Προϊόντα για τα δόντια


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπέρα σε όλους σας..θα ήθελα αν θέλετε κι εσείς να μοιραστούμε τι προϊόντα χρεισιμοποιουμε για τα δόντια αφού παίζουν σημαντικο ρόλο για την υγεία τους ..κ αν έχουμε δει αποτελεσματα.
απο οδοντοκρεμα χρεισιμοποιουμε tropiclean cleaning gel.(μετρια αποτελέσματα ) και από σκόνες και στικ και λιχουδιές χρεισιμοποιουμε Qchefs από τυρί κοτατζ ,λίγες θερμίδες χαμηλά σε πουρινες, για ζώα που προσέχουν,το μόνο μειον είναι ακριβά κυρίως για μεγαλόσωμα σκυλιά .
και όντως βλέπω διαφορά στα δόντια του.
 
  • Like
Reactions: marytherion


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κόκαλο μηρού μοσχαρίσιο από κρεοπωλείο.
Εγώ το ζεματάω 5 λεπτά.
Το πολύ την δεύτερη φορά, έχουν αστράψει τα δοντάκια.

Τον τελευταίο μήνα, χρησιμοποιώ αυτό, παρόλο που γενικά δεν είμαι και πολύ υπερ των διαφόρων σκευασμάτων, αλλά η αλήθεια είναι ότι εκπλάγηκα όταν στις 15 μέρες, σταμάτησε να μυρίζει το στόμα του, που μύριζε τόσο άσχημα που δεν πλησιαζόταν. Τώρα το πόσο θα διαρκέσουν τα αποτελέσματα, μένει να φανεί!

Screenshot 2024-03-03 143928.png
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
σε σκυλι 6.5 κιλων, που οπως ολοι ξερουμε τα μικροσωμα συχνα χανουν ολα τους τα δοντια μεχρι τα 7-10 τους, χρησιμοποιω εδω και 4 χρονια plaque off σκονη καθημερινα στο φαγητο. καθαρισμο εχει κανει μονο μια φορα οταν πρωτοηρθε σε εμας απο κρητη, το 2020. απο τοτε σταθερα μονο με plaque off και καθημερινο βουρτσισμα με οδοντοπαστα μεντα της trixie ή λιγο λαδι καρυδας. τα δοντια του ειναι εξαιρετικα, ελαχιστη κιτρινιλα σε καποια σημεια μονο, τα ουλα καθολου ερεθισμενα, η αναπνοη δεν μυρισε ποτε.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν το γνώριζα το προϊόν αυτό. Εϊμαστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές και δεν θα φυτρώσει δεύτερο κεφάλι στον σκύλο μας ; Όταν ο Έλβις ανοίγει το στόμα σου νοιώθεις πως μυρίζει η κόλαση. Και παρόλο που του πλένω τα δόντια με οδοντόπαστα trixie συμβαίνει αυτό. Απλά φοβάμαι αυτά τα συμπληρώματα.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Δεν το γνώριζα το προϊόν αυτό. Εϊμαστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές και δεν θα φυτρώσει δεύτερο κεφάλι στον σκύλο μας ; Όταν ο Έλβις ανοίγει το στόμα σου νοιώθεις πως μυρίζει η κόλαση. Και παρόλο που του πλένω τα δόντια με οδοντόπαστα trixie συμβαίνει αυτό. Απλά φοβάμαι αυτά τα συμπληρώματα.
Για πιο προϊόν λες; :LOL:
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Εγώ σκεφτόμουν κ την οδοντόκρεμα arm &hammer που δεν έχει βάση το νερό αλλά την καρύδα ,σόδα κ μέντα ..λέει είναι πιο αποτελεσματική.περιμενω να μου τελειώσει αυτή που εχω
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν το γνώριζα το προϊόν αυτό. Εϊμαστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές και δεν θα φυτρώσει δεύτερο κεφάλι στον σκύλο μας ; Όταν ο Έλβις ανοίγει το στόμα σου νοιώθεις πως μυρίζει η κόλαση. Και παρόλο που του πλένω τα δόντια με οδοντόπαστα trixie συμβαίνει αυτό. Απλά φοβάμαι αυτά τα συμπληρώματα.
Υποτίθεται είναι σούπερ αθώο και φυσικό και αβλαβές.
Κι εγώ μόνο έτσι θα το έδινα.

Αυτό με την κόλαση είχαμε κι εμείς!
Τώρα, αν τα δύο κεφάλια αθροιστικά παράξουν ένα κανονικό μυαλό, την λες και επιθυμητή την παρενέργεια :ROFLMAO:
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Δεν το γνώριζα το προϊόν αυτό. Εϊμαστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές και δεν θα φυτρώσει δεύτερο κεφάλι στον σκύλο μας ; Όταν ο Έλβις ανοίγει το στόμα σου νοιώθεις πως μυρίζει η κόλαση. Και παρόλο που του πλένω τα δόντια με οδοντόπαστα trixie συμβαίνει αυτό. Απλά φοβάμαι αυτά τα συμπληρώματα.
ειναι απολυτα ασφαλες. στην ουσια ειναι... φυκια σε σκονη!
ο τροπος που δουλευει ειναι μεσω των αγγειων. οι μονες επιφυλαξεις ειναι αν το ζωο σου εχει υπερθυρεοειδισμο ή προβληματα στο συκωτι , καθως η σκονη περιεχει αρκετο ιωδιο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Mava


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Tο plaque off το δινω και εγω χρονια , οποτε το θυμαμαι ομως.
Kαι τα κοκαλακια τους ειναι ωραια τα πρασινα.
Yπαρχει και το Plaque attack που ειναι παλι φυκια σκονη, είναι περισσοτερη ποσοτητα σε μικροτερη τιμη και κανει την ιδια δουλεια.

Και πολυ καλη είναι η σειρα της Platinum για τη στοματικη υγειινη, εχω δοκιμασει τα gel
 
  • Like
Reactions: Mava and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
ειναι απολυτα ασφαλες. στην ουσια ειναι... φυκια σε σκονη!
ο τροπος που δουλευει ειναι μεσω των αγγειων. οι μονες επιφυλαξεις ειναι αν το ζωο σου εχει υπερθυρεοειδισμο ή προβληματα στο συκωτι , καθως η σκονη περιεχει αρκετο ιωδιο.
Οπότε δεν είναι και τόσο ασφαλές παιδιά. Μπορεί ο σκύλος να έχει μη εντοπισμένα προβλήματα σε συκώτι και θυροειδή.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Εγώ για τα δόντια της πέρα από τα αποξηραμένα μασητικα (τραχειες, τενοντες, αυτια) και ωμά κόκαλα της τα βουρτσιζω με σόδα και λάδι καρύδας και μετά βάζω το τζελ της nanosanitas που είναι ενζυματικο! 7 χρονών τα δόντια μας κατασπρα. Plaque off δεν έχουμε χρειαστεί ακόμα
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Κόκαλο μηρού μοσχαρίσιο από κρεοπωλείο.
δεν συνισταται κοκκαλο που δεν μπορει να σπασει ο σκυλος, γιατι μπορει να σπασει τα δοντια του. οποτε αναλογα το μεγεθος και την ηλικια του σκυλου, να τρωει και αναλογο μεγεθος κοκκαλου.
 
  • Like
Reactions: marytherion


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
δεν συνισταται κοκκαλο που δεν μπορει να σπασει ο σκυλος, γιατι μπορει να σπασει τα δοντια του. οποτε αναλογα το μεγεθος και την ηλικια του σκυλου, να τρωει και αναλογο μεγεθος κοκκαλου.
Δεν ανέφερα μέγεθος!
Αυτά τα κόκαλα όμως, εννοείται τα δίνεις τόσο μεγάλα, που να μην μπορεί να τα σπάσει. Να τα κρατσανάει (αυτό είναι το νόημα) και να πέφτει και τ' ανάσκελα, γλύφοντας/ρουφώντας, το πάρα πολύ λαχταριστό μεδούλι τους.
Εγώ, τα φτιάχνω αρκετά μεγαλύτερα από το στόμα τους.
 
  • Like
Reactions: marytherion


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Δεν ανέφερα μέγεθος!
Αυτά τα κόκαλα όμως, εννοείται τα δίνεις τόσο μεγάλα, που να μην μπορεί να τα σπάσει. Να τα κρατσανάει (αυτό είναι το νόημα) και να πέφτει και τ' ανάσκελα, γλύφοντας/ρουφώντας, το πάρα πολύ λαχταριστό μεδούλι τους.
Εγώ, τα φτιάχνω αρκετά μεγαλύτερα από το στόμα τους.
ο μηρος του μοσχαρισοιου ειναι απο τα πιο μεγαλα κοκκαλα που μπορεις να δωσεις (τα κοκκαλα που κρατανε το βαρος του ζωου ειναι τα πιο σκληρα). αν δεν μπορει να σπασει το κοκκαλο, πανω στην μανια του να το δαγκωσει και να το μσασουλησει μπορει να σπασει τα δοντια του, ειδικα τα πισω. οποτε δινεις κοκκαλα που μπορει να σπασει (και παντα ωμα). βεβαια, το σπασμενο μπορει να του κατσει στο λαιμο κλπ κλπ. θελει προσοχη τι κοκκαλο δινεις.
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
ειναι απολυτα ασφαλες. στην ουσια ειναι... φυκια σε σκονη!
ο τροπος που δουλευει ειναι μεσω των αγγειων. οι μονες επιφυλαξεις ειναι αν το ζωο σου εχει υπερθυρεοειδισμο ή προβληματα στο συκωτι , καθως η σκονη περιεχει αρκετο ιωδιο.
Εγώ για τα δόντια της πέρα από τα αποξηραμένα μασητικα (τραχειες, τενοντες, αυτια) και ωμά κόκαλα της τα βουρτσιζω με σόδα και λάδι καρύδας και μετά βάζω το τζελ της nanosanitas που είναι ενζυματικο! 7 χρονών τα δόντια μας κατασπρα. Plaque off δεν έχουμε χρειαστεί ακόμα
αυτη η οδοντοκρεμα είναι με σόδα κ λάδι καρύδας.αλλα ο γιατρός μου είπε οτι για την πλάκα θέλει ενζυμικη οδοντοκρεμα.μου άρεσε ο συνδυασμός σας
IMG_0520.jpeg