Πρωινο ξυπνιμα με γαβγισμα.Παρακαλω βοηθηστε


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αυτες τις μερες τον εχω δεμενο καποιες φορες γιατι ετοιμαζουμε τον φραχτη που θα μας περιφραζει απο τοις γειτονικες αυλες.Ομως ολη το περσινο χειμωνα ητανε δεμενος
Και οι γονεις μου τον αγαπανε παρα πολυ τον ερμη
Δεν το θεωρω αναγκαιο το να ζει μεσα στο σπιτι μας
Αυτο δεν ειναι αγαπη, κατι σε κωσταλεξι μου κανει:rolleyes:Αναθεωρησε !
 
Last edited:


Peterdor

Member
24 Αυγούστου 2008
14
0
Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης
χαχα Τι κωσταλεξη ρε ολη τη μερα διπλα ειμαστε διπλα μου κοιματε.Ειναι και ελευθερος πια αν και παρεξεγησατε λιγο τη κατασταση οταν ειπα οτι ολο το χειμωνα ητανε δεμενος.Δεν σημενει οτι δεν τον εβλεπα ποτε η οτι ητανε εκει μονος του ολο το χειμωνα προς θεου απλως ητανε αρκετες ωρες δεμενος.Πιστευω πως του αρεσει πιο πολυ τωρα.Ασε που το πρωινο γαβγισμα εχει μιωθει πραγματικα τωρα που ειναι ελευθερος.:D:D
 






liajoe

Well-Known Member
Kαλημέρα Κώστα, :)

Εννοώ ότι μέχρι πρίν λίγα χρόνια ο Ελληνικός λαός αντιμετώπιζε τα
σκυλιά όπως τα άλλα κατοικίδια ζώα, τα είχαν ώς μέσο για δουλειές
όπως φύλακες για πρόβατα ή σπιτιού.

Στην βόρεια Ευρώπη και την Βόρεια Αμερική τα σκυλιά θεωρούνται
ώς μέλος της οικογένειας όπως εσένα η αδερφή σου ή ο αδερφός
σου και σαν τέτοιο μέλος ζούν μέσα στο σπίτι.

Χρησιμοποιούνταν βέβαια και για εργασίες αλλά εργασίες όπως, σκύλοι
βοηθοί για άτομα με ειδικές ανάγκες, όπου και πάλι τα σκυλιά ζούν με
τα μέλοι της οικογένειας.

Τόσο μάλιστα που στις χώρες που προανέφερα, πληρώνεις φόρο για την
κατοχή του κατοικιδίου (σκύλου / γάτα) και γίνετε ετήσιος έλενγχος από
τον δήμο για να δούν αν το προσέχεις. Εάν όχι, έχουν το δκαίωμα να στο
πάρουν. Όπως δηλαδή και με τα παιδιά.

Χώρες όπως η Σουηδία, Ελβετία, Γερμανία και Αυστρία, θέσαν νόμο πρίν
2 χρόνια για κάτοχους σκυλων. Ο νόμος λέει ότι για να έχουμε στην κατοχή μας
σκύλο εργατικής φυλής, πρέπει να περάσουμε ένα "τέστ υπακοής"
που γίνετε στο σπίτι και σε δημόσιο χώρο" του κάθε δήμου,
για να σιγουρεύτουν ότι μπορούμε να το ελένγχουμε.

Αυτό σημαίνει ότι για να έχουμε στην κατοχή μας
ένα τέτοιο σκύλο, πρέπει να περάσουμε από μαθήματα
συμπεριφοράς και βασικής υπακοής :)

Στην Ελλάδα τα πράγματα αλλάζουν σιγά, σιγά και όλο και
περισσότερος κόσμος τα βλέπει ως κάτι περισσότερο από
ένα ζώο που το δένουμε σε ένα δέντρο για να γαβγίζει όταν
πλησιάζει κάποιος. Και γι αυτό, εγώ χαίρομαι. :)
 




Peterdor

Member
24 Αυγούστου 2008
14
0
Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης
Πεδια δεν ξερω.Παντος απο τους πιο πολλους φιλους που γνωριζω τα εχουνε εξω στην αυλη τα σκυλια τους.Δεν ξερω παντος βλεπω το σκυλο μου ευτιχισμενο εχωντας τον πια καποιες ωρες μεσα στο σπιτι αλλα οχι ολη τη μερα.:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πεδια δεν ξερω.Παντος απο τους πιο πολλους φιλους που γνωριζω τα εχουνε εξω στην αυλη τα σκυλια τους.Δεν ξερω παντος βλεπω το σκυλο μου ευτιχισμενο εχωντας τον πια καποιες ωρες μεσα στο σπιτι αλλα οχι ολη τη μερα.:)
τα σκυλια ειναι ευτυχισμενα κοντα στα αγαπημενα τους προσωπα..,σιγουρα τους αρεσει να τρεχουν στην αυλη..,αλλα κανενα σκυλι δεν ειναι ευτυχισμενο οταν απομονωνεται..
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δε απο τη μια λες οτι ηταν δεμενος οχι το χειμωνα.. μετα οχι πολυ αλλα ολιγον δεμενος -σαν ολιγον εγκυος μου κανει αυτο-
στην αρχη ελεγες τι να κανς καιμεσα στα τι να κανω λες και "να το δειρω?":eek:
εισαι 16 χρονων.. το σκυλι μονος σου τον πηρες? Στα 16 το σκυλι ειναι μαλλον των γονιων σου και οχι δικο σου..
Επισης λες στα τελευταια ποστς οτι διπλα σου κοιμαται.. κοιμασαι εξω με λουρι:eek:? η το σκυλι κοιμαται μεσα..
τελικα πως ζει το σκυλι? περιεγραψε μια τυπικη μερα του πλιζ
 


Peterdor

Member
24 Αυγούστου 2008
14
0
Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης
Μια τυπικη μερα ε?Καλα λοιπον.Ξυπναω το πρωι τον παω βολτα και μετα παιζουμε.Μετα κατα το μεσημερι η και πιο νωριςτον βαζω μεσα στο σπιτι και καθετε στο δωματιο μου.Κανα διωρο με τριωρο.Μετα το βγαζω στην αυλη (απογευμα) και πεζουμε,επειτα τον παω βολτα.Μετα μπορει να τον φερουμε καμια φορα στο μπροστινο το μπαλκονι η να ειναι μονος του.ΤΟ βραδυ μετα τον παω μια βολτα παλι.:)
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
ΚΑΙ εγω εχω προβλημα με την σκυλιτσα μου...
ΓΑΥΓΙΖΕΙ αψυχολογητα!!!!δεν δαγκωνει και ουτε προκειται...

δηλαδη βγαινουμε βολτα και γαυγιζει παντου!!!στον κοσμο στα αλλα σκυλια...στον αερα!!!
ενω σε καποιεσ στιγμες ειναι cool και μια χαρα...παει καποιος ταπεινος ανθρωποσ να την χαιδεψει..η' να την καλοπιασει...(τα γνωστα που κανουμε εμεις οι φιλοζωοι εξω αν δουμε...κατι)....
ΕΕΕΕ και ξεκιναει το γαυγησμα...το απιστευτο!!!!:eek::eek::eek::confused::confused:
χωρισ λογο!!!
και γινομαστε ρεζιλι!!!!!!
ενω η εμφανηση της δειχνει το εντελως αντιθετο!!!αλλα ετσι ειναι!!δεν ειναι επιθετικη καθολου!αφου μεγαλωνει μαζι με τον γιο μου που ειναι 1μισι χρονων..απο την κουνια μαζι ειναι!!!

αλλα αυτο το γαυγισμα!!!!!ουφ!!!!τι τιμωριεσ ,τι ξυλο...τι καλοπιασμα..ολα!!!τα εχουμε κανει!!!τιποτα!!!!!

και εμαθα για το κολαρο και λεω να το επιχειρησω...δεν μου αρεσει στην ιδεα...αλλα ειναι η τελευταια ελπιδα!!!

ξερει κανεισ ποσο κανει και που θα το βρω???σε μεγαλα πετ σοπ???:confused:
 




silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
ΚΑΙ εγω εχω προβλημα με την σκυλιτσα μου...
ΓΑΥΓΙΖΕΙ αψυχολογητα!!!!δεν δαγκωνει και ουτε προκειται...

δηλαδη βγαινουμε βολτα και γαυγιζει παντου!!!στον κοσμο στα αλλα σκυλια...στον αερα!!!
ενω σε καποιεσ στιγμες ειναι cool και μια χαρα...παει καποιος ταπεινος ανθρωποσ να την χαιδεψει..η' να την καλοπιασει...(τα γνωστα που κανουμε εμεις οι φιλοζωοι εξω αν δουμε...κατι)....
ΕΕΕΕ και ξεκιναει το γαυγησμα...το απιστευτο!!!!:eek::eek::eek::confused::confused:
χωρισ λογο!!!
και γινομαστε ρεζιλι!!!!!!
ενω η εμφανηση της δειχνει το εντελως αντιθετο!!!αλλα ετσι ειναι!!δεν ειναι επιθετικη καθολου!αφου μεγαλωνει μαζι με τον γιο μου που ειναι 1μισι χρονων..απο την κουνια μαζι ειναι!!!
κάποιες φυλές (ειδικά κάποιες μικρόσωμες ) είναι πιο φωνακλάδικες από άλλες, το γεγονός ότι ένας άγνωστος θέλει να χαιδέψει - πλησιάσει το αγγελούδι σου σε εσένα μπορεί να φαίνεται φυσιολογικό για εκείνο όμως όχι. Δεν γίνεσαι ρεζίλι.

