Προγναθισμος




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αναλογα το ποσο σοβαρό ειναι

ακομα και πολυ να ειναι ομως συνηθως δεν δημιουργει πρόβλημα πλην του ΄οπτικου ΄κομματιου
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
μπορει να προκαλει δυσκολια στην μασιση αν ειναι σε μεγαλο βαθμο διοτι τα δοντια δεν εφαπτωνται σωστα.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Hξερα ενα σκυλακι με προγναθισμο(οπως το χαρακτηριζαν ξαδερφακι του Jacek Gmoch:D) .Ηταν η κατω γναθος πιο εξω,φαινονταν τα δοντια...Τωρα δεν θυμαμαι να το ενοχλουσε κατι.:rolleyes:
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Πολλα αγγλικα μπουλντογκ παρουσιαζουν προγναθισμο χωρις περαιτερω προβληματα...οπως αναφερθηκε ισως να μην μπορουν να μασισουν καλα η να πιασουν κατι με το στομα τους με ευκολια..
Τωρα πιθανοτατα να ισχυει το ιδιο και με τις αλλες φυλες αλλα παντα ο κτηνιατρος μπορει να ενημερωσει πιο σωστα για τυχον προβληματα!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Νομίζω ότι τα Αγγλικά επιβάλλεται από το πρότυπο να έχουν προγναθισμό!ΑΝ θυμάμαι καλά η έλλειψή του είναι σοβαρό ελλάτωμα!!!:)
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Νομίζω ότι τα Αγγλικά επιβάλλεται από το πρότυπο να έχουν προγναθισμό!ΑΝ θυμάμαι καλά η έλλειψή του είναι σοβαρό ελλάτωμα!!!:)
Ναι, μιλαω κυριως για αγγλικα με πολυ εντονο προγναθισμο..
Επιβαλεται να εχει ενα μικρο προγναθισμο ισα ισα δηλάδη ο κατω σιαγονας να προεξεχει απο το πανω..
Επειδη εχω μια επαφη, εχω δει πολλες περιπτωσεις αγγλικων με τεραστιο προβλημα προγναθισμου διχως ομως περαιτερω προβληματα!
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Όπως ρωτήθηκε και νωρίτερα...
Για ποια φυλή μιλάμε?
Γιατί σε κάποιες ζητείται προγναθισμός από το πρότυπο ή επιτρέπεται*.
Κάποιες φυλές που θυμάμαι πρόχειρα είναι (με αλφαβητική σειρά):
Αγγλικό Μπουλντόγκ
Αφενπίνσερ
Γαλλικό Μπούλντογκ
Γκριφόν Βρυξελλών
Γκριφόν του Βελγίου
Θιβετιανό Σπάνιελ
Θιβετιανό Τέριερ*
Ιαπωνικός Τσιν
Κάνε Κόρσο
Κινγκ Τσάρλς
Λάσα Άπσο*
Μαστίφ
Μικρό Γκριφόν του Μπραμπανσόν
Μπόξερ
Μπουλμάστιφ*
Ντογκ ντε Μπορντώ
Ντόγκο Μαγιορκίν
Πεκινουά
Ποιμενικός του Άτλαντα*
Σι Τσου*
Τέριερ της Βοστόνης*
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95