας λέμε τα πράγματα όπως είναι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Τι σχέση έχει το ότι το σκυλί δεν μπορεί να κατουρήσει με το από που το πήρε?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Τι σχέση έχει το ότι το σκυλί δεν μπορεί να κατουρήσει με το από που το πήρε?
Αν ρωτάς εμένα καμία, απάντησα σε ποστς άλλων.
Welcome back btw!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τι σχέση έχει το ότι το σκυλί δεν μπορεί να κατουρήσει με το από που το πήρε?
Στην τελική, θα μπορούσε και να έχει. Σίγουρα όμως, είναι μια κουβέντα, που προσωπικά θα την κάνω πάντα σε ένα νέο μέλος, για όποιο λόγο κι αν έχει ανοίξει θέμα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κατι σου συμβαίνει τωρα τελευταία!

Ανέμενα ανέμενα εναγωνίως, αλλά άργησες και πρόλαβε και την έκανε άλλος!

Ηταν μια απογοήτευση!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πολύ ωραίο ποστ I.Kyveli, μπράβο. Κι ας μην είναι άμεσα σχετικό - έμμεσα ίσως και να ναι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Κατι σου συμβαίνει τωρα τελευταία!

Ανέμενα ανέμενα εναγωνίως, αλλά άργησες και πρόλαβε και την έκανε άλλος!

Ηταν μια απογοήτευση!
Δίνω τόπο στα νιάτα *lingua*
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Στην τελική, θα μπορούσε και να έχει. Σίγουρα όμως, είναι μια κουβέντα, που προσωπικά θα την κάνω πάντα σε ένα νέο μέλος, για όποιο λόγο κι αν έχει ανοίξει θέμα.
Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι στον τρόπο απόκτησης σκύλου - εξάλλου είναι ενιαία γραμμή σε αυτό το φόρουμ. Θεωρώ απλά ότι η συγκεκριμένη πάθηση δεν μοιάζει να έχει να κάνει με εξειδικευμένες κληρονομικές παθήσεις της φυλής - θα μπορούσε να συμβεί στο οποιοδήποτε σκυλί.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Λίγο μικρότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις ζώο με τέτοια προβλήματα από τους περισσότερους εκτροφείς.
Η πλειοψηφία τους δεν ξέρει τι τους γίνεται και απλά και μόνο ζευγαρώνει κάποια βραβευμένα ζώα.
Λίγοι, μετρημένοι στα δάκτυλα, είναι αυτοί που αγαπούν πρώτα τον σκύλο με πάθος, μετά την φυλή τους, και πάνω από όλα τα ζώα τους και τους απογόνους τους και θα βάλουν πάνω από όλα αυτά και την υγεία τους. Εγώ τους βρήκα σε φυλές που δεν με ενδιαφέρουν σαν φυλές, και αν πάρω ποτέ καθαρόαιμο μπορεί και να αλλάξω φυλή αρκεί να ξέρω ότι προέρχεται από ηθική εκτροφή.

Οπότε ο εκτροφέας που δημιουργεί υγιή σκυλιά, με φυλές κατεστραμένες ήδη από υπερτυπισμό και τόσα άλλα που έχουμε συζητήσει έχει πολύ δύσκολο έργο εξ'ορισμού. Ας μην χρυσώνουμε το χάπι λοιπόν, ας λέμε τα πράγματα όπως είναι.
Το θέμα όμως είναι πως..τόσα και τόσα θέματα για τους εκτροφείς από το ..γιατί δεν δίνουν αποδείξεις μέχρι γιατί δεν είχε την ώρα που ίσως ήθελε κάποιος ή γιατί δεν του έδωσε..και γενικά τα παράπονα είναι ατελείωτα..

Και όχι πως θα αρχίσω και εδώ πάλι ένα θέμα ξανά χίλιο ειπωμένο..αλλά..φτάνει..

Οκ..κατανοώ πως το φόρουμ η θεματολογία του είναι για σκύλους και για αυτό γκρινιάζουμε και βγάζουμε από την μύγα ξύγκι..γιατί στην Ελλάδα έτσι και αλλιώς αυτό το κάνουμε..
Αλλά γνωρίζουμε πολύ καλά πως σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν τα "ξερά" και τα "χλωρά"..το τι θα επιλέξουμε στην τελική είναι δική μας ευθύνη.., το πιάτο από όλα έχει και πάντα από όλα είχε και πάντα και παντού στα πάντα έτσι θα είναι.., δεν μας τάισαν άλλοι στο στόμα το "χαλασμένο"..εμείς το επιλέξαμε..γιατί βιαστήκαμε, γιατί δεν περιμέναμε, γιατί δεν ψάξαμε, γιατί μείναμε το τι μας είπαν άλλοι..

Ναι..σε κάθε επάγγελμα θα βρούμε "στραβά"..το ξέρουμε όλοι.. Με το να δίνουμε σημασία όμως μόνο στα "στραβά" μόνο μπροστά δεν πάμε..και δυστυχώς στην λακκούβα δεν μας ρίχνουν..μόνοι μας πέφτουμε..

Δεν φταίει λοιπόν το επάγγελμα.., ο δρόμος αυτός είναι.., μελέτησε γονείς.., δες γραμμές, μάθε τι σκύλο θέλεις.., γιατί τον θέλεις.., πως τον θέλεις.., μίλησε με τον εκτροφέα.., δες τον χώρο του.., ψάξου..και ναι..αν θες να γλυτώσεις αναποδιές..σε αυτόν τον κόσμο..και γιατρός θα γίνεις..και δικηγόρος θα γίνεις και λογιστής θα γίνεις ..και χημικός θα γίνεις..και εκτροφέας θα γίνεις..
Αλλιώς φάε τα Ε στις φανταχτερές συσκευασίες..

και φυσικά δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά l.Kyveli, αλλά καθαρά με αφορμή το γραπτό σου.. :)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πες τα..

Μέτρον άριστον παιδιά..
Ο καθένας να κοιτάει το... μέτρο του λοιπόν :)

Προς το παρόν, δεν υπάρχει καμμία διεγνωσμένη πάθηση του σκύλου. Οταν και αν υπάρξει [που το απεύχομαι], ξαναλέμε τις γνώμες μας.

Το από που δεν πρέπει να παίρνουμε σκύλο, πάει με όλα. Σαν την coca-cola. Και εις τον αιώνα των αιώνων, αμήν. Αυτό, είναι δικιά μου γραμμή, είναι δεν είναι του φόρουμ.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Και όχι πως θα αρχίσω και εδώ πάλι ένα θέμα ξανά χίλιο ειπωμένο..αλλά..φτάνει..

Οκ..κατανοώ πως το φόρουμ η θεματολογία του είναι για σκύλους και για αυτό γκρινιάζουμε και βγάζουμε από την μύγα ξύγκι..γιατί στην Ελλάδα έτσι και αλλιώς αυτό το κάνουμε..
Αλλά γνωρίζουμε πολύ καλά πως σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν τα "ξερά" και τα "χλωρά"..το τι θα επιλέξουμε στην τελική είναι δική μας ευθύνη.., το πιάτο από όλα έχει και πάντα από όλα είχε και πάντα και παντού στα πάντα έτσι θα είναι.., δεν μας τάισαν άλλοι στο στόμα το "χαλασμένο"..εμείς το επιλέξαμε..γιατί βιαστήκαμε, γιατί δεν περιμέναμε, γιατί δεν ψάξαμε, γιατί μείναμε το τι μας είπαν άλλοι..

Ναι..σε κάθε επάγγελμα θα βρούμε "στραβά"..το ξέρουμε όλοι.. Με το να δίνουμε σημασία όμως μόνο στα "στραβά" μόνο μπροστά δεν πάμε..και δυστυχώς στην λακκούβα δεν μας ρίχνουν..μόνοι μας πέφτουμε..
Kango1 εγώ πιστεύω πως πρέπει να ακούγονται αυτά που έγραψα τα οποία δεν είχαν καθόλου την μορφή γκρίνιας. Δεν γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά αυτά που αναφέρεις. Τι μου λες τωρα; Πολλοί δεν γνωρίζουν καν γιατί δεν πρέπει να πάρουν από πετ σοπ. Και αφού το μάθουν μετά αυτόματα καταλήγουν ότι ο εκτροφέας είναι πανάκεια. Ε δεν είναι . Και πρέπει να το μάθουν και αυτό και μετά να κάνουν το φιλτράρισμα που αναφέρεις.
Αν κάποιοι, και δεν αναφέρομαι ούτε εγώ προσωπικά σε σένα, τα θεωρούν χιλιοειπωμένα, τότε χιλιοειπωμένο είναι και το από που πήρες τον σκύλο, χιλιοειπωμένο είναι και το θέμα των πετ σοπ, χιλιοειπωμένα είναι όλα πλέον σε ένα φόρουμ με πολλά και καλά θέματα, αλλά μαλλιάζει το χέρι μας και τα ξαναγράφουμε όχι για ανθρώπους σαν εσένα που τα γνωρίζουν πολύ καλά, αλλά για νέα μέλη. Αλλιώς να μηναναφέρουμε πλέον τίποτα και να τους παραπέμπουμε , ή να μην κάνουμε ούτε αυτό και να τους αφήνουμε να κάνουν τα ίδια λάθη ξανά και ξανά. Δεν συμφωνώ με αυτή την λογική.
Και εννοείται ότι δεν το πήρα προσωπικά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Kango1 εγώ πιστεύω πως πρέπει να ακούγονται αυτά που έγραψα τα οποία δεν είχαν καθόλου την μορφή γκρίνιας. Δεν γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά αυτά που αναφέρεις. Τι μου λες τωρα; Πολλοί δεν γνωρίζουν καν γιατί δεν πρέπει να πάρουν από πετ σοπ. Και αφού το μάθουν μετά αυτόματα καταλήγουν ότι ο εκτροφέας είναι πανάκεια. Ε δεν είναι . Και πρέπει να το μάθουν και αυτό και μετά να κάνουν το φιλτράρισμα που αναφέρεις.
Αν κάποιοι, και δεν αναφέρομαι ούτε εγώ προσωπικά σε σένα, τα θεωρούν χιλιοειπωμένα, τότε χιλιοειπωμένο είναι και το από που πήρες τον σκύλο, χιλιοειπωμένο είναι και το θέμα των πετ σοπ, χιλιοειπωμένα είναι όλα πλέον σε ένα φόρουμ με πολλά και καλά θέματα, αλλά μαλλιάζει το χέρι μας και τα ξαναγράφουμε όχι για ανθρώπους σαν εσένα που τα γνωρίζουν πολύ καλά, αλλά για νέα μέλη. Αλλιώς να μηναναφέρουμε πλέον τίποτα και να τους παραπέμπουμε , ή να μην κάνουμε ούτε αυτό και να τους αφήνουμε να κάνουν τα ίδια λάθη ξανά και ξανά. Δεν συμφωνώ με αυτή την λογική.
Και εννοείται ότι δεν το πήρα προσωπικά.
Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα..πως αυτός που ακόμα το σκέφτεται να πάει ή όχι από πετ σοπ πάρα πολύ εύκολα με αυτά θα οδηγηθεί να σκεφτεί πως "είδες..τι μου λένε να μην πάω στα πετ σοπ..ίδια σκατά είναι και αυτοί " θέλω να πω πως..όταν συζητήσεις γίνονται δημόσια και αναγνώστες είναι πολλά άτομα (όχι μόνο τα μέλη..) τα τελικά συμπεράσματα είναι κάπως παρακινδυνευμένα..

(Εκεί βασίστηκε και το σχόλιο μου το οποίο ήταν καθαρά τυχαία με αφορμή το δικό σου..τρέχει και άλλο ανάλογο στο φόρουμ..:p :) )
 




siren

Active Member
31 Οκτωβρίου 2013
29
0
Γλυφαδα
μιλησα με την κτηνιατρο κ μου ειπε να δουμε αν εχει παλι τα ιδια συμπτωματα κ τοτε να κανουμε ακτινογραφια. επειδη ειναι περιεργο το φαινομενο οτι κραταει μονο καπιες ωρες μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να υποστει την ταλαιπωρια της ναρκωσης.μπορει να ειναι κ τυχαιο φαινομενο ειπε. στενη παρακολουθηση κ βλεπουμε.
Επειδη ακομα δεν εχει σηκωσει το ποδι του για να ουρει, παρατηρησα οτι καποιεσ φορεσ που το κανει δυσκολευεται να τα συντονισει ολα κ ισωσ να ειναι και απο αυτο.
Γιατι αν κ 45 κιλα θηριο φερεται ακομα σαν κουταβι μεσα στο σπιτι απο τα πολλα χαδια.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Καποιοι κτηνιατροι βγαζουν ακτινες με απλη ηρεμηση και οχι ναρκωση, μπορεις να το κοιταξεις κι αυτο ;)



Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3