αλλα αυτο το γαυγισμα!!!!!ουφ!!!!τι τιμωριεσ ,τι ξυλο...τι καλοπιασμα..ολα!!!τα εχουμε κανει!!!τιποτα!!!!!

και εμαθα για το κολαρο και λεω να το επιχειρησω...δεν μου αρεσει στην ιδεα...αλλα ειναι η τελευταια ελπιδα!!!

ξερει κανεισ ποσο κανει και που θα το βρω???σε μεγαλα πετ σοπ???:confused:
Το κολάρο προορίζεται να χρησιμοποιηθεί από ανθρώπους που γνωρίζουν πως- πότε - γιατί να χρησιμοποιηθεί αλλιώς μπορεί να είναι γίνει μέσο βασανιστηριού για το ζώο.

Η καλύτερη λύση είναι να μιλήσεις με έναν εκπαιδευτή σκύλων και το προβλημα σου θα λυθει.:)
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
Oπα βρε παιδια!!δεν χτυπαω το σκυλι μου!!!!ετσι οπως νομιζετε!!!
αφου ειπα τοχω σαν μωρο!!
ξυλο''>>το κλασικο με την εφημεριδα και τετοια!!!τα εκφοβιστικα!!!

οσο για την ερωτηση...αν ξερω πως χρεισιμοποιειται...
ξερω οτι ειναι σαν ενα ειδος ποινης και το του φορας για λιγο γιανα το καταλαβει σαν τιμωρια ?????:confused:
οσο αφορα το γαυγησμα...
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Oπα βρε παιδια!!δεν χτυπαω το σκυλι μου!!!!ετσι οπως νομιζετε!!!
αφου ειπα τοχω σαν μωρο!!
ξυλο''>>το κλασικο με την εφημεριδα και τετοια!!!τα εκφοβιστικα!!!

οσο για την ερωτηση...αν ξερω πως χρεισιμοποιειται...
ξερω οτι ειναι σαν ενα ειδος ποινης και το του φορας για λιγο γιανα το καταλαβει σαν τιμωρια ?????:confused:
οσο αφορα το γαυγησμα...
ξέχνα το κολάρο προς το παρόν.
Ο σκύλος σου πότε γαυγίζει? Μόνο στην βόλτα? Στο σπίτι είναι ήσυχος?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τα αποτελέσματα του κλασικου ΄ξυλου΄και εκφοβισμου με εφημεριδα κλπ τα βλέπεις

σταματησε τα οσο ειναι καιρος για να σωσεις την κατασταση

το ηλεκτρικο κολάρο ειναι εργαλειο εκπαιδευσης για λίγους γνωστες και οχι τιμωριας για πολλους

σου εγγυωμε οτι αν το χρησιμοποιησεις εσυ θα καταστρέψεις τον σκυλο και θα δημιουργησεις σοβαροτερα προβληματα στην ηδη προβληματικη σχεση σας
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ξυλο''>>το κλασικο με την εφημεριδα και τετοια!!!τα εκφοβιστικα!!!
To "κλασσικό" με την εφημερίδα είναι αρκετά ψυχοφθόρο για το σκύλο. ΜΗΝ το κάνεις. Δεν σου την πέφτω κι εγώ το έχω κάνει :)
Όσο για το ηλεκτρικό κολάρο, προκαλεί ηλεκτροσόκ.
Διάβασε, κρίνε και αποφάσισε:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=4002
http://www.dogforum.gr/v2/showthread...light=e-collar
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1188
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=12
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
στις βολτες κλασσικα!μεστο σπιτι αν ακουσει οπιονδιποτε θορυβο εξω απο την πορτα γριλιζει και καταλιγει στο γαυγισμα!(<οκ αυτο το καταλαβαινω μεχρι ενα οριο ομως)εξω στον κηπο..στους γειτονες..που τουσ ξερει και τουσ εχει δει χιλιαδες φορες...παλι γαυγιζει!(σαν τρελη ομως εε!!αφτο το σπαστικο το γαυγισμα..που νομιζεις οτι τωρα θα μου ορμισει...!!!)
και στις χαρες τις φωναζει ομως!!με το που μας δει οταν γυρναμε σπιτι...γαυγητα και γυρναει γυρω γυρω να πιασει την ουρα τησ!!! ΑΝΤΕ και αυτα τα καταλαβαινω ειναι απο την χαρα της!!!

