Προβλημα με τις ανάγκες του!


basilis39

Active Member
10 Μαρτίου 2012
37
0
Salonika
Παιδια καλισπερα και παλι,εχω ενα προβλημα με τη λιζα!εδω και καποιο καιρο μετα απο πολυ σφουγγαρισμα,η λιζα εμαθε και τα κανει η στην πανα,η στο μπαλκονι.Οταν ομως λειπω η πχ κοιμαμαι,τα κανει εδω και κει.Τι μπορω να κανω?ευχαριστω
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Όταν κοιμάσαι η λείπεις....ο σκύλος θα πρέπει να μένει μέσα σε crate...Επίσης, πόσες φορές την ημέρα πάει βόλτα? Ο Μπου που έιναι τώρα 5 μηνών, ξέρει ότι μετά το φαγητό , το πρωί και το απόγευμα , ανεξάρτητα από τον κήπο, θα πάει και βόλτα..και έχει αρχίσει και περιμένει. Στους 9 μήνες πλέον μπορούνε να κρατηθούν πάντως.
 


toninosfc

Active Member
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με την Έμιλυ..είναι βέβαια 2 μηνών ακόμα, αλλά πιστεύω αυτο οφείλεται καθαρά στην κύστη των κουταβιών γιατί δεν μπορούν να κρατήσουν τα τσίσα τους πολύ (όταν τους έρθει τα κάνουν αμέσως δεν κρατιούνται καθόλου και ειδικά τη νύχτα μέσα στον ύπνο τους σιγά να μην τρέξουν και μέχρι την πάνα ή στο μπαλκόνι). Όπως λέει και η katerina k. μετά τον 9ο~12ο μήνα περίπου αρχίσουν και κρατιούνται..δοκίμασε πάντως να βάλεις μία πάνα (την οποία έχεις πρώτα ακουμπίσει καλά σε μια λερωμένη για να πάρει μοιρωδιά) και να την βάλεις κάπου κοντά εκεί που κοιμάται έτσι όταν ξυπνάει να πάρει αμέσως μυρωδιά την πάνα και να τα κάνει εκεί...πιστεύω θα γλιτώσεις σφουγγάρισμα, όσο να'ναι!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν η μικρή έχει τελειώσει με τα εμβόλια και έχει αρχίσει τις βόλτες έξω τότε κόψε την επιλογή να ουρεί μέσα στο σπίτι!

Αν η μικρή δεν έχει τελειώσει τα εμβόλια τότε η μόνη σου επιλογή είναι το crate ή βάζε την σε μέρος που δεν θα μπορεί να σουλατσάρει και να τις έρχεται να ουρήσει!
 


basilis39

Active Member
10 Μαρτίου 2012
37
0
Salonika
Αν η μικρή έχει τελειώσει με τα εμβόλια και έχει αρχίσει τις βόλτες έξω τότε κόψε την επιλογή να ουρεί μέσα στο σπίτι!

Αν η μικρή δεν έχει τελειώσει τα εμβόλια τότε η μόνη σου επιλογή είναι το crate ή βάζε την σε μέρος που δεν θα μπορεί να σουλατσάρει και να τις έρχεται να ουρήσει!
κοιτα την πηρα μεγαλη 8 μηνων περιπου και τωρα ειναι 10.τα κανει κανονικα στην βολτα αλλα την πανα την εχω γτ καμια φορα μου τα κανει το βραδυ.το θεμα ειναι γτ οταν ειμαι εκει τα κανει πανω στην πανα η εξω,χωρις να τησ πω κατι, και οταν λειπω τα κανει αλλου¨?
 


lina28789

New Member
31 Μαϊου 2012
1
0
κοιτα την πηρα μεγαλη 8 μηνων περιπου και τωρα ειναι 10.τα κανει κανονικα στην βολτα αλλα την πανα την εχω γτ καμια φορα μου τα κανει το βραδυ.το θεμα ειναι γτ οταν ειμαι εκει τα κανει πανω στην πανα η εξω,χωρις να τησ πω κατι, και οταν λειπω τα κανει αλλου¨?
Καλημέρα, εχω ενα μαλτεζάκι περίπου 2 μηνών και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Όταν είμαι σπίτι τα κάνει κανονικά στην πάνα του και μόλις τον αφήνω μόνο του βρίσκω παντού λιμνούλες. Πιστεύω ότι το κάνει επειδή τον αφήνω μόνο του. Δοκίμασε να τον επιβραβεύεις κάθε φορά που πηγαίνει μόνος του στην πάνα.