Προβλημα στα νεφρα!


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλησπερα!χθες κάναμε εξετάσεις αίματος επαναληπτικες είχαμε ξανά κάνει πριν δύο μήνες.Ο σκυλος μου είναι 12 και μου είχε παρουσιάσει κάποια νευρολογικα θέματα σαν επιληψία.Βρεθηκε αμφίβολος στο αναπλασμα και πήρε αγωγή για 30 ημέρες περίπου.Επισης ειχε κρεατινινη 1.5 στις πρώτες και τώρα έχει 1.7
επίσης το αναπλασμα ξανά βγηκε αμφίβολο που σημαίνει ότι θα κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις για αυτό.
μου είπε αρχικά να ξεκινήσουμε ειδικη διατροφη για νεφρα.γνωριζετε τέτοιες τροφες η ξηρες η υγρές?έχω αγχωθεί πάρα πολύ. φοβάμαι ότι θα χάσω το σκυλο μου από τα νεφρά που ειναι οτι χειρότερο.Ξερω είναι μεγάλος αλλά αυτή η ώρα είναι πολύ δύσκολη και δεν μπορώ να την διαχειριστώ.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπερα!χθες κάναμε εξετάσεις αίματος επαναληπτικες είχαμε ξανά κάνει πριν δύο μήνες.Ο σκυλος μου είναι 12 και μου είχε παρουσιάσει κάποια νευρολογικα θέματα σαν επιληψία.Βρεθηκε αμφίβολος στο αναπλασμα και πήρε αγωγή για 30 ημέρες περίπου.Επισης ειχε κρεατινινη 1.5 στις πρώτες και τώρα έχει 1.7
επίσης το αναπλασμα ξανά βγηκε αμφίβολο που σημαίνει ότι θα κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις για αυτό.
μου είπε αρχικά να ξεκινήσουμε ειδικη διατροφη για νεφρα.γνωριζετε τέτοιες τροφες η ξηρες η υγρές?έχω αγχωθεί πάρα πολύ. φοβάμαι ότι θα χάσω το σκυλο μου από τα νεφρά που ειναι οτι χειρότερο.Ξερω είναι μεγάλος αλλά αυτή η ώρα είναι πολύ δύσκολη και δεν μπορώ να την διαχειριστώ.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται τροφή με χαμηλή πρωτεΐνη.
Ξέρω ότι είναι καλές για renal η farmina vetlife και η animonda...μετά πας σε royal, hills, purina, vetexpert, happy dog κλπ.
Θα σου πει και ο κτηνίατρος...
 
  • Like
Reactions: Sammie


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται τροφή με χαμηλή πρωτεΐνη.
Ξέρω ότι είναι καλές για renal η farmina vetlife και η animonda...μετά πας σε royal, hills, purina, vetexpert, happy dog κλπ.
Θα σου πει και ο κτηνίατρος...
ευχαριστώ πολύ.σκεφτομαι να συνεχίσω της hills που τρωει χρόνια έτσι κι αλλιώς και ξέρω ότι την δέχεται ο οργανισμός του.
μπορεί μια αύξηση στην κρεατινινη να επηρεαστεί από αλλαγή τροφης?πρόσφατα του δοκιμασε μια με πρωτεινη περισσότερη από την hills και μου παρουσίασε διαρροια και την σταμάτησα και γύρισα ξανά στην hills και έστρωσε.
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
ευχαριστώ πολύ.σκεφτομαι να συνεχίσω της hills που τρωει χρόνια έτσι κι αλλιώς και ξέρω ότι την δέχεται ο οργανισμός του.
μπορεί μια αύξηση στην κρεατινινη να επηρεαστεί από αλλαγή τροφης?πρόσφατα του δοκιμασε μια με πρωτεινη περισσότερη από την hills και μου παρουσίασε διαρροια και την σταμάτησα και γύρισα ξανά στην hills και έστρωσε.
Αν αναφέρεσαι στην platinum senior, σαν τροφή έχει χαμηλή πρωτεΐνη.
Η κρεατίνη μπορεί να επηρεαστεί από κάποια αλλαγή σε είδος, ποσότητα ή σύσταση πρωτεΐνης πχ φρέσκο κρέας...αν ο σκύλος τρώει για χρόνια κάτι συγκεκριμένο, στα 12 του χρόνια πιστεύω είναι λογικό να αντιδράσει ο οργανισμός του, ειδικά αν έχει και κάποιες ευαισθησίες...πιθανόν η αλλαγή που έκανε να ήταν κάτι απότομο για αυτόν, ακόμα και αν η platinum είναι μια καλή τροφή.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Η hills ως γνωστόν δεν έχει
Αν αναφέρεσαι στην platinum senior, σαν τροφή έχει χαμηλή πρωτεΐνη.
Η κρεατίνη μπορεί να επηρεαστεί από κάποια αλλαγή σε είδος, ποσότητα ή σύσταση πρωτεΐνης πχ φρέσκο κρέας...αν ο σκύλος τρώει για χρόνια κάτι συγκεκριμένο, στα 12 του χρόνια πιστεύω είναι λογικό να αντιδράσει ο οργανισμός του, ειδικά αν έχει και κάποιες ευαισθησίες...πιθανόν η αλλαγή που έκανε να ήταν κάτι απότομο για αυτόν, ακόμα και αν η platinum είναι μια καλή τροφή.
Η hills ως γνωστόν δεν φημιζεται για το κρεας.12 χρόνια έτρωγε την ίδια ναι και λίγο μαγειρευτο και που και που του ανακατεύα και άλλη γεύση ξηράς τροφης σπανια όμως.
πριν ένα δυο μήνες ξεκίνησα να δινω platinum σιγα σιγα στην αρχη.απο τις πρωτες εβδομάδες πολλά κοπρανα και διαρροιες.βεβαια αυτό το διάστημα παίρναμε αντιβίωση και τον τάιζα και υγρη τροφη γενικώς του έδινα πολύ ποσότητα φαγητού.
μετά παρουσιάσαμε πρωκτικους αδενες λόγω διαρροιας.σταματησαμε την platinum έστρωσε λίγο.
λέω ας ξανά δοκιμάσω σιγα σιγα platinum χωρίς να δινω ποσοτητες μεγάλες όπως μου είχαν πει.μεσα σε μια εβδομάδα πάλι έντονο γλύψιμο στον πρωκτο και την έκοψα μαχαίρι.κριμα γιατι ειχα ακούσει ήταν πολύ καλή.
κάναμε λοιπόν εξετάσεις χθες λαό η κρεατινινη είχε ανέβει από 1.5 που ήταν πριν δύομιση μήνες στο 1.7
θα ρωτήσω και τον κτηνιατρο βεβαια αύριο μήπως φταίει και η αλλαγη τροφης.επισης τις τελευταίες μέρες και το Πάσχα έφαγε και το αρνάκι του και λίγο κρεας παραπάνω.θα δείξει βεβαια στις επόμενες εξετάσεις σε κανένα μήνα πάλι με δίαιτα που θα κάνει.
αν ξεκινήσει τροφη για νεφρα μετά πρέπει να τρεφεται πάντα με αυτή?
 




Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Όχι απαραίτητα...αυτό με την κρεατίνη μπορεί να είναι κάτι παροδικό.
δεν ξέρω εγώ φοβήθηκα γιατι ο κτηνίατρος μου μίλησε για νεφρικη ανεπαρκεια. αύριο βεβαια θα πάω να μου εξηγήσει αλλά έχω στεναχώρηθει πολύ.Επισης γνωρίζεις αν ένα φάρμακο μια αντιβίωση δηλαδη που περνάμε για 30 ημέρες αν επηρεάζει αυτήν την τιμή κάτι τέτοιο μου ανέφερε ο γιατρός αλλά πάνω στο άγχος μου δεν το κατάλαβα καλά στο τηλέφωνο.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
δεν ξέρω εγώ φοβήθηκα γιατι ο κτηνίατρος μου μίλησε για νεφρικη ανεπαρκεια. αύριο βεβαια θα πάω να μου εξηγήσει αλλά έχω στεναχώρηθει πολύ.Επισης γνωρίζεις αν ένα φάρμακο μια αντιβίωση δηλαδη που περνάμε για 30 ημέρες αν επηρεάζει αυτήν την τιμή κάτι τέτοιο μου ανέφερε ο γιατρός αλλά πάνω στο άγχος μου δεν το κατάλαβα καλά στο τηλέφωνο.
Η συνεχόμενη αντιβίωση μπορεί να επηρεάσει τους νεφρούς και τις αντίστοιχες τιμές.
 
  • Like
Reactions: Sammie


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Η συνεχόμενη αντιβίωση μπορεί να επηρεάσει τους νεφρούς και τις αντίστοιχες τιμές.
αυτό μου είπε και ο κτηνίατρος αλλά βέβαια θα το ξανά παρακολουθήσουμε σε ένα μήνα.θα πάρουμε για ένα μήνα κλινική τροφη για τα νεφρά και βλέπουμε.επισης ο σκυλος είχε υψηλό αιματοκρίτη το κανονικό είναι μέχρι 55 και αυτός είχε 57.και αυτό δεν είναι καλό νομίζω.και μας ξανά βγαίνει και το αναπλασμα αμφίβολο.αυτο δεν μπορεί ο κτηνίατρος να βρει τι θα κάνει.θα ρωτήσει έναν καθηγητή της Θεσσαλονίκης φίλου του λέει.οποτε είμαστε στον αέρα πάλι.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
αυτό μου είπε και ο κτηνίατρος αλλά βέβαια θα το ξανά παρακολουθήσουμε σε ένα μήνα.θα πάρουμε για ένα μήνα κλινική τροφη για τα νεφρά και βλέπουμε.επισης ο σκυλος είχε υψηλό αιματοκρίτη το κανονικό είναι μέχρι 55 και αυτός είχε 57.και αυτό δεν είναι καλό νομίζω.και μας ξανά βγαίνει και το αναπλασμα αμφίβολο.αυτο δεν μπορεί ο κτηνίατρος να βρει τι θα κάνει.θα ρωτήσει έναν καθηγητή της Θεσσαλονίκης φίλου του λέει.οποτε είμαστε στον αέρα πάλι.
Αν και ο κτηνίατρος δείχνει ενδιαφέρον, σίγουρα μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εκτός από κρεατινίνη, οι υπόλοιπες τιμές νεφρών; Ουρία, φώσφορος; Από τροφές θα πρότεινα VetLife Renal, την οποία και δίνω στο σκύλο μου, υπάρχει και ξηρή τροφή και κονσέρβα (η οποία βέβαια του αρέσει περισσότερο). Προσοχή όμως με αυτές τις τροφές διότι έχουν ελάχιστες προτεϊνες και αν δίνονται περισσότερο χρονικό διάστημα υπάρχει κίνδυνος μιυκής ατροφίας. Να σας πω την αλήθεια με ελάχιστα ανεβασμένη κρεατινίνη (αν οι υπόλοιπες τιμές είναι εντάξει) δε θα έδινα ειδική τροφή, ειδικά που ο σκύλος δεν παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα ακόμα. Θα έδινα όμως συμπλήρωμα διατροφής όπως Renal Combi ή Renal N που είναι προβιοτικά που μειώνουν ουρία και κρεατινίνη. Επίσης θα έκανα ένα υπερηχογράφημα να δω πώς είναι τα νεφρά. Και εννοείται να δείτε τι γίνεται με την αναπλάσμωση η οποία μπορεί να είναι η αιτία των πηραγμένων νεφρών.
 
  • Like
Reactions: vrmode and GSD92


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Εκτός από κρεατινίνη, οι υπόλοιπες τιμές νεφρών; Ουρία, φώσφορος; Από τροφές θα πρότεινα VetLife Renal, την οποία και δίνω στο σκύλο μου, υπάρχει και ξηρή τροφή και κονσέρβα (η οποία βέβαια του αρέσει περισσότερο). Προσοχή όμως με αυτές τις τροφές διότι έχουν ελάχιστες προτεϊνες και αν δίνονται περισσότερο χρονικό διάστημα υπάρχει κίνδυνος μιυκής ατροφίας. Να σας πω την αλήθεια με ελάχιστα ανεβασμένη κρεατινίνη (αν οι υπόλοιπες τιμές είναι εντάξει) δε θα έδινα ειδική τροφή, ειδικά που ο σκύλος δεν παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα ακόμα. Θα έδινα όμως συμπλήρωμα διατροφής όπως Renal Combi ή Renal N που είναι προβιοτικά που μειώνουν ουρία και κρεατινίνη. Επίσης θα έκανα ένα υπερηχογράφημα να δω πώς είναι τα νεφρά. Και εννοείται να δείτε τι γίνεται με την αναπλάσμωση η οποία μπορεί να είναι η αιτία των πηραγμένων νεφρών.
ευχαριστώ για την απάντηση.Επειδη δεν ξέρω να διαβάζω τις εξετάσεις καλά το μόνο που ειχε ανεβασμένο είναι το cre ετσι το αναγραφει που ειναι η κρεατινίνη 1.7 είχε και το όριο είναι 1.4 τα αλλα δεν ξέρω πως αναγράφονται αν γνωριζεις πες μου να κοιταξω.επισης είχε υψηλό αιματοκρίτη.55 το όριο αυτός είχε 57 ούτε αυτό ξέρω τι σημαίνει.
μου είπε να πάρουμε για ένα δυο μήνες κλινική τροφή. Εγω πήρα της Renal roual canin και σκέφτομαι να δοκιμάσω και την hills που τρωει τόσα χρόνια την hills και του καθεται καλα.αλλα αυτό για ένα δύο μήνες μέχρι να ξανά κάνει επανάληψη εξέτασης.μου είπε μπορώ να του δίνω και λίγο σπιτικό κοτοπουλο ρυζι αναλατα.
Η μυικη ατροφια τι ειναι?
για το αναπλασμα ψάχνει τι μπορούμε να κάνουμε.δεν γνωρίζει και αυτός γιατί ειναι ακόμη αμφίβολο το τεστ ενώ είχε πάρει αντιβίωση για ένα μήνα,και θα ρωτήσει έναν φίλο του διευθυντή στην Θεσσαλονίκη στην κτηνιατρική κάτι τέτοιο μου είπε οποτε περιμένουμε απάντηση από εκεί.υπερηχο μου είπε να το αφήσω ακόμη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU