Πρωινο γαυγισμα


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ποιο το κακο με τον σκυλο να ειναι στον κηπο, οπου μπορει να κινηθει κλπ, αντι να ειναι στο κρειτ για τις ιδιες ωρες που δεν βρισκεται καποιος ανθρωπος μαζι του?
Φόλες που μπορεί να ρίξει κάποιο άρρωστο μυαλό, αστυνομία άμα κάνει φασαρία, δεν παρακολουθείς τι μπορεί να βρει να φάει, σκνίπες που φέρνουν καλαζάρ, μεγαλύτερη έκθεση σε τσιμπούρια και ψύλλους (αμπούλες κλπ δεν χαρίζουν 100% προστασία), ίσως να μη μάθεις να διαβάζεις καλά το σκύλο με αποτέλεσμα να χάσεις κάποιο αρχικό σύμπτωμα ασθένειας, μπορεί να το σκάσει άμα μυρίσει, δει, ακούσει κάτι ή άμα μυρίσει θηλυκιά σε οίστρο (αν είναι αρσενικό) ή να μπουκάρει αρσενικός όταν είναι σε οίστρο (άμα είναι θηλυκιά - πολλά τον πρώτο οίστρο ούτε που τον καταλαβαίνεις). Δεν θα αναφερθώ στο ενδεχόμενο να αρχίσει να έχει όλο και λιγότερη ανθρώπινη παρουσία γιατί είναι καθαρά στον άνθρωπο, τα υπόλοιπα όμως είναι συνέπειες που δεν έχουν σχέση με την ανθρώπινη επαφή.

Η θέση του σκύλου είναι μέσα στο σπίτι, κατ εμέ, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις. Όσοι έχουμε το σκύλο μας μέσα στο σπίτι δεν έχει σχέση με το αν το θεωρούμε ίσο μέλος αλλά με το ότι το θεωρούμε μέλος της οικογένειάς μας και με ότι αναγνωρίζουμε την ανάγκη του να είναι με την αγέλη του. Δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω ένα σκύλο κλεισμένο σε έναν κήπο και εγώ να κάθομαι μέσα, με το σκύλο να ρίχνει ματιές στο σπίτι αποζητώντας όχι τον καναπέ, αλλά εμένα. Πραγματικά απορώ ποιοι εκπαιδευτές υποστηρίζουν ότι η θέση του σκύλου είναι έξω.

Όσον αφορά στην παραμονή μέσα στο σπίτι, το crate είναι αρχικά για το πρώτο διάστημα. Τα περισσότερα σκυλιά μαθαίνουν να μένουν μια χαρά ήσυχα και εκτός αυτού. Όσα μένουν στο crate το θεωρούν φωλιά τους, και σε αυτή την περίπτωση χίλιες φορές να μην έχει 100 τμ δικά του ελεύθερα παρά να μπει στους κινδύνους που ανέφερα στην πρώτη παράγραφο, ειδικά όταν κάποιοι από αυτούς πολλαπλασιάζονται όταν μένουν μόνα τους έξω.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Δεχομαι τις αποψεις σας αλλα δεν θα συνεχισω την κουβεντα γιατι ο,τι και να πω το παρερμηνευετε για να εχετε κατι να απαντησετε. Θα πρεπει να ξερετε οτι πολλα σκυλια μενουν σε κηπους και μια χαρα ευτυχισμενα ειναι οπως και ο δικος μου. Το αν ο σκυλος ειναι χαρουμενος ετσι οπως ζει μπορει να το κρινει μονο αυτος που τον βλεπει καθημερινα κι οχι καποια θεωρια οτι οταν ο σκυλος ζει στον κηπο ειναι αναγκαστικα δυστυχισμενος. Καθε σκυλος ειναι διαφορετικος και οι συνθηκες σε καθε κατοικια ειναι επισης διαφορετικες. Εξαλλου, οποιος εχει διαβασει εστω και λιγα για σκυλους, θα εχει καταλαβει οτι οι αποψες διιστανται. Ας μην κατακρινετε καθε διαφορετικη με τη δικια σας γνωμη, ωστε να υπαρχει μια ποικιλια αποψεων στο φορουμ και να υφισταται πραγματικος διαλογος. Αυτα, καλη συνεχεια.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Το αν ο σκυλος ειναι χαρουμενος ετσι οπως ζει μπορει να το κρινει μονο αυτος που τον βλεπει καθημερινα κι οχι καποια θεωρια οτι οταν ο σκυλος ζει στον κηπο ειναι αναγκαστικα δυστυχισμενος.
ο σκύλος δεν είναι δυστυχισμένος επειδή ζει στον κήπο, αλλά επειδή δε ζει μαζί σας.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η ευτυχία ή η δυστυχία του σκύλου δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τον κήπο ή το διαμέρισμα. Κυρίως έχει να κάνει με το αν καλύπτονται οι ανάγκες του και οι επιθυμίες του. Κάποιες από αυτές είναι κοινές για όλους τους σκύλους, βλέπε φαγητό, νερό, υγεία, προστασία από τα καιρκά φαινόμενα, ασφάλεια... και άλλες εξαρτώνται από την ιδιοσυγκρασία, την ηλικία, τον χαρακτήρα, τυχόν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κλπ.

