Προβλημα με διατροφη


Achilster

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2010
30
0
Καλημέρα σας!

Παρουσιάστηκε ενα προβλημα με τη διατροφή του κουταβιού μου. Στην αρχή του έδινα τη Hills επειτα απο προτροπή του κτηνιάτρου, όμως έβλεπα οτι το σκυλί φούσκωνε σα μπαλόνι έπειτα απο κάθε γεύμα ενω εδινα την ενδεδειγμενη ποσοτητα. Μετα απο συζήτηση με φίλους που εχουν σκυλια και αφου διαβασα δεκάδες sites κατεληξα στην orijin puppy. Ολα καλα, το φουσκωμα σταματησε και επισης το σκυλι την τρωει σα τρελο. Το μονο θεμα ειναι οτι τουλαχιστον μια φορα την ημερα κανει διαρροια. Αυτο συνεχιζεται τωρα 1-1.5 βδομαδα. Ο κτηνιατρος μου εδωσε κατι προβιοτικα χαπια που ισως βοηθησουν αλλα αυτό δεν νομιζω οτι ειναι λυση.
Αν χρησιμοποιειται ιδια τροφη ειχατε παρομοια προβληματα; Οσο για την μεγαλη ποσοτητα πρωτεϊνης εχω ακουσει διαφορετικες αποψεις με εξισου καλα επιχειρηματα. Ποια ειναι η γνωμη σας;
Ευχαριστω
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμένα οι δικοί μου τρώνε orijen χωρίς διαροιες. Βέβαια, συνηθίζεται όταν ένας σκύλος αλλάξει τροφή, απότομα, να κάνει κάποιες διάροιες. Για αυτό λέμε πάντα , όταν πρόκειται να αλλάξουμε τροφή, να το κάνουμε σταδιακά. Δηλαδή, ανακατεύουμε τη καινούργια με τη παλιά...για 2, 3 μέρες και μειώνουμε τη παλιά.
Αλλά 1,5 εβδομάδα, μάλλον είναι πολύ. Εγω θα την άλλαζα. Μπορει να μη του πηγαίνει. Ο γιατρός τι σου είπε?
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Καθε τροφη θελει το χρονο της , αν δεν απαταμε ειναι 1 μηνας (;) για να δεις αν πραγματικα ταιριαζει στο κουταβι σου .
Τωρα οσο αφορα την διαρροια, μπορει να μην εχει συνηθησει την τροφη ή να τρωει και κατι αλλο και να την προκαλει...π.χ ο δικος μου "εβωσκε" και εκανε συνεχως διαρροια (με ακανα) .
Τωρα για την ποσοτητα πρωτεινης η δικια μου αποψη ειναι , οπως και ενας αθλητης που περνει οσο γινεται περισσοτερη πρωτεινη για να φτιαξει μυεις ετσι και ο σκυλος καλο ειναι να παιρνει αλλα να ασκηται τοσο οσο να την "καει" την πρωτεινη...
Καλο ηταν να δωσεις και περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το κουταβι σου οπως :
Ηλικια , ρατσα , κινητικοτητα , συμπεριφορα ,και σχετικα με τα κοπρανα , σκληροτητα , ευωδια:paja1: , και χρωμα .
Αυτα απο μενα :D

Κατερινα μαζι γραφαμε :D
σωστα πρεπει να κανεις και σωστη αλλαγη..
 


Achilster

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2010
30
0
Ο γιατρος μου είπε οτι με τη συγκεκριμένη τροφη ειναι συνηθες φαινομενο η διαρροια. Γενικως ήταν λιγο εως αρκετα αρνητικος με την orijen. Συστηνει Hills. Μου εδωσε αυτα τα χαπια και μου ειπε αν δεν περασει να σταματησω την τροφη.
Κι εγω στην αρχη φανταστηκα οτι η διαρροια οφειλεται στην αλλαγη τροφης. Αλλα κραταει καιρο. Αν συνεχισει θα αναγκαστω να αλλαξω τροφη. Αλλα να παρω τι; Αυτη ειναι η μονη που δειχνει να του αρεσει τοσο πολυ. Και ακουω οτι ειναι η καλυτερη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επίσης αν το σκυλί έχει γνωρίσει μονο μια τροφη, καλό θα ηταν να την έχεις αλλάξει σταδιακά στη διάρκεια 1-2 βδομάδων.... (αυξάνοντας το ποσοστό της καινούριας)
 




Achilster

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2010
30
0
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας :)

Gizmo ο Φιντελ ειναι 3.5 μηνων λαμπραντορ, αρκετα ενεργητικος οπως ολα τα λαμπραντρορ και περπαταμε αρκετα καθε μερα. Πηγαινουμε σε ενα παρκο οπου με τον ιμαντα ελευθερο ο Φιντελ τρεχει σα τρελος!

Οσο για τα κοπρανα.. χμμ... Πολυ σκουρα πρασινα, κυπαρισσί! Κανει 3-4 φορες την ημερα και τουλαχιστον τη μια απο αυτες θα ειναι διαρροια. Παρα πολυ υγρα.

Επισης οταν παμε στο παρκο τρελενεται να τρωει χορτα. Δεν τον αφηνω αλλα ολο και κατι τσιμπαει. Οποτε μπορει να οφειλεται εκει η διαρροια, εχεις δικιο.
 










jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
και γενικα πρεπει να αποφευγουν πολλη κουραση και επαφη με αλλα σκυλια
 


Achilster

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2010
30
0
και γενικα πρεπει να αποφευγουν πολλη κουραση και επαφη με αλλα σκυλια
Εχει κανει τα 4 πρωτα εμβολια, θελει αλλα δυο. Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να τον βγαζω εξω, δεν εχει κανενα προβλημα, μεχρι να κουραστει. Δε σου λεω να κανουμε τζοκινγκ παρεα, αλλα δυο 20λεπτες χαλαρες βολτες τη μερα νομιζω οτι ειναι καλα. Η κανω λαθος;
 




Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Απλα να αποφευγεις μερη που εχουν "ανακουφιστει" αδεσποτα (σκυλοι ή γατες) και ιδιαιτερα τα χορτα! Καθε εμβολιο θελει 15 μερες να δρασει .
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχει κανει τα 4 πρωτα εμβολια, θελει αλλα δυο. Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να τον βγαζω εξω, δεν εχει κανενα προβλημα, μεχρι να κουραστει. Δε σου λεω να κανουμε τζοκινγκ παρεα, αλλα δυο 20λεπτες χαλαρες βολτες τη μερα νομιζω οτι ειναι καλα. Η κανω λαθος;
Ειναι ενταξει αλλα κοιτα να αποφευγεις τα αλλα σκυλια, ειδικα αδεσποτα, μεχρι να ολοκληρωσει ολα τα εμβολια.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γενικως ήταν λιγο εως αρκετα αρνητικος με την orijen. Συστηνει Hills.
Πρωτοτυπο...Πφφ.

Ταιζεις και κατι αλλο εκτος απο ξηρα? Μεζεδακια?Μπισκοτακια ενδιάμεσα?
 


Achilster

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2010
30
0
Ταιζεις και κατι αλλο εκτος απο ξηρα? Μεζεδακια?Μπισκοτακια ενδιάμεσα?
Πολύ λίγα μπισκότα και μόνο κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσης αν εχει κανει κάτι πολύ καλό. Νομίζεις οτι παίζει ρόλο;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Μπορει να επηρεάζουν την συσταση των κοπρανων.

Εγω κατα την διαρκεια της προσαρμογης στην καινουρια ξηρα δεν θα εδινα τιποτα αλλο. Αν θες να δωσεις κατι για επιβραβευση δωσε κροκετες ;) .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όχι, δεν είναι τα μπισκότα. Και τα χόρτα, νομίζω ότι πιό πολύ προκαλούν εμετούς, παρά διάροιες...
Υπαρχει πιθανότητα η Orijen να τού έχει πέσει βαριά...αλλά και το ότι ο γιατρός σου επιμένει στη Hills...αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη...(εφόσον του έφερνε φούσκωμα...μάλλον δεν ήταν)...
Μπορεις να δοκιμάσεις και άλλη τροφή...αλλά...θα πρέπει να το κάνεις πολύ σταδιακά..αυτη τη φορά...όπως είπε και ο kopritis πιό πάνω...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki