Προτάσεις για παιχνίδια.


FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Στον ελεύθερο μου χρόνο προσπαθώ να ασχοληθώ με το σκυλί. Αλλά το μόνο που παίζουμε είναι με το κόκαλο της..δηλαδή το πετάω και το φέρνει.Εκτός απο αυτό υπάρχει κανένα άλλο παιχνίδι που μπορούμε να παίξουμε?(όχι αναγκαστικά με ένα αντικείμενο).
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
1)μπαλάκι, να της το πετάς και να στο φέρνει.
2) tug of war (κοίτα εδώ).
3) να του κρύβεις λιχουδιές στο δωμάτιο και να ψάχνει να τις βρίσκει (αρχικά θα χρειαστεί βοήθεια να του δείχνεις και σιγά σιγά αποσύρεις τη βοήθεια)
4) κρύψε λιχουδιά στο χέρι σου, κλείσε τα χέρια και δείξτου τα και τα 2 κι άστον να μυρίσει και να βρει τη λιχουδιά.

Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό. :)
 


FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
1)μπαλάκι, να της το πετάς και να στο φέρνει.
2) tug of war (κοίτα εδώ).
3) να του κρύβεις λιχουδιές στο δωμάτιο και να ψάχνει να τις βρίσκει (αρχικά θα χρειαστεί βοήθεια να του δείχνεις και σιγά σιγά αποσύρεις τη βοήθεια)
4) κρύψε λιχουδιά στο χέρι σου, κλείσε τα χέρια και δείξτου τα και τα 2 κι άστον να μυρίσει και να βρει τη λιχουδιά.

Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό. :)
Thank you :D
 


Ntorina19

Active Member
6 Ιανουαρίου 2017
29
11
28
1) ΚΡΥΦΤΌ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΎΛΟ
Εσύ κρύβεσαι σε ένα μέρος μέσα στο σπίτι και εκείνος ψάχνει να σε βρει...Μπορείς να κρατας και μία λιχουδια για να το κάνεις πιο ενδιαφέρον
2)ΒΡΕΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ
Κρύβεις μέσα σε τρία κουτιά μία λιχουδια ή το αγαπημένο του παιχνίδι και εκείνος προσπαθεί να το βγάλει
3) ΠΟΔΌΣΦΑΙΡΟ ΜΕ ΣΚΥΛΟ
Μπορείς να το ψάξεις στο ιντερνέτ γιατί είναι λίγο περίπλοκο
 
  • Like
Reactions: dazo and noni_papa


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Σαν παιχνιδι μπορεις να του μαθαινεις και εντολες αρχιζοντας απ τις πολυ ευκολες!στο youtube λιγο αν ψαξεις δειχνουν ακριβως. κατσε, μεινε, το χερι σου κτλ
 
  • Like
Reactions: dazo


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ειπα να γραψω εδω γιατι ειναι το πιο σχετικο και προσφατο που βρηκα.

Τωρα τελευταια "φτιαχνω" ενα παιχνίδι στο γκρεμλιν καταλληλο για ολα τα λιχουδόσκυλα και μη!
Εφοσον απασχολει το γκρεμλιν περιπου 20-25 λεπτα, πιστευω ενας λιγοτερο λαιμαργος σκυλος ή καποιος που το δοκιμάζει πρωτη φορά μπορει να αφιερωσει και 40-45. Και εξασκει το μυαλο του και την οσφρηση. Παντα με επιβλεψη.

Χρειαζομαστε μια λεκανη η κουτι παιχνιδιων, οσο το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια που χωνεις λιχουδιες, κουτακια, κονσερβοκουτα ή αλλα αντικειμενα που μπορουν να τοποθετηθουν το ενα μεσα στο αλλο, διαφορα σχηματα και υφες και πετσετες η υφασματα που μπορουν να διπλωθουν. Και φυσικα λιχουδιες! Εγω εχω εξτρα λιχουδη σκυλακο οποτε απλα χρησιμοποιω μια χουφτα κροκετες.

Τα βαζουμε στο καλαθι φροντιζοντας με τα υφασματα να διπλωνουμε τα παιχνιδια, που εχουν μεσα κρυμένες λιχουδιες ή κουτιά που στο βάθος εχουν λιχουδιές και απο πάνω άλλα παιχνίδια κ.τ.λ Κρυβουμε και λιχουδιες στις τσακισεις κ.τ.λ Εγω το κάνω αρκετά περίπλοκο αλλα ξέρω οτι θα συνεχίσει μεχρι τελευταίας κροκέτας.
βημα 1.jpg

Στο τελος φτιαχνουμε ενα πυργο που καλείται να ξεδιπλώσει και μεσα κρύβει πολλές εκπλήξεις!
Στο βαθος βλεπετε το γκρεμλιν που επειδη του το φτιαχνω μια φορα τις 4-5 μερες καθεται σε θεση κατσε ολο ανυπομονησια!!!!

23619073_10215116521291571_924769032_n.jpg

Ο σκυλος καλειται να κάνει πολλες εργασιες, να βγαλει τα αντικειμενα απο μέσα και διαφορους χειρισμούς για να φαει τις λιχουδιες, συν το χρονο να βγαλει λιχουδιες απο τα τυπου κονγκ παιχνιδια που κρυβονται μέσα, οπότε και απασχολείται αρκετό χρονικό διάστημα ευχαριστα!
βημα3.jpg

Το αρνητικό είναι οτι πρεπει να μαζέψετε το χάος μετά!!!!!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Ειπα να γραψω εδω γιατι ειναι το πιο σχετικο και προσφατο που βρηκα.

Τωρα τελευταια "φτιαχνω" ενα παιχνίδι στο γκρεμλιν καταλληλο για ολα τα λιχουδόσκυλα και μη!
Εφοσον απασχολει το γκρεμλιν περιπου 20-25 λεπτα, πιστευω ενας λιγοτερο λαιμαργος σκυλος ή καποιος που το δοκιμάζει πρωτη φορά μπορει να αφιερωσει και 40-45. Και εξασκει το μυαλο του και την οσφρηση. Παντα με επιβλεψη.

Χρειαζομαστε μια λεκανη η κουτι παιχνιδιων, οσο το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια που χωνεις λιχουδιες, κουτακια, κονσερβοκουτα ή αλλα αντικειμενα που μπορουν να τοποθετηθουν το ενα μεσα στο αλλο, διαφορα σχηματα και υφες και πετσετες η υφασματα που μπορουν να διπλωθουν. Και φυσικα λιχουδιες! Εγω εχω εξτρα λιχουδη σκυλακο οποτε απλα χρησιμοποιω μια χουφτα κροκετες.

Τα βαζουμε στο καλαθι φροντιζοντας με τα υφασματα να διπλωνουμε τα παιχνιδια, που εχουν μεσα κρυμένες λιχουδιες ή κουτιά που στο βάθος εχουν λιχουδιές και απο πάνω άλλα παιχνίδια κ.τ.λ Κρυβουμε και λιχουδιες στις τσακισεις κ.τ.λ Εγω το κάνω αρκετά περίπλοκο αλλα ξέρω οτι θα συνεχίσει μεχρι τελευταίας κροκέτας.
View attachment 64794

Στο τελος φτιαχνουμε ενα πυργο που καλείται να ξεδιπλώσει και μεσα κρύβει πολλές εκπλήξεις!
Στο βαθος βλεπετε το γκρεμλιν που επειδη του το φτιαχνω μια φορα τις 4-5 μερες καθεται σε θεση κατσε ολο ανυπομονησια!!!!

View attachment 64795

Ο σκυλος καλειται να κάνει πολλες εργασιες, να βγαλει τα αντικειμενα απο μέσα και διαφορους χειρισμούς για να φαει τις λιχουδιες, συν το χρονο να βγαλει λιχουδιες απο τα τυπου κονγκ παιχνιδια που κρυβονται μέσα, οπότε και απασχολείται αρκετό χρονικό διάστημα ευχαριστα!
View attachment 64796

Το αρνητικό είναι οτι πρεπει να μαζέψετε το χάος μετά!!!!!
Πολύ ωραία ιδέα!! Θα το φτιάξω και στον δικό μου λιχούδη!!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ωραια ιδέα...(y)

Σε μας δε κανει παντως
Η μοσχαρα δεν ακουμπαει τ ι π ο τ α που να μην ειναι δικο της
Του στυλ αμα βαλεις μπροστα σε μια πορτα μια παντοφλα θα κατσει κ θα κοιταει μεχρι να βγαλεις την παντοφλα να μπορεσει να περασει...
Εχει τα καλα του εχει κ τα κακα του
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ωραια ιδέα...(y)

Σε μας δε κανει παντως
Η μοσχαρα δεν ακουμπαει τ ι π ο τ α που να μην ειναι δικο της
Του στυλ αμα βαλεις μπροστα σε μια πορτα μια παντοφλα θα κατσει κ θα κοιταει μεχρι να βγαλεις την παντοφλα να μπορεσει να περασει...
Εχει τα καλα του εχει κ τα κακα του
Πολυ περιεργη ειναι αλλα μ΄αρέσει, εχει χαρακτήρα!!!!

βεβαια μιλαω εκ του ασφαλους, μαλλον δεν ειναι παντα ευχαριστες αυτες οι ιδιοτροπιες.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Δεν ειναι περιεργη...
Χεστης ειναι!
Φοβαται μη την μαλωσω :X3:

Εε οσο ναναι,ειναι ξενερα,
Ξερεις τι ειναι να χεις ξαπλωσει,ναχεις βολευτει,
κ να μην κανει μια με την μουτσουνα της να μπει,κ να πρεπει να σηκωνεσαι
 
  • Like
Reactions: medusa


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
IMG_20171114_172907-1.jpg
Ζηλεψαμε!! Πρωτη φορα το εκανα και το εκανα πααρα πολυ ευκολο γτ σκεφτηκα οτι δεν θα το ακουμπησει!! Το ακουμπησε τελικα! Δεν εβγαλε τιποτα εξω με την μουσουδα εψαχνε!!αυτο ειναι το θετικο! Το αρνητικο ειναι οτι οοτι ειχα μεσα ειναι για πλυσιμο γτ εγιναν μες στα σαλια!! Πολυ ωραια ιδεα!!
IMG_20171114_173134-1.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
View attachment 64830
Ζηλεψαμε!! Πρωτη φορα το εκανα και το εκανα πααρα πολυ ευκολο γτ σκεφτηκα οτι δεν θα το ακουμπησει!! Το ακουμπησε τελικα! Δεν εβγαλε τιποτα εξω με την μουσουδα εψαχνε!!αυτο ειναι το θετικο! Το αρνητικο ειναι οτι οοτι ειχα μεσα ειναι για πλυσιμο γτ εγιναν μες στα σαλια!! Πολυ ωραια ιδεα!!
View attachment 64831
Εμενα ο στοχος μου ειναι να πρεπει να τα βγαλει εξω και να τρεχει μπας και λιγο εστω κουραστει.... Γι αυτο βαζω 3-4 υφασματα μεγαλα (που ειναι δικα του και τα πλενω μια στο τοσο) διπλωμενα 5-6 φορες, που πρεπει να βγουν/ξεδιπλωθουν,κουτακια κυλινδρικα που στο βαθος εχουν τροφη και χωνω σκοινια απο πανω, μπαλακια που χωνεις τροφη και πρεπει να κυλανε για να βγει. Οτιδηποτε θα τον οδηγησει να κινηθει εστω 10 μετρα παραπανω.
Οχι οτι θα σωθω, εχει μπαταριες που δεν αδειαζουν αυτο το πλασμα, απλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια....
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα! Τι είδους παιχνίδια θα ήταν καλό να δοκιμάσω να πάρω? Ο Δίας έχει ήδη ένα μασουλητηρι κόκκαλο για το οποίο αδιαφορεί. Προτιμά ένα πανί που του έχω κάνει κόμπο (αν και πάλι βαριέται γρήγορα). Και ένα μπαλακι το οποίο αν δε βαριέται το κυνηγάει Υπάρχουν τόσα πολλά παιχνίδια και δε ξέρω τι να διαλέξω
Δυστηχως δεν υπάρχει πετ σοπ εδώ για να δω ή δοκιμάσω κάτι οπότε αφήνομαι στις εικόνες και σε εσάς:oops::D
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλησπέρα! Τι είδους παιχνίδια θα ήταν καλό να δοκιμάσω να πάρω? Ο Δίας έχει ήδη ένα μασουλητηρι κόκκαλο για το οποίο αδιαφορεί. Προτιμά ένα πανί που του έχω κάνει κόμπο (αν και πάλι βαριέται γρήγορα). Και ένα μπαλακι το οποίο αν δε βαριέται το κυνηγάει Υπάρχουν τόσα πολλά παιχνίδια και δε ξέρω τι να διαλέξω
Δυστηχως δεν υπάρχει πετ σοπ εδώ για να δω ή δοκιμάσω κάτι οπότε αφήνομαι στις εικόνες και σε εσάς:oops::D
Εμένα τρελαινεται για ό,τι παίρνει λιχουδιές μέσα, μπάλες που πρέπει να τις κυλήσει ας πούμε για να βγει από μέσα η λιχουδιά. Με αυτόν τον τρόπο την ταιζω κιόλας. Δοκίμασε και φρίσμπι αν θέλεις ή κάτι που κάνει θόρυβο να του τραβάει την προσοχή. Πάρε διάφορα για να δεις τι του αρέσει. Η δικιά μου πχ δε παίζει ποτέ μόνη της, σχεδόν πάντα την προκαλώ εγώ και παίζουμε συνήθως με σκοινί, για τα άλλα δεν τρελαίνεται. Μπορείς επίσης αν βαριέται εύκολα, να αλλάζεις γρήγορα παιχνίδια. Ένα λεπτό πχ με το μπαλάκι, δύο με ένα κόμπο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
οτι και να επιλεξεις, καλο θα ειναι ο σκυλος να ειναι παντα υπο την επιβλεψη σου οταν παιζει με αυτα και επισης βασικο να οριζεις εσυ το ποτε και το ποσο θα παιζει. Μην αφηνεις χυμα τα παιχνιδια διαθεσιμα ολη την ωρα, τα δινεις οταν το κερδιζει ο σκυλος γιατι εκανε κατι θεμιτο για σενα (ή αν πρεπει) και τα μαζευεις πριν χασει το ενδιαφερον του. Εσυ αποφασιζεις,ο σκυλος αποδεχεται.
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Kong, το κλασικό το μεγάλο, που είναι σαν πυραμίδα κυλινδρικη! Παίρνει και λιχουδιές μέσα. Αν σε παίρνει οικονομικά μπορείς να του πάρεις το πιο μεγάλο, κοστίζει αν θυμάμαι καλά 25-30 ευρώ. Δεν μπορουν να το διαλύσουν με τίποτα, και για κάποιο λόγο τρελαίνονται, ακόμα και χωρίς λιχουδιές! Το μυστικό νομίζω πως είναι απλά όταν δεν παίζει άλλο, να του το εξαφανίζεις. Και εννοείται πάντα με επίβλεψη....
 
  • Like
Reactions: Chloe12 and d3ac0n


Chloe12

Member
21 Μαρτίου 2018
14
23
46
Kong, το κλασικό το μεγάλο, που είναι σαν πυραμίδα κυλινδρικη! Παίρνει και λιχουδιές μέσα. Αν σε παίρνει οικονομικά μπορείς να του πάρεις το πιο μεγάλο, κοστίζει αν θυμάμαι καλά 25-30 ευρώ. Δεν μπορουν να το διαλύσουν με τίποτα, και για κάποιο λόγο τρελαίνονται, ακόμα και χωρίς λιχουδιές! Το μυστικό νομίζω πως είναι απλά όταν δεν παίζει άλλο, να του το εξαφανίζεις. Και εννοείται πάντα με επίβλεψη....
Καμια φωτο εχεις να μας δειξεις απο το παιχνιδι??? Το παρηγγειλες? Υπαρχει στα πετ ?
 
  • Like
Reactions: Allendog




Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@Chloe12 αυτή τη στιγμή φωτό δεν μπορώ να βγάλω γιατί το έχω στο αυτοκίνητο. Είναι αυτό που ανέβασε η @medusa , με τη διαφορά ότι εγώ έχω το extreme kong, που είναι μαύρο.. το είχα πάρει από pet shop σε διακοπές στη Χίο. Το έχουν αρκετά pet shop.
 
  • Like
Reactions: Chloe12


Chloe12

Member
21 Μαρτίου 2018
14
23
46
@Chloe12 αυτή τη στιγμή φωτό δεν μπορώ να βγάλω γιατί το έχω στο αυτοκίνητο. Είναι αυτό που ανέβασε η @medusa , με τη διαφορά ότι εγώ έχω το extreme kong, που είναι μαύρο.. το είχα πάρει από pet shop σε διακοπές στη Χίο. Το έχουν αρκετά pet shop.
Θα το ψαξω και εγω...ειμαι στην διαδικασια να μην μισησει το κλουβακι του για περιπτωσεις οπως το αυτοκινητο...οποτε με το παιχνιδι ισως το δει αλλιως και απασχολειται.
 
  • Like
Reactions: Allendog


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3