Τα λαμπ όπως (θα έπρεπε να) ξέρεις είναι σκυλιά ανθρωποκεντρικά. Που σημαίνει ότι θέλουν να βρίσκονται κοντά στον άνθρωπό τους, χωροταξικά και πνευματικά. Θέλουν άσκηση σωματική, θέλουν άσκηση νοητική, θέλουν να ασχοληθείς μαζί τους ουσιαστικά. Δεν ξέρω τι σημαίνει ότι κάθεται ένας συγγενής σου στον κήπο (10-12 ώρες την ημέρα; ) για να κάνει παρέα σ' ένα κουτάβι 5-6 μηνών. Ούτε τι είδους παρέα κάνει - απλά υπάρχουν στον ίδιο χώρο; παιζουν; χαϊδολογούνται; κάνουν βασκή υπακοή; κυνηγάνε μπαλάκια; Δεν ξέρω καν τι απ' όλα αυτά κάνεις εσύ. Διαβάζω τις ερωτήσεις ή τις τοποθετήσεις σου άλλα θέματα, και δεν καταλαβαίνω αν ανοίγεις θέματα απλά έτσι να βρίσκονται, αν αποκομίζεις κάτι από τις απαντήσεις, αν σε ενδιαφέρει καν να ακούσεις μια απάντηση που δεν είναι αυτή που θα ήθελες. Επίσης δεν καταλαβαίνω την ερώτηση "ο σκύλος μου γαυγίζει το πρωί γιατί θέλει να να πάει βόλτα, τι να κάνω για να σταματήσει να γαυγίζει;"

Από την άλλη δεν πιστεύω ότι η ζωή του σκύλου θα γίνει αυτομάτως καλύτερη μόνο και μόνο επειδή μπήκε μέσα στο σπίτι. Δεν είναι οι τοίχοι που κάνουν τη διαφορά. Είναι η αμεσότητα που έχεις να ασχοληθείς με τον σκύλο σου, μόνο όμως αν την εκμεταλλευτείς. Αν ο σκύλος απλά υπάρχει μέσα στο σπίτι όπως υπάρχουν τα υπόλοιπα αντικείμενα ή μαντρωμένος σ' ένα κρέητ, και ασχολείται κάποιος μαζί του 2 ώρες με το ρολόι, τι Λωζάνη τι Κοζάνη, άστον έξω τουλάχιστον να αυτοαπασχολείται με ό,τι σαχλαμάρα του περνάει απ' το μυαλό.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θες να προωθηθεί ο διάλογος χωρίς να παρερμηνεύεσαι, όταν όσες φορές κι αν έχεις ερωτηθεί, τι εννοείς ατύχημα (εντός σπιτιού), δεν έχεις εξηγήσει.

Κι εφόσον μιλάμε για διαφορετικές προσεγγίσεις, υπάρχουν κι αυτοί που πιστεύουν φανατικά ότι ένας σκύλος κλεισμένος σε ένα σπίτι είναι δυστυχισμένος, ειδικά αν είναι μεγαλόσωμος.

Οπως πολύ ωραία το θέτει και το μέλος από πάνω, η ουσιαστική ενασχόληση μαζί του, είναι το σημαντικότερο. Ενας σκύλος μόνος του σε κήπο, είναι το ίδιο δυστυχισμένος γιατί δεν παθαίνει ξαφνική χαρά λόγω χώρου ώστε να ξεκινάει να τρέχει ή να χοροπηδάει από μόνος του. Ενας σκύλος αξεσουάρ οποιουδήποτε χώρου είναι δυστυχισμένος κι ας έχει όποιον ναναι, απλά σαν παρουσία άπραγη δίπλα του.

Κι εφόσον μιλάμε για διαφορετικές προσεγγίσεις, εμένα δε θα μου έκανε καρδιά να αφήνω μόνο του έξω ένα κουτάβι, θα φρόντιζα, αν είχε τον αμάζευτο, να το εκπαιδεύσω, να δημιουργήσω συνθήκες καλής συμβίωσης και όχι μια part time συνύπαρξη.
Δε γίνεται να τα βαριόμαστε αυτά αλλά να θέλουμε όλα τα επιθυμητά, έτοιμα στο πιάτο. Είναι αδικία και για το ίδιο το ζώο. Δε γίνεται να μισοέχεις σκύλο, να τον μισοφροντίζεις, να τον μισο-υπολογίζεις.

Κι εφόσον μιλάμε για διαφορετικές προσεγγίσεις, σε κάποια μέρη του Καναδά, τους κόβουν τις φωνητικές χορδές ώστε να μην ενοχλούν τους γείτονες...οπότε;

Δεν είναι θέμα φιλοζωικής υστερίας να συνειδητοποιήσει κάποιος πλήρως την απόφασή του να πάρει σκύλο, να αναλάβει τη ευθύνη και να εμβαθύνει στη σχέση του με αυτόν. Είναι, στην εποχή της τόσης πληροφορησης και γνώσης, μια σύγχρονη πραγματικότητα, ευτυχώς!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν είναι θέμα μόνο ευτυχίας του σκύλου. Εξάλλου όπως σωστά είπε και η @sis αυτή εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Είναι και θέμα προστασίας της υγείας του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Απλως για την ιστορια θα αναφερω οτι :
-βγαινει τις βολτες του
-τον εκπαιδευω εγω προσωπικα (συγκεκριμενα μεχρι τωρα εχει μαθει το κατω, μεινε, ελα, ξαπλα, μαζι, αστο, πιαστο, χερι, "play dead", φερτο)
-η ενασχοληση και η ασκηση υπαρχει και συγκεκριμενα του αρεσει πολυ (οπως ειναι γνωστο για τους retrievers) να φερνει το μπαλακι
-η κοινωνικοποιηση του ειναι αψογη καθως υπαρχουν πολλα κουταβια αλλα και μεγαλα σκυλια στην περιοχη, ενω τον εκθετω και σε ποικιλα ερεθεισματα
-εχει τακτικες εξορμησεις στο βουνο και στη φυση
-και το σημαντικοτερο ολα αυτα δεν τα κανω σαν αγγαρεια ουτε επειδη νιωθω πως εχω χρεος στον σκυλο να τα κανω. Τα κανω επειδη τα απολαμβανω.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Απλως για την ιστορια θα αναφερω οτι :
-βγαινει τις βολτες του
-τον εκπαιδευω εγω προσωπικα (συγκεκριμενα μεχρι τωρα εχει μαθει το κατω, μεινε, ελα, ξαπλα, μαζι, αστο, πιαστο, χερι, "play dead", φερτο)
-η ενασχοληση και η ασκηση υπαρχει και συγκεκριμενα του αρεσει πολυ (οπως ειναι γνωστο για τους retrievers) να φερνει το μπαλακι
-η κοινωνικοποιηση του ειναι αψογη καθως υπαρχουν πολλα κουταβια αλλα και μεγαλα σκυλια στην περιοχη, ενω τον εκθετω και σε ποικιλα ερεθεισματα
-εχει τακτικες εξορμησεις στο βουνο και στη φυση
-και το σημαντικοτερο ολα αυτα δεν τα κανω σαν αγγαρεια ουτε επειδη νιωθω πως εχω χρεος στον σκυλο να τα κανω. Τα κανω επειδη τα απολαμβανω.
Και όσον αφορά στους κινδύνους που προαναφέρθηκαν; Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν κουνάω κανένα δάχτυλο, απλά τους επισημαίνω :)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Επισης, η αποψη οτι ο σκυλος πρεπει να ειναι ισο μελος της οικογενειας ειναι λαθος και δεν ειναι ενδειξη φιλοζωιας (προφανως, δεν εννοω οτι δεν οφειλουμε να τους παρεχουμε ευτυχια, αλλα το ειπα απαντωντας στο παραδειγμα που εθεσες με τον γιο σου)
Δεν το έπιασες το παράδειγμα ή εγώ δεν το έκανα κατανοητό. Δεν εξισώνω τον γιο με τον σκύλο, άλλωστε είναι διαφορετικά είδη, αλλά επειδή υποψιάζομαι πως και στο θέμα παιδιών ίσως έχουμε διαφορετικές απόψεις μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα στο φόρουμ του parents dot org dot gr. Παρ' όλα αυτά ομοιότητες στην συμπεριφορά των φροντιστών υπάρχουν ( φροντιστές = γονείς, κηδεμόνες, ιδιοκτήτες κλπ ). Όπως ;

Όπως το ότι ορισμένοι γονείς δεν αφιέρωσαν παρά ελάχιστε ώρες με τα παιδιά τους σε μία παιδική χαρά. Όπως αρκετοί ζητάνε από τον παιδικό σταθμό να μην τους επιτρέπουν να κοιμηθούν ώστε να γυρίσουν σπίτι κουρασμένα και να μην τους ενοχλούν. Δεν έχει νόημα να παραθέσω άλλα γεγονότα ως παραδείγματα.

Εμείς από την στιγμή που αποφασίσαμε να εντάξουμε ένα σκυλί στην οικογένεια έγινε ισότιμο μέλος. Χωρίς ιδιαίτερες φιλοζωικές σκέψεις ή άλλα "κολλήματα" περί σκύλων. Έτσι απλά πως να στο πω.

Τώρα αν μου λες πως όταν άρχισε να ροχαλίζει η γυναίκα μου έπρεπε να την βγάλω έξω από το δωμάτιο αλλάζει η κουβέντα. Αν μου ανταπαντήσεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, πως δεν είναι το ίδιο με το σκυλί δεν θα συνεχίσω περαιτέρω.

Από την στιγμή που πιστεύεις πως το σκυλί περνάει καλύτερα την νύχτα έξω παρά μέσα έχει σημασία η γνώμη μου ; Εγώ βιώνω την συμπεριφορά του δικού μου σκύλου και εκφράζω την εμπειρία μου.

* Θα μπορούσε να πάει σεντόνι το θέμα αλλά δεν βγαίνει με τον γραπτό λόγο.
 


Greekdog

New Member
28 Δεκεμβρίου 2020
3
0
29
Και όσον αφορά στους κινδύνους που προαναφέρθηκαν; Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν κουνάω κανένα δάχτυλο, απλά τους επισημαίνω :)
Δεν το έπιασες το παράδειγμα ή εγώ δεν το έκανα κατανοητό. Δεν εξισώνω τον γιο με τον σκύλο, άλλωστε είναι διαφορετικά είδη, αλλά επειδή υποψιάζομαι πως και στο θέμα παιδιών ίσως έχουμε διαφορετικές απόψεις μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα στο φόρουμ του parents dot org dot gr. Παρ' όλα αυτά ομοιότητες στην συμπεριφορά των φροντιστών υπάρχουν ( φροντιστές = γονείς, κηδεμόνες, ιδιοκτήτες κλπ ). Όπως ;

Όπως το ότι ορισμένοι γονείς δεν αφιέρωσαν παρά ελάχιστε ώρες με τα παιδιά τους σε μία παιδική χαρά. Όπως αρκετοί ζητάνε από τον παιδικό σταθμό να μην τους επιτρέπουν να κοιμηθούν ώστε να γυρίσουν σπίτι κουρασμένα και να μην τους ενοχλούν. Δεν έχει νόημα να παραθέσω άλλα γεγονότα ως παραδείγματα.

Εμείς από την στιγμή που αποφασίσαμε να εντάξουμε ένα σκυλί στην οικογένεια έγινε ισότιμο μέλος. Χωρίς ιδιαίτερες φιλοζωικές σκέψεις ή άλλα "κολλήματα" περί σκύλων. Έτσι απλά πως να στο πω.

Τώρα αν μου λες πως όταν άρχισε να ροχαλίζει η γυναίκα μου έπρεπε να την βγάλω έξω από το δωμάτιο αλλάζει η κουβέντα. Αν μου ανταπαντήσεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, πως δεν είναι το ίδιο με το σκυλί δεν θα συνεχίσω περαιτέρω.

Από την στιγμή που πιστεύεις πως το σκυλί περνάει καλύτερα την νύχτα έξω παρά μέσα έχει σημασία η γνώμη μου ; Εγώ βιώνω την συμπεριφορά του δικού μου σκύλου και εκφράζω την εμπειρία μου.

* Θα μπορούσε να πάει σεντόνι το θέμα αλλά δεν βγαίνει με τον γραπτό λόγο.
Εσυ πως ξερεις (ή μαλλον πως καταλαβαινεις) οτι το δικο σου λαμπ ειναι ευτυχισμενο μεσα στο σπιτι?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εσυ πως ξερεις (ή μαλλον πως καταλαβαινεις) οτι το δικο σου λαμπ ειναι ευτυχισμενο μεσα στο σπιτι?
Έλα να ζήσεις δύο μέρες μαζί μας και θα καταλάβεις.​
Έλα να τον δεις αν μείνει μόνος έξω για λίγη ώρα και θα καταλάβεις.​
Έλα να τον αφήσουμε στην αυλή του σπιτιού και να δεις πως θα κάτσει έξω από την πόρτα περιμένοντας να μπει μέσα για να είναι μαζί μας.​
Έλα να δεις τι θέλει ο ΣΚΥΛΟΣ και όχι εγώ.​
* Edit​
Τι θέλει όσο είμαστε σπίτι, βόλτα και τσάρκες είναι άλλο θέμα. Είπαμε σκύλος πύραυλος.​
Έλα να δεις πόσο λίγο μένει σε οικόπεδο τεσσάρων στρεμμάτων άμα φύγω.​
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τώρα αν μου λες πως όταν άρχισε να ροχαλίζει η γυναίκα μου έπρεπε να την βγάλω έξω από το δωμάτιο αλλάζει η κουβέντα. Αν μου ανταπαντήσεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, πως δεν είναι το ίδιο με το σκυλί δεν θα συνεχίσω περαιτέρω
δεν ειναι το ιδιο με το σκλι
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν θα κρίνω αν το σκυλί μένει μέσα ή έξω. Αλλά είναι δύσκολο σε κουτάβι 5μηνων να του μάθεις μια συμπεριφορά τι στιγμή που δεν είσαι εκεί. Δεν το λέω να σε κάνω να νιώθεις κάπως, αλλά πρακτικά έτσι είναι.
Αυτό το πρώτο καιρό είναι πολύ σημαντικό να το έχετε κοντά σας συνέχεια για να μαθαίνει αυτά που θέλετε εσείς. Αλλιώς θα μάθει τα δικά του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3