αλλα τα ''εξω'' στις βολτεσ και στα παρκα,η στην θαλασσα που την περναμε μαζι...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ!
 


eleytheria

Active Member
25 Ιουλίου 2008
30
0
44
αθηνα-γερακας
ΟΠΑ βρε παιδια!ειμαι μαζι σας!!!δεν βαραω το σκυλι μου!!!
δεν θελω να υποφερει ,προς θεου...για να μαθει κατι!!!
-ειναι 3μισι χρωνων γριφον με τεριε την εχω απο 3μινων,εγω την εμαθα,να κανει τα τσισα+κακα εξω,να καθετε κατω οταν τησ να μου δειχνει την πορτα οταν θελει να κανει την αναγκη της,να μου δεινει το χερι της οταν τησ το ζηταω,να μου φερνει το κοκαλο της οταν τησ το πεταω...κ.α.
και ολα αυτα τα εχω καταφερει με τουσ γνωστουσ καλους τροπους (π.χ.με σνακ για ανταμοιβη,χαδια,φιλια,και να τησ μιλαω )
εγω θελω να την παιρνω μαζι μου παντου!θαλασσα-παρκα-καφετεριες-διακοπες!!!γιαφτο θελω να της κοψω,εστω ελλατωσω αφτο το αψυχολογητο γαυγησμα γιανα μην γινομαστε ''ενοχλητικοι''!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΚΑΙ εγω εχω προβλημα με την σκυλιτσα μου...
ΓΑΥΓΙΖΕΙ αψυχολογητα!!!!δεν δαγκωνει και ουτε προκειται...

δηλαδη βγαινουμε βολτα και γαυγιζει παντου!!!στον κοσμο στα αλλα σκυλια...στον αερα!!!
ενω σε καποιεσ στιγμες ειναι cool και μια χαρα...παει καποιος ταπεινος ανθρωποσ να την χαιδεψει..η' να την καλοπιασει...(τα γνωστα που κανουμε εμεις οι φιλοζωοι εξω αν δουμε...κατι)....
ΕΕΕΕ και ξεκιναει το γαυγησμα...το απιστευτο!!!!:eek::eek::eek::confused::confused:
χωρισ λογο!!!
και γινομαστε ρεζιλι!!!!!!
ενω η εμφανηση της δειχνει το εντελως αντιθετο!!!αλλα ετσι ειναι!!δεν ειναι επιθετικη καθολου!αφου μεγαλωνει μαζι με τον γιο μου που ειναι 1μισι χρονων..απο την κουνια μαζι ειναι!!!

αλλα αυτο το γαυγισμα!!!!!ουφ!!!!τι τιμωριεσ ,τι ξυλο...τι καλοπιασμα..ολα!!!τα εχουμε κανει!!!τιποτα!!!!!

και εμαθα για το κολαρο και λεω να το επιχειρησω...δεν μου αρεσει στην ιδεα...αλλα ειναι η τελευταια ελπιδα!!!

ξερει κανεισ ποσο κανει και που θα το βρω???σε μεγαλα πετ σοπ???:confused:
Το σκυλι φαίνεται ότι όταν ήταν μικρό έγιναν τραγικά λάθη..
Δεν κοινωνικοποιήθηκε καθόλου..

Επίσης να πω πως η επιθετικότητα δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση αλλα με τον χαρακτήρα..

Το να γαυγίζει έτσι ανούσια δεν στέκει..
Αν πάλι γαυγίζει στα σκυλιά με λόγο έτσι νευρικά ,τότε πολύ πιθανόν να γρυλίσει και αν δεν γρυλίσει εκείνο πρώτο ,θα προκαλέσει τα αλλα και πάει λέγοντας..

Μπορεί η ελειψη κοινωνικοποίησης να έχει οδηγήσει το σκυλί σε αγοραφοβια, γιατί το να γαυγίζει παντού χωρίς λόγο δεν είναι φυσιολογικό..
Κάτι τον ενοχλεί..
Εσύ λες ότι γαυγίζει και στον αέρα..
3 χρονια το έκανε αυτό?
Εγώ θα έλεγα να το κοιτάζεις πιο ζεστά το θέμα με εναν επαγγελματια γιατί το σκυλί προφανώς κάτι το ενοχλεί και πρέπει να το βρείς και να το αντιμετωπίσεις..
Παράδειγμα..νευρικότητα,ξαφνική επιθετικότητα,παράλογα γαυγίσματα και τέτοια ,μπορεί να είναι και προειδοποιητικά σημάδια για μια πιθανόν επιληπτική κρίση..
 
Last edited: