Προσαρμογή ενήλικου σκύλου σε διαμέρισμα


mariaef

Member
21 Απριλίου 2011
23
0
Έχω ένα σκυλάκο περίπου ενός έτους ημίαιμο τσοπανάκο που είχα βρει αδέσποτο πριν 6 μήνες και τον κρατήσαμε..τον έχω στην αυλή σε έναν όχι φοβερά μεγάλο χώρο όμως έχει άνεση να κινηθεί και να ψιλοτρέξει..από την πρώτη μέρα λοιπόν ξεκίνησα πρόγραμμα καθημερινής βόλτας και βασικής εκπαιδευσούλας ...ο σκυλάκος μπορώ να πω ότι προσαρμόστηκε σχετικά εύκολα στον ''εγκλεισμό '' παρ'όλο που πριν ήταν αλητάκος.Τον ταίζω δύο φορές την ημέρα και τον βγάζω έξω επίσης δύο φορές ..το πρωί μία μικρή βόλτα και το βραδάκι την μεγάλη. Κάποια στιγμή λοιπόν ενδέχεται να μετακομίσω σε διαμέρισμα σε μεγαλύτερη πόλη και φυσικά θα τον πάρω μαζί μου. Θα μπορέσει να προσαρμοστεί ξαφνικά στο χώρο ενός διαμερίσματος ενώ δεν έχει μάθει έτσι από κουτάβι;Τα κακά του έχει μάθει και τα κάνει στην βόλτα του όμως τα τσίσα του τα κάνει και στην αυλή(του έχω όμως μόνιμα ένα μπολάκι με νερό όπου πίνει συνέχεια) Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εάν θα φρικάρει και ο σκύλος και εγώ μένοντας σε ένα διαμέρισμα με ένα σχετικά μεγάλο μπαλκόνι και ενώ έχει ήδη ενηλικιωθεί ..έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ; Τέλος τι θα μπορούσα να κάνω από τώρα για να βοηθήσω στην προσαρμογή;
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Σίγουρα θα προσαρμοστεί πιστεύω. Γιατί δεν τον βάζεις από τώρα μέσα στο σπίτι να μαθαίνει από τώρα;;
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες.
Γιατι δεν ξεκινας να τον βαζεις απο τωρα σιγα σιγα μεσα στο σπιτι μαζι σου?
Κανονικα τα σκυλια προτιμανε να ειναι με την αγελη τους απλα επειδη λες οτι ειναι τσοπανος που γενικα τους αρεσει το εξω δεν ξερω να σου πω με σιγουρια. Θα εχεις ανοιχτη την μπαλκονοπορτα να μπαινοβγαινει και μια χαρα θα ειναι ο κουκλος. Απλα να εχει και την καθημερινη του εκτονωση καπου για να ειναι πιο ηρεμος σπιτι :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
(του έχω όμως μόνιμα ένα μπολάκι με νερό όπου πίνει συνέχεια)
καλά κάνεις. Τα σκυλιά πρέπει να έχουν πρόσβαση σε νερό συνέχεια.
 




mariaef

Member
21 Απριλίου 2011
23
0
αχ παιδιά το ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσω από τώρα την προσαρμογή , όμως αυτό είναι αδύνατο γιατί μένω με γονείς οι οποίοι διαφωνούν κάθετα. Γιαυτό ακριβώς και με προβληματίζει η απότομη μετάβαση.
 


mariaef

Member
21 Απριλίου 2011
23
0
Καλως ηρθες.
Γιατι δεν ξεκινας να τον βαζεις απο τωρα σιγα σιγα μεσα στο σπιτι μαζι σου?
Κανονικα τα σκυλια προτιμανε να ειναι με την αγελη τους απλα επειδη λες οτι ειναι τσοπανος που γενικα τους αρεσει το εξω δεν ξερω να σου πω με σιγουρια. Θα εχεις ανοιχτη την μπαλκονοπορτα να μπαινοβγαινει και μια χαρα θα ειναι ο κουκλος. Απλα να εχει και την καθημερινη του εκτονωση καπου για να ειναι πιο ηρεμος σπιτι :)
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με την προυπόθεση της καθημερινής εκτόνωσης...ήδη το κάνω αυτό έτσι και αλλιώς πόσο μάλλον όταν θα είναι και σε διαμέρισμα..!και εγώ ανησυχώ λιγάκι εξαιτίας της ράτσας του..τι να πω..θα φανεί στην πράξη..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα προσαρμοστεί όπως και τόσα άλλα. Έχω δικό μου παράδειγμα οπότε ατο λέω με βεβαιότητα. Και πιπί στι διαμέρισμα αποκλείεται να σου κάνει .
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Νερό πρέπει να έχει συνέχεια. Ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. Αυτό που πρέπει να ελέγξεις είναι τα γεύματα να είναι συγκεκριμενες ώρες και στο μισάωρο να του το παίρνεις. Όπως και οι βόλτες να είναι πάνω κάτω την ίδια ώρα. Έτσι ο σκύλος συνηθίζει σε 1 πρόγραμμα και προσαρμοζεται. Στις βόλτες δεν μαρκάρει; Από την μικρή εμπειρία που έχω όταν τα σκυλιά αρχίσουν να μαρκάρουν τους αρέσει οπότε περιμένουν να τα ''δώσουν όλα στην βόλτα''
 


mariaef

Member
21 Απριλίου 2011
23
0
Νερό πρέπει να έχει συνέχεια. Ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι. Αυτό που πρέπει να ελέγξεις είναι τα γεύματα να είναι συγκεκριμενες ώρες και στο μισάωρο να του το παίρνεις. Όπως και οι βόλτες να είναι πάνω κάτω την ίδια ώρα. Έτσι ο σκύλος συνηθίζει σε 1 πρόγραμμα και προσαρμοζεται. Στις βόλτες δεν μαρκάρει; Από την μικρή εμπειρία που έχω όταν τα σκυλιά αρχίσουν να μαρκάρουν τους αρέσει οπότε περιμένουν να τα ''δώσουν όλα στην βόλτα''
ναι εχεις δικιο...παρατηρησα και εγω οτι απο τοτε που ξεκινησε να μαρκαρει στη βολτα ..εχει σχεδον σταματησει να κατουραει στην αυλη στον χωρο του..μακαρι και στο διαμερισμα να ισχυει το ιδιο!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν έχει μάθει από μωρό στο χώμα δεν παίζει να σου κατουρήσει το πάτωμα εκτός πια και η φούσκα του δεν χωράει ούτε σταγόνα. Και πάλι θα δεις ότι ακόμα και τότε θα πάει δίπλα στο κλειστό παράθυρο, όσο γίνεται δηλαδή πιο κοντά στο έξω.
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Οπως τα λεει ο πρωλαλήσαντας ειναι. Αφου εχει μαθει σε χωμα δεν θα σου κανει στο πατωμα.Αλλα και εσυ δεν θα αγνοεις τα σημάδια επειδη θα βαριεσαι να βγεις εξω.Οταν σου δειχνει το σκυλί θα βγαινετε, σε λογικά πλαίσια ε? γιατι παιζει να κανει και θεατρο για το έξω μια και θα του λειπει.Επισης ειναι μια πανεξυπνη ρατσα θα τα μάθει ολα. Απλα λογω ρατσας ειναι πολυ σημαντικη η βολτα του. Καλή ...μετακομιση
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Κι εγώ συμφωνώ για τα τσίσα...
Μη το φοβάσαι, να είσαι εσύ συνεπής στις βόλτες και όλα εντάξει θα είναι. Δεν είναι και κουτάβι να μην μπορεί να κρατηθεί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
..έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ; Τέλος τι θα μπορούσα να κάνω από τώρα για να βοηθήσω στην προσαρμογή;
Ναι έχω εγώ.
Δεν θα τα κάνει μέσα γιατί έμαθε να κατουράει σε χώμα.
Θα τον πειράξει ο "εγκλεισμός" για αυτό καλό θα ήταν να αυξήσεις τις βόλτες του.
Αν είσαι όσο τυχερή ήμουν εγώ θα μάθει το κρέιτ αμέσως και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Νεράκι θα του έχεις μόνιμα και στο διαμέρισμα εννοείται, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.