Προβλεπόμενο Μέγεθος σκύλου μαλτέζ








aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
καλε πλεον βαζουν αγγελιες και πουλανε ημιαιμα (αλλα απο "καθαρόαιμους" γονεις πχ γκριφον-καννις )
Όχι η κοπελιά μου το πούλησε για 2μιση μηνών μαλτέζ καθαρόαιμο κ τελικα ήταν 20 ημερών μαλτέζ-κανίς.. Άσε μην το αναλύσω πάλι με αυτή.
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Aggeliki19 τα μικροσωμα σκυλια αναπτυσονται πιο γρηγορα απο τα μεγαλοσωμα οποτε πιστευω μεχρι 6 μηνων θα εχει παρει το τελικο της βαρος που ισως ειναι 6-7 κιλα το πολυ!!!
Από το στόμα σου και στου θεού τ αυτί.!!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αγγελική ήθελα να πω οτι εδω το γράφουν οτι είναι ημιαιμα και τα πουλάνε
Στη δικη σου περίπτωση θα κολλήσουν που σου το πουλήσαν και για καθαρόαιμο;
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
αγγελικη αν δε σε πειραζει, μπορεις να αναφερεις απο που το πηρες και ποτε το προμυθευτηκες? συνδυαζω κατι στο μυαλο μου και θελω να το διασταυρωσω.
Μια βλαμμένη που εμπορεύεται τελικά σκυλάκια!!! Το πήρα από Καλλιθέα αλλά δεν νομίζω να έχει σταθερή βάση μην την πιάσουν. Η κοπέλα έχει βάλει αγγελίες σε όλα τα τοπικά site της Ελλάδας.. Ευχαρίστως να σ πω και κινητό να το googlάρεις να καταλάβεις τι εννοώ, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται...
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
πήρε ένα κιλό και εκατό γραμ,σε δεκαπέντε μέρες???Μήπως δεν το ζύγισες καλά?????Απο ενός μηνός,στα 700γρ,ενάμιση μήνα ήταν 1800?????Δε γίνεται αυτό,εκτός αν είναι πάνχοντρο!!!!....και πρόσεξε,αν παίρνει τόσο γρήγορα ΤΟΣΟ βάρος,θα κάνει σκελετικές διαταραχές...ψυχραιμία......
Τα βιβλία και η δική μου εμπειρία στα μικρόσωμα σκυλάκια,λένε πως διπλασιάζουν το βάρος που έχουν στον 3 μήνα της ζωής τους!!(περίπου)Πάντως είναι δύσκολο να μιλήσει κάποιος με σιγουριά,όχι επειδή είναι mix 2 φυλών,αλλά,επειδή και στα pure breed,τα γονίδια που καθορίζουν το μέγεθος,δεν είναι μόνο αυτα του ζευγαριού των γεννητόρων αλλά,προέρχονται και από παππούδες,γιαγιάδες,κλπ,και όσο δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις όλο το pedigree<-και λογικό-μάλλον υπολογίζεις,παρά γνωρίζεις.
Η αλήθεια είναι ότι 2 μιση μηνών ήταν λίγο βουβαλάκι.. Τώρα άρχισε να βγαίνει βόλτα και έχει στρώσει...:)
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Αγγελική ήθελα να πω οτι εδω το γράφουν οτι είναι ημιαιμα και τα πουλάνε
Στη δικη σου περίπτωση θα κολλήσουν που σου το πουλήσαν και για καθαρόαιμο;
Όντως έχεις δίκιο... Εδώ πουλάμε τα ημίαιμα στα καθαρόαιμα θα κολλήσουμε;; Σε άλλες χώρες ούτε τα καθαρόαιμα δεν πουλάνε...:(
 


toninosfc

Active Member
Δες τις πατουσες του και αν εχει ψιλα ποδια. Ποσο μηνων ειναι τωρα και ποσα κιλα? Εγω ρωτησα για την δικια μου γιατι ειναι 6μιση μηνων σχεδον και δεν ξερω μεχρι πια ηλικια μεγαλωνουνε και περνουνε κιλα. Καποτε ηξερα μεχρι τους 6 μηνες αλλα εκανα λαθος. Η δικια μου 2 μηνων ηταν 3μιση κιλα και την υπολογιζουμε γυρω στα 27 αλλα δεν ξερουμε ακομα γιατι κι εμας δεν ειναι καθαροαιμο. Αν εχει ψιλα ποδαρακια θα γινει γυρω στα 20-22 αφου λες οτι 2μιση μηνων ηταν 2μιση κιλα :p
την μέτρησα και είναι 32εκ. σε ύψος...τώρα κιλά δεν ξέρω δεν εχω ηλεκτρονική ζυγαρια.
30 του μηνός θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο και θα ζυγιστούμε...ειναι 2,5 μηνών τώρα
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
την μέτρησα και είναι 32εκ. σε ύψος...τώρα κιλά δεν ξέρω δεν εχω ηλεκτρονική ζυγαρια.
30 του μηνός θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο και θα ζυγιστούμε...ειναι 2,5 μηνών τώρα
Δεν χρειαζεται ηλεκτρονικη ζυγαρια, η κανονικη μια χαρα φτανει. Θα ανεβεις πανω στην ζυγαρια και θα δεις ποσα κιλα εισαι, μετα θα παρεις αγκαλια και την μικρη και θα ξανανεβεις στην ζυγαρια και μετα θα αφερεσεις τα κιλα σου απο το συνολο και θα δεις ποσα ειναι. Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω :p
32 εκατοστα??? Ημουνα σιγουρη τοτε οτι ειχα κανει λαθος στο μετρημα στην δικια μου. Γιατι εγω την εβγαλα 40 αλλα μου ειναι πανω απο το γονατο και λεω τι γινεται :p
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Αγγελική και ο δικός μου είναι ημίαιμος, καμία σχέση όμως με μαλτέζ και κανίς, και ήταν 2,8 κιλά όταν ήταν 2,5 μηνων. Τότε η κτηνίατρος υπολόγιζε πως θα γίνει το πολύ 8 κιλάκια, αλλά γρήγορα κατάλαβα πως είχε πέσει αρκετά έξω στους υπολογισμούς της. Όταν έγινε 3,5 μηνών ήταν 6,1 κιλά και όταν ήταν 4 μηνών ήταν 8 κιλά και φυσικά δεν είχε τελειώσει η ανάπτυξή του :confused:. Να μην στα πολυλογώ, ο Σπόρος ( τον είπαμε έτσι γιατί θα παρέμενε μικρόσωμος :eek:) είναι τώρα 6 μηνων και 14 κιλά περίπου αλλά έχει μειωθεί ο ρυθμός αύξησης βάρους του και δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 17 κιλά τελικό βάρος. Δεν είναι χοντρός, ούτε και αδύνατος , τον ταίζω ελεγχόμενη ποσότητα ξηράς.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το δικό σου θα έχει την ίδια εξέλιξη, καθώς προέρχεται από άλλες φυλές, απλά ήθελα να τονίσω ότι με τα ημίαιμα είναι δύσκολο ως και αδύνατο να προβλέψεις το τελικό βάρος.
 




aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Αγγελική και ο δικός μου είναι ημίαιμος, καμία σχέση όμως με μαλτέζ και κανίς, και ήταν 2,8 κιλά όταν ήταν 2,5 μηνων. Τότε η κτηνίατρος υπολόγιζε πως θα γίνει το πολύ 8 κιλάκια, αλλά γρήγορα κατάλαβα πως είχε πέσει αρκετά έξω στους υπολογισμούς της. Όταν έγινε 3,5 μηνών ήταν 6,1 κιλά και όταν ήταν 4 μηνών ήταν 8 κιλά και φυσικά δεν είχε τελειώσει η ανάπτυξή του :confused:. Να μην στα πολυλογώ, ο Σπόρος ( τον είπαμε έτσι γιατί θα παρέμενε μικρόσωμος :eek:) είναι τώρα 6 μηνων και 14 κιλά περίπου αλλά έχει μειωθεί ο ρυθμός αύξησης βάρους του και δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 17 κιλά τελικό βάρος. Δεν είναι χοντρός, ούτε και αδύνατος , τον ταίζω ελεγχόμενη ποσότητα ξηράς.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το δικό σου θα έχει την ίδια εξέλιξη, καθώς προέρχεται από άλλες φυλές, απλά ήθελα να τονίσω ότι με τα ημίαιμα είναι δύσκολο ως και αδύνατο να προβλέψεις το τελικό βάρος.
Έχεις απόλυτο δίκιο.. Σοκ έτσι; αντί για 8 - 18... χαχαχαχα... τραγική ειρωνεία το όνομα...:p... Θα δείξει